Results 1 to 9 of 9

Thread: Manchester by the Sea (2016)

  1. #1
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default Manchester by the Sea (2016)



    http://www.imdb.com/title/tt4034228/?ref_=nv_sr_1

    An uncle is asked to take care of his teenage nephew after the boy's father dies. Unknowing he is to be the guardian and struggles with the decision. Throughout the movie he recounts past memories that caused him to leave Manchester and distance himself from his past.


    Δείτε το. Μαυρίλα τεράστια. Σου γαμάει τη ψυχή. Η καλύτερα ταινία που έχω δει εδώ και αρκετά χρόνια.
    Last edited by Coroner; 27-01-2017 at 09:13.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  2. #2

    Default

    tainiara. casey affleck foveros, realismos, zei sto pragmatiko. phre thn ermhneia tou sto Gerry kai thn apogeiwse.

  3. #3
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Quote Originally Posted by Coroner View Post
    Δείτε το. Μαυρίλα τεράστια. Σου γαμάει τη ψυχή.
    Ό,τι είπε.

  4. #4
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Σκατοψυχη ταινια για να ειναι σκατοψυχη, ο τυπας παιζει πολυ καλα.. αλλα δε μου πε κατι, δεν βρηκα καμια αναλυση χαρακτηρα, μια ανελεητη μιζερια και ενας ζοφος χωρις καθαρση χωρις σκοπο. Αυτα αν θελετε να σας γαμηθει το ειναι δειτε το I Daniel Blake
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  5. #5
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    Σκατοψυχη ταινια για να ειναι σκατοψυχη
    Διαφωνώ εδώ, εμένα τουλάχιστον δε μου έβγαλε ούτε μια στιγμή κάτι επιτηδευμένο.

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    και ενας ζοφος χωρις καθαρση χωρις σκοπο.
    Και εδώ θα διαφωνήσω =Ρ

    Spoiler
    Δεν ξέρω τι μπορεί να περίμενες ως "κάθαρση" αλλά το ότι δεν άντεξε να βγει ούτε για φαγητό με τη γυναίκα του και το "I can't beat it" που είπε στον ανιψιό του για τον λόγο που δεν μπορούσε πλέον να μείνει στην περιοχή εμένα μου φάνηκαν 100% ειλικρινά ως προς τον χαρακτήρα που είχε δείξει μέχρι τότε η ταινία, δεν θα άντεχα κανένα happy ending και δε θα ταίριαζε κιόλας. Το ότι έψαχνε να νοικιάσει σπίτι με δεύτερο δωμάτιο για να τον επισκέφτεται και η σκηνή στο καράβι ήταν η κάθαρση και το τέλος που έπρεπε να έχει η ιστορία


    I Daniel Blake δεν είδα ακόμα οπότε επιφυλάσσομαι για συγκρίσεις, αλλά αυτό εδώ εμένα μου άρεσε πάρα πολύ.

  6. #6
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Spoiler
    δλδ ειδαμε εναν μιζερο τυπο... που συνεχισε μια μιζερη ζωη.. επειδη καποτε του εγινε κατι πολυ σκληρο και δεν μπορει να συνεχισει και γιατι μας ενδιαφερει αυτο το φεστιβαλ θλιψης του πρωταγωνιστη σαν θεατες;
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  7. #7
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Η ερώτηση "και τι μας νοιάζει εμάς αυτό στην τελική" μπορεί να γίνει για όλες τις ταινίες που υπάρχουν στον κόσμο, ο καθένας βρίσκει ή ψάχνει διαφορετικά πράγματα και απορρίπτει ή ενθουσιάζεται ανάλογα. Η ιστορία ενός ανθρώπου που έχασε τα πάντα στη ζωή του και αρνείται να προχωρήσει και τα παρατάει όλα για να βυθιστεί στη μιζέρια μέχρι να αναγκαστεί εκ των πραγμάτων να βρει κάποια λύση γιατί πλέον δεν έχει μόνο τον εαυτό του να προσέχει, εμένα μου έκανε κλικ από την αρχή, πριν δω την ταινία. Κάποιος άλλος φαντάζομαι θα βαράει ενέσεις με τους αργούς ρυθμούς και τη μαυρίλα, έτσι είναι αυτά.

    Και τέλος πάντων δε σχολίασα το αν σου άρεσε ή όχι η ταινία που είναι δικαίωμά σου προφανώς, για την "κάθαρση που δεν ήρθε στο τέλος" έγραψα εγώ ^_^

  8. #8
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Συμφωνώ με commissar.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  9. #9
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Τη βάλαμε. Τη σταματήσαμε κάπου στη μέση
    Spoiler
    εκεί που αρπάζει το περίστροφο από τον μπάτσο κι αφού έχουμε πει αμφότεροι "εγώ θα αυτοκτονούσα στη θέση του"
    γιατί αφενός έπαιζε τόσο ΓΑΜΑΤΑ ο Affleck, αλλά μας γάμησε χοντρά. Θα την ολοκληρώσουμε σίγουρα, αλλά τέτοιο ψυχοπλάκωμα είχα χρόνια να νιώσω παρακολουθώντας ταινία. Παίζει να το συγκρίνω μέσα μου με συναισθήματα που μου έβγαλε το Heavy Rain, γαμώ την ψυχή μου.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 24-12-2016, 21:01
  2. [Cinema] Nuovo Cinema Paradiso [Cinema Paradiso] (1988)
    By cancer in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 6
    Last Post: 07-07-2012, 20:22
  3. Herman Dune @ Manchester Music Box 19/09/07
    By Weiss in forum Live Reports
    Replies: 0
    Last Post: 23-09-2007, 23:55
  4. MANCHESTER UNITED - arsenal(kipelo)
    By Axeman in forum Athletics
    Replies: 12
    Last Post: 02-12-2004, 17:42
  5. Manchester:gia peite
    By president in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 02-05-2004, 17:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •