Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44

Thread: Ελεγκτες!!1!

  1. #31
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Παίρνεις το 10 με κατεύθυνση χαριλάου, σταματάς στάση Οσία Ξένη, λες μια καλημέρα στον μαλάκα μέσα στο περίπτερο, achievement unlocked: To kalytero meros anatolika.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  2. #32

    Default

    γοουρνινγκ : μη το επιχειρησετε πεμπτη που εχει λαικη, κοψτε το με τα ποδια

  3. #33
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    μη δείτε θηλυκό στο φορουμ ρε λιγούρια, αμέσως...
    Rock or Nothing

  4. #34
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Εμείς φταίμε που θέλουμε να διδάξουμε στον κόσμο ta kalytera magazia sta anatolika.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  5. #35

    Default

    Αν διαβάζουν φίλοι και φίλες Θεσσαλονικείς, κάποια στοιχεία για ελεγκτές:


    ΣΤΑΣΕΙΣ
    Λευκός Πύργος, αράζουν και μπαίνουν σε ό,τι περάσει από 3, 5, 6, 39, 78

    Ευζώνων (γαλλικό ινσιτούτο), δρομολόγιο προς Καλαμαριά (λεωφορεία: 3, 7, 10, 31 και 39)

    Βυζάντιο στο δρομολόγιο ΙΚΕΑ προς κέντρο (λεωφορεία: 2, 3, 8, 78 και 78Ν)

    Ν.Σ. Σταθμός (τρένα), κατά την αναχώρηση των λεωφορείων από εκεί

    Άγιος Ελευθέριος: κυρίως επειδή αποτελεί στάση του 7 (βλ. παρακάτω), είναι σημείο αλλαγής των λεωφορείων στα οποία ανεβοκατεβαίνουν οι ελεγκτές (πιθανοί στόχοι μετεπιβίβασης ελεγκτών: 2, 3, 7, 39)


    ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ
    78Ν στο δρομολόγιο αεροδρόμιο προς κέντρο και ιδιαίτερα στο διάστημα Μπότσαρη - Ευζώνων

    10 και 31 στα δρομολόγια σταθμός - Χαριλάου και ΚΤΕΛ - Βούλγαρη αντίστοιχα, ιδιαίτερα στη στάση Ευζώνων (γαλλικό ινστιτούτο)

    7: κατά τη γνώμη μου το πιο επικίνδυνο λεωφορείο των ανατολικών, τόσο στο πήγαινε όσο και στο έλα - ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΑΙ

    Αυτά ως πιο επικίνδυνα. Γενικά τη λογική "στα τάδε λεωφορείο δε μπαίνουν" την έχω αφήσει από καιρό. Βέβαια, η συχνότητα είναι κάτι που παίζει σημαντικό ρόλο, και ανάλογα με τις διαδρομές που κάνει ο καθένας στην καθημερινότητά του, δημιουργούνται κάποια μοτίβα, που καλό είναι να τα μοιραζόμαστε και με άλλους πειρατές του ΟΑΣΘ.


    Όπως πολύ σωστά είπε και ο/η lady_of_winter, σε λεωφορεία με πολύ κόσμο δε μπαίνουν ούτε κατά διάνοια. Βέβαια, πάντα να παίζει τσεκάρισμα αν μέσα στον ήδη υπάρχοντα κόσμο βρίσκονται ελεγκτές, οι οποίοι απλώς περιμένουν να αραιώσει λίγο ο κόσμος.
    Επίσης, σε πολλές στάσεις, κυρίως επί της Β. Όλγας που πετυχαίνω συχνά - πυκνά ομαδάκια ελεγκτών (3-5 ατόμων), αν είσαι λίγο υποψιασμένος και τσεκάρεις από τα παράθυρα όταν το λεωφορείο προσεγγίζει τη στάση, μπορείς να τους καταλάβεις εύκολα, καθώς φοράνε τα 'ειδικά' μπλουζάκια, που φέρουν και την επιγραφή της ομάδας (πρόληψης και αντιμετώπισης, ή κάπως έτσι τέλος πάντων), και να είσαι προετοιμασμένος.
    Και το βασικότερο, τουλάχιστον αν όχι εμάς, αν πιάνουν κόσμο, να λέμε και καμιά κουβέντα, γιατί αυτή η σιχαμένη τακτική των ελεγκτών να προσπαθούν να διαχωρίσουν τον μη-έχοντα-εισιτήριο από τους υπόλοιπους επιβάτες (με ατάκες "επιβαρύνεις τον κόσμο που πληρώνει εισιτήριο") είναι από τα πιο σιχαμένα και ελεϊνά πράγματα που κάνουν.
    Last edited by tsimpouklano; 07-06-2017 at 19:20.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  6. #36
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Μιλάμε για επανάσταση τώρα, όχι μαλακίες.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  7. #37

    Default

    και κάτι ακόμη την προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν αθήνα
    τεράστια εντύπωση μου κάνε, ο κόσμος που κατέβαινε από μετρό/λεωφορείο και έδινε το εισητηριό του στον κόσμο που ανέβαινε

    εδώ θεσσαλονίκη δυστυχώς το βλέπω σπανιότατα

  8. #38
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Quote Originally Posted by lady_of_winter View Post
    εδώ θεσσαλονίκη δυστυχώς το βλέπω σπανιότατα
    9/10 φορές όποτε έκανα κίνηση να το δώσω στο χέρι με κοιτούσαν με βλέμμα απέχθειας και μου έλεγαν "έχω έχω" (και δεν εννοούσαν το διπλής διαδρομής ε, το έβλεπα που το κρατούσαν), ποτέ δεν απάντησα "βάλ'το στον κώλο σου και κράτα το δικό μου" όπως ίσως έπρεπε. Πλέον το αφήνω στο ακυρωτικό μισό μέσα μισό έξω και αν το θελήσει κανείς ας το πάρει, τι να γίνει.

    Δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει "επανάσταση και όχι μαλακίες", όλες οι ιδέες ευπρόσδεκτες, εγώ συνήθως βουλώνω τα ακυρωτικά βάζοντας μέσα το διπλωμένο ειστήριο πριν κατέβω και ονειροπολώ ότι αν γεμίσει το λεωφορείο αυτοί πίσω δε θα μπορούν να πάνε μπροστά για να το χτυπήσουν άρα θα γλιτώσουν ένα εισιτήριο και αν το κάνουν 3 σε κάθε λεωφορείο μπορεί να γλιτώσουν και άλλοι,βίβα λα ρεβολουθιόν κλπ

  9. #39
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Εντάξει, απλώς εγώ είμαι καπιταλας μικροαστός με μηχανή και αυτοκίνητο, οπότε δε χρησιμοποιώ τα λαϊκά μέσα κι έτσι δεν παίρνω μέρος στον αγώνα σας, Σαλβαδόρ Λιμόνεθ.

    Στατιστικά πάντως, έχω δώσει το εισιτήριο που έκοψα ΟΣΕΣ φορές ανέβηκα σε αστικό. Δεν είναι πολλές αυτές οι φορές, αλλά μου μοιάζει υπερβολικό το 9/10 που γράφεις.

    Επίσης, καλά τα έγραψε ο τσιμπούκλανο, να τον πειράξω ήθελα, επειδή τσιμπάει. Γενικά, κακό ψοφο στο ΔΣ του ΟΑΣΘ, σε καφρους οδηγούς και αλήτες ελεγκτές.

    Υπάρχουν και μη μαλάκες ανάμεσα τους, αλλά ακόμα κι από τον τρόπο που μου μιλάνε στη δουλειά, καταλαβαίνεις ότι είναι σκάρτοι. Κι όταν βλέπω πρωί πρωί να κρέμονται σαν τα μούρα από τα παράθυρα, άνθρωποι που ανεβαίνουν να καθαρίσουν σπίτια στο πανόραμα για ένα μεροκάματο του άγχους και τους πιάνει η τρέλα ότι δε θα προλάβουν να πάνε για δουλειά, την ώρα που ο οδηγός ξύνει το παπάρι του περιμένοντας να σκοτωθούν μεταξύ τους για το ποιος θα υποχωρήσει, θέλω να ανέβω στο αστικό και να αρχίσω τα κουτουλίδια.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #40
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    πάντα αφήνω όταν εχω χτυπήσει. έχω βρει και πολλές φορές. επειδή το έχουν πάρει πρέφα στέλνουν την καθαρίστρια κάθε 5 λεπτά να τα μαζεύει οπότε καλό είναι να μην το αφήνουμε ακριβώς στις εισόδους.
    Rock or Nothing

  11. #41
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΠΑΙΔΓΙΑ

    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  12. #42
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by lady_of_winter View Post
    χαχαχα εγω απλως ειμαι περιεργη ποια ειναι τα καλα μερη ανατολικα
    Τελικά έμαθες ποιά είναι τα καλά μέρη στα ανατολικά?
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  13. #43

    Default

    Για πρόστιμα εξωτερικού τι ξέρουμε;

    Φίλη πήγε Γερμανία αρχές Απριλίου και την γράψανε πρόστιμο και τώρα έσκασε χαρτί που ζητάει 100 €, ενώ αναφέρει πως σε περίπτωση μη καταβολής έως τέλη Μαΐου (ναι, πέρασε) υπάρχει περίπτωση περαιτέρω αύξησης.

    Τι να κάνει, δεδομένου κιόλας ότι έχει παρέλθει το διάστημα πληρωμής του προστίμου; Θα έχει πρόβλημα σε πιθανό ταξίδι στη Γερμανία, αν δεν πληρώσει;

    Ευχαριστεί.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  14. #44
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Στην εφορία της θα έρθει να μην ανησυχεί καθόλου. Μαζί με την προσαύξηση, τα έξοδα δικηγόρου και τα λοιπά κερατιάτικα. Εικάζω. δεν ξέρω.
    1) e4, c5
    2) Νf3

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •