Results 1 to 6 of 6

Thread: Smoke The Fuzz Fest 2017 [Descent Edition] ~ 28-29/4/2017 @ Αθήνα

  1. #1
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default Smoke The Fuzz Fest 2017 [Descent Edition] ~ 28-29/4/2017 @ Αθήνα

    Νοσταλγώ λίγο τις εποχές που θα υπήρχε θρεντ από προχθές τα χαράματα, και 5 σελίδες αποθέωσης ήδη.

    Τι να πει κανείς για αυτό το διήμερο. Ιστορικές συναυλίες τουλάχιστον.

    Οathbreaker δεν είμαι τρελή φαν γενικά, είναι λίγο πιο γρηγορόκαφροι από οτι προτιμώ. Παρ'όλα αυτά, και παρότι είχαν πολύ κακό ήχο στο μεγαλύτερο μέρος του σετ τους, τους ευχαριστήθηκα πάρα πολύ, και ειδικά εκεί στο The Abyss looks into me, τα έσπασα σα να μην υπάρχει αύριο. Αισθητή η απουσία του No rest for the weary, αλλά συνολικά πολύ καλοί και ιδανικό ζέσταμα για Amenra.

    Amenra γάμησαν όπως πάντα, αλλά πρέπει να ομολογήσω πως είχε κάτι "λιγότερο" αυτή η φορά. Δε βγήκα από τη συναυλία θέλοντας να ουρλιάζω το όνομά τους για τις επόμενες ώρες. Ήταν απλά μια πάρα πολύ καλή συναυλία. Τους ευχαριστήθηκα εννοείται πάρα πολύ, απλώς δεν ήταν κι από άλλον πλανήτη αυτή τη φορά. Ίσως επαίξε ρόλο και το μεγαλύτερο venue, δεν ήταν τόσο "προσωπικό" σοου όπως τις προηγούμενες φορές.
    Ο ήχος τους πολύ καλός και το σετλιστ ικανοποιητικό, αν και κλασσικά πολυ λιγο. Μαχαιριά στην καρδιά η απουσία του Dearborn and Buried βέβαια. Νομίζω πως 5 μήνες περίμενα για να ακούσω αυτό λαιβ. Δεν πειράζει.
    Ήλπιζα επίσης πως θα βλέπαμε κάνα κομπο Οathbreaker+Αmenra επί σκηνής, αλλά μπα. Oh well.

    Skull & Dawn δεν είχα ακούσει νότα και εξεπλάγειν πολύ ευχάριστα. Παρ'όλο που όλη η μουσική τους στηρίζεται σε αμερικανοβλαχιά που καθόλου δεν είναι της φάσης μου, την έχουν ντύσει με τόσες διαφορετικές επιρροές, που δε γίνεται να μην σε αγγίξει. Με τεράστιο στα τύμπανα, δεν θα περίμενα τίποτα λιγότερο βέβαια. Τους βοήθησε κι ο πολύ καλός ήχος να αναδειχθούν, αν και το κοινό δε φάνηκε να τους εκτίμησε όσο έπρεπε.
    Γενικά ο κόσμος μου φάνηκε λίγο οτι να'ναι, πολλοί φασέοι, και αρκετό εκνευριστικό μπλαμπλα.

    Τέλος, η αποκάλυψη του διημέρου για μένα, Chelsea Wolfe.
    ΑΓΝΟΣ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΣ
    Με τη βοήθεια του καταπληκτικού ήχου και του light show, κατάφερε να είναι η πιο σκοτεινή στιγμή του διημέρου. Λάτρεψα κάθε δευτερόλεπτο, κάθε νότα, κάθε ήχο που βγήκε από το λαρύγγι της. Στα 2 καινούρια κομμάτια, ειδικά στο πρώτο, κόντεψα να βρέξω το βρακί μου (περιμένω ΠΟΛΛΑ απο τον επόμενο δίσκο), ενώ στο Simple Death, το οποίο με έχει συντροφεύσει άπειρες φορές στον πάτο, και δεν περίμενα με τίποτα να παιχτεί λαιβ, έκλαψα σα μωρό.
    Όσο για την ίδια τη Chelsea, οτι και να πεις, είναι λίγο. Εμβληματική φιγούρα, που με την ομορφιά, την κίνηση και τη γενική σκηνική παρουσία της, δίνει μια νότα "απαγορευμένου" στο όλο σόου. Κάτι σέξυ, το οποίο δεν είναι όμως παράταιρο ή "βρώμικο", αλλά δένει πανέμορφα με τη σκοταδίλα, και ενισχύει την αίσθηση του ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΥ. Τίποτα, απλά γαμημένα υπέροχη.
    Θα μπορούσε να είχε παίξει λίγο παραπάνω, αλλά κλαιν.

    Στα της διοργάνωσης, κλασσικά πια, άριστα τα πάντα όλα. Τηρημένα χρονοδιαγράμματα, σωστοί χώροι, σωστός ήχος στο μεγαλύτερο μέρος. Περιμένουμε να δούμε ΤΙ ΑΛΛΟ θα φέρει πια αυτή η κοπέλα.
    Piraeus Academy δεν είχα ξαναπάει. Πολύ ωραίος χώρος. Ξενέρωμα λίγο ο εξώστης που συνήθως προτιμώ, αλλά χάρη στην κλίση του εδάφους, αποδείχθηκε πάρα πολύ καλά κάτω.

    Spoiler
    Ελάχιστες φορές έχω νιώσει την επιθυμία για φανμποϋλίκια τύπου αυτόγραφα κτλ, και η τελευταία φορά πρέπει να ήταν σε τίποτα Anathema πριν από 12 χρόνια, αλλά οδεύοντας προς το μετρό με το αφισάκι του τουρ ανα χείρας, έφαγα φλασιά πως θα ήθελα μια υπογραφή της Chelsea πάνω. Όχι επειδή είναι τόσο ιδιαίτερη περσόνα, αλλά επειδή η μουσική της, όπως και των Amenra, με αγγίζει με έναν πολύ ιδιαίτερο και προσωπικό τρόπο, συνήθως σε πολύ δύσκολες στιγμές. Περιμένοντας λοιπόν διπλα στα παρασκήνια να βγει, σκάει κι ο Colin απο τους Amenra, κι αράζει δίπλα μου και τα λέμε κανα 20λεπτο. Πολύ φιλικός και ζεστός μου φάνηκε. Μιλήσαμε λίγο για τον επερχόμενο δίσκο, μου είπε πως μετά από αυτόν θα αργήσουν μάλλον να βγάλουν κάτι γιατί δεν τους είναι εύκολο να γράφουν μουσική, οτι ο επόμενος θα είναι ακουστικός, κι οτι λογικά θα ξανάρθουν πιο σύντομα, τώρα που έγινε η επαφή με την smoke the fuzz. Του είπα τον καημό μου για το Dearborn and Buried και μου είπε πως το παίζουν σπάνια και πως ω τι κρίμα, έπρεπε να τους είχα στείλει μεηλ και θα το έπαιζαν! λολ.
    Ακυρίλα λίγο ίσως, αλλά του ζήτησα να υπογράψει κι αυτός στο αφισάκι.
    Με την Chelsea δεν μίλησα ιδιαίτερα, λίγο ψυχρή μου φάνηκε, αλλά χαλάλι της.

    Last edited by Drumsick; 30-04-2017 at 15:11.

  2. #2
    Senior Member cynic's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    1,769

    Default

    Απίστευτο 2ημερο όντως. Αmenra 4η φορά (μαζι με Roadburn περσι που πηγαμε μονο για αυτους κι ας επαιξαν 50λεπτα στο τελος). Βιωματική εμπειρία οπως πάντα, ίσως η μόνη μπάντα που θα μπορούσα να βλέπω κάθε μερα με τον ιδιο ενθουσιασμό κάθε φορά.Στα του live , Οathbreaker μπόμπα, όπως ακριβώς τους περίμενα.Δυστηχώς η εμπειρία χάλασε αρκετά απο τους γκασμάδες που ηρθαν για πλάκα και για να μιλάνε σε όλο το live.Δεν καταλαβαίνω γιατι καποιος δινει λεφτα αυτη την εποχή για να παει καπου που δεν τον ενδιαφέρει.Μαλιστα σε σημειο ακουστηκε για την Caro "πλυνε κανα πιάτο" και "ωωωω ρε φιλε παιζουν 3ωρες ξερωγω" ενω επαιζαν κανα τεταρτο.Τετοιο επιπεδο μαλακίας...Βεβαια στην Ελλαδα ζουμε.Ζουν αναμεσά μας όλοι αυτοι οι ουγγανοι.Amenra δεν υπάρχουν και πολλά να πω. Απίστευτος ήχος, απιστευτη απόδοση, απιστευτος Colin.Ισως ευχαριστήθηκα φωνητικά περισσότερο απο κάθε αλλη φορά.Επισης, κουτσενε σε ολο το live απο χτυπημα στο πόδι πριν καποιο διαστημα.Και ειχε αυτη την αποδοση.Respect.Τον ειδα και στην Chelsea με το που μπήκα, αλλα πραγματικά δεν ειχα τι να του πω.Ευχαριστω που υπαρχεις ξερω γω? Γενικά η μπάντα μεγαλώνει και καλα κάνει, απλα ενα κλικ της ανατριχιλας απο το 1ο live στο underworld έλειψε και φέτος και περσι στην Ολλανδία λόγω του μεγαλου πλεον χώρου.Δεν πειράζει ομως.Τελος, χάθηκε μοναδική ευκαιρία να δουμε και Wiegedood μιας και ολη η μπάντα ηταν ηδη εκει, αλλα δεν πειράζει, αλλη φορά.Chelsea μοναδική σε αυτο που κάνει, εκπληρωσε τις προσδοκίες με το παραπάνω.Μου φάνηκε περίεργο που μάζεψε τοσο κοσμο εκεί , δε το περιμενα. Ευγε για αλλη μια φορα στην Smoke the Fuzz και μακάρι να ξαναρθουν όντως σύντομα ολοι.

  3. #3
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Μα πάρε εδώ κατάσταση


  4. #4
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    εγω πηγα μονο τη πρωτη μερα.
    Νομιζω αν κατι επρεπε να σχολιασω αρνητικα ηταν ο ηχος που πιστευω οτι επρεπε να ειναι πιο δυνατα.

    Ενα φανταστικο στοιχειο ηταν το οτι, η πρωτη μερα τουλαχιστον, δεν ηταν η πασαρελα που περιμενα. Αλλα ναι οσοι λεγανε μαλακιες τι να πεις...
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  5. #5
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Πήγα την πρώτη μέρα.
    Καταπληκτικό, συγκλονιστικό το λαιβ.
    Oathbreaker δεν έχω ασχοληθεί πολύ. Είναι καλοί, γράφουν καλή μουσική, η τραγουδίστρια τα σπάει, ωραια ήτανε αυτά.
    Amenra, πραγματικά δεν έχω πολλά να πω. Όσο έπαιξαν, με πολύ καλό ήχο, με συνεπήραν, ήμουν αλλού και είχα καρό να χαθώ τόσο. Θα έβαζα στοίχημα ότι η Caro θα ανέβει στη σκηνή, αλλά δεν.
    Ευτυχώς τα ακουστικά τα αφήνουν για την υπόλοιπη Ευρώπη, δυστυχώς θα τα βάλουν στο δίσκο.

    πολύ καλή διοργάνωση και πάγκος με merch.
    I don't do drugs. I am drugs.

  6. #6
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Πήγα τη δεύτερη μέρα.
    Σκατά στον Λώρη είμαστε, αλλά το στριπτητζάδικο είναι μάλλον ο καλύτερος συναυλιακός χώρος για τέτοια λάιβ. Όσες φορές έχω πάει, και καλό ήχο έχει πάντα, και ανθρώπινες συνθήκες. Αλλά σκατά στον Λώρη.
    Από την Τσέλσι περίμενα πολλά (inb4 το Τσάμπιονς Λιγκ) επειδή τους δίσκους της τους έχω βιώσει σε πολύ έντονο βαθμό, αλλά αυτό το υπερβατικό-βιωματικό εγώ δεν το βρήκα εκείνο το βράδυ. Ίσως ότι δεν της πολυ-ταιριάζει το φασαριόζικο της αρχής, ίσως ότι περίμενα διαφορετική παρουσία από το να βγει με την κιθάρα της (απόλυτα σεβαστό), ίσως ότι έλειψαν κάποια αγαπημένα κομμάτια, ίσως απλά να γέρασα, δεν ξέρω. Πάντως περίμενα ανατριχίλες που δεν μου τις έδωσε. Σπουδαίες στιγμές υπήρξαν πάντως, ειδικά στα after the fall και we hit a wall. Η φωνή της είναι μαγευτική και ακούστηκε σε όλο το μεγαλείο της με τον καλό ήχο.

    Της διοργάνωσης να μην τα λέμε κάθε φορά, όλα άριστα.

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 22-04-2017, 10:03
  2. Replies: 4
    Last Post: 24-12-2016, 21:01
  3. Replies: 3
    Last Post: 22-09-2016, 20:26
  4. Replies: 3
    Last Post: 22-09-2016, 16:39
  5. Replies: 2
    Last Post: 01-07-2016, 20:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •