Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: Death 'n' roll

  1. #1
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default Death 'n' roll

    Το λοιπόν, πρώτα απ'όλα να ακούτε Kemerov

    Από κει και πέρα, και επειδή υπάρχει αρκετή δυσπιστία και χάος όταν αναφέρεται αυτός ο όρος, ας το προσδιορίσουμε λίγο σε αυτό το topic, και ας παραθέτουμε μπάντες που εμπίπτουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο στο είδος, οι οποίες δεν είναι και πολλές εδώ που τα λέμε, ενώ κάποιες "ακουμπάνε" απλώς λίγο σε μια γωνίτσα, αλλά μας αρέσουν κι αυτές.

    Όλα ξεκίνησαν λοιπόν από τους πρώτους διδάξαντες κάπως έτσι


    και έτσι,


    και ακολούθησαν και άλλες μπάντες επί '90s κάπως έτσι


    έτσι,


    αλλά και έτσι.



    Ισχνή και σποραδική η παραγωγικότητα στο συγκεκριμένο είδος καθώς κατά τη γνώμη μου απαιτεί συγκεκριμένο ειδικό βάρος κυρίως επιρροών αλλά και ικανοτήτων. Για το πρώτο, μπορεί κάποιος να εξετάσει ενδεικτικά τη γκάμα των διασκευών των Entombed στη θρυλική συλλογή Sons Of Satan Praise The Lord.
    Με χαρά πάντως, ανακαλύπτω τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότερες περιπτώσεις που τιμούν το νεκρομεταλλικικό ρογκεντρόλ με ωραίο τρόπο και όλα στη ζωή δείχνουν γενικά πιο ελπιδοφόρα και όμορφα. Ακολουθούν κάποιες σχετικές σύγχρονες προτάσεις, νιώστε ελεύθεροι να προτείνετε αν έχετε υπόψη σας και άλλα σχετικά πράγματα να μορφωνόμαστε και να γουστάρουμε.



    Δε με αφήνει να βάλω άλλα βίντεα, δικό σας.


    (*) Στάνταρ παίζει να πεταχτεί κάποιος και να πει πχ ότι "τι μαλακίες death 'n' roll λες, οι Black Breath είναι death metal με hardcore στοιχεία", ας μην κολλάμε εκεί λέω εγώ (άλλωστε ανέφερα ήδη ότι πολλές μπάντες απλά ακουμπούσαν μόνο λίγο σε αυτό το υποείδος), ας επικεντρωθούμε στo feeling και ας μάθουμε και καμιά μπάντα που δεν ξέρουμε.

  2. #2

    Default

    psiloxavalediazoun s auto to disko (meli apo the red chord), ipervoli stilistika (rokenrol me death fwnitika)


  3. #3

    Default

    ^Γαμάτο!

    Ωραίο τόπικ, ΘΕΟΙ οι Entombed αλλά οι ίδιοι πολλές φορές έχουν πει πως δε συμφωνούν με τον όρο και προτιμούν το "death metal".
    Come early.

  4. #4
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Καλά, κι οι στονεράδες απορρίπτουν τον όρο "stoner" αλλά κλάιν, χρησιμοποιείται χάριν ηχητικού προσδιορισμού. Επίσης, δε νομίζω να μπορεί να κατατάξει κάποιος στο death metal το "To Ride..." ή το "Uprising" πχ. Όπως είπα και πιο πάνω, ουσιαστικά προσδιορίζουμε το ιδιαίτερο feeling και δεν κινούμαστε απαραίτητα σε τεχνικούς μουσικούς όρους.





    Να πχ και οι τελευταίοι μπορεί να πατάνε με το 1,5 πόδι σε πιο sludge καταστάσεις, αλλά νομίζω καταλαβαινόμαστε.

  5. #5
    Member pitsirikos's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Αγία Λουκία
    Posts
    98

    Default




  6. #6
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    πάνω που ερχόμανε να ποστάρω Black Khox είδα ότι μπήκε ήδη.
    Θα συνεισφέρω με κάτι όχι τόσο death αλλά στο ίδιο κλίμα, λίγο πιο ροκεντρόλ:

    Chrome Division
    Το πρότζεκτ το ξεκίνησε ο Shagrath από Dimmu Borgir μαζί με μέλη από Kovenant και Ashes to Ashes.

    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  7. #7
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    αν και δεν έπαιξαν πολύ καιρό έτσι, αγαπημένο μου χιτ της φάσης (μαζί με wolverine blues προφανώς):


  8. #8
    Senior Member Telepetel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    214

    Default

    Νομίζω κι αυτό ταιριάζει στο ύφος


  9. #9
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Να θυμηθούμε βέβαια και τους all-star κατεδαφιστές one-album-wonder Dukes of Nothing τους οποίους είχα επισημάνει ετεροχρονισμένα και εδώ στο forum.


  10. #10
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default





    Με τους πρώτους να Gorefestίζουν και τους δεύτερους να Motorheadoturbonegrίζουν.

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Καλά, κι οι στονεράδες απορρίπτουν τον όρο "stoner" αλλά κλάιν, χρησιμοποιείται χάριν ηχητικού προσδιορισμού. Επίσης, δε νομίζω να μπορεί να κατατάξει κάποιος στο death metal το "To Ride..." ή το "Uprising" πχ. Όπως είπα και πιο πάνω, ουσιαστικά προσδιορίζουμε το ιδιαίτερο feeling και δεν κινούμαστε απαραίτητα σε τεχνικούς μουσικούς όρους.

    νομίζω καταλαβαινόμαστε.
    Καλά, για τους Entombed συγκεκριμένα σίγουρα καταλαβαινόμαστε. Και στην όλη περιγραφή επίσης. Αλλά ο όρος είναι πολύ περίεργος αφού θα μπορούσε με τον ένα τρόπο ή τον αλλο να περιλαμβάνει πολλά πράματα από εντελώς διαφορετικά είδη σκληρής μουσικής, πολλά από τα οποία δεν έχουν σχέση με το death metal (ή το rock n' roll).

    Π.χ. αυτό πιάνεται?

    Come early.

  12. #12

    Default

    Ή - το Messiah των Hellhammer πιάνεται?
    Come early.

  13. #13

    Default

    Και η περιέργειά μου σταματάει κάπου εδώ για τώρα

    Come early.

  14. #14
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  15. #15
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Εγώ έχω καινούρια χθεσινή ανακάλυψη. Τους Πορτογάλους We Are the Damned με τρία άλμπουμζ (2008, 2011, 2014) που βαράνε όμορφα και γκρουβάτα, αλλά είναι η αίσθησή μου ότι προοδευτικά το έχουν χάσει λίγο αυτό το τεθερόλ γκρουβ και στο τελευταίο τους ήταν λίγο πιο ξεροτουκατουκατουκα από όσο στο πρώτο. Συνεχίζουν να το δίνουν μια χαρά όμως και χαίρομαι γενικά που τους έμαθα. Τσεκεράου:





    Last edited by Parasight; 20-07-2017 at 14:11.

Similar Threads

  1. O vasilias tou rock'n roll
    By Marillion in forum Music Discussion
    Replies: 28
    Last Post: 05-02-2010, 15:39
  2. 50s rock n roll
    By cancer in forum Music Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 16-03-2005, 03:08
  3. ROCK AND ROLL IS DEAD.
    By Parasight in forum Music Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 26-02-2005, 02:34
  4. Rock-n-Roll Ball
    By RocketeriA in forum Live Reports
    Replies: 2
    Last Post: 09-12-2004, 23:31
  5. How to roll a joint
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 7
    Last Post: 26-10-2004, 17:54

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •