Results 1 to 4 of 4

Thread: The Invisible Guest (2017)

  1. #1
    Member b0f0r's Avatar
    Join Date
    Apr 2016
    Location
    know-where
    Posts
    30

    Default [Cinema] Contratiempo (2016) (eng. title: The Invisible Guest)

    ισπανικό ψυχολογικό θρίλερ
    δε σ' αφήνει σε ησυχια, ειναι ανατρεπτικο διαρκώς. ασχολειται με το πόσες διαφορετικές ερμηνείες μπορουν να περιγραψουν ενα μοναδικό γεγονός. αντίστοιχου επιπέδου/ύφους/κλπ με το επισης εξαιρετικό sleep tight
    στα συν, το ότι κάνει και κριτική στο ποιόν των απανταχού νέων πρωτοεμφανιζόμενων διασήμων πετυχημένων επιχειρηματιών.



    στα πλην:
    -το πόσο γρηγορα μιλανε οι ισπανοι και πόσο γρηγορα φευγουν οι υποτίτλοι !
    -ο ανέμπνευστος τίτλος

    υγ. με ενα γρηγορο ψάξιμο, ο σκηνοθετης εχει κάνει και κανα 2-3 ακομα ταινιες, οι οποίες με μια 1η ματιά, δειχνουν επισης ενδιαφερουσες.
    Last edited by b0f0r; 10-08-2017 at 13:51.

  2. #2

    Default

    όντως, αρκετά ωραία ταινιά
    στα συν θα ήθελα να τονίσω ότι δε έδειξε ούτε μια σκηνή βιας και παρόλα αυτά σε κρατάει τσιτωμένο μέχρι τέλους

    αν θες να δεις και άλλες από τον οριόλ πάουλο, εγώ έχω δει το El cuerpo (το σώμα), το οποίο είναι λίγο πιο σκοτεινό αλλά στο ίδιο σκεπτικό και το συνιστώ ανεπιφύλακτα αν σε άρεσε αυτή η ταινία
    ακόμη δε έχω αποφασίσει ποιό από τα δυο με άρεσε περισσότερο

  3. #3
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Το El Cuerpo, που έχω αναφέρει εδώ, ήταν καλύτερο αλλά και το Contratiempo αξίζει και με το παραπάνω.

    Καλό θα ήταν να βάζετε τον οριτζιναλ τίτλο της ταινίας, ειδικά αν προέρχεται από μη αγγλόφωνη χώρα, και την μετάφραση σε παρένθεση. Για για να γίνω ακόμα πιο γκρινιάρης η ταινία είναι του 2016 και όχι του 2017, απλά το 2017 εμφανίστηκε σε αίθουσες και όχι απλά φεστιβάλ.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  4. #4
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Spoiler
    Βαρετό και προβλέψιμο μέχρι αηδίας και ο λόγος είναι ότι με το που έδειξε τη μητέρα του αγνοούμενου σκέφτηκα "λολ, αυτή είναι η δικηγόρος",
    οκ εγώ ήξερα την ηθοποιό και φαντάζομαι θα ήταν δύσκολο να την καταλάβει κάποιος που την έβλεπε πρώτη φορά αλλά ρε μαλάκες παλέψτε το λίγο παραπάνω, αδικαιολόγητο για ταινία που βασίζεται σε τέτοιο πλοτ τουίστ. Στο τέλος που έβγαζε σιγά σιγά δραματικά τη μάσκα έκλαιγα από τα γέλια, ίσως έπρεπε να δοκιμάσει κάτι τέτοιο καλύτερα:



    Από εκείνο το σημείο και μετά η ταινία δεν είχε κανένα νόημα για μένα, κρίμα oh well κλπ

Similar Threads

  1. Replies: 21
    Last Post: 31-10-2017, 16:43
  2. Replies: 5
    Last Post: 02-05-2017, 14:43
  3. Replies: 13
    Last Post: 22-04-2017, 10:03
  4. Invisible Surfers, The Thriller - 8/1/11 @ ΑΝ
    By regularpaul in forum Live & Events Talk
    Replies: 2
    Last Post: 08-01-2011, 14:11
  5. Nightingale - Invisible
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 3
    Last Post: 24-05-2005, 22:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •