Results 1 to 9 of 9

Thread: Copenhell 2017 ~ 23-24-25 June @ Copenhagen

  1. #1
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default Copenhell 2017 ~ 23-24-25 June @ Copenhagen

    Επιτέλους μετά από έναν μήνα που πήγαινα στην δουλειά και Κυριακές (εθελοντικά...) ήρθε η στιγμή που όλοι σας περιμένατε. Βρήκα χρόνο να γράψω το παρόν κείμενο.
    Η ανταπόκριση που έχει καθιερωθεί πλέον στις συνειδήσεις των εγγεγραμμένων μελών μας και δίνει το στίγμα της σεζόν που κλείνει με θριαμβευτικό τόνο στα εγχώρια αλλοδαπά τεκταινόμενα. Βάζοντας για αρχή στο σποτιφαι να παίζει η μαλακία που ακούει στο όνομα λεπρους ας ξεκινήσουμε την αφήγησή μας.
    Κοντά μας και αυτό το καλοκαίρι χορηγοί στην διασκέδασή μας συννεφιά, βροχές, αέρας, κατουρόμπυρα ή μπυροκάτουρο, και έξτρα σπεσιαλ γκεστ εμφανίσεις από το αφεντικό προκειμένου να λύνεις προβλήματα εν μέσω των λάιβ. Ας περάσουμε στο κυρίως μενού όμως μιάς και τα προσωπικά δράματα δεν βοηθούν να ξεδιπλωθεί το κουβάρι της ιστορίας μας.
    ΤΟ μενού είχε τα εξής:
    Spoiler
    Slayer
    System Of A Down
    Alter Bridge
    Five Finger Death Punch
    Prophets Of Rage
    Rob Zombie
    In Flames
    Europe
    Airbourne
    Opeth
    Saxon
    Ministry
    Baroness
    The Dillinger Escape Plan
    Architects
    Powerwolf
    Hatesphere
    Black Star Riders
    Overkill
    Carcass
    Psychotic Waltz
    Batushka
    Nothing More
    Memoriam
    Red Warszawa
    Invocator
    Devildriver
    Myrkur
    Candlemass
    Every Time I Die
    Frank Carter & The Rattlesnakes
    Huldre
    Lost Society
    The Black Dahlie Murder
    Motionless In White
    The Raven Age
    Rising
    Inglorious
    Ghost Iris
    Baest
    Slægt
    Seven Thorns
    1) e4, c5
    2) Νf3

  2. #2
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Για μένα προσωπικά 2 ονόματα μόνο είχαν σημασία. Οι Psychotic Waltz και οι Candlemass. τους πρώτους δεν τους είχα δει ποτέ, τους δεύτερους αρκετές φορές αλλά είναι εγγύηση διασκέδασης.
    Το φεστιβάλ έχει σχεδόν 200 ευρώ είσοδο και είναι τριήμερο. έχει μέγιστο 14000 άτομα αν κατάλαβα καλά. Φέτος έγινε πάλι σολντ αουτ, τουλάχιστον τα τριήμερα εισιτήρια. Βοήθησαν οι system of a down φυσικά σε αυτό. Πέμπτη - Παρασκευή - Σάββατο και Κυριακή για να συνέλθουμε. 3 σκηνές με τις 2 μεγάλες, την μία διπλα στην άλλη και η μικρή από πίσω. Μπόλικα καταστήματα για ρούχα, για φαι, για ξοδεμα, για κοκτειλ, για κρασιά (καινοτομία που τιμήσαμε) κλπ. Είχαν ανοίξει και ένα μεγάλο υπόστεγο που έφτιαχναν πλοία κάποτε και το οποίο είχε κάμποσο χώρο μέσα για να αράξεις και μερικά μπαρ σε περίπτωση... βροχής. Καλή φάση και την τιμήσαμε λίγο.Η παρέα λίγο πολύ η ίδια από τα προηγούμενα χρόνια. Ο ήχος όμως φέτος είχε θέματα. Δεν ξέρω που οφείλεται αλλά δεν ήταν τόσο καλός σε κάποιες μπάντες και τα ηχεία στην μικρή σκηνή ήταν ώρες ώρες ενοχλητικά.

    Ξεκινάμε λοιπόν το μαγικό μας ταξίδι στα ηχοχρώματα του σκληρού ήχου την Πέμπτη μετά την δουλειά κατα τις 19:00 να ακούσουμε την πρώτη μπάντα που προλαβαίνουμε οι οποίοι είναι οι Prophets of Rage. Προσωπικά δεν ήξερα τίποτα γι αυτούς και δεν με κέρδισαν. Στο κιλιν ιν δι νειμ έγινε λίγο πανικούλης μέχρι και στους λόφους πίσω σηκώθηκε κόσμος χωρίς να ξέρει το γιατί χοροπήδησε μια δυο φορές και μετά έστεκε σαν αγγούρι χωρίς να ξέρει τι να κάνει μέχρι να τελειώσει το κομμάτι ή έκατσε πάλι κάτω να πιεί την μπυρίτσα του. Κάτι τέτοιο κάναμε και μεις.

    Στην συνέχεια αφού βολτάραμε λίγο πήγαμε για Saxon. Δεύτερη φορά που τους βλέπω και μου φάνηκαν πιο βαρετοί απ την πρώτη. Όπως είπε και ένας φίλος οι Saxon παίζουν μουσική για ηλικιωμένους εδώ και 30 χρόνια. Κάπου ένα δίκιο του το δίνω. Δεν έχουν ακριβώς αυτό το βρετανικό φλέγμα που αναζητώ όταν θέλω να ακούσω κάτι απ τα νησιά. Αλλά ίσως απλά και να γερνάω εγώ και να γίνομαι πιο περίεργος και αυτοί μια χαρά φάνηκαν να περνάνε και κάμποσος κόσμος από κάτω τους.
    Επόμενη μπάντα οι System of a down. Έχασα μερικά κομμάτια στην αρχή καθώς έλυνα προβλήματα στην δουλειά δια τηλεφώνου. Μου είπαν πως ήταν βαρετοί στην αρχή. Όταν επέστρεψα παίζανε καλά και τα χιτάκια τους οπότε το διασκέδασα. Φαίνονταν κουλ αλλά μπορεί και απλά να έκαναν αγγαρεία. Ποτέ δεν θα μάθουμε τι απ τα δύο ισχύει.

    Καπάκια Ministry. ξεκίνησε πιο δυνατή βροχή. Οι Ministry βαράνε άσχημα. Εννοώ είναι ενοχλητικά δυνατός ο ήχος και ακούω πριόνια και κουράζομαι. Η βροχή δυναμώνει. Κάπου στην μέση του σετ την κάναμε γιατί έχει και δουλειά την επόμενη ημέρα και δεν λέει να αργήσω μιάς και έχω κανονίσει να φύγω και πιο νωρίς.
    Βροχή δυνατή και λίγο πανικός στις στάσεις καθώς γίνεται λίγο χαμός και υπάρχουν 3 διαφορετικές στάσεις. Σε μια στιγμή βαλκανικής διαύγειας κάνουμε ντου σε λεωφορείο και μπαίνουμε απ την πίσω πόρτα. Γλιτώσαμε μισή ωρίτσα αναμονής σε δυνατή βροχή. Φάγαμε άλλη μια μπόρα στο δρόμο για το σπίτι και ξεραθήκαμε για 4-5 ώρες.
    Απώλεια της ημέρας οι In flames και οι Carcass. Τους έχω δει και τους 2 και ειδικά για τους πρώτους ξερνάω προς την κατεύθυνση του γκειτεμποργκ. Απ' ότι μου ανέφεραν φίλοι που ήταν πιο νωρίς και τους είδαν έπαιξαν καλά και από το πρόσφατο υλικό τους. Ε οι carcass παίξανε, αυτό είναι σίγουρο, αλλά νομίζω ότι δεν έχω άλλο σχόλιο.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  3. #3
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Σάββατο.
    Κάποιο πρόβλημα στην δουλειά και η βροχή με ανάγκασε να μείνω σπίτι ως τις 5. έτσι χάσαμε τους Huldre. φτάναμε εκείνη την ώρα αλλά απ ότι μας είπανε ήταν ωραίοι. Τέσπα εμένα μου ήταν αδιάφοροι, αλλά το έτερο ήμισυ δεν χάρηκε..Οπότε και εγώ συμμερίστηκα τον πόνο της. Έτσι είναι αυτά. Τα μοιράζεσαι.Πάμε παρακάτω.
    Europe. η μεγαλύτερη μπάντα της Σουηδίας. Ωραία παίξανε. Ο κόσμος είχε παλμό. Ειπανε το Final countdown. Χοροπηδήσαμε, το φχαριστηθήκαμε, το ξεχάσαμε.

    Συνέχεια είχαν οι Overkill. από μακρυά μιάς και δεν είχα και όρεξη για πιο κοντά. Καλά ακούγονταν.
    Κάπου πήρε το μάτι μας τους memoriam. Κανά 10 πτο ακούσαμε. Δεν ήταν για παραπάνω. Ακουγόταν τίμιο ωστόσο.
    Γενικά σκοτώσαμε λίγο το χρόνο μας ωσπου να παίξει ο Rob zombie. το πρώτο μισό του σετ ήταν βαρετό και προσωπικά έκανα υπομονή. τελικά φύγαμε όταν άρχισε να παίζει τα πιο γνωστά κομμάτια του τα οποία ακούγαμε από απόσταση.

    Γυρίσαμε δυστυχώς για τους Opeth. πολύ κακοί όπως πάντα. θα προτιμούσα να λύνω προβλήματα στην δουλειά τηλεφωνικώς..
    και στην συνέχεια είδαμε λίγο και Myrkur. η ώρα είχε πάει αργά όμως και θα ξεκινούσανε οι slayer. οπότε και φύγαμε.
    Λίγο το ότι είχαμε κουραστεί, λίγο του ότι δεν καίγομαι για θρας, λίγο του ότι τους εχω δει 3-4 φορές, λίγο του ότι το πρωί έπρεπε να είμαι στην δουλειά για να κάνω συνεντεύξεις για νέους συναδέλφους μας οδήγησαν στην έξοδο. Είχαμε και λίγο δρόμο για το σπίτι οπότε τελείωσε και αυτό το φεστιβάλ.
    Χάσαμε Black dahlia murder στις 2. Μικρό το κακό. Δεν έχω ιδέα τι παίζουν.

    Σε γενικές γραμμές μέτριο θα το χαρακτήριζα. Εγώ είδα λίγες μπάντες που με ενδιέφεραν, αλλά οκ τα γούστα μου δεν κινούνται και ακριβώς στα πιο δημοφιλή είδη του σκληρού ποπ ήχου. Λίγο και η δουλειά που δεν με άφησε σε ησυχία ούτε μια μπύρα παραπάνω να πιω. Λίγο και ο καιρός που ήταν στα φυσιολογικά για την εποχή σκατά επίπεδά του. Το μόνο καλό ήταν η παρέα και το διασκεδάσαμε όσο μπορούσαμε. Άντε να δούμε και megadeth με metal church τον Αύγουστο να κλείσει το καλοκαίρι συναυλιακά, γιατί δεν προβλέπεται τίποτα άλλο.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  4. #4
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ακριβούτσικο για μόλις 11-12 μπάντες να με ενδιαφέρουν να δω. 3-4 την ημέρα για φεστιβάλ είναι λίγες.
    ποιος είναι ο φίλος σου που λέει μαλακίες για τους saxon ρε? μέσα στις τοπ-3 live μπάντες για εμένα.
    Rock or Nothing

  5. #5
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    enas germanos powermetalos 42 etwn. Den 3erw. teinw na sumfwnhsw mazi tou.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #6
    και με γεύση μέντας croissant429's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    σε περιπτερα και επιλεγμενα βιβλιοπωλεια....
    Posts
    579

    Default

    Δεν ξέρω που εργάζεσαι και με τι ασχολείσαι, αλλά ανέφερες τη λέξη "δουλειά" 3-4 φορές σε ένα ποστάρισμα. Σε μουσικό φεστιβάλ είσαι....
    don't break the fucking circle

  7. #7
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    σε σώζει ότι ακούς cirith ungol...
    Rock or Nothing

  8. #8
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    kai manilla road, kai omen kai jag panzer kai manowar...(alla saxon den).
    Agaphto molto, eimai akoma sthn douleia kai mpainw na pw ton pono mou. etsi kai sto festival.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  9. #9
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    enas germanos powermetalos 42 etwn. Den 3erw. teinw na sumfwnhsw mazi tou.
    αυτοί οι γερμανοί δε θα γίνουν ποτέ άνθρωποι... καμιά ελπίδα
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. Copenhell 2017 ~ 23-24-25 June @ Copenhagen
    By atom_smasher in forum Live & Events Talk
    Replies: 8
    Last Post: 27-06-2017, 16:13
  2. Replies: 0
    Last Post: 16-05-2017, 01:22
  3. COPENHELL ~ 18-19-20/6/15 @ Copenhagen, DK
    By atom_smasher in forum Live & Events Talk
    Replies: 4
    Last Post: 22-06-2015, 19:27
  4. CopenHELL 2013, 14+15 June, Copenhagen, DK
    By atom_smasher in forum Live Reports
    Replies: 16
    Last Post: 23-06-2013, 11:33
  5. COPENHELL II 17+18 Juni, Copenhagen
    By atom_smasher in forum Live Reports
    Replies: 3
    Last Post: 20-06-2011, 05:05

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •