Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39

Thread: Γενικώς περί επιτραπέζιων

  1. #16
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    To talisman einai oso pio makria ap ton orismo tou euro oso ginete.

    Euro ennoume games me elaxisth h ka8olou tyxh, indirect h ka8olou conflict, ligotero player interaction. Px Catan, Carcassonne, Ticket to Ride.

    Marie meneis makria, k to diko mou problhma einai h elleipsh paiktwn, hehe.

    To kemet to epai3es kai de sou arese h ypo8eteis oti de 8a sou aresei? Giati k egw to Cyclades dn to xw pai3ei alla ypo8etw oti den 8a mou aresei (Kati de mou ka8ete kala sto auction mechanic basika.)

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  2. #17
    Junior Member Horus's Avatar
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    18

    Default

    Quote Originally Posted by When Black Roses Bloom View Post
    Ξεκινάω να γράφω, απολογούμενος για αυτά που θα ακολουθήσουν. Αυτό το ποστ δεν ξεκινάει σωστά.

    Αγαπητέ πολέμαρχε Χόρους, καλώς όρισες στην μικρή και (πλέον) ψιλοπεθαμένη παρέα μας. Δυστυχώς, δεν συχνάζει πολύς κόσμος εδώ πέρα πλέον. Ίσως ο λόγος να είναι ότι μεγάλωσαν, κάναν παιδιά, δεν παίζουν "επιτραπέζια" πλέον, και άλλα πολλά.

    Πρώτα, να ρωτήσω αν θεωρείς Euro και τα παιχνίδια τύπου GW (βλέπε Talisman, Kill Teams, Execution Force, κλπ). Ειδικότερα, παιχνίδια της GW. Αν ναί, έχει καλώς. Αν όχι, επίσης έχει καλώς. Απλά θέλω γενικά να δώ που τοποθετείσαι σε συγκεκριμμένου τύπου παιχνίδια (π.χ. θα προτιμούσες ένα παιχνίδι όπως το Bioshock?) . Και να κλείσω σε αυτό το κομμάτι για τα επιτραπέζια, λέγοντας ότι έχω παίξει πολύ στα νιάτα μου (στα πολύ νιάτα μου, 11-16) και αυτό ήταν. Τα τελευταία χρόνια έχω παίξει ελάχιστα επιτραπέζια, τύπου Zombies!!!, Talisman, Bioshock Infinite και κάποια ελάχιστα άλλα.

    Σίγουρα, είμαι στο σέξιον για τα board games, και ίσως δεν θα έπρεπε να κάνω αυτή τη συζήτηση εδώ. Γενικότερα όμως, νομίζω ότι τα επιτραπέζια ούτε ήταν (μετά απο κάποια ηλικία) για μένα, ούτε θα είναι ποτέ. Αν σε κάποια φάση, αποφασίσω να κάνω οικογένεια, μάλλον θα είναι χωρίς παιδία, και η γυναίκα προσπαθεί να μάθει τα rpg. Οι πλειονότητα των φίλων μου παίζει rpg, ακόμα και με άτομα που είμαστε σκορπισμένα στην Αλβιώνα, αγοράσαμε το roll20 και παίζουμε μέσω αυτού μία φορά τη βδομάδα. Είναι γενικότερα ένας μπούσουλας για μένα, ο κόσμος με τον οποίο κάνω παρέα, είναι κόσμος απο εκείνη την εποχή, λίγο μετέπειτα, και εκεί είμαστε χοντρικά.

    Οι παρτίδες με φίλους, πάντα, είναι οι καλύτερες. Μπορείς να βρίσεις τον άλλο, να του πετάξεις ξεραμένα κακάδια και μελομακάρονα όταν επιτέλους φέρει εκείνο το γαμημένο teleport roll για τους Terminators του (τρου στόρυ) και άλλα τέτοια.

    Επίσης τώρα κατάλαβα ποιός μπορεί να είσαι Προφανώς το νίκ μου (που είναι interchangeable ανάμεσα στα φόρα) θα σου είναι γνωστό.
    Αγαπητέ μου Γουμπουρουμπού

    Η GW βγάζει παιχνίδια που πέφτουν αισθητικά τέζα μέσα στο γούστο μου, διατηρώ επιφυλάξεις όμως για την ποιότητα του design σε μια αγορά με υψηλότατο ανταγωνισμό αυτή των board games (αντί για τη συνηθισμένη της αγορά στο πεδίο που ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ εδώ και δεκαετίες, του tabletop skirmish wargaming). Oι επιφυλάξεις μου δεν αφορούν στο αν υπάρχει ταλέντο στην ομάδα τους, καθόλου αυτό, γιατί είναι ικανοί για καλό design (ή ήταν, βλέπε Bloodbowl που παραμένει σχετικό με τη φάση πολλών ακόμα και σήμερα) αλλά με το κατά πόσο είναι πρόθυμοι να αφιερώσουν πόρους στο καλό design. Στο σημείο που σταμάτησα να είμαι πελάτης τους (κοντεύω 10 χρόνια μάλλον) είναι το σημείο που άρχισα να θεωρώ ότι οι κανόνες του tabletop 40k ήταν μια ακόμα μέθοδος προώθησης προϊόντος (μινιατούρων για την ακρίβεια).

    Οπότε ναι, δεν είμαι βέβαιος για την ποιότητα των τίτλων τους, τα οποία παραμένουν και ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ μιας και συνοδεύονται απαραιτήτως από λίγες ή πολλές ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ (δε λέω) μινιατούρες. Αλλά αυτή η προσέγγιση είναι ένα μικρό niche μέσα στην αγορά των board games και μάλιστα με πολύ καλές προσπάθειες, σε φτηνότερες τιμές. Παραπέμπω στο Imperial Assault της FFG αλλά κυρίως στο Conan της Monolith που το περιμένουμε πως και πως για να ξαναπιάσουμε να βάψουμε. Όταν με το καλό παραλάβω (και υποθέτοντας ότι δε μας έχουν κοροϊδέψει για την ποιότητα) θα σε φωνάξω να δεις και να συγκρίνεις κόστη αγοράς.

    Παρά ταύτα, η σχέση αγάπης (για την αισθητική και τα IP γενικά) - μίσους (για τις πρακτικές αλλά και το περιορισμένο πεδίο έκφρασης του ΙP τώρα ειδικά που σκότωσαν και τη συμφωνία με την FFG που έβγαζε 40k σε άλλα gaming μέσα, card games, strategy games κλπ) με την GW σημαίνει ότι επιθυμώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να ισιώσει λίγο τη φάση της και να βγάλει ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ πάλι αντί για ΜΙΝΙΑΤΟΥΡΕΣ και κάτι ψιλά από κανόνες, ώστε να σκεφτώ τουλάχιστον να δώσω τα παράλογα λεφτά που ζητάνε. Προς το παρόν θεωρώ ότι πάσχουν από half-assery. Ή μπορεί απλά να είμαι προκατειλημμένος απέναντί τους λόγω των παλιότερων πρακτικών τους και του ΥΨΗΛΟΤΑΤΟΥ κόστους των παιχνιδιών τους. Επίσης, επιμένω, το board gaming δεν είναι all about minis, όπως θα ήθελε να μας πείσει η GW. Υπάρχουν κι άλλες φαγούρες που μπορείς να ξύσεις με άλλους τρόπους μέσα από αυτό το ποικιλόμορφο gaming πεδίο. Αν δοθεί ποτέ η ευκαιρία, θα ήθελα να σου παρουσιάσω πράγματα που δεν έχουν υποπέσει στην αντίληψή σου στα χρόνια που δε σε βλέπω συχνά.

    Σε κάθε περίπτωση, η GW είναι κατά κανόνα ο αντίποδας του euro. Euro είναι παιχνίδια συνήθως διαχείρισης-ανάπτυξης, στα οποία δε σου τρώω τα μπαρμπαδάκια σου και ανάλογα τον τίτλο και τις αποφάσεις του design μπορεί να είναι έως και παράλληλα σόλο, χαμηλής τυχαιότητας, με περίπλοκα δέντρα αποφάσεων αλλά προβλέψιμο περιβάλλον και έμφαση σε snowball effects (I win, therefore I win more, therefore I win more etc). Επίσης, συνηθέστατα παιχνίδια χωρίς υποψία θέματος και αφηγηματικής πλευράς και άρα πολύ πιο δύσπεπτα για μένα.

    Τα RPG απαιτούν εβδομαδιαία πειθαρχία που εδώ και χρόνια λόγω ανωτέρας βίας (εργασία σε άκυρες ώρες, για παράδειγμα) μου διαφεύγει. Μου λείπουν.

    Τελικά δεν επικοινώνησες μαζί μου όπως μου'ταξες, αλλά δεν πειράζει, εσύ να είσαι καλά.

    Εις το επανιδείν.

  3. #18
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by MoRmEnGiL View Post

    To kemet to epai3es kai de sou arese h ypo8eteis oti de 8a sou aresei? Giati k egw to Cyclades dn to xw pai3ei alla ypo8etw oti den 8a mou aresei (Kati de mou ka8ete kala sto auction mechanic basika.)
    Είδα playthrough του Rodney Smith πριν καιρό και δεν με τράβηξε καθόλου tbh.

    Είσαι Αθήνα, μπορείς να πας σε 500 μέρη να παίξεις, μη μου λες ασυναρτησίες
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  4. #19
    Junior Member Horus's Avatar
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    18

    Default

    Δυστυχώς οι 40k κυκλοφορίες από την FFG πέθαναν, ΑΛΛΑ το Forbidden Stars της παραμένει παιχνιδάρα και χωρίς να έχει ανάγκη από expansion (που σύμφωνα με φήμες θα ήταν δεύτερο stand alone παιχνίδι με πλήρη συμβατότητα ανακατέματος με τον αρχικό τίτλο και θα περιλάμβανε μέσα άλλες φυλες και άλλα tiles διαστήματος).

    Τσεκάρετέ το όπου μπορέσετε.

  5. #20
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Μαριε σιγουρα εχεις ενα δικιο, ειμαι σιγουρος οτι αν ημουν Ελλαδα μονιμα θα επαιζα πολυ πιο συχνα. Το θεμα ειναι οτι στην Αγγλια ειναι αρκετα δυσκολο να βρω παρεα να παιζω, ασε που συμφωνω με τον Horus οτι δεν με τραβα τοσο η ιδεα να παιξω με τελειως ασχετους μονο και μονο για να παιξω... Μου φαινεται οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρω ατομα πλεον που να ψηνομαι να κανω παρεα για να παιζω επιτραπεζια...
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  6. #21
    Junior Member Horus's Avatar
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    18

    Default

    Για όσους από εσάς λόγω απόστασης ή καταστάσεων δεν έχετε χρόνο για gaming μπορώ να προτείνω το εξής πλάνο :

    α) Βρείτε ένα παιχνίδι που σας αρέσει.
    β) Φροντίστε το παιχνίδι αυτό να έχει όσο το δυνατόν λιγότερες κινήσεις "αντίδρασης" γίνεται, ιδανικά καθόλου. Δε θέλουμε Interrupt effects. Θέλουμε ένα παιχνίδι αυστηρά IGOUGO (Άη γκόου - γιου γκόου).
    γ) Φροντίστε το παιχνίδι σας να έχει VASSAL module.
    δ) Κατεβάστε και εγκαταστήστε το VASSAL engine και το VASSAL module του παιχνιδιού.
    ε) Φτιάξτε ένα DropBox
    στ) Win!

    Αν το αποφασίσετε (για να μην κάθομαι να ξεπατώνομαι να γράφω τσάμπα) πείτε μου να σας πω πως θα το οργανώσετε καλύτερα. Ο σκοπός αυτής της μόντας είναι να παίζεται μια παρτίδα σε ρυθμούς αργούς Play By Forum (δηλαδή ΟΧΙ REAL TIME), ώστε να βγάζετε κάποια γούστα κι ας μην μπορείτε να παίξετε πολλές ώρες ή λόγω απουσίας συμπαικτών στον κοινωνικό κύκλο. Το DropBox διασφαλίζει ότι κάθε κίνηση θα παίζεται στο pc σας και στο DropBox θα γίνεται upload το logfile της ώστε να μπορεί να συνεχίσει ο επόμενος από τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή το παιχνίδι. Με άλλα λόγια ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΕΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ.

    Όμως για την αρμονική ροή του παιχνιδιού χρειάζεται πάντα κάποια (έστω λιτή) περιγραφή της κίνησης στο Logfile με λίγο typing για να μη βγάζει ο άλλος τα μάτια του να προσπαθεί να βρει τι έγινε και (το πιο σημαντικό) οπωσδήποτε να ικανοποιείται το σημείο β), αλλιώς τα πράγματα περιπλέκονται. Όχι ότι δε γίνεται, αλλά θα πρέπει να γίνονται πιο συχνές στάσεις στα παράθυρα ευκαιριών που έχει οποιοσδήποτε να πετάξει εκτός σειράς του την "Interrupt/Αντίδραση".

    Οι παρτίδες θα παίρνουν ανάλογα το παιχνίδι και το ρυθμό της παρέας, στην καλύτερη καμιά βδομάδα και στη χειρότερη κανά μήνα (ή και περισσότερο αν ξεχνίεστε). Αλλά δεν τρέχει, το παιχνίδι δεν πάει πουθενά. Μάλιστα, αυτό το φορμάτ επιτρέπει άνετα (αν βαριέστε δηλαδή) ενασχόληση με διάφορες παρτίδες ταυτόχρονα (αφού η ετεροχρονισμένη φύση των γύρων του παιχνιδιού δε δεσμεύει κανέναν). Στην τελική ο ρυθμός και η διάρκεια εξαρτώνται μόνο από τους παίχτες.

    Αυτά, με αγάπη. Αν χρειάζεστε κάποια παραπάνω βοήθεια είμαι εδώ για να σας εξηγήσω ό,τι χρειάζεται να ξέρετε.

  7. #22
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Mia epoxh epaiza wh40 messw vassal. True story. Meta bghke h fifth edition kai to parathsa

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  8. #23
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by MoRmEnGiL View Post
    Giati k egw to Cyclades dn to xw pai3ei alla ypo8etw oti den 8a mou aresei (Kati de mou ka8ete kala sto auction mechanic basika.)
    Το Κυκλάδες γαμάει γενικά, και ειδικά λόγω των auction mechanics του, έχω να πω συγκεκριμένα. Όταν μου το εξηγούσαν δε μπορούσα να κατλάβω τη λογική, αλλά στην πράξη βγάζει νόημα και είναι συναρπαστικό θα έλεγα.

    Welcome κι από μένα φίλε Horus. Εγώ έχω αποστασιοποιηθεί δυστυχώς τελευταία κάπως γιατί ο χρόνος μου τον τελευταίο καιρό αναλώνεται σε άλλη προσωπική μου αρρώστια, τη μουσική. Βέβαια δεν είμαι ο μόνος από την ομάδα εδώ στις Σέρρες που τα έχει φορτώσει, τόσο μάλιστα που μέλος του γκρουπ μας δημόσια σε φόρουμς ψάχνει παρέα για να παίξει εδώ (12stars πες την ιστορία ). Θα επανέλθω κάποια στιγμή όμως, ουσιαστικά δεν έχω παίξει σωστά το X-wing που αγόρασα ακόμη.

  9. #24
    Junior Member Horus's Avatar
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    18

    Default

    Το κυκλαδες είναι ένα πολύ ωραίο υβριδικό παιχνιδι. Με αυτό εννοούμε ότι συνδυάζει μηχανισμούς κι απ τους δύο κόσμους: euro & ameritrash. Το συγκεκριμένο τείνει περισσότερο προς το γιουρο ( ενώ π.χ. το age of Conan τείνει προς το αμεριτρας).

    Το ζήτημα τελικά ειναι πόσο αρέσει το υβριδικό design.

    Οι κυκλαδες λοιπόν συγκεκριμένα μου αρέσουν αρκετά ώστε να μην πω όχι σε μία παρτίδα πότε πότε αλλά όχι τοσο ωστε να δώσω λεφτά για να το αγοράσω ( εκτός αν το εβρισκα σε καμία παλαβη τιμή με λεφτά να περισσεύουν ).

    Το εκσπανζιο με τον αδη είναι τόσο καλό που κρίνεται απαραίτητο.

    Κι ευχαριστω για τα καλωσορίσματα παιδες

  10. #25
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Αγαπητέ Χόρους, δεν σε ξέχασα, αλλά, πίστεψέ με, με το ζόρι κατάφερα να κάνω πολλά πράγματα (γι'αυτό και φέτος θα το σπάσω στα 2). Ραντεβού την πρωτοχρονιά!
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  11. #26
    Junior Member Horus's Avatar
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    18

    Default

    Το Star wars rebellion πάρα το οχι κορυφαίο θέμα του, είναι εκ πρώτης όψεως γαμω τα παιχνιδια και σας ενθαρρυνω να το τσεκαρετε.

  12. #27
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Ante bres sympaikth omws gia dedicated 2 player game me tetoio complexity kai length. Idio problhma me to war of the ring. Ouf.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  13. #28
    Junior Member Horus's Avatar
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    18

    Default

    Εγώ αυτό το μετράω στα θετικά !

    Δηλαδή ότι πρέπει να βρεις ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ dedicated συμπαίχτη .

    Σε άλλα παιχνίδια ένας μόνο δεν αρκεί , όπως μαρτυρούν κάποια ορφανά από παρτίδες ιστορικά wargames που έχω .

    Και πάλι καλά να λέμε .

  14. #29
    Junior Member Horus's Avatar
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    18

    Default

    A Feast for Odin.

    Καλό γιούρο για να περνάς καλά και να χαζεύεις τις πολλές στρατηγικές που παίζουν.

    Αλλά καραγιούρο του κερατά (με υποψία θέματος).

    Όσοι πιστοί προσέλθετε.

  15. #30
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Μόνο Madeira.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



Similar Threads

  1. περί torrents.
    By carheart in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 63
    Last Post: 08-04-2015, 21:35
  2. Περι Κούλογλου
    By ikonoklast in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 60
    Last Post: 07-04-2014, 18:02
  3. DJ-ing (γενικώς)
    By psychotron in forum Self-Promotion
    Replies: 171
    Last Post: 15-01-2012, 17:53
  4. Περί Τυφλότητος
    By neverdie in forum Literature
    Replies: 14
    Last Post: 26-08-2010, 20:21
  5. περί foe list
    By rincewind2k in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 17
    Last Post: 14-11-2008, 10:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •