Οτι και να πω ειναι λιγο. Χωρις κανεναν ενδοιασμο, ανετα μεσα στις καλυτερες συναυλιες που εχω δει. Παρα πολυ μικρος χωρος (η δευτερη, και μικροτερη, αιθουσα του ιστορικου Webster Hall που προσφατα φιλοξενησε τους Metallica στη μεγαλη αιθουσα σε μια πολυ ειδικη συναυλια) και το κοινο ηταν με το ζορι 200-250 ατομα, αλλα δεν εχει καμια απολυτως σημασια.

Το συγκροτημα τα εδωσε ολα, το σετλιστ ηταν φανταστικο, το κοινο ζουσε ολη τη συναυλια οσο πιο εντονα μπορουσε, και ολα τα μελη του συγκροτηματος ηταν αψεγαδιαστα. Πεντε ατομα με μαυρα πουκαμισα και μαυρα παντελονια, ο καθενας στο ρολο του, χωρις να κανει ουτε ενα λαθος. Ακουσαμε περιπου τα 2/3 του Congregation, που αποτελει μακραν το καλυτερο τους και πιο μεγαλειωδες τους αλμπουμ, με κορυφαιες στιγμες φυσικα το The Price, το The Flood, το Rewind και το Down. Απο το Coal παιχτηκαν επισης αψεγαδιαστα τα τρια must του δισκου, δηλαδη τα Foe, The Valley, The Cloak, ενω απο το επισης υπεροχο Bilateral ακουσαμε δυστυχως μονο το Acquired Taste και το Forced Entry, το οποιο αποτελεσε ενα ΚΟΛΑΣΜΕΝΟ encore, για να κλεισει αριστουργηματικα τη συναυλια. Λεω δυστυχως, γιατι ηθελα παρα μα παρα πολυ να ακουσω το opening track, δηλαδη το ομωνυμο Bilateral. Γενικα ομως δεν υπαρχει κανενα παραπονο.... δεν ξερω ποιος μπορει να εχει δει live τους Leprous και να εχει παραπονα, αλλα οκ, δε θα ηταν το πιο παραξενο που εχω δει στη ζωη μου, οσο ανωμαλο κι αν το θεωρω.

Εννοειται πως δε θα χασω ΚΑΜΙΑ ευκαιρια να τους ξαναδω οποιαδηποτε φορα κι αν παιξουν σε τοποθεσια που να μπορω να βρισκομαι.

ΥΓ. Η φωνη του Einar Solberg εκλεισε πολλα στοματα. Απλα απιστευτος.