Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Το Delay το καλό.

  1. #1
    clitsaw-buttdrill korrupt3r's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    into specks of light
    Posts
    770

    Default Το Delay το καλό.

    Εδώ και καιρό με τρώει το χεράκι μου για να πάρω καινούριο πετάλι delay.
    Τα υποψήφια είναι:
    1. Boss DD-500, 2. TC Electronic Alter Ego x4, 3. Line 6 DL4 και ένα μεγάλο ίσως για το Strymon Timeline.
    Αυτό που έχω τώρα είναι το Digitech Hardwire DL8. Καλό αλλά θέλω ένα do-it-all.

    Κανείς με γνώση στο θέμα?
    In somewhat greater perspective of time
    You are practically non-existent




  2. #2
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    https://www.thomann.de/gb/trex_replica.htm

    des kai afto, emena einai to agapimeno mou delay

  3. #3
    clitsaw-buttdrill korrupt3r's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    into specks of light
    Posts
    770

    Default

    Ναι είναι ωραίο το γαμίδι.
    Και για τους μερακλήδες: https://www.thomann.de/gb/t_rex_repl..._tape_echo.htm

    Επίσης ένα ακόμα είναι το Source Audio Nemesis.
    In somewhat greater perspective of time
    You are practically non-existent




  4. #4
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    τι χειριστήρια θες να έχει και τι τιμή πάνω κάτω;
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  5. #5
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    για πολλους best choice.
    http://www.tcelectronic.com/flashback-delay/

    αγαπημενο αλλα ακριβο. παει με το expression pedal οπου οταν το μαθεις ειναι λες και παιζεις με ολοκληρη πεταλιερα ταυτοχρονα.
    http://www.jampedals.com/delay-llama-supreme/

    για πολλους best choice νο.2
    http://www.musiciansfriend.com/ampli...-effects-pedal
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  6. #6
    clitsaw-buttdrill korrupt3r's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    into specks of light
    Posts
    770

    Default

    Βασικά ανέφερα αυτά που ανέφερα γιατί έχουν διαφορα modes και καλύπτουν ένα κάποιο φάσμα. Σχεδόν όλα φτάνουν και να χρησιμοποιούνται σαν chorus, flanger κλπ κ έχουν presets. Το tweekability με ενδιαφέρει. Δλδ τα παραπάνω εκτός από το dl4 έχουν editor και τους αλλάζεις τα φώτα.
    Last edited by korrupt3r; 08-01-2017 at 21:43.
    In somewhat greater perspective of time
    You are practically non-existent




  7. #7
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Αν έχεις τα φράγκα είσαι εδώ: https://www.thomann.de/gr/eventide_timefactor.htm

    Γενικά σε delay πήγαινε και άκου αν μπορείς. Την έχω πατήσει από review αγοράζοντας στα τυφλά delay...
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  8. #8
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Το flashback που προτείνει ο babality πάντως είναι εξαιρετικό delay.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  9. #9
    clitsaw-buttdrill korrupt3r's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    into specks of light
    Posts
    770

    Default

    To Flashback feedback-ιάζει ωραία; έχει trails όταν κλείνει;
    In somewhat greater perspective of time
    You are practically non-existent




  10. #10

    Default

    Καλή Χρονιά σε όλο το forum!
    Οι επιλογές που βάζεις στο αρχικό post είναι πολύ διαφορετικές μεταξύ τους... Η πρόταση για το ποιό να διαλέξεις εξαρτάται από τις απαιτήσεις που έχεις από το delay σου!
    Το DD-500 είναι ουσιαστικά η εξέλιξη του DD-20 και μια προσπάθεια της Boss να έρθει κοντά στην κατηγορία της Strymon - Eventide. Το TimeLine είναι εξαιρετικό και πάει πολύ βαθειά σε ρυθμίσεις (είναι από τα λίγα πετάλια που χρειάστηκα να διαβάσω αναλυτικά το manual για να το φέρω στα μέτρα μου και ακόμα είμαι στην επιφάνεια....). Το Nemesis είναι επίσης εξαιρετικό!
    Αν τέλος έχεις ανάγκη από πολλά presets και ωραίους αλγόριθμους, χωρίς να δώσεις μια περουσία, βρες το TimeFactor μεταχειρισμένο.
    Τα Strymon δεν τα "σκοτώνουν" εύκολα, τα Eventide μπορεί να τα πετύχεις σε καλή τιμή!

  11. #11
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    τακισαμ εισαι ενημερωμενος. το delay μαζι με reverb τα θεωρω τα πιο δυσκολα πεταλια να τα βαλεις μεσα στη μιξη της μπαντας και να ακουστουν ωραια. γι'αυτο και θα παρω και ποστ κορονερ και θα συμφωνησω επισης. οπωσδηποτε δοκιμαζεις πριν αγορασεις (τιποτα δεν ειναι οπως ακουγεται utube κλπ) και οπωσδηποτε τσεκαρεις πολλα. ας πουμε φιλε κοραπτερ η ερωτηση σου αν feedbackιαζει ωραια δεν υφισταται να απαντηθει. ομως το trail υφισταται που ζητας.
    τσεκαρεις οφισιαλ σαπορτ
    http://support.tcelectronic.com/hc/e...lay-spillover-

    το true bypass function δε, ειναι αυτο που εβαλε την TC στον δυνατο ανταγωνισμο σε ολα της τα πεταλια.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by babality View Post
    τακισαμ εισαι ενημερωμενος. το delay μαζι με reverb τα θεωρω τα πιο δυσκολα πεταλια να τα βαλεις μεσα στη μιξη της μπαντας και να ακουστουν ωραια. γι'αυτο και θα παρω και ποστ κορονερ και θα συμφωνησω επισης. οπωσδηποτε δοκιμαζεις πριν αγορασεις (τιποτα δεν ειναι οπως ακουγεται utube κλπ) και οπωσδηποτε τσεκαρεις πολλα. ας πουμε φιλε κοραπτερ η ερωτηση σου αν feedbackιαζει ωραια δεν υφισταται να απαντηθει. ομως το trail υφισταται που ζητας.
    τσεκαρεις οφισιαλ σαπορτ
    http://support.tcelectronic.com/hc/e...lay-spillover-

    το true bypass function δε, ειναι αυτο που εβαλε την TC στον δυνατο ανταγωνισμο σε ολα της τα πεταλια.
    Συμφωνώ! Είναι εφέ που θέλουν ψάξιμο και ανάλογα το τι θέλεις να πετύχεις σε καλύπτουν διαφορετικά πράγματα.
    Το try before you buy είναι κανόνας (αν και δυστυχώς δεν υπάρχει πάντα η δυνατότητα αυτή!).
    Το θέμα "true bypass" τώρα είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο από μόνο του... Από προσωπική εμπειρία πλέον είναι το τελευταίο που με απασχολεί (για παράδειγμα τώρα στην πεταλιέρα μου έχω ένα TimeLine και ένα Space και τα δύο τα έχω στο buffered output).

  13. #13
    clitsaw-buttdrill korrupt3r's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    into specks of light
    Posts
    770

    Default

    Λοιπον. Μετά από περαιτέρω μελέτη έχουν αλλάξει τα υποψήφια σε τρία.
    1.Timeline 2.Timefactor 3.Nemesis. Θέλω ένα καλό tape όπως όλοι, μου αρέσουν τα περίεργα πράγματα που κάνει το timeline τύπου bit crusher (και γενικότερα ψάχνω κ περίεργα πράγματα για noise φάση) κ από presets κ 5 να έχει δεν με ενοχλεί. Το Timefactor καλό αλλά κάνει τα τρελα του timeline ή είναι πιο στάνταρ digital delay; επίσης έχει κανένα από αυτά κάτι του τύπου hold/ freeze function?
    In somewhat greater perspective of time
    You are practically non-existent




  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by korrupt3r View Post
    Λοιπον. Μετά από περαιτέρω μελέτη έχουν αλλάξει τα υποψήφια σε τρία.
    1.Timeline 2.Timefactor 3.Nemesis. Θέλω ένα καλό tape όπως όλοι, μου αρέσουν τα περίεργα πράγματα που κάνει το timeline τύπου bit crusher (και γενικότερα ψάχνω κ περίεργα πράγματα για noise φάση) κ από presets κ 5 να έχει δεν με ενοχλεί. Το Timefactor καλό αλλά κάνει τα τρελα του timeline ή είναι πιο στάνταρ digital delay; επίσης έχει κανένα από αυτά κάτι του τύπου hold/ freeze function?
    Αν θέλεις tape και όχι πολλά presets (2 δλδ) βάλε στο παιχνίδι και το El Capistan. Επίσης το TimeLine έχει ένα preset του echoplex που είναι εξαιρετικό! Το TimeFactor (προσωπική άποψη) νομίζω είναι λίγο πιο high end και bright στον ήχο. Έχει και αυτό όμως καταπληκτικούς αλγόριθμους. Hold έχουν και τα δύο (αν ψάχνεις για freeze function θα το βρεις περισσότερα στα αντίστοιχα reverb των εταιριών αυτών).
    Αν από τα παραπάνω που γράφεις το πιο σημαντικό είναι ο πειραματισμός, τότε χωρίς δεύτερη σκέψη χτύπα το Nemesis.....

  15. #15
    clitsaw-buttdrill korrupt3r's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    into specks of light
    Posts
    770

    Default

    Το σκέφτηκα κ το el Capistan αλλά θέλω ένα πολυεργαλείο... Το Νέμεσις με χαλάει λίγο που για το όλο tweeking πρέπει να μπεις από εφαρμογή στο κινητό ή ταμπλετ. Επίσης δεν έχει και looper. Από την άλλη η τιμή του είναι δελεαστική.
    In somewhat greater perspective of time
    You are practically non-existent




Similar Threads

  1. Replies: 14
    Last Post: 11-06-2013, 12:43
  2. Pigtronix - Echolution / Ultra Delay
    By karharias in forum The Marketplace
    Replies: 2
    Last Post: 21-09-2010, 10:26
  3. Vladislav Delay Quartet, 22 Ιανουαρίου, Bios
    By carheart in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 12-01-2010, 15:06
  4. US 'may delay vote if attacked'
    By IrDA in forum General Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 13-07-2004, 22:05
  5. SUGGEST ME A DELAY
    By The Charon in forum Musicians Chat
    Replies: 11
    Last Post: 12-05-2004, 10:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •