Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45

Thread: Sofia Sarri - Euphoria (2017)

  1. #1
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default Sofia Sarri - Euphoria (2017)



    Όταν το "αγροτικό" σου είναι σε μπαντάρες όπως οι Night on Earth και εκεί έχεις ξεδιπλώσει ικανότητες και ταλέντο που αφήνουν τους από κάτω με ανοιχτό το στόμα, δεν είναι καθόλου παράξενο, όταν αποφασίσεις να κάνεις την πρώτη σου προσωπική δουλειά, να κυκλοφορήσεις ένα έπος αυτού του διαμετρήματος.

    Είχα ιδιαίτερη σχέση με τους ΝοΕ όσο ήμουν κάτοικος λεκανοπεδίου καθώς τους είχα πετύχει κάμποσες φορές live, μία και με τον Θανάση εννοείται. Η μπάντα εκείνη ήταν τουλάχιστον ιδιαίτερη περίπτωση, καθώς ήταν κάτι σαν μια πιο κλασική (σε ενορχήστρωση) εκδοχή των Portishead ανακατεύοντάς το με τις post-rock νόρμες οι οποίες 10+ χρόνια πριν έχω την εντύπωση ότι δεν είχαν γίνει η μανιέρα που είναι σήμερα. Το ατού των ΝοΕ βεβαίως ήταν η μικροκαμωμένη και λεπτεπίλεπτη Σοφία από την οποία δε μπορούσες να φανταστείς ότι μπορούσε να βγει τέτοια δύναμη, απλά κοιτώντας την. Όλη η κολεκτίβα ΝοΕ πάντα αποτελούνταν από πολύ καλούς μουσικούς, αλλά αυτή η φωνή τους απογείωνε.

    Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω παρακολουθήσει την εξέλιξη και τις δραστηριότητες της Σοφίας εδώ και πολλά χρόνια, και αυτό εδώ το album είναι μια αναπάντεχη ευχάριστη έκπληξη. Η κοπέλα προφανώς εδώ κάνει ό,τι θέλει, και αυτό δείχνει και το εύρος των ακουσμάτων της. Πατώντας ακόμη και σε avant-garde όρια, χρησιμοποιεί ακουστικά αλλά και ελληνικά παραδοσιακά όργανα για να αφήσει πάνω αυτή την πανέμορφη φωνή που πατάει πότε σε jazz ρυθμούς και πότε σε πιο κλασικούς, πάντα με μια έντονη σκοτεινή μελωδικότητα και μια υποβόσκουσα "νορβηγίλα" στη ατμόσφαιρα. Πχ εγώ άκουσα πολύ Kari στη φάση σε πολλά σημεία μεταξύ άλλων. Τεσπα πολλά είπα, ακούστε και μόν@(sic) σας.



    Και όλο το δισκάκι στο https://sofiasarri-innerear.bandcamp.com/album/euphoria

  2. #2
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Λοιπόν αυτό το αγόρασα πριν μια βδομάδα που ήμουν Αθήνα και έκανα βόλτα σε δισκάδικο, καθαρά λόγω του εξώφυλλου και χωρίς να έχω ακούσει νότα ή να ξέρω καν ποια είναι η Σοφία Σαρρή. Στη χειρότερη σκέφτηκα ότι θα πήγαιναν χαμένα 10€, στην καλύτερη εκτός από τη στήριξη θα ένιωθα όπως παλιά, πριν το youtube, που αγόραζες δίσκο επειδή διάβασες μια κριτική, σου είπε καλά λόγια ένας φίλος, φορούσε μπλουζάκι ο τάδε μουσικός ή (στην προκειμένη) είχε γαμάτο εξώφυλλο.

    Τελικά αποδείχθηκε εξαιρετική επιλογή και μπράβο μου (!), όντως θυμίζει Kari σε λίγα σημεία και κατά τα άλλα όπως τα έγραψε ο θρεντ στάρτερ,

    Η κοπέλα προφανώς εδώ κάνει ό,τι θέλει, και αυτό δείχνει και το εύρος των ακουσμάτων της. Πατώντας ακόμη και σε avant-garde όρια, χρησιμοποιεί ακουστικά αλλά και ελληνικά παραδοσιακά όργανα για να αφήσει πάνω αυτή την πανέμορφη φωνή που πατάει πότε σε jazz ρυθμούς και πότε σε πιο κλασικούς, πάντα με μια έντονη σκοτεινή μελωδικότητα και μια υποβόσκουσα "νορβηγίλα" στη ατμόσφαιρα.
    Απ' ότι κατάλαβα πρέπει να τσεκάρω και τους NoE.
    Last edited by commissar; 23-01-2017 at 17:24.

  3. #3
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Πρώτη φορά μαθαίνω για την ύπαρξη των ΝοΕ εδώ.
    Την Σοφία Σαρρή την είχα δει πρόπερσι να ανοίγει για τη Zola Jesus στο Φαζ, και μου'χε αφήσει πολύ καλή εντύπωση, παρά το ψιλο-εμφανές τρακ.
    Θα τσεκάρω και το δίσκο της λοιπόν.

  4. #4
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Μου κάνει μια κάποια έκπληξη που είναι τόσο άγνωστοι οι ΝοΕ σε δύο τόσο γενικά ενημερωμένους συνακροατές. Ενημερώνω λοιπόν:

    https://www.discogs.com/artist/1449253-Night-On-Earth-3

    Το "Second Hand" ηταν ολόκληρο διασκευές σε κομμάτια του Θανάση Παπακωνσταντίνου, αφού συνεργάστκαν live αρκετές φορές. Και μάλιστα διασκευές με την πολύ ευρεία έννοια, καθώς κάποια δεν τα γνωρίζεις καν.
    πχ


    Και το κομμάτι-σήμα κατατεθέν από τον πρώτο δίσκο:


    Τα άλμπουμς αν δεν τα βρίσκετε πουθενά, σφυράτε.

  5. #5
    και φλώρος και μπούλης Katsaloupardos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    απo το Τοροντον ως το Λοντον
    Posts
    303

    Default

    @comissar
    σε ποιο δισκαδικο αν επιτρεπεται?

  6. #6
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    reload στην πανεπιστημίου.

    parasight --->

  7. #7
    και φλώρος και μπούλης Katsaloupardos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    απo το Τοροντον ως το Λοντον
    Posts
    303

    Default

    θενκς

  8. #8
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Αυτή η φωνούλα στον "Λύκο" είναι η αντιστοιχία μιας καταγάλανης ήρεμης θάλασσας σε ταλαίπωρα και βασανισμένα ανθρώπινα μάτια ή μιας μεγάλης βόλτας με τη μηχανή, από αυτές που έχεις ανάγκη να κάνεις για να καθαρίσει το μυαλό από τη σκατίλα του κόσμου.

    Πολύ καλή πρόταση Parasight.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  9. #9
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Προσωπικά έμεινα με το στόμα ανοιχτό με το artwork. Το κοίταζα και το ξανακοίταζα σα χάνος για ώρα.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  10. #10
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Από τη λίστα του Κασερίνου θυμήθηκα να ακούσω επιτέλους το Aenaon και είδα ότι


  11. #11

    Default

    Υπέροχη φωνή, ομολογουμένως. Το album θέλει αρκετές ακροάσεις νομίζω, αλλά αυτός ο "Λύκος" είναι φοβερός. Ειδικά αυτή η "παιδική φωνούλα" είναι λες και ξεπετάχτηκε από το The Witch.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  12. #12

  13. #13
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Σφυριζω ))
    Kill the wise one!

  14. #14
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default


  15. #15
    Oljeselger Zoonchild's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    On a Desperate Moon
    Posts
    2,107

    Default

    το σαββατο 27/5 στο 8μπαλλο η κυρια.

    Αρτ ?
    ΑΕΛ τρακτερ και Love is in the air /

Similar Threads

  1. [Cinema] Dunkirk (2017)
    By Κωλαράκι Τορνευτό in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 18-02-2020, 19:44
  2. Replies: 13
    Last Post: 22-04-2017, 10:03
  3. Replies: 30
    Last Post: 29-08-2010, 23:23
  4. agia sofia kai double standards.
    By necropethamenos in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 3
    Last Post: 30-11-2005, 03:48
  5. Spock's Beard - Feel Euphoria (2003)
    By At The Gates in forum Albums
    Replies: 1
    Last Post: 28-07-2003, 16:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •