Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39

Thread: Γενικώς περί επιτραπέζιων

  1. #1
    Junior Member Horus's Avatar
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    18

    Default Γενικώς περί επιτραπέζιων

    Γεια και χαρά, πρώτο ποστ.

    Παίζω - όσο μου επιτρέπει ο χρόνος μου - αρκετά φανατικά και μπορώ υπεύθυνα να πω ότι εκτός των escape rooms (που δεν το λες και ακριβώς hobby gaming) και του larp δεν υπάρχει κατηγορία στο gaming στην οποία να μην έχω αφιερώσει χρόνο, ανα περίόδους, στη διάρκεια της ζωής μου.

    Έχω έντονες και συγκεκριμένες απόψεις πάνω στο gaming και κεντρικά στην ιδέα του σωστού παιχνιδιού (κατά τη γνώμη μου) βρίσκεται η καλή αφηγηματική πλευρά.

    Γενικά αν δεν είστε Mega-σπασίκλες (που καθόλου δεν πειράζει κι εγώ σπασίκλας είμαι), υπάρχει μια πιθανότητα να μπορώ να βοηθήσω σε απορίες και τέτοια.

    Απλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα συμπίπτουν τα γούστα μας. Σε αυτή την περίπτωση, απλώς θα έχετε de facto άδικο.

    Το Top-3 μου στα επιτραπέζια αποτελείται από τους παρακάτω τίτλους:

    1) Mage Knight the Board Game
    2) Twilight Struggle
    3) Fire in the Lake

    Καλώς σας βρήκα.

  2. #2
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Παίζει να είναι η πρώτη φορά που κάποιος κάνει εγγραφή για αυτό το section του φόρουμ, νιώθω μια συγκίνηση.

    καλώς όρισες, τι εννοείς με το Έχω έντονες και συγκεκριμένες απόψεις πάνω στο gaming και κεντρικά στην ιδέα του σωστού παιχνιδιού (κατά τη γνώμη μου) βρίσκεται η καλή αφηγηματική πλευρά.;

    Επίσης, σε τι απορίες αναφέρεσαι; ;p

    anyways, kudos για το ΜΚ, είναι παιχνιδάρα και η απόλυτη σόλο εμπειρία
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  3. #3
    Junior Member Horus's Avatar
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    18

    Default

    Εννοώ, για παράδειγμα, ότι σε γενικές γραμμές τα γιούρο τον παίρνουν.

    "Μα Horus, το MK δεν είναι γιούρο; Τι μας λες εδώ;"

    Οκ, ναι το MK είναι εξαίρεση. Είναι ένα (σπάνια) καλό γιούρο. Έχει θέμα. Έχει αφηγηματική πλευρά.

    Αν παίζεις ΜΚ, δεν έχεις απορίες που να μπορώ να σε βοηθήσω μανάκο μου. Αυτό το έγραψα γι'αλλους χρήστες που ενδεχομένως δεν έχουν την ίδια ενημέρωση και μπορεί να σκοντάψουν κατά δω. Άσε που η εμπειρία λέει ότι απ'όσους δεν έχουν παίξει σύγχρονα (post Catan) επιτραπέζια (και τα RPG οκ είναι - και προσωπικά τα αγαπημένα μου παιχνίδια - αλλά δύσκολα θα μπάσεις κάποιον που δεν είναι φοιτητής ή/και μικρότερος, το 2017, στην Ελλάδα σε αυτό το χόμπι) ένα πολύ μεγαλύτερο ποσοστό από αυτό που υποψιαζόμαστε συνήθως θα έπαιζε με ευχαρίστηση στο σπίτι πλήθος lite/family games (όπως το Catan). Ε, για όποιον/-α κάτι έχει ακούσει και θέλει να μάθει περισσότερα, είμαι βέβαιος ότι είμαι σε θέση να απαντήσω απορίες.

    Με σένα, από την άλλη, μπορούμε να κάνουμε θρετζ που θα μιλάμε λίγοι και δε θα καταλαβαίνει κανείς. (<--Δεν είναι μαγκιά, έτσι είναι η φάση, στην Ελλάδα είμαστε - καμιά 10ετία+ πίσω από την υπόλοιπη Ευρώπη στο Hobby gaming. Κακό δεν είναι, αλλά αυτό είναι)

    Για να μη νομίσεις λοιπόν ότι (σε) σνομπάρω ή ξέρωγωπουλάωμούρη, να σου πω για να χαρείς ( ; ) και να κάνουμε κουβέντα ότι μέσα στο '17 (μάλλόν) περιμένω με χαρά τα πρώτα πράματς από το Kickstarter του Conan, του dungeon crawl της Monolith. Με γδάρανε οι μούλοι, αλλά ελπίζω να άξιζε τον κόπο.

  4. #4
    Junior Member Horus's Avatar
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    18

    Default

    Quote Originally Posted by MoRmEnGiL View Post
    Me th gkamia

    Blood rage kai betrayal me pshnoune proswpika.
    Το 2ο δεν το έχω παίξει αλλά οι κριτικές είναι καλές.

    Το 1ο δεν υπάρχει κανένας λόγος να υπάρχει εφ'όσον ο ίδιος (αν δεν κάνω λάθος) έβγαλε το Chaos in the Old World (R.I.P.).

    Αυτό που μας σέρβιρε εδώ είναι ένα απλό υβριδο-γιούρο (με έμφαση στο γιούρο παρά στη σύγκρουση) , χωρίς catch-up mechanism οποιουδήποτε είδους, χωρίς να φαίνεται μεγάλου βάθους (θα χρειαστεί ναξαναπαίξω για να το επιβεβαιώσω) με κουλ μινιατούρες και θέμα.

    Άσε που πουλάει τον 5ο παίχτη ξεχωριστά ενώ ξεκάθαρα τον έχει λάβει υπ'όψιν του στο αρχικό design (και ντροπή του).

    Γενικά, εγώ θα έλεγα pass στο Blood Rage.

  5. #5
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    μια χαρά είναι το blood rage, απλά το τόσο hype έφερε το αντίστοιχο κύμα hate

    ειδικά για φίλους που δεν παίζουν και πολλά παιχνίδια, όταν το έβαλα κάτω και παίξαμε καραενθουσιάστηκαν και ήθελαν πάλι, χρειάζονται κι αυτά τα παιχνίδια.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  6. #6
    Junior Member Horus's Avatar
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    18

    Default

    Quote Originally Posted by 12 stars circle your brow View Post
    μια χαρά είναι το blood rage, απλά το τόσο hype έφερε το αντίστοιχο κύμα hate

    ειδικά για φίλους που δεν παίζουν και πολλά παιχνίδια, όταν το έβαλα κάτω και παίξαμε καραενθουσιάστηκαν και ήθελαν πάλι, χρειάζονται κι αυτά τα παιχνίδια.
    Έχω να αντιπροτείνω τα Age of Conan και Κυκλάδες.

    Μπορεί και το Scythe; (Για το τελευταίο δεν ξέρω, δεν το έχω παίξει)

    Υ.Γ.: Καθόλου H8. Το παιχνίδι είναι "λίγο".

  7. #7
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Το κυκλάδες προσπαθώ να το πάρω μήνες τώρα, δεν θέλω να σκάσω τόσα φράγκα στον Γάλλο (θέλω και Titans, Hades exp.)

    Το Scythe αφού δεν το πήρα KS δεν νομίζω να το πάρω ποτέ και age of conan έχει περάσει μπροστά από τα μάτια μου αλλά δεν με τράβηξε...

    To Chaos το έχω μαζί με Horned Rat εδώ και κάποιους μήνες αλλά το έχει φάει το ράφι λόγω έλλειψης ατόμων, εδώ και μια βδομάδα όμως μερικές αχτίδες φωτός έχουν λούσει το επιτραπεζιακό μου μέλλον αφού βρήκα κάτι παιδιά που λιώνουν καλά παιχνίδια (Through the Ages είναι το αγαπημένο τους), οπότε ο καιρός πλησιάζει που θα πάρει τη θέση που του αξίζει, στο τραπέζι.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  8. #8
    Junior Member Horus's Avatar
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    18

    Default

    ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΙΑΝΩ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΖΟΥΦΙΟ.

    Που να δεις με τι χαρά είχα πιάσει το Yggdrasil*.


    *υποχρεωτικό τραγουδάκι.

  9. #9
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Quote Originally Posted by 12 stars circle your brow View Post
    Το Scythe αφού δεν το πήρα KS δεν νομίζω να το πάρω ποτέ
    Αυτό και επίσης το γεγονός ότι είναι εξαιρετικά απίθανο να μπορέσω να παίξω επιτραπέζιο που θέλει πάνω από 1-2 ώρες για τα επόμενα 10-12 χρόνια...
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  10. #10
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    File Horus asto to Scythe den einai gia sena. Euro einai kata ba8os.

    Marie, asto cyclades kai xtypa to Kemet an 8es th gnwmh mou.

    Mwra kai gaming den pane mazi, kala na pa8ete afou apofasisate na pollaplasiasteite.

    Gia Chaos in the old world pshnomai epishs agria, par oti den exw pai3ei pote.

    An 2 wres sas fainontai polles, mhn pai3etai Twilight Imeperium 3 pote

    Pshnetai game to allo weekend alla dedomenou oti me 5 paiktes 8elei kana 7 wro sto nero kai to paixnidi 8a ginei peristeri de me pshnei ta3i diplh tarifa gia epistrofh ;p

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  11. #11
    Junior Member Horus's Avatar
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    18

    Default

    Παρεμπιπτόντως από τότε που έγραψα έως τώρα έτυχε να ρίξω μια ματιά στο Scythe, και πιστεύω ότι έχει κάποιο μέτρο ποιότητας.

    Αλλά βεβαίως είναι γιούρο.

    Κάτι που κοπανάς λιγάκι τους άλλους (τάχα μου) κάτι οι ειδικές ικανότητες των παρατάξεων, αξίζει τον κόπο πιστεύω και θα το ξαναπαίξω αν υπάρξει ευκαιρία.

    Παρά ταύτα, δεν πιστεύω ότι τοποθετήθηκε αρκετά ψηλά στην λίστα πιθανών αγορών.

    Τέλοσπάντων, μακάρι τα γιούρο όλα να ήταν έτσι.

  12. #12
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Εμένα το θέμα μου δεν είναι ο χρόνος, αλλά η έλλειψη ατόμων όπως έχω ξαναπεί. Ο wraith είναι υπερβολικός, θα καταλάβει ότι αν βρεις άτομα μπορείς άνετα να ξεκλέψεις 4-5 ώρες για παιχνίδι μια φορά την εβδομάδα (εγώ τουλάχιστον μπορώ).
    Το Kemet το έχω δει και δεν μου αρέσει tbh...
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  13. #13
    Junior Member Horus's Avatar
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    18

    Default

    Για όποιον-α πάσχει από ξηρασία συμπαιχτών η πρότασή μου έχει 2 σκέλη :

    α) Να προσπαθήσει να εμπνεύσει σε υπάρχοντες φίλους το ενδιαφέρον για το χόμπι.
    β) Να φροντίσει να γνωρίσει και να κάνει φίλους προσβεβλημένους απο το μικρόβιο. Το κατά πόσο μπορεί κάποιος να κάνει με αυτό τον τρόπο φίλους.. μάλλον παραμένει τυχαίο γεγονός στην πραγματικότητα.

    Το σημαντικό που θέλω να αναφέρω σε κάθε περίπτωση είναι βεβαίως ότι προσωπικά σπάνια θα βγω από το δρόμο μου να παίξω μόνο για το παιχνίδι, όλα αυτά τα χόμπι τα θεωρώ δραστηριότητες στο πλαίσιο των υπαρκτών σχέσεών μου με "κανονικούς" φίλους. Αυτό που ισχύει επίσης βέβαια, είναι ότι με αρκετούς φίλους που έχω πια η αφορμή για την ανάπτυξη της ίδιας της φιλικής σχέσης ήταν η ενασχόληση με τα παιχνίδια.

    Αλλά από κάποιο σημείο και μετά (ας το πούμε ένα σημείο "ωριμότητας" κι έπειτα) η ενασχόληση με το εκάστοτε παιχνίδι είναι ο δευτερεύων παράγοντας, η σημαντική δραστηριότητα είναι η συνάντηση με φίλους.

    Στα δικά μου "τραπέζια" δηλώνω πάντοτε (όσον αφορά την ψήφο μου για το "τι θα κάνουμε σήμερα") ότι "ακόμα κι αν σήμερα τελικά δεν παίξουμε δεν πειράζει", μιας και το σημαντικό είναι "να κάνεις παρέα με τους φίλους σου". Τα όποια παιχνίδια είναι απλώς η αφορμή για μια τέτοια όμορφη κατάσταση.

    Η προσωπική εμπειρία μού αποδεικνύει, άλλωστε, ότι μόνο τις παρτίδες με τους φίλους, τις ευχαριστιέμαι πραγματικά.

    Τέλος, η "φανατική" ενασχόληση με το hobby gaming (γενικά όχι μόνο επιτραπέζια) εδώ και πολλά χρόνια, με έχει φέρει στην ευχάριστη θέση να μπορώ να δηλώσω ότι υπάρχουν περισσότερα από ένα υποσύνολα φίλων που ασχολούνται με τις αγαπημένες μου ασχολίες, και μάλιστα υποσύνολα στα οποία περιλαμβάνονται "καλοί" φίλοι, με τους οποίους είμαι στην προνομιακή θέση να έχω δυνατούς και στενούς δεσμούς φιλίας. Κυριολεκτικά μπορώ να αναφερθώ ξεχωριστά σε "φίλους από τα RPG", "φίλους από τα Wargames" και "φίλους από τα Βoard Games" (και βεβαίως υπάρχουν και οι "παλιοί φίλοι" κλπ).

    Αν λοιπόν κάτι μου έδωσαν αυτά τα χόμπι είναι η ευκαιρία να γνωρίσω ενδιαφέροντες ανθρώπους.

    Οπότε, δεν αντιμετωπίζω το χόμπι σαν κάτι ξεχωριστό από τις κοινωνικές μου συνευρέσεις, οπότε δε χρειάζεται στην πραγματικότητα να "ξεκλέψω χρόνο". Χρόνος βρίσκεται ακόμα κι αν δουλεύεις σα σκλάβος. Είναι ζήτημα προτεραιοτήτων παίδες (κακό δεν είναι να ιεραρχείς τα πράγματα στον ελεύθερο χρόνο σου - ούτε υπάρχουν "προδότες του χόμπι". Η ζωή τείνει να ανακατεύεται με την κοινωνική ζωή όλων, είναι αλήθεια).
    Last edited by Horus; 26-09-2016 at 23:39. Reason: typos κ τέτοια

  14. #14
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Ξεκινάω να γράφω, απολογούμενος για αυτά που θα ακολουθήσουν. Αυτό το ποστ δεν ξεκινάει σωστά.

    Αγαπητέ πολέμαρχε Χόρους, καλώς όρισες στην μικρή και (πλέον) ψιλοπεθαμένη παρέα μας. Δυστυχώς, δεν συχνάζει πολύς κόσμος εδώ πέρα πλέον. Ίσως ο λόγος να είναι ότι μεγάλωσαν, κάναν παιδιά, δεν παίζουν "επιτραπέζια" πλέον, και άλλα πολλά.

    Πρώτα, να ρωτήσω αν θεωρείς Euro και τα παιχνίδια τύπου GW (βλέπε Talisman, Kill Teams, Execution Force, κλπ). Ειδικότερα, παιχνίδια της GW. Αν ναί, έχει καλώς. Αν όχι, επίσης έχει καλώς. Απλά θέλω γενικά να δώ που τοποθετείσαι σε συγκεκριμμένου τύπου παιχνίδια (π.χ. θα προτιμούσες ένα παιχνίδι όπως το Bioshock?) . Και να κλείσω σε αυτό το κομμάτι για τα επιτραπέζια, λέγοντας ότι έχω παίξει πολύ στα νιάτα μου (στα πολύ νιάτα μου, 11-16) και αυτό ήταν. Τα τελευταία χρόνια έχω παίξει ελάχιστα επιτραπέζια, τύπου Zombies!!!, Talisman, Bioshock Infinite και κάποια ελάχιστα άλλα.

    Σίγουρα, είμαι στο σέξιον για τα board games, και ίσως δεν θα έπρεπε να κάνω αυτή τη συζήτηση εδώ. Γενικότερα όμως, νομίζω ότι τα επιτραπέζια ούτε ήταν (μετά απο κάποια ηλικία) για μένα, ούτε θα είναι ποτέ. Αν σε κάποια φάση, αποφασίσω να κάνω οικογένεια, μάλλον θα είναι χωρίς παιδία, και η γυναίκα προσπαθεί να μάθει τα rpg. Οι πλειονότητα των φίλων μου παίζει rpg, ακόμα και με άτομα που είμαστε σκορπισμένα στην Αλβιώνα, αγοράσαμε το roll20 και παίζουμε μέσω αυτού μία φορά τη βδομάδα. Είναι γενικότερα ένας μπούσουλας για μένα, ο κόσμος με τον οποίο κάνω παρέα, είναι κόσμος απο εκείνη την εποχή, λίγο μετέπειτα, και εκεί είμαστε χοντρικά.

    Οι παρτίδες με φίλους, πάντα, είναι οι καλύτερες. Μπορείς να βρίσεις τον άλλο, να του πετάξεις ξεραμένα κακάδια και μελομακάρονα όταν επιτέλους φέρει εκείνο το γαμημένο teleport roll για τους Terminators του (τρου στόρυ) και άλλα τέτοια.

    Επίσης τώρα κατάλαβα ποιός μπορεί να είσαι Προφανώς το νίκ μου (που είναι interchangeable ανάμεσα στα φόρα) θα σου είναι γνωστό.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  15. #15
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Καμία σχέση καλέ το Talisman με euro, τι λέμε; (τ'άλλα 2 που λες δεν τα γνωρίζω καν).
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



Similar Threads

  1. περί torrents.
    By carheart in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 63
    Last Post: 08-04-2015, 21:35
  2. Περι Κούλογλου
    By ikonoklast in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 60
    Last Post: 07-04-2014, 18:02
  3. DJ-ing (γενικώς)
    By psychotron in forum Self-Promotion
    Replies: 171
    Last Post: 15-01-2012, 17:53
  4. Περί Τυφλότητος
    By neverdie in forum Literature
    Replies: 14
    Last Post: 26-08-2010, 20:21
  5. περί foe list
    By rincewind2k in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 17
    Last Post: 14-11-2008, 10:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •