Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Thread: Alien: Covenant (2017)

  1. #1
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default Alien: Covenant (2017)

    Το είδα χτές. Δεν είχα δεί πολλά τέιλερ, δεν είχα διαβάσει κριτικές, πήγα σαν αγνός φάνμπόις να χαρώ Aliens και διαστημόπλοια.

    Spoiler

    Πολύ ωραίο feeling, αλλά αν κάποιος δεν έχει δει το Prometheus χάνει λίγο την υπόθεση. Ο Fassbender ένας μεγάλος θεός. Υπέροχη ερμηνία. Καταπληκτικό το σκηνικό με το δωμάτιό του όπου είχε όλα τα πειράματα που είχε κάνει τα δέκα χρόνια που βρίσκεται εκεί. Αφήνει κάποια κενά στην υπόθεση, το σκάφος που μεταφέρει τους colonists, θεωρητικά έχει ένα σκασμό probing εξοπλισμό, δεν μπορούσαν να καταλλάβουν ότι υπάρχει πόλη στα 5 χιλιόμετρα απο εκεί που κατέβηκε το lander? Τα proto-aliens ωραία, αλλά πολύ fleshy για τα γούστα μου. Το incubation period των aliens, πολύ μικρό (νομίζω). Ωραίες πινελιές, τα σηματάκια Weyland/Yutani που φορούσαν όλοι στις στολές τους (τα πρωτοείδαμε στο πλήρωμα του Nostromo) καθώς και η αρχική εισαγωγική ιστοριούλα που δείνχει τον Wayland να μιλάει στον David, ο υπολογιστής "Mother" και το κόκκινο X στις οθόνες όταν κάτι πήγαινε στραβά, όπως ακριβώς και στο Nostromo. Πολύ νοσταλγία γενικά, αλλά και πάλι κάτι λείπει. Πάντως, 2 ώρες περάσαν νεράκι, δεν βαρέθηκα. Συνηστώ
    Last edited by Kaserinos; 02-08-2017 at 20:21.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  2. #2
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    πες ένα "πάτε" ή "μημπάτε" για μας που δε θέλουμε να ανοίξουμε το σπόιλερ
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  3. #3
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    πες ένα "πάτε" ή "μημπάτε" για μας που δε θέλουμε να ανοίξουμε το σπόιλερ
    άνοιξ'το και πήγαινε
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  4. #4
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Ναι, όντως, ο ράτ-πόιζον έχει ένα δίκιο, τα έβαλα όλα μέσα σε ένα σπόιλερ.

    Όπως προείπα είμαι φάνμπόις, οπότε κατά την άποψή μου να πάτε να το δείτε. Αν δεν έχετε δει το Prometheus ή δεν έχετε καμία σχέση με τα άλλα Άλιενς, αποκτήστε και πηγαίνετε. Έχει πολλά στοιχεία που τα βλέπεις πρώτα σε προηγούμενες ταινίες και θα τα χάσετε αν δεν τα ξέρετε. Έχει πολύ όμορφα σκηνικά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έφτασε το Προμήθεους. Είχε λίγο τένσιον, αλλά μέχρι εκεί. Θα το ξαναδώ, στην πρώτη προβολή πάντα χάνω πολλά.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  5. #5
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    αν εχει σκατιλα και γκιγκερ εγω ειμαι οκ. ο προμηθεας διελυσε απλα.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  6. #6
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    να πω την αλήθεια περίμενα καλύτερη εξέλιξη της ιστορίας από 'κει που την είχε αφήσει o προμηθέας
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  7. #7
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    τελικα ουτε σκατιλα ουτε γκιγκερ ειχε. μου θυμησε και λιγο ιντιανα τζοουνς σε κατι φασεις η ατμοσφαιρα. temple of doom και τετοια.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  8. #8
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Έλα, μια χαρά σκατίλα είχε, μην γίνεσαι και πλεονέκτης. Πώς άλλωστε θα ήταν PEGI 15?
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    12

    Default

    Απαράδεκτο το λιγότερο. Μακριά.

  10. #10
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Πολύ καλύτερο από το σιχαμερό Prometheus αλλά χαλαρά μέτριο. Ειδικά το τέλος ήταν ΤΟΣΟ προβλέψιμο
    Spoiler
    αν έχεις δει το Aliens


    Υπενθυμίζω ότι είμαι μεγάλος φανμπόης και αγαπάω και τα 4 Alien μέχρι θανάτου, οπότε είμαι biased, δεν είμαι ο average casual viewer που δεν κουβαλάει έξτρα απαιτήσεις.

    Γενικά στο προμίθιους και στο κόβεναντ μου δίνουν την αίσθηση ότι δεν ξέρουνε τι ακριβώς θέλουν να φτιάξουν και βάζουν μια απ' όλα να τους πιάσουμε όλους. Δε γκάνουνε ταινίες έτσι φιλαράκι..

    Πάντως είχε ωραία σκηνικά, και η σκηνοθεσία δεν ήταν κακιά. Πρέπει όμως να σταματήσουν να προσπαθούν να βρούν την νέα Ρίπλεη. Και να σκοτώνουν χαρακτήρες που δε θυμάται κανείς ποιοί διάολο είναι (γιατί σε όλο το έργο ήταν κομπάρσοι), περιμένοντας να έχει κάποιο effect στο θεατή η σκηνή. Και να ημικοπιάρουν σκηνές από παλιότερα άλιεν. Και ας γράψουν επιτέλους ένα ανθρώπινο σκρήνπλευ.

    Να πάτε να το δείτε.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  11. #11
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Ήθελα απλά να γράψω ότι το Alien 4 είναι μεγάλο σκουπίδι. Ακόμα και τα AvP είναι καλύτερα. Και είναι πολύ κακά.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    530

    Default

    Πραγματικα τρομαζω στη σκεψη του πως θα εναι το νεο blade runner.

  13. #13
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Το είδα χτες.

    Εμ... δεν εντυπωσιάστηκα. Ένιωσα ότι είναι παντελώς ασύνδετο με το Prometheus (ναι, οκ, υπάρχει ο David), reboot στο reboot, 0 εξέλιξη στην ιστορία. Ή μάλλον μια από ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια. Δηλαδή οκ, μπορεί να βγάλει άλλες 68 Alien ταινίες στο ίδιο μοτίβο και η ιστορία να μην έχει προχωρήσει ούτε βήμα: νέος πλανήτης, νέο crew, προσγείωση, aliens, πεθαίνουν όλοι, ο David βρίσκεται στο διαστημόπλοιο για τον επόμενο προορισμό. Ό,τι ακριβώς έγινε στο Prometheus δηλαδή. Όχι ότι όλα τα υπόλοιπα Alien διεκδικούν δάφνες σεναριακής πρωτοτυπίας, αλλά έχουμε 2017, Ridley!

    Δεν είναι απαραίτητα χειρότερο (ή καλύτερο) από το Prometheus, αλλά εκείνο ήρθε πρώτο και είχε ένα awe/nostalgia factor, που αυτό, σαν 2ο, δεν έχει. Παρ'όλα τα references στο πρώτο Alien.

    Το ότι ο μόνος χαρακτήρας που διατηρήθηκε είναι ο David, δε βοηθάει. Τα aliens παραείναι ανθρωπόμορφα, δείχνουν και κινούνται σαν άνθρωποι. Οι εκπαιδευμένοι, γαμάτοι στρατιωτοαστροναύτες, στον πρώτο κίνδυνο, συμπεριφέρονται σαν 12χρονα κοριτσάκια που τους ήρθε η πρώτη περίοδος. Εντάξει, μόνο οι γυναίκες (γέλασα πολύ με τα πρώτα 2 θύματα). Οι άντρες συμπεριφέρονται απλά σαν ηλίθιοι (μμ ας πάω μόνος μου εκεί, να δω τι θα γίνει).

    Γενικά, το είδα ευχάριστα, δε βαρέθηκα, αλλά στο τέλος αναρωτιέμαι τι είδα... σχεδόν τίποτα. Οι σκηνές, που είχαν οποιαδήποτε σημασία στο Alien σύμπαν, είχαν συνολική διάρκεια 5 λεπτών.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    αντιγραφω απο το ΦΒ μου:
    ''το Prometheus μπροστα στο Alien: Covenant ειναι σαν το 400 Blows του Truffaut μπροστα στο Ροδα, Τσαντα και Κοπανα (το προσφατο μαλιστα)''

    επισης, οτι ειπε ο Headphones απο πανω

  15. #15
    Junior Member EstragonTerrible's Avatar
    Join Date
    May 2017
    Location
    στα ξένα
    Posts
    18

    Default

    Το τέλος του Prometheus μου είχε δημιουρήσει κάτι ελάχιστες προσδοκίες αλλά με το Covenant πήγαν όλες περίπατο.
    Τα δύο αποπάνω ποστ χοντρικά λένε τη σούμα.

Similar Threads

  1. [Cinema] Nuovo Cinema Paradiso [Cinema Paradiso] (1988)
    By cancer in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 6
    Last Post: 07-07-2012, 20:22
  2. Alien Swarm
    By locust in forum PC & Games
    Replies: 16
    Last Post: 30-07-2010, 23:23
  3. Covenant/Combichrist 1/4/2009 Gagarin
    By Dragonlord in forum Live & Events Talk
    Replies: 1
    Last Post: 30-03-2009, 22:58
  4. ALIEN Vs PREDATOR
    By TRAMPAKOULAS in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 4
    Last Post: 01-12-2004, 19:14
  5. Alien, Aliens, Alien 3 kai Alien: Ressurection
    By When Black Roses Bloom in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 11-06-2004, 16:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •