Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40

Thread: Θέλω να σιάξω ένα ΠΙ-ΣΙ.

  1. #1
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default Θέλω να σιάξω ένα ΠΙ-ΣΙ.

    Το λοιπόν αγαπητοί συν-φορουμίτες. Θέλω να φτιάξω ένα πισί. Ένα πισί που να παίζει παιχνίδια και να μπορώ να ΣΕΡΦΑΡΩ στα ίντερνετς και να πηγαίνει σφαίρα.

    Αυτή τη στιγμή, έχω ένα Intel Core Duo2 E7400 2.80 GHz με 4 GB μνήμης και την κάρτα γραφικών την NVidia Ge Force GTX280. Μέχρι προσφάτως έπαιζα αρκετά βαριά παιχνίδια (για την ηλικία του πισί) όπως Space Marine, Dead Space 3, Dawn of War II: Retribution κλπ. Προσφάτως, άρχισε να μου κάνει ταρζανιές. Έχει μαζέψει αρκετή σκόνη, το έβαλα κάτω και το ρούφηξα με την σκούπα, αλλά εδώ στην Αγγλία δεν μπορείς να πάς κάπου να το φυσίξεις (στην Ελλάδα είχε ο καλός μπαμπάς μου κομπρεσέρ και το φυσούσα εκεί).

    Ξέρω, ότι τίποτα απο τα παραπάνω δεν είναι salvageable. Πρέπει να αλλαχτεί μητρική, CPU, RAM, VGA adapter. Τι παίρνουμε όμως (εκτός απο τα βουνά) που να είναι αξιόλογο και να μην μας πιάσουν το κωλί? Έχω σχεδόν 2 τέρρα χώρο αποθήκευσης, οπότε σκληρούς δεν θέμε. Πιθανότατα να χρειαστούμε κουτί, γιατί το παρόν δεν θα αντέχει την κατανάλωση (ή απλά ένα τροφοδοτικό). Κρατήστε στο μυαλό σας, ότι μάλλον θα ξεκινήσω (αν βγεί τελικά και δεν πεθάνει) το online Warhammer 40k: Eternal Crusade, οπότε, μιλάμε για βαριά γραφικά. Γιά δώστε κάνα φώς γιατί έχω μείνει αιώνες πίσω.

    Edit:

    Ακόμα δεν έχουμε κάποιο πλαφόν, οπότε σκεφτείτε ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ και λογικά. Υπολογίζω γύρω στο 350άρι-500άρι (λίρες).
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  2. #2

    Default

    Για μητρική έχεις τρεις επιλογές: H110, H170, B150 (κατά τη γνώμη μου δεν έχει πολλή σημασία εφόσον είναι καλή εταιρία, απλά μέτρα πόσες USB/PCI θες και πάρε κάτι αντίστοιχο.
    Για CPU έχεις δύο επιλογές: i3 6100, i5 6500 (κάνα 80άρι λίρες διαφορά αλλά νομίζω ο 6500 είναι ό,τι πιο VFM κυκλοφορεί)
    Για GPU έχεις δύο επιλογές: RX470, RX480 (δεν έχω πολλή επαφή, κανείς δεν έχει γιατί είναι πολύ φρέσκιες στην αγορά, τσέκαρε reviews κτλ)
    μνήμη κάποια Crucial 8gb (πρόσεχε να είναι DDR4, και η μητρική σου να είναι DDR4 επίσης)
    τροφοδοτικό EVGA G2, θα έλεγα ότι τα 550W είναι αρκετά, οι intel δε καταναλώνουν τίποτα - αλλιώς κάποιο XFX είναι επίσης καλή επιλογή - εγώ έχω ένα Thermaltake Smart SE και είμαι πλήρως ικανοποιημένος.

    σκέψου πόσο GPU ή CPU intensive θα είναι τα παιχνίδια που παίζεις και πράξε ανάλογα
    tt0274518

  3. #3
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by supermachoman View Post
    Για μητρική έχεις τρεις επιλογές: H110, H170, B150 (κατά τη γνώμη μου δεν έχει πολλή σημασία εφόσον είναι καλή εταιρία, απλά μέτρα πόσες USB/PCI θες και πάρε κάτι αντίστοιχο.
    Για CPU έχεις δύο επιλογές: i3 6100, i5 6500 (κάνα 80άρι λίρες διαφορά αλλά νομίζω ο 6500 είναι ό,τι πιο VFM κυκλοφορεί)
    Για GPU έχεις δύο επιλογές: RX470, RX480 (δεν έχω πολλή επαφή, κανείς δεν έχει γιατί είναι πολύ φρέσκιες στην αγορά, τσέκαρε reviews κτλ)
    μνήμη κάποια Crucial 8gb (πρόσεχε να είναι DDR4, και η μητρική σου να είναι DDR4 επίσης)
    τροφοδοτικό EVGA G2, θα έλεγα ότι τα 550W είναι αρκετά, οι intel δε καταναλώνουν τίποτα - αλλιώς κάποιο XFX είναι επίσης καλή επιλογή - εγώ έχω ένα Thermaltake Smart SE και είμαι πλήρως ικανοποιημένος.

    σκέψου πόσο GPU ή CPU intensive θα είναι τα παιχνίδια που παίζεις και πράξε ανάλογα
    Μόνο Intel ρε παιδί;
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  4. #4
    Senior Member Gamopanagy's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    120

    Default

    παντως εγω ειμαι στην ιδια φαση και εχω περιπου ιδιο πισι με σενα και εχω καταληξει οτι με συμφερει καλυτερα να παρω μεταχειρισμενο , στα 400 ευρω εχω βρει πισι θηρια που σκοτωνουνε κατι πιτσιρικαδες κλπ.

  5. #5
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by supermachoman View Post
    Για μητρική έχεις τρεις επιλογές: H110, H170, B150 (κατά τη γνώμη μου δεν έχει πολλή σημασία εφόσον είναι καλή εταιρία, απλά μέτρα πόσες USB/PCI θες και πάρε κάτι αντίστοιχο.
    Για CPU έχεις δύο επιλογές: i3 6100, i5 6500 (κάνα 80άρι λίρες διαφορά αλλά νομίζω ο 6500 είναι ό,τι πιο VFM κυκλοφορεί)
    Για GPU έχεις δύο επιλογές: RX470, RX480 (δεν έχω πολλή επαφή, κανείς δεν έχει γιατί είναι πολύ φρέσκιες στην αγορά, τσέκαρε reviews κτλ)
    μνήμη κάποια Crucial 8gb (πρόσεχε να είναι DDR4, και η μητρική σου να είναι DDR4 επίσης)
    τροφοδοτικό EVGA G2, θα έλεγα ότι τα 550W είναι αρκετά, οι intel δε καταναλώνουν τίποτα - αλλιώς κάποιο XFX είναι επίσης καλή επιλογή - εγώ έχω ένα Thermaltake Smart SE και είμαι πλήρως ικανοποιημένος.

    σκέψου πόσο GPU ή CPU intensive θα είναι τα παιχνίδια που παίζεις και πράξε ανάλογα
    1) H170 ή Ζ170. Απέφυγε τις Β150 γιατί είναι προορισμένες για υπολογιστές γραφείου και ως αποτελεσμα ειναι κουτσουρεμένα τα performance χαρακτηριστικά. Απέφυγε τις Η110 γιατί έχουν λιγότερα PCI-E lanes οπότε μπορεί να χάσεις performance από τη κάρτα γραφικών. Μένουν 2 επιλογές Η170 και Ζ170 που έχουν αρκετές διαφορές αλλά μόνο 1 που να σε νοιάζει πραγματικά: Η Ζ170 επιτρέπει CPU overclock ενώ η Η170 όχι. Ανάλογα με τι CPU θα πάρεις, θα πάρεις και την αντιστοιχη mobo. Εννοείται DDR4 μνήμες.

    2) i5 6500 ή i5 6600k. O 1ος ειναι το VFM (γελαει ο κοσμος με "vfm" σε κλειδωμενο CPU που ειναι πιο ακριβο από ότι ήταν πάντα τα flagship i5, αλλά μονοπώλιο...) όμως είναι κλειδωμένος, aka δεν έχει overclock. Αν πάρεις αυτόν, πας για H170 mobo.
    O 2ος είναι το flagship των i5 και όπως δείχνει το "k" στην ονομασία του: είναι unlocked για overclocking. Με αυτόν θες Ζ170. Αν δεν έχεις σκοπο να κάνεις OC, δεν αξίζει τα έξτρα λεφτα ( και δεν είναι λιγα ε, γλυτώνεις και λεφτά από το CPU αλλά και λεφτά από την αγορά της ακριβότερης Ζ170 mobo)

    3) RX 470 4GB, RX 480 4 ή 8GB, GTX 1060 6GB. Παίζει ρόλο σε τι τιμες θα τα βρεις.
    Η 470 είναι η πιο αδυναμη από τις 3, αλλά και η πιο φθηνή. Βγαίνει με 4GB Vram και είναι μια ικανή κάρτα για 1080p σε όλα τα νέα releases. Η vfm επιλογή.
    Η 480 βγαίνει σε 2 εκδόσεις: 4GB μνήμη και 8 GB μνήμη, με την 8άρα να είναι η "κανονική". Αν βρεις 480 4G σε σχεδόν ίδια τιμή με την 470 τότε προτιμάς την 480. Η 8άρα 480 είναι ισάξια με την 1060. Η 480 ειναι καλυτερη σε DX12 ενώ η 1060 σε DX11. Θεωρητικά η 480 είναι πιο future-proof. Δες ποια είναι φθηνότερη.

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Μόνο Intel ρε παιδί;
    Οκ από AMD έχεις 2 επιλογές:
    FX-6300 και FX-8350.
    Στους AMD το 1ο νούμερο δηλώνει τον αριθμό πυρήνων οπότε ο 1ος είναι 6πυρηνος και ο 2ος 8πύρηνος. Σαφέστατα πιο vfm από τους Intel, αλλα και χειρότερες επιδόσεις με μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος λόγω ηλικίας. Παραμένουν όμως τίμιοι επεξεργαστές που κάνουν τη δουλειά τους μια χαρα.

    Motherboard: Είτε βρεις 970 chipset, είτε 990FX θα σου κάνει. Πιο φθηνές motherboards από Intel αλλά πρόσεξε ότι μάλλον θα μείνεις σε DDR3, μην πάρεις καταλάθος διαφορετικές μνήμες.

    Γενικά μπορείς να γλυτώσεις πολλά χρήματα με ένα AMD build. Ότι και να πάρεις όμως κάνε τη καλή και πάρε και μια ψύχτρα επεξεργαστή πχ μια CoolerMaster Hyper 212 Evo. Φθηνή και κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από τη τρελή σαβούρα που έχουν οι Intel και την απλά οκ της AMD.



    Τέλος, είσαι Αγγλία. Εκτός από καλά deals σε overclockers.co.uk κτλ. έχεις και το ebay που έχει κάτι μεταχειρισμένους i7 ή μεταχειρισμένα AMD builds σε τιμές χώμα.
    Last edited by SpiritCrusher; 12-09-2016 at 14:48.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  6. #6

    Default

    crusher, έλαβες υπόψην το budget του πριν προτείνεις z170/6600k? γιατί με 6500 και Η170 με το ζόρι μένει κάτω απ'τις 600 λίρες
    tt0274518

  7. #7
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Ναι και όχι. Μιας και ο ίδιος δεν ειναι 100% σίγουρος απλά έβαλα κάποιες γενικές πληροφορίες να ξέρει που βαδίζει, να ρίξει μια ματιά αν θα δοκιμάσει τιποτα από ebay ή θα πάρει κάτι από εκεί κοντά ή θα πάει amazon, overclockers κτλ. Στο ποστ έχει από φθηνα πισι με AMD CPU και 470 μέχρι πανακριβα, όπως λες, με τον 6600k. Και εδώ που τα λέμε, ο 6600k αναφέρθηκε πιο πολύ για να δείξω τη διαφορα των mobo chipsets και γιατί μπορεί να συναντήσει κάποιο που λέγεται "Ζ170".

    Προσωπική άποψη είναι πως ο 6600k, ναι μεν είναι το καλύτερο gaming CPU, είναι όμως πολύ ακριβός. Πχ. με λιγότερα λεφτά βρίσκεις μεταχειρισμένο 3770k που ακόμα και σήμερα δεν υστερεί σε τίποτα από οποιοδήποτε άλλο CPU όσον αφορά το gaming. Επίσης δυσκολεύομαι να προτείνω 2πύρηνους επεξεργαστές το 2016. Προτιμώ τον 6300 ή 8350 σε τέτοιο budget. Εκτός και αν τον θέλει σαν βάση τώρα, προσωρινά και πχ σε 1-2 χρόνια τον πουλήσει και αγοράσει έναν μεταχειρισμένο (και φθηνό τότε) 6600k ή κανεναν i7.

    Το καλύτερο πράγμα που έκανα ήταν που τσίμπησα μτχ. 2600k με λιγότερα από 200€. Δουλεύει τέλεια και αν ποτέ το χρειαστώ κάνω ένα OC και αγγίζω σε επιδόσεις τους καινούργιους i7 σε stock.
    Last edited by SpiritCrusher; 12-09-2016 at 18:29.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  8. #8
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Πήρες τουλάχιστον το δεύτερο revision ή τσίμπησες το ρεζιλικι της Intel.

    Wbrb, το μόνο που είναι σίγουρο είναι πως αν αγοράσεις Intel ξεχνάς τη φθηνή αναβάθμιση, καθώς τα Mobo chipsets τους τα αλλάζουν πιο γρήγορα απ' ότι αλλάζουν γκομενες ο Σπαλιαρας ή ο Τατσόπουλος. Μοναδική λύση αυτό που προτείνει ο SpiritCrusher, να αγοράσεις έναν Κ για να το υπερχειλίσεις αργότερα, με ότι όμως αυτό συνεπάγεται.

    Επισης, κατ' εμέ τα χρήματα για το κουτί μην τσιγκουνευτείς. Έδωσα το 2009 γύρω στα 180€ για το Cosmos S της CoolerMaster και δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το αλλάξω για τα επόμενα 5 χρόνια τουλάχιστον.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  9. #9

    Default

    "μοναδική λύση" o K, λες και ο 6500 θα κωλώσει σε οποιοδήποτε παιχνίδι βγει σε span 4-5 χρόνων
    tt0274518

  10. #10
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Πήρες τουλάχιστον το δεύτερο revision ή τσίμπησες το ρεζιλικι της Intel.
    D2 έχω αλλά δεν σε πιάνω. Ή εννοείς κάτι άλλο ή είσαι υπερβολικός.

    Υπήρχαν 2 revisions: το D1 και το D2. Οι D1 έγιναν με άλλο process και ήταν λίγα engineering samples που έφταναν άνετα τα 5Ghz σε OC. Οι D2 είναι η γνωστή consumer έκδοση που κατα μεσο όρο ας πουμε ότι πιάνουν τα 4.4Ghz. Δεν πάει να πει ότι δεν υπάρχουν "χρυσά" D2 που πιάνουν 5Ghz, ενώ πέρα από αυτό δεν υστερούν σε τίποτα από τους D1.

    Ακόμα και αν το μέγιστο που μπορεις να πιάσεις είναι τα 4.4Ghz, πάλι είναι υπεραρκετά για οποιοδήποτε game. Για ρεζιλίκι δεν ξέρω.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  11. #11
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Οι 2600Κ δεν ήταν που είχαν το χοντρό πρόβλημα με τα integrated graphics κι έβγαινε ο nVidios και δήλωνε "τα γραφικά της Intel είναι πάρα πολύ ωραία, αν ζουσαμε στο 1988" or something?

    Είχε γίνει και μία ακόμη χοντράδα με τους 2600Κ νομίζω και απέσυραν κάποια πρώτα μοντέλα, αν ψάξω λίγο τα mail μου, θα βρω λεπτομέρειες.

    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  12. #12
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Έχω έναν i5-3570K εδώ και 4 χρόνια, ο οποίος αφήνει πίσω μερικά γήπεδα τους περισσότερους i7. Δεν έχει χρειαστεί καν να τον πουσάρω.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Οι 2600Κ δεν ήταν που είχαν το χοντρό πρόβλημα με τα integrated graphics κι έβγαινε ο nVidios και δήλωνε "τα γραφικά της Intel είναι πάρα πολύ ωραία, αν ζουσαμε στο 1988" or something?
    Integrated graphics λολ. Δεν ξέρω για πρόβλημα, απλά είναι σκατά, όπως είναι αναμενόμενο. Κανείς δε νοιάστηκε tbh, ίσως το 2017 ο Zen να αλλάξει τα πράγματα. Ακόμα κι έτσι δε πρόκειται να φτάσουν τη δύναμη μιας discreet κάρτας γραφικών.

    edit: Α κάτσε, τώρα μου ήρθε. Αυτό που λες δεν ήταν για τους CPU, μάλλον αναφέρεσαι στο φιάσκο με τις motherboard των Sandy Bridge και τον SATA controller που εκοβε την αποδοση των δίσκων. Ναι, εννοειται πως έχω τη νέα έκδοση (που υποστηρίζει και Ivy Bridge).
    Last edited by SpiritCrusher; 12-09-2016 at 20:16.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  14. #14
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Ναι βρε, geek talk κάνουμε, απλά σε εκείνη τη φάση η Intel είχε ξανακλέψει την ιδέα του Fusion, που βασικά χαντάκωσε την amd και έλεγε πως τα γραφικά της ήταν αρκετά μέχρι και για gaming, τη στιγμή που οποιοσδήποτε FM1 τον έβαζε κάτω, χωρίς να είναι τίποτα σπουδαίο. Γενικά, καλή φάση τα all in one PC's, αλλά το form factor της εποχής ήταν μεγάλο. Έβλεπες κάτι htpc της εποχής και ήταν κουστούμια.

    Δεν υπονόησα ότι τον πήρες για να παίζεις χωρίς gpu έτσι; Απλώς είχαν γίνει λίγο ρεζίλι οι του γουρουνοκλέφτη.

    Edit: σωστός, αυτό λέω, για το SB. Μπράβο ρε θεουλη.
    Last edited by OniBocho; 12-09-2016 at 20:24.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  15. #15

    Default

    Θα εστιάσω εδώ:
    να μην μας πιάσουν το κωλί
    Στο νησί έχουν αυτό
    http://www.hotukdeals.com/
    Έχει διάφορες προσφορές σε Laptop, αλλα με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα και gpu.

Similar Threads

  1. Θέλω να βρω...
    By Doomsayer in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 07-03-2012, 11:32
  2. ΘΕΛΩ
    By Dythor in forum General Discussion
    Replies: 22
    Last Post: 20-03-2011, 18:02
  3. ΘΕΛΩ
    By Dythor in forum PC & Games
    Replies: 6
    Last Post: 27-09-2010, 17:10
  4. ΘΕΛΩ
    By Kingdom Gone in forum General Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 03-10-2005, 19:11
  5. Σε θέλω... Speedy
    By marianna2525 in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 0
    Last Post: 22-04-2004, 13:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •