Page 7 of 10 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 148

Thread: Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi (2017)

  1. #91
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Επειδή κάποιοι δεν κρατιούνται και ανοίγουν τα σπόϊλερς θα επανέλθω από Δευτέρα - Τρίτη με το τι με χάλασε
    Όμως έχω να πω ότι το καζίνο το είχαν κάνει τόσο γαμημένα καλό που είναι από τους λόγους που θα το ξαναδώ
    (καλά άλλοι είναι οι λόγοι που θα το ξαναδώ, αλλά το καζίνο ήταν υπέροχο)
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #92
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Μέτριο.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  3. #93

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    Μέτριο.
    Τωρα γυρισα απο το σινεμα. Ενα εχω να πω ........η disney γαμησε ενα αγαπημενο franchise των τελευταιων 30 ετων. Δεν θα μπω σε καποια αναλυση τωρα ,γιατι απογοητευτηκα .

  4. #94
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    εμένα μ'άρεσε. σε μερικούς σας αξίζουν τα prequel.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  5. #95
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by antimusic View Post
    εμένα μ'άρεσε. σε μερικούς σας αξίζουν τα prequel.
    Τα οποία γαμάνε ούτως ή άλλως και ήταν το πραγματικό Jump στο Hyperspace του Expanded Universe.

    Πήγα για δεύτερη φορά χθες, μου άρεσε ακόμα περισσότερο καθώς πρόσεξα πολλά περισσότερα πράγματα. Είναι τεράστιος ο όγκος των γεγονότων και των πληροφοριών που δέχεται ο θεατής και αυτό σε συνδυασμό με το μακρόσυρτο ξεκίνημα της ταινίας, δημιουργεί ένα μικρό πρόβλημα στο pacing. Γενικώς, γάμησε άπειρα η ταινία, είναι μακράν ό,τι πιο τολμηρό έχουμε δει στο saga και νιώθω ότι αυτό τονίζεται περισσότερο μετά τις άθλιες επιλογές του τσέη τσέη να το παίξει τόσο safe, στηριζόμενος στη νοσταλγία.

    Δώστε στον Johnson το Franchise και αφήστε τον να γράψει ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ της ιστορίες που θα μεγαλώσουν τα παιδιά μας.

    bonus

    Spoiler


    Από το ForceCon II
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  6. #96
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    ευτυχώς ο δικός σου δεν βασίστηκε στην νοσταλγία
    Spoiler
    (yoda lol)
    .
    Αν δεν είχε αυτήν την πρόταση η κριτική σου θα μιλάγαμε λίγο πιο σοβαρά.

    Όλοι πάμε να δούμε μια ταινία στον κινηματογράφο για διάφορους λόγους, και σχεδόν τις περισσότερες φορές με μια προκατάληψη είτε θετική είτε αρνητική.
    Συνήθως θετική αλλιώς γιατί να πάμε... εκτός φυσικά από σειρές ταινιών όπου εκεί συναντάμε και το αρνητικό, είτε γιατί έχουμε ενδείξεις είτε γιατί hype είτε για έτσι απλά.

    Εγώ πήγα να δω το σταργουορς με τις καλύτερες προθέσεις, είχα διαβάσει και τα πολύ θετικά λόγια και το περίμενα πως και πως (και φυσικά πρόθυμος να κάνω τις υποχωρήσεις μου στην νέα τάξη πραγμάτων)
    Ξεκινάει το φιλμ και είμαι ήδη ενθουσιασμένος
    Spoiler

    όχι σταλήθεια μην ανοίξεις αν δεν έχεις δει την ταινία θα θες να την δεις
    Spoiler
    και ενώ έχω πωρωθεί και είμαι στην φάση ωραία πάμε, σκάει η σκηνή που βγαίνει η Λέια στο διάστημα, ζωντανεύει και κάνει corpse walk ... και σκάνε τα πρώτα χάχανα στην αίθουσα. Εγώ είμαι σε φάση WTF αυτό δεν είναι το 24 .... και μετά ξεκίνησε η ψυχολογική κατρακύλα. Έχω διάφορα πράγματα που με ενόχλησαν, αλλά πλέον η ταινία με είχε χάσει. Από την φάση που μπαίνει ο Λουκ στην καλύβα του και κλείνει η πόρτα και μένει από πίσω η Ρέι σε φάση "άλλος" και περιμένει να χέσει. Ζούλαγε κάτι βυζιά ο Λουκ να πιει γάλα. Το ματάκι που έκλεισε στον C3pio. Υπερβολικά βαρετοί διάλογοι Ρέι - Κάιλο που γέμιζαν τον χρόνο χωρίς ουσία (?)*. Μου την έσπασε η προσπάθεια για κοινωνικά μηνύματα όπως οι έμποροι όπλων είναι αυτοί που κερδίζουν πάντα. Εκνευρίστηκα διπλά με τον τσούι που τον έκαναν βετζετέριαν. Σημάδι ότι όσοι ασχολήθηκαν είναι παντελώς άσχετοι περί "Σαμπάκα".

    Μου άρεσε καταπληκτικά όλη η φάση με το Καζίνο γιατί μου θύμισε Star Wars, το παλιό το ορθόδοξο. Μου άρεσε εκεί που πάνε το θέμα force sensitivity αλλά τρομάζω που θα καταλήξει.
    Δεν έκαναν κουβέντα για τον Σνούκ και πως ήταν έτσι παντοδύναμος, γενικά μηδέν για το μπαγκράου του ... Λογικός ο θάνατός του με αυτόν τον τρόπο, μιας και όποιος άλλος θα αναιρούσε την δύναμή του.

    Και φτάνουμε στο φινάλε που ενώ έχει όλα τα φόντα να είναι ένα σταρ γουορ παλιό και ορθόδοξο με υπέροχη φωτογραφία και το αλάτι με το κόκκινο πέτρωμα από κάτω να δημιουργούν υπέροχη ατμόσφαιρα, σκάει το προτζεξιον του Λουκ .... αφού του αδιάζουν ότι έχουν και δεν έχουν και δεν εμφανίζεται ούτε σκόνη πάνω του *ο χαλβάς ο Μπεν Σόλο αποδεικνύει και σε θέμα ερμηνείας αλλά και σεναριακά ότι είναι μακράν ο πιο ηλίθιος κακός εβερ , και ότι μόνο στο Space Balls θα μπορούσε να παίζει. Όλη η ταινία παίζει γύρω από το προτζέξιον αλλά αυτός του κάκου. Γιαυτό και τα γέλια στην αίθουσα με το "καταπληκτικό" εύρημα.


    είναι και άλλα που δεν υπάρχει λόγος να τα αναφέρω, πιάνετε το point μου


    Αν δεν έχετε δει την ταινία πλζ μην ανοίξετε.
    Σε κουβέντα εχτές με τα βαφτιστήρια μου, ήταν κατ ενθουσιασμένα τους άρεσαν όλα και πέρασαν υπέροχα, οπότε κρατάω την ατάκα του κουμπάρου μου "είσαι πολύ αυστηρός με την ταινία, μήπως έχεις γεράσει πλέον για να βλέπεις τέτοια?" Με τον οποίο είμαστε ίδια ηλικία περίπου και του άρεσε πάρα πολύ σε όλα τα επίπεδα.

    Σε λίγες μέρες θα πάω να το δω πάλι, θα προσπαθήσω να το δω με άλλο μάτι και ίσως επανέλθω.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  7. #97
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Για αρχή βάλε και τον
    Spoiler
    Yoda
    σε spoiler και θα επανέλθω.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #98
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    δεν υπάρχει λόγος, η παρουσία του είναι όσο ουσιαστική όσο ένας Φέρμπι στην χέστρα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  9. #99
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Και για να μιλήσουμε πιο σοβαρά, βάζω τα πάντα σε spoiler.

    Spoiler
    Για τη σκηνμή με τη Leia σου έστειλα και ΠΜ. Είναι το μόνο που κρατώ από την ταινία ως αρνητικό κι αυτό γιατί είναι εντελώς αθεμελίωτο. Δηλαδή, απλά το κάνει με την υπόνοια ότι εφόσον είναι Skywalker, μπορεί. Και φυσικά, όταν έχεις σβήσει το EU, μετά κάνεις τέτοιες πατάτες διότι επί της ουσίας δε θα είχα αντίρρηση να συμβεί αν μας έδειχνε ότι με κάποιο τρόπο ο Luke την εκπαίδευσε. Έστω μέσω διαλόγου, μερικά hints, κάτι.

    Δεν καταλαβαίνω τι σε ενόχλησε στο πως παρουσίασε τον Luke να ζει στον Ach To. Η παρουσία του Yoda στον Dagobah επ' ουδενί δεν ήταν κάτι διαφορετικό από αυτό. Ναι, ζούλαγε βυζιά για να πιει το πράσινο γάλα και να κάνει το παιχνίδι του με το Blue Harvest ο Johnson. Και; Εμένα περισσότερο με ενόχλησε το γεγονός ότι για ακόμη μία φορά δεν είδαμε τίποτα περισσότερο από ό,τι έδειξε το trailer για την καταστροφή του ναού και τη σχέση Luke - Ben. Παρόλο που πήγε να το αγγίξει, είναι λες και η Kennedy του είπε "άσε, θα βγάλουμε βιβλίο για αυτά" και μείναμε πάλι με τα 10" του trailer με το χέρι του Luke.

    Σε εμένα προσωπικά άρεσε γιατί τόλμησε να δείξει πολλά και να εμβαθύνει το Lore, τονίζοντας το στοιχείο πως ο Γαλαξίας είναι τεράστιος και η επαφή με τη Δύναμη δεν είναι προνόμιο μόνο κάποιων "πρωταγωνιστών". Δηλαδή, ακόμα δεν έχω βγάλει συμπέρασμα αν ο Kylo είπε ψέματα στη Rey για τους γονείς της. Επίσης, μου άρεσε γιατί έκανε 3 γενναία κωλοδάχτυλα στον Τσέη Τσέη: σκότωσε 2 άχρηστους και αθεμελίωτους χαρακτήρες (Κάπταιν Κλάσμα και Snoke) και του είπε πως αν θες να παίξεις με τη νοσταλγία του κοινού, πρέπει να το κάνεις σωστά, οπότε μας έδωσε το cheap trick.

    Ο Kylo Ren σαφώς πιο ώριμος από την πρώτη του εμφάνιση, αλλά δε με συγκλόνισε, αδυνατώ να ταυτιστώ με αυτό τον χαρακτήρα για πολλούς λόγους, μπορώ όμως να καταλάβω για ποιους λόγους συνδέονται μαζί του οι millennials. Τον έσπασε ακόμα περισσότερο ο Johnson και μετά το φονικό και την άρνηση της Rey, η εμφάνιση του Luke τον αποτελείωσε, φάνηκε ότι έγινε triggered.

    Συμφωνώ για όλη τη σεκάνς με το Kanto Beit, μου άρεσε τρομερά. Θεωρώ όμως ότι επειδή ήταν τόσα πολλά αυτά που έδειξε, κάποια πράγματα δεν ανέπνεαν σωστά. Θα προτιμούσα να τελείωνε ακριβώς στην επική στιγμή που ο Luke βγαίνει στο πεδίο της μάχης, αλλά να διατηρούσε τη διάρκεια των 2 1/2 ωρών ώστε να δωθεί χρόνος για ανάπτυξη κάποιων χαρακτήρων, δεσμών, δυναμικών. Μικρά παραδείγματα: Rose, Holdo και ο χαρακτήρας του Del Toro.

    Μπορώ να γράψω πολλά περισσότερα, η αλήθεια είναι ότι έχω ενθουσιαστεί αρκετά, μου άρεσε πολύ η εκλογίκευση του χαρακτήρα του Luke μετά το Return of the Jedi, αλλά κυρίως μου άρεσε το Full Circle του, ειδικά στο σκηνικό peace and purpose, όπου γίνεται Ένα με τη Δύναμη υπό το Binary Sunset, όπου και τις δύο φορές έβαλα τα κλάμματα.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #100
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    δεν υπάρχει λόγος, η παρουσία του είναι όσο ουσιαστική όσο ένας Φέρμπι στην χέστρα
    Είναι ρε παπάρα, γιατί δεν έχει εμφανιστεί σε κανένα τρέιλερ και είναι μαλακία να το σκας έτσι τώρα.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  11. #101
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    δεν υπάρχει λόγος, η παρουσία του είναι όσο ουσιαστική όσο ένας Φέρμπι στην χέστρα
    Είναι ρε παπάρα, γιατί δεν έχει εμφανιστεί σε κανένα τρέιλερ και είναι μαλακία να το σκας έτσι τώρα.
    Αύριο θα επανέλθω με φερμπι στην Χέστρα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  12. #102
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Όχι, πρώτα πες για αυτά που (σου) γράφω. Γιατί και για αυτό που λες έχω να πω πολλά, μην τα μπλέξουμε!

    για το edit. <3
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  13. #103
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Όχι, πρώτα πες για αυτά που (σου) γράφω. Γιατί και για αυτό που λες έχω να πω πολλά, μην τα μπλέξουμε!

    για το edit. <3
    ε τι να πω, παροξυσμός, δεν ξέρεις τι λες , και άλλα πολλά (μόνο εγώ ξέρω, ευχαριστώ πολύ)
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  14. #104

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Όχι, πρώτα πες για αυτά που (σου) γράφω. Γιατί και για αυτό που λες έχω να πω πολλά, μην τα μπλέξουμε!

    για το edit. <3
    ε τι να πω, παροξυσμός, δεν ξέρεις τι λες , και άλλα πολλά (μόνο εγώ ξέρω, ευχαριστώ πολύ)
    sorry αλλα το σεναριο ηταν πολυ προχειρο , η πλοκή είναι γελοία
    Spoiler
    πχ.ο σνουκ πως σκοτωνεται ετσι? ο τσουμπακα χορτοφαγος? κ.α.
    εντωμεταξυ ολοι οι νεοι χαρακτηρες επιφανειακοι, επιπεδοι , ανεκφραστοι ...κακοι . θα διαφωνησω με πολλους οτι ο kylo δεν ειανι καλος. Πιστευω ο μοναδικος χαρακτηρας απο τους νεους που σωζει την ταινια (αν και σκατοφατσα) ο συγκεκριμενος ηθοποιος ειναι πολυ καλυτερος απο τους αλλους που "απλα" παιζουν . Για ηλικιες "πια" 12 εως 20 που δεν εχουν δει τα προηγουμενα star wars ειναι πολυ καλο , για εμενα και για τους παλιους , κατα τη γνωμη μου, δεν παταει σχεδον καθολου στην νοοτροπια , ατμοσφαιρα, συμπαν ....οτι αλλο εχει σχεση με το star wars το παλιο .

  15. #105
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Εμένα που είμαι απλά ένας ρηχός τύπος που λατρεύει Star Wars μου άρεσε. Θέλω να το ξαναδώ όμως για να έχω πιο ολοκληρωμένη γνώμη. Απορώ που κανείς δεν έχει πει για

    Spoiler
    Το διαστημόπλοιο που προσγειώνεται που τελικά είναι σίδερο που σιδερώνουν τα ρούχα


    και γενικώς, αν κάτι με χάλασε ήταν

    Spoiler
    Τα πολλά "αστειάκια" σε φάσεις που δε χρειαζόταν, πχ βλέπει ο Λουκ τη Λέια, μην πείτε για τα μαλλιά της, πχ2 σπαταλάει ο Κάιλο όλα τα πυρομαχικά πάνω στον Λουκ, κι εκείνος όταν βγαίνει από το χαμό σκουπίζει τον ώμο του, λες και είμαστε στην παραγγελιά, πχ3 που κλείνει το μάτι στον C3PO και άλλα τέτοια, που γίνονταν σε στιγμές έντασης και δεν αφήνουν την ταινία να σε κερδίσει
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


Similar Threads

  1. [Cinema] Star Wars: Episode VII - The Force Awakens (2015)
    By thanasis00 in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 279
    Last Post: 14-07-2016, 11:27
  2. [Cinema] Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005)
    By Phoebus in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 180
    Last Post: 22-11-2009, 23:08
  3. Star Wars: Episode III CAPTIONED TRAILER
    By Phoebus in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 28-03-2005, 03:04
  4. Replies: 1
    Last Post: 07-11-2004, 19:49
  5. Star Wars Episode 3 SPOILERS
    By Jeditraitor in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 33
    Last Post: 14-04-2004, 23:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •