Γειά.

Setlist:

01. Where Greater Men Have Fallen
02. Gods to the Godless
03. No Grave Deep Enough
04. Autumn’s Ablaze
05. Lain with the Wolf
06. Babel’s Tower
07. As Rome Burns
08. Traitors Gate
09. The Mouth of Judas
10. Bloodied Yet Unbowed
11. The Coffin Ships
12. Heathen Tribes
13. Empire Falls
— Encore —
14. Sons of the Morrigan


Το σετλιστ λέει τα πάντα. Απόδοση τέλεια και σπείρανε για πρώτη φορά σε κλειστό χώρο στην Δανία. Είχε προηγηθεί πριν 2 χρόνια μια εμφάνιση στο Copenhell.
Η μουσική που έπαιζε μέχρι να βγουν ακριβώς στην ώρα τους οι Primordial ήταν από κάποια εκκλησιαστική χορωδία μοναχών και σε έβαζε στο κλίμα.
Και βγήκαν λιτά και απέριττα και έσπειραν με τις μελωδίες τους. Κουβέντα δεν άρθρωσε κανείς άλλος. Δεν ξέρω καν αν έριξαν κανένα βλέμμα στο κοινό εκτός από τον τραγουδιστή ο οποίος τα έλεγε ωραία με το χιούμορ του και τα τραγουδούσε ακόμα καλύτερα. Παίξανε περίπου 2 ώρες υπολογίζω εγώ, κάπου διάβασα περισσότερο. To μικρό Vega χωράει καμιά 350 γεμάτο θα έλεγα. Ηταν σχεδόν γεμάτο αλλά όχι ασφυκτικά οπότε θα υπολόγιζα καμιά 300 άτομα με το Μ.Ο. να φτάνει τα 40 αλλά είχα καιρό να δω τόσο ζωντανό κοινό στην Δανία...Δηλαδή παίζει να είναι και από τα πιό ζωντανά τα 7,5 χρόνια που είμαι εδώ. Τα παρελκόμενα της ζωντάνιας τους ήταν ότι με λούσανε 2-3 φορές με μπύρα (και είναι ακριβές οι γαμημένες εκεί μέσα) μιάς και επάνω στον ενθουσιασμό τους χοροπήδαγαν ή τους έπεφταν οι μπύρες ή θέλανε να πάνε πιο μπροστά και κράταγαν καμιά ντουζίνα μπύρες. Αλλά δεν πειράζει, χαλάλι τους, νέα παιδιά να πιούνε και να διασκεδάσουν.
To Support εμένα δεν μου είπε πολλά. Στην υπόλοιπη "παρέα" άρεσε, οπότε 50-50. Μπλακ χέβι; Βάραγαν όσο μπορούσαν και ίδρωσαν την φανέλα οι πιτσιρικάδες. Κανένα μισάωρο έπαιξαν και μετά μας αποχαιρέτησαν για να ξεκινήσουν κάποιες μελωδίες στα πικάπ που έφτιαχναν ατμόσφαιρα.
Αυτά.