Την περασμένη Πέμπτη πήρα χαμπάρι το συγκεκριμένο λάιβ. Το είχα ξεχάσει πως θα έπαιζαν οι τιτανοτεράστιοι Saint Vitus στην "γειτονιά" μου.
Τους είχα δει στο Copenhell πέρσι ή πρόπερσι, σχωράτε με αλλά ξεχνώ ασήμαντες λεπτομέρειες. Σε εκείνο το λάιβ λοιπόν ήταν με τον τιτάνα Scott Reagers. Καλός και χρυσός ο Wino αλλά δεν είναι Scott. Επίσης νομίζω έχει φάει και 5 χρόνια φυλακή οπότε θα κάνει καιρό να ακουστεί. Εκείνο το λάιβ λοιπόν παρότι μικρό ήταν εξαιρετικό και επιτέλους είχα πάρει την δόση μου και από αυτή την μπάντα όπως πρέπει. Και όταν πρόκειται να τους δεις σε κανονικό σετ (το οποίο τελικά ήταν περίπου στην 1,5 ώρα) και να ακούσεις κομματάρες απο τον υπερτατο δίσκο που ακούει στο όνομα Die Healing όσα και αν έχεις να κάνεις θα ξεκλέψεις λίγο χρόνο. Δυστυχώς κάτι επιπλοκές στην δουλειά την Κυριακή με οδήγησαν στον συναυλιακό χώρο στις 21:00 οπότε και έχασα τους τομπστονες. Δεν τους ήξερα οπότε μικρό και το κακό.
Οι Vitus βγήκαν στην σκηνή 09 και κάτι ψιλά και αποχώρησαν θριαμβευτικά γύρω στις 10 και 35.
Ο Σκοτ έχει φωνάρα. Απέδωσε φοβερά τα κομμάτια και είχε άξιο συμπαραστάτη τον ντράμερ που γάμησε την μάνα στα/των ντραμς. Σχεδόν σε κάθε κομμάτι τα ξαναστήνανε.
Ο γέρος κιθαρίστας είναι πιο διασκεδαστικός απ ότι φαίνεται και είπε και 1-2 καλά αστειάκια. Ο μπασίστας παίζει να χει ρίξει πολύ κοπάνημα στην ζωή του αν στα 50 φεύγα χτυπιέται έτσι ακόμα και δεν μασάει.
playlist:
Dark World
One Mind
War Is Our Destiny
White Magic/Black Magic
Zombie Hunger
Sloth
White Stallions
Burial at Sea
Saint Vitus
Born Too Late
Hallow's Victim
κομματάρες και το The Sloth σε άψογη εκτέλεση και όπως ειπώθηκε πρώτη φορά σε περιοδεία το παίζουν και ίσως να μην το ξαναπαίξουν και ποτέ. Οπότε οι 60-70 τυχεροί που είχαμε μαζευτεί για το λάιβ το απολαύσαμε σε όλο του το μεγαλείο. Εντύπωση μου προκάλεσε η ανθρωπογεωγραφία της συγκεκριμένης συναυλίας σε σχέση με αυτήν προ κάποιων ετών που είχε διοργανωθεί στην κριστιάνια και τραγουδούσε ο wino. Σε εκείνη λοιπόν ο κόσμος - καμιά 150/200 νοματαίοι αν θυμάμαι καλά - ήταν μοιρασμένος σε αναρχοαυτόνομους και μεταλάδες, Σουηδούς και μη. Στην χθεσινή συναυλία υπάρχαν μεταλάδες, Σουηδοί και μη και σχεδόν καθόλου αναρχοαυτόνομοι. Ισως έχει να κάνει με την διοργανώτρια εταιρεία αλλά και με τον τραγουδιστή...Οπως και να χει υπήρχε διαφοροποίηση ξεκάθαρη. Εγώ έφυγα φουλ ικανοποιημένος και σειρά έχουν οι Psychotic Waltz αν γίνει κάποιο θαύμα και μπορέσω να την κάνω απ την δουλειά για κανα δίωρο μιάς και γαμιούνται και τους έβαλαν 2 το μεσημέρι Παρασκευής στο Copenhell.
Αυτά από το βασίλειο της Δανιμαρκείας ο ανταποκριτής σας Κορνήλιος Μεταλειάδης.
μπονους πείραγμα του Scott: Why the drummer can't get through the door?
Spoiler
He has a high hat!