Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34

Thread: Service/Setup Κιθαρας

  1. #16
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Όσον αφορά το προσωπικό σετάρισμα.
    Αντιλαμβάνομαι τον φόβο αρκετών, τον είχα κι εγώ. Όμως αν ποτέ μάθεις μόνος πως να κάνεις ένα απλό setup, θα συνειδητοποιήσεις ότι το να πληρώνεις για αυτό είναι περίπου σαν να πληρώνεις για να σου βάζουν χορδές. Επιπροσθέτως μαθαίνεις καλύτερα το όργανο. Αυτό που θα πρότεινα, είναι να αγοράσει κανείς το σετ εργαλείων της CRUZTOOLS που σου παρέχει οτιδήποτε θα χρειαστείς με το όργανό σου. Επίσης περιέχεται αναλυτικότατος οδηγός για το πως να κάνεις setup. Εμένα αυτό που με απασχολούσε πέραν του μην χαλάσω το όργανο, ήταν το αν θα είχα τα εργαλεία. Το συγκεκριμένο πακέτο είναι πολύ χρήσιμο γενικά και μου έλυσε και αυτό τον ενδοιασμό.

  2. #17
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Και τι θα γίνουν οι άνθρωποι που ζουν από αυτό ρε παιδιά; Δηλαδή, δε λειτουργεί έτσι ο καπιταλισμός κι αυτοί μια τίμια δουλίτσα κάνουν. Ένα εικοσάρικο για service και χορδές δεν είναι τραγικό ποσό, μια φορά κάθε 4-5 μήνες. Να λέμε και τις αλήθειες, ε;


    Spoiler
    μόνο στο ότι αποκτάς διαφορετική επαφή με το όργανό σου και από εκεί και πέρα με κάθε όργανο, όπως γράφει κι ο Good Son δεν μπορώ να διαφωνήσω
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  3. #18

    Default

    Όταν λέμε service;

  4. #19
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    να αγοράσει κανείς το σετ εργαλείων της CRUZTOOLS
    Έχουμε λινκ/τιμή;
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  5. #20

    Default




    https://www.thomann.de/gb/cruztools_...r_tech_kit.htm




    Νομίζω ότι τα περισσότερα τα έχουμε από εδώ κι από κει, αν και ένα feeler gauge θα μου ήταν χρήσιμο.

  6. #21
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Στα πλαίσια του καπιταλισμού και της ελεύθερης αγοράς/πληροφορίας, κάνει κανείς αυτό που προτείνω. Ένας από τους κύριους λόγους που με ώθησαν σε αυτή την κίνηση ήταν η συμπεριφορά αρκετών τεχνικών κιθάρας, την οποία λούστηκα για αρκετά χρόνια. Ακόμα επισκέπτομαι τεχνικούς κιθάρας, αλλά για πιο βαρβάτες δουλειές τύπου αλλαγή/λιμάρισμα τάστων. Επίσης, το 20άρικο για σετάρισμα και αλλαγή χορδών, δεν παίζει.
    Από τη στιγμή που ξεκίνησα να σετάρω την κιθάρα μου άρχισα να παρατηρώ ότι
    α) Κανείς δεν θα προσέξει το όργανό όπως ο ιδιοκτήτης του.
    β) Γίνονται ΣΟΔΟΜΑ ΚΑΙ ΓΟΜΟΡΡΑ σε σεταρίσματα. Νομίζεις ότι πηγαίνοντας σε ένα μάστορα, εξασφαλίζεις μια προσεγμένη δουλειά. Δεν ισχύει κατά τεράστιο ποσοστό. Υπάρχουν και άνθρωποι που είναι ΣΟΒΑΡΟΙ (ξέρω άτομα, αλλά είναι Σαλονίκη), όμως σπανίζουν εξαιρετικά.
    γ) Αν ασχοληθείς και αφιερώσεις χρόνο στο αντικείμενο, με μια εξοικείωση πάνω στην έννοια του google search, μπορείς να αποκτήσεις τη γνώση που έχει ο μέσος τεχνικός. Αυτός απλά έχει μεγαλύτερη εμπειρία,. Εσύ όμως ξέρεις καλύτερα το όργανό σου.

    Είναι θέμα επιλογών. Το να πληρώσεις για κάτι που είναι απλό και μάλιστα να περιμένεις και 1 βδομάδα χωρίς το όργανό σου, εμένα μου φαίνεται υπερβολή. Για κάποιον που δεν ξέρει να αλλάζει καν χορδές, το να τις αλλάξει του φαίνεται περίπλοκο. Αν μάθει όμως, δεν νομίζω να ξαναπλήρωνε κάποιον για να του το κάνει.
    Αν βαριέσαι να ασχοληθείς, πήγαινε σε μάστορα.
    Αν φοβάσαι, αλλά ενδιαφέρεσαι, ξανασκέψου το.

    Το καλό με το σετ που προτείνω, είναι ότι έχει όλα τα όργανα μαζεμένα σε ένα μέρος. Επίσης έχει πράματα που δεν περίμενες να βρείς. Το κατσαβίδι πχ, εκτός του ότι είναι 4 κατσαβίδια σε ένα, αν του βγάλεις την κεφαλή, γίνεται κατσαβίδι για truss rod τύπου gretsch. Το ανακάλυψα καταλάθος όταν μου έτυχε τέτοιο truss rod και δεν ήξερα τι να κάνω. Επιπλέον είναι όλα μαζί. Κρατάω πάντα το βαλιτσάκι με τα εργαλεία πίσω από τον ενισχυτή, έχω εξτρά χορδές στο εσωτερικό του τσεπάκι και σε μια κακή στιγμή, η αλλαγή χορδής γίνεται πολύ ευκολότερη/γρήγορη. Εύκολα το βρίσκει κανείς στον thomman, όμως το έχω δει και σε καταστήματα.

  7. #22
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Επίσης, το 20άρικο για σετάρισμα και αλλαγή χορδών, δεν παίζει.
    Δίνω τόσα εδώ και 2 χρόνια, έχω αναφέρει και τον μάστορα σε άλλο θρεντ και δε χωράει αμφιβολία το όνομά του. Τα "δεν παίζει" μην τα τσαμπουνάς έτσι, κρίμα είναι.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #23
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Δεν ξέρω ποιον μπορεί να εννοείς. Οι χορδές από μόνες τους κοστίζουν κοντά στα 7 ευρώ μέσο όρο. Οπότε μου λες ότι ο τύπος χρεώνει κοντά στα 13 ευρώ το σεταπ. Αυτό είναι ύποπτο.
    Εκτός αν δεν εννοείς το κόστος των χορδών, όπου το 20ρικο είναι απλά μια καλή τιμή.

  9. #24
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Ρε άνθρωπε, 20 ευρώ δίνω με τις χορδές μέσα κι όλα. Άντε σε σένα να πάρει 25. Τίποτα δεν είναι ύποπτο, απλά ο άνθρωπος δεν είναι κλέφτης.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #25
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Manmu, έχουμε ένα thread όπου κάποιος ζητάει τεχνικό κιθάρας στην Αθήνα και έχουμε καταλήξει να μιλάμε για την έννοια του setup γενικότερα. Ξαφνικά έρχεσαι να μας πεις ότι τα λεφτά για το σεταπ είναι λίγα και μας αναφέρεις ως παράδειγμα την φιλική τιμή πακέτο που σου κάνει κάποιος γνωστός σου στη Θεσσαλονίκη. Η οποία είναι 13 ευρώ, 10 ευρώ χαμηλότερα από την μέση τιμή της αγοράς. Δεν είπα ούτε ότι είναι κλέφτης ο φίλος σου. Δεν τον γνωρίζω καν μιας και δεν τον αναφέρεις. Το επιχείρημά σου μπάζει απλά.

  11. #26
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    manmu
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  12. #27

    Default

    Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι περιλαμβάνει το service. Τιμές επιπέδου των €20 δεν μπορεί παρά να είναι αλλαγή χορδών και setup, άντε και ένα ψευτοκαθάρισμα. Το setup δεν υφίσταται αν το όργανο δεν παιχτεί από τον ίδιο τον παίκτη σε ενισχυτή ώστε να ελεχθεί το action των χορδών και το output των μαγνητών (ύψος και στις δυο μεριές). Ο μάστορας μόνο το intonation μπορεί να φτιάξει μόνος του.
    Πριν κάτι μήνες, πήρα μεταχειρισμένο μπάσο που ήταν "παρκαρισμένο" σε κατάστημα. Το action του ήταν στο θεό γιατί κατά το μαγαζάτορα "έτσι πρέπει να είναι σε maple ταστιέρα". Έπαιξα μερικές μέρες και άρχισα να νιώθω πόνους στο αριστερό χέρι. Σετάρισμα από την αρχή μόνος μου και όλα καλά.

  13. #28
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Νομίζω ότι αυτά που λες είναι πράγματα που συζητάς με το μαστόρι πριν τη δώσεις για service/setup. Δηλαδή, είναι στάνταρ ερωτήσεις που ο δικός μου έκανε την πρώτη φορά που του την πήγα κι από τότε ξέρει τι και πως θέλω. Βέβαια, ας περιμένουμε τον φωτεινό παντογνώση να βγει να πει ΓΙΑΤΙ όλα αυτά είναι απλά ύποπτα και λάθος, πριν συνεχίσουμε τη ροή του ζωντανού μας προγράμματος.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  14. #29
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Βέβαια, ας περιμένουμε τον φωτεινό παντογνώση να βγει να πει ΓΙΑΤΙ όλα αυτά είναι απλά ύποπτα και λάθος, πριν συνεχίσουμε τη ροή του ζωντανού μας προγράμματος.
    wait, wat?

    Ανιγουέι, η φάση όντως είναι να μάθεις μόνος σου. Γλυτώνεις πολλά χρήματα κατανοείς καλύτερα το οργανο σου και θα μάθεις πως το θες (action κτλ.). Imo κάποια στιγμή είναι καλό να τσιμπίσεις και ένα φθηνό κολλητήρι (~20€) και να μάθεις τα βασικά των ηλεκτρολογικών, αλλά οκ.

    Τοπ στιγμή όταν είχα πάει τη κιθάρα για setup/service/χορδές για να μου πει ο τεχνικός όταν τη παρέλαβα ότι "ε αριστερή είναι, δε μπορώ να τη παίξω, αλλά μου φαίνεται οκ".
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  15. #30
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Βέβαια, ας περιμένουμε τον φωτεινό παντογνώση να βγει να πει ΓΙΑΤΙ όλα αυτά είναι απλά ύποπτα και λάθος, πριν συνεχίσουμε τη ροή του ζωντανού μας προγράμματος.
    wait, wat?

    Ανιγουέι, η φάση όντως είναι να μάθεις μόνος σου. Γλυτώνεις πολλά χρήματα κατανοείς καλύτερα το οργανο σου και θα μάθεις πως το θες (action κτλ.). Imo κάποια στιγμή είναι καλό να τσιμπίσεις και ένα φθηνό κολλητήρι (~20€) και να μάθεις τα βασικά των ηλεκτρολογικών, αλλά οκ.

    Τοπ στιγμή όταν είχα πάει τη κιθάρα για setup/service/χορδές για να μου πει ο τεχνικός όταν τη παρέλαβα ότι "ε αριστερή είναι, δε μπορώ να τη παίξω, αλλά μου φαίνεται οκ".
    πρώτα απ όλα γελάω με το "αριστερή είναι δεν μπορώ να την παίξω"
    Δεύτερο (όποιος γελάσει ΜΠΑΝ), τι είναι το action που λέτε?
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

Similar Threads

  1. Prob me setup programmatwn..
    By Entrancemperium in forum PC & Games
    Replies: 33
    Last Post: 16-01-2009, 15:55
  2. Recording guitar at home (your setup, tips and tricks)
    By manos g in forum Musicians Chat
    Replies: 18
    Last Post: 30-09-2007, 18:05
  3. Ηχος στο Studio (Your setup)
    By Evarian in forum Musicians Chat
    Replies: 42
    Last Post: 21-06-2007, 12:15
  4. σέρβις κιθάρας
    By metamelia3 in forum Musicians Chat
    Replies: 23
    Last Post: 03-11-2006, 03:00
  5. Ιδανικό setup
    By Phoebus in forum Musicians Chat
    Replies: 68
    Last Post: 19-05-2006, 17:28

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •