Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32

Thread: MASTODON ~ 30/08/2016 @ Piraeus Academy, Athens

  1. #1
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default MASTODON ~ 30/08/2016 @ Piraeus Academy, Athens

    Το 30αρι του εισιτηρίου, το βράδυ Τρίτης, κάποιες καλοκαιρινές άδειες που δεν τελείωσαν ακόμα... έφεραν μέτριο πλήθος στο νέο μαγαζί του Λώρη. Ο κόσμος ήταν πολύς, μην νομίζετε, αλλά καθώς και ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος, τα πράγματα ήταν "ευρύχωρα". Καλό αυτό.
    Οι Mastodon ήταν σε φόρμα, χαλαροί, χωρίς να ποζάρουν, παίξανε τίμια και άγρια. Ο ήχος ήταν μια χαρά μπόμπα. Θα ακούσετε διάφορες γνώμες/γκρίνιες αλλά είναι η απλή περίπτωση "περί ορέξεως".
    Το κοινό είχε πολλά πιτσιρίκια και λιγότερους παππούα. Ετερόκλητο πλήθος γενικά, μα και πάλι αναμενόμενα, η μπάντα είναι πλέον ιδιαίτερα δημοφιλής και όλη την τελευταία δεκαετία έχει κάνει μεγάλο άνοιγμα σε rock και mainstream κοινό. Και πάλι όλα καλά. Παίξανε κάμποσα prog-rock, psych-rock κομμάτια που ...δεν καλοήξερα και γαμήσανε.
    Εγώ όμως είμαι θρασας.
    Με το Mother Puncher ...συγκινήθηκα. Εκείνο το χιτάκι, το The Lyk Is Loose γ κ ρ έ μ ι σ ε το μαγαζί. Το Megalodon χαμογέλασε υπερήφανα σε όλους τους θρας αθλητές...
    Spoiler
    Εδώ θα ήθελα να ζητήσω μια δημόσια ταπείνη συγνώμη από την μπάντα, για την αντιμετώπιση που είχε η εκτέλεση του Aqua Dementia. Ντράπηκα, κοκκίνησα για τα μαλακιζμένα στην αρένα, που στέκονταν σαν χάπατα λες και τα βγάζανε φωτογραφία. Κάπου εκεί κατάλαβα πώς δεν έχει νόημα να δω την υπόλοιπη συναυλία από την μέση του μαγαζίου, χαλαρά. Τέλειωσαν οι όποιες μπύρες και σιγά-σιγά κατέβηκα προς το κάγκελο...

    Προτελευταίο κομμάτι το Blood & Thunder, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ λίγο χαρβάλακι στο κοινό και η μανία για θρας είχε πλέον προσυπογραφεί και με χαμόγελο στο πρόσωπο. Αγαπημένος τύπος στη αρένα, θράσερ-θηριοδαμαστής* με κράνος στον αγκώνα.
    *Ο εν λόγω θράσερ έιχε τον νου του να μην του.... ξεφύγει έταιρος εξαγριωμένος (κολλήτος εικάζω) και βαρέσει κανέναν καταλάθος.... Με πλημμύριζε η νοσταλγία: Κλασικός τύπος, κοντό σκινέ μαλλί, σκατά τατουάζ, 120 κιλά μπριζόλα βουβαλίσια (χωρίς μπλούζα εννοείται), κάθεται ήσυχος την περισσότερη ώρα και όταν μπει το θρας κομμάτι του... κάνει σαν γουρούνι που δοκίμασαν να το σφάξουν με νυχοκόπτη... Όμορφες στιγμές, χωρίς πλάκα! Αυτά με κάνουν χαρούμενο! Εννοείται βέβαια πως ο εν λόγω "έξαλλος Harambe" πρόσεχε κι ο ίδιος πως χτυπιότανε, μην βαρέσει κανένα, εννοείται πως στο pit το ένα μάτι έχει την θρας τρέλα και το άλλο κοιτάει μην έχει σαβουριαστεί κανένας και εννοείται πως λιώμα πιωμένοι, aggro και λοιπά ζωάδια τρώνε αγκωνιά και ανασαίνουν πάλι άφου τελειώσει το κάθε λαήβ... αλλά...
    ...πλέον φλυαρώ...
    Χτες η βραδιά δεν είχε σχεδόν καθόλου ξύλα. Είχε ένα καλό κοινό και μια ακόμα καλύτερη μπάντα, με πολύ μεγάλη παλέτα πλέον, που καταφέρνουν και την αποδίδουν τίμια, χωρίς φανφάρες ή αμηχανίες.
    Αμήχανο καμιά φορά μένει το κοινό, που περιμένει να δει ...εξωπραγματικούς rock stars... και τελικά αντικρίζει νορμάλ τύπους, καψουριάρηδες με καλές μουσικές, που απλά γουστάρουν να τζαμάρουν.



    Deafening, painstaking, BB King

  2. #2
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Γελαω, εχω διαβασει περιπου 15 διαφορετικα reviews που λενε ΟΛΑ ανεξαιρετως οτι ο ηχος ηταν απαραδεκτος και οτι η συναυλια γενικα ηταν σκατα.

  3. #3
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Γελαω, εχω διαβασει περιπου 15 διαφορετικα reviews που λενε ΟΛΑ ανεξαιρετως οτι ο ηχος ηταν απαραδεκτος και οτι η συναυλια γενικα ηταν σκατα.

  4. #4
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Η συναυλία σε καμία περίπτωση δεν ήταν σκατά, ήταν η αυτού τιμιότης.

    Για τον ήχο έχω κι εγώ παράπονα, η φωνή πχ, του Hinds δεν ακούστηκε ποτέ καλά σε όλη τη συναυλία.

    Bonus, ο Taylor (drummer) στο τέλος της συναυλίας μίλησε για 5 λεπτά στο κοινό για το πόσο γαμιστερές είναι οι ελληνικές ντομάτες
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  5. #5
    Serpantinas
    Guest

    Default

    ούτε εγώ πέρασα τόσο άσχημα (πρέπει να βοήθησαν και τα τσίπουρα). αλλά αφού τα reviews λένε έτσι θα το ξανασκεφτώ!

    Quote Originally Posted by Dr.Gonzo View Post
    Αμήχανο καμιά φορά μένει το κοινό, που περιμένει να δει ...εξωπραγματικούς rock stars... και τελικά αντικρίζει νορμάλ τύπους, καψουριάρηδες με καλές μουσικές, που απλά γουστάρουν να τζαμάρουν.]
    Ωραίο σχόλιο.

    Αυτό το συζητούσα και μ'ένα φιλαράκι μέσα στο λάιβ, καθώς και με μια φίλη που γκρίνιαζε μετά από κάθε τραγούδι. Γενικά έχω την αίσθηση πως σαν κοινό έχουμε γίνει όλοι αρθρογράφοι του Χάμμερ/ρόκινγκ, και δε μπορούμε να πάμε να απολαύσουμε μια μπάντα που απλά παίζει τραγουδάκια που μας αρέσουν και να ρίξουμε τις ζεμπεκιές μας. Και δε μπορούμε να το απολαύσουμε γιατί κάνουμε ριπόρτ στο κεφάλι μας εκείνη την ώρα, ή κάτι τέτοιο. "Μα αφού λέγανε πως οι Μάστοντον είναι ΘΕΟΙ, πως μπορούν να φαλτσάρουν~!~!"
    Last edited by Serpantinas; 01-09-2016 at 12:03.

  6. #6
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Γελαω, εχω διαβασει περιπου 15 διαφορετικα reviews που λενε ΟΛΑ ανεξαιρετως οτι ο ηχος ηταν απαραδεκτος και οτι η συναυλια γενικα ηταν σκατα.
    Ρε οι Mastodon είναι ...περίεργοι. Ούτε ήχο thrash-απο-τον-τσελεμεντε εχουν (πχ The Haunted - που γαμούν, άσχετο), ούτε ήχο progressive-πέρασα-πρωτοετής-Πάτρα (πχ Porcupine Tree...), ούτε sludge-αντεργκραουντίλα-τσιχλιάζω-τα-πηνία-στα-μεγάφωνα (πχ Jucifer...?). Για την πολυπλοκότητά τους μια χαρά ήχο είχανε... Μαλιστά έχω κι εγώ ουκ ολίγα σχόλια/παραπονάκια για λεπτομέρειες στο ήχο αλλά στην τελική... κλάην. Παίξανε πολύ ώρα, πολύ δυνατά, τραγούδια από διάφορες φάσεις τους.

    ΤΩΡΑ...

    Φίξερ συμπάθεια μεγάλη... Εννοείται, καλά έκανες και διάβασες πολλές "κριτικές". Κι εγώ το ίδιο έκανα. Πολλές τις έκλεισα στην μέση.
    Γιατί;
    Επειδή όπως κατά κάποιο τρόπο θίγει ξώφαλτσα κι ο Σερπαντίνας... κάποιοι άσχετοι με προσκλήσεις την είδαν αρθρογράφοι. Κι εγώ άσχετος είμαι, γι'αυτό ακριβώς γράφω τις παπάτζες μου σ' ένα φόρουμ με 5-10 φίλους & γνωστούς, για να γίνει κουβεντούλα και να πιούμε τον θρασοκαφέ μας.

    "Ανταπόκριση συναυλίας" από το Γωγουλίνι είναι η φάση μαλάκες μου. Προσέχτε:
    Σε κάποια φάση του live κάποιος αμπελαλές πέταξε κάτι στον Hinds και τον βρήκε στο μάτι. Συγκεκριμένα προς το τέλος του live, όταν ο Hinds είπε μια-δυο κουβέντες χαιρετώντας, σχολίασε αυτό ακριβώς. Ότι δεν μάσησε που κάτι τον πέτυχε στο μάτι, αλλά απόρρησε για το ποιός καμμένος του πέταξε πλαστικό παιχνίδι δεινοσαυράκι/κροκοδειλάκι που στην κοιλιά του είχαν γράψει και Mastodon...
    ...
    ...σε 3 διαφορετικές "κριτικές-απ'τον-Μασούτη" διάβασα ότι στον Χιντς (ναι, κάποιος Βησιγότθος τον έγραψε ΧΙΝΤΣ, στα Ελληνικά...) πετάξανε τελοσπάντων... α)"χαρτάκι με αφιέρωση" β)"τσιγάρο" γ)"διαστημόπλοιο"...

    Το ρεζουμέ: Οι ντόπιοι θράσερς στο ηαρ κυρίως μαλακίες γράφουμε, αλλά μάλλον τις ίδιες και λιγότερες με τον κάθε ταραμά που συντάσσει περιεχόμενο στο aspasiarocknights.gr
    Οι ίδιοι "μουσικοί συντάκτες" λοιπόν, είχαν και σχόλια για την (ξαναλέω, κατά περιστάσεις όντως αδύναμη) ηχοληψία...
    [με φωνή Γεωργίου] ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ

    Deafening, painstaking, BB King

  7. #7
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Quote Originally Posted by Dr.Gonzo View Post
    progressive-πέρασα-πρωτοετής-Πάτρα (πχ Porcupine Tree...)
    Re file auto mia periodo eixe ginei mastiga.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  8. #8
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by Serpantinas View Post
    ούτε εγώ πέρασα τόσο άσχημα (πρέπει να βοήθησαν και τα τσίπουρα). αλλά αφού τα reviews λένε έτσι θα το ξανασκεφτώ!

    Αυτό το συζητούσα και μ'ένα φιλαράκι μέσα στο λάιβ, καθώς και με μια φίλη που γκρίνιαζε μετά από κάθε τραγούδι. Γενικά έχω την αίσθηση πως σαν κοινό έχουμε γίνει όλοι αρθρογράφοι του Χάμμερ/ρόκινγκ, και δε μπορούμε να πάμε να απολαύσουμε μια μπάντα που απλά παίζει τραγουδάκια που μας αρέσουν και να ρίξουμε τις ζεμπεκιές μας. Και δε μπορούμε να το απολαύσουμε γιατί κάνουμε ριπόρτ στο κεφάλι μας εκείνη την ώρα, ή κάτι τέτοιο. "Μα αφού λέγανε πως οι Μάστοντον είναι ΘΕΟΙ, πως μπορούν να φαλτσάρουν~!~!"
    Φοβερη η ειρωνεια σου (νομιζα δεν κανεις bullying?) αλλα την προσπερναω και επι της ουσιας:
    1. Δεν εννοω reviews απο περιοδικα/sites. Δε με απασχολουν τοσο οι Mastodon ωστε να κατσω να ψαχνω τετοια πραγματα. Απλα γνωριζω πολυ κοσμο που ακουει Mastodon και τυχαινει να ειπαν ολοι αυτο το πραγμα. Δεν ημουν στη συναυλια, δεν εχω αποψη προσωπικα, απλα μου φανηκε αστειο το "μη δινετε βαση σε αυτα που λενε για τον ηχο κτλ" απο τον Dr. Gonzo.
    2. Εχει διαφορα το "δεν εχουν και τελειο ηχο" με το "δε μπορουσες να ξερεις ποιο τραγουδι παιζει εκτος κι αν εισαι τεραστιος φαν και τα ξερεις ολα απεξω, ωστε να τραγουδας τους στιχους εσυ", το οποιο ακουσα κατα λεξη απο εναν τυπο. Εχω βρεθει σε συναυλια αγαπημενου συγκροτηματος με εντελως σκατενιο ηχο, και πραγματικα καλυτερα να μην ειχα παει ποτε. Δεν αρκει τοτε το "παιζουν τραγουδακια που μου αρεσουν και περναω καλα".

    Quote Originally Posted by Dr.Gonzo View Post
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Γελαω, εχω διαβασει περιπου 15 διαφορετικα reviews που λενε ΟΛΑ ανεξαιρετως οτι ο ηχος ηταν απαραδεκτος και οτι η συναυλια γενικα ηταν σκατα.
    Φίξερ συμπάθεια μεγάλη... Εννοείται, καλά έκανες και διάβασες πολλές "κριτικές". Κι εγώ το ίδιο έκανα. Πολλές τις έκλεισα στην μέση.
    Γιατί;
    Οπως εγραψα κι απο πανω, δεν εννοω "επισημες κριτικες" απο τυχαιους τυπους σε φορουμς κτλ, αλλα εννοω φιλους που απλα αν τους ρωτουσες "πως ηταν η συναυλια?" θα σου απαντουσαν αυτο που ειπα. Σε φαση "σκατα ηταν, ειχε τοσο σκατα ηχο που δεν απολαμβανες καν τα αγαπημενα σου τραγουδια". Ουτε σεντονια με αναλυσεις, ουτε ψειρισμα της τελευταιας νοτας, ουτε απαιτησεις ξαφνικα να ακουγονται οι Mastodon σαν συμφωνικη ορχηστρα. Απο κει και περα, αν εσυ περασες καλα, εμενα μου περισσευει. Ενα σχολιο μιας γραμμης εκανα, ΗΜΑΡΤΟΝ οπως εγραψες κι εσυ
    Last edited by FIXXXER; 02-09-2016 at 08:30.

  9. #9
    Serpantinas
    Guest

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Δε με απασχολουν τοσο οι Mastodon ωστε να κατσω να ψαχνω τετοια πραγματα.
    Προφανώς σε απασχολούν αρκετά ώστε να διαβάσεις 15 reviews της συναυλίας όμως. Εγώ που πήγα διάβασα ένα. Και ποιο bullying ρε ψηλε, κουνα την καραφλη κεφαλα σου λιγακι!

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    "δε μπορουσες να ξερεις ποιο τραγουδι παιζει εκτος κι αν εισαι τεραστιος φαν και τα ξερεις ολα απεξω, ωστε να τραγουδας τους στιχους εσυ", το οποιο ακουσα κατα λεξη απο εναν τυπο.
    Αυτό δεν ισχύει όμως. Εκτός αν ο φίλος σου είναι κουφός. Απλα τα φωνητικα ηταν λιγο μυστηρια (αναμενομενο). Επίσης, να φορατε παντα ωτοασπιδες στα λαιβ σας, κανουν καλη δουλεια

    Βέβαια, ξέρω πως δε μπορώ να σου αλλάξω την άποψη για τον ήχο ενός λάιβ που δεν πήγες ποτέ. Αλλιώς τι Φίξξξερ θα ήσουν!

    Last edited by Serpantinas; 02-09-2016 at 08:56.

  10. #10
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Στο "μυαλό" του Μιξξξερ, έχω διαβάσει καμιά 15αρια reviews = γνώμες φίλων και γνωστών στην ερώτηση "πως ήταν η συναυλία;"

    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  11. #11
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Δεν ημουν στη συναυλια, δεν εχω αποψη προσωπικα, απλα μου φανηκε αστειο το "μη δινετε βαση σε αυτα που λενε για τον ηχο κτλ" απο τον Dr. Gonzo.
    Quote Originally Posted by Serpantinas View Post

    Βέβαια, ξέρω πως δε μπορώ να σου αλλάξω την άποψη για τον ήχο ενός λάιβ που δεν πήγες ποτέ. Αλλιώς τι Φίξξξερ θα ήσουν!

  12. #12
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Στο "μυαλό" του Μιξξξερ, έχω διαβάσει καμιά 15αρια reviews = γνώμες φίλων και γνωστών στην ερώτηση "πως ήταν η συναυλία;"

    Ρε Ονιμποτσο, δε βαρεθηκες να εισαι ξερασμα?

  13. #13
    Serpantinas
    Guest

    Default

    εκτροχιαζεις καθε θρεντ ομως, "γελαω γιατι περασατε καλα ενω ηταν σκατα" και μετα στα μουλωχτα "μα τι ειπα, δεν ξερω τιποτα, σιγα κανατε σεντονια" ενω ο αλλος σου απαντησε ηρεμα και με επιχειρημα στην ολο χολη παπαρια που εγραψες. και μετα αρχιζεις τα quotes επι προσωπικου και να σου κι ενας ονιμποτσο.

    Βουλωνε ρε ξερολα να συζητησουν τα παιδια που πηγαν <3

  14. #14
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Σε μενα οχι "βουλωνε", αυτα στον Ονιμποτσο που ψοφαει για προσοχη και τζερτζελε και αυτοπροβολη. Αμα δε θες να σε κραζουν και νομιζεις οτι στο κανουν με το παραμικρο, τοτε να μαθεις να συζητας λιγο πιο φυσιολογικα. Δε σε προσεβαλα πουθενα στα προηγουμενα ποστς, ουτε σου εγραψα κατι προκλητικο. Αμα δε σου αρεσουν αυτα που γραφω, ειναι δικο σου προβλημα και οχι δικο μου. Οπως δικο σου προβλημα ειναι το οτι εβγαλες το συμπερασμα οτι κοιμαμαι και ξυπναω και το πρωτο μου μελημα ειναι να κραξω τον ηχο των Μαστοδον, επειδη εκανα ενα ποστ μιας γραμμης.

    Ακου τωρα για να σου εξηγησω για δευτερη φορα, που με ενοχλει παρα πολυ να το κανω, αλλα θα το κανω γιατι πιστευω οτι αντιθετα με το αλλο το ζωντανο, εσυ εισαι καλο παιδι (!) Εχω μια παρεα φιλων στο FB που ειναι αρκετα πωρωμενοι φανς των Mastodon. Και εκτος απο αυτους που ειναι 5-6, εχω και αλλους διασπαρτους. Οταν γραφουν κατι για μια συναυλια, αυτο εμφανιζεται στο newsfeed μου. Ενιοτε, καθομαι και συζηταω για μουσικη μαζι τους γενικοτερα, γιατι εχει πλακα. Για το συγκεκριμενο, δεν ασχοληθηκα καν ΕΚΕΙ, γιατι δε με νοιαζει αρκετα. Ειδα τι εγραψαν, και τελος. ΟΛΟΙ εγραψαν οτι ο ηχος ηταν σκατα και οτι βρηκαν τη συναυλια αισχρη. Σου πληγωνει τα συναισθηματα? Κριμα. Μου βαζεις βιντεο για να μου αποδειξεις οτι δεν ειναι ακριβως ετσι. Και το μονο που βλεπω ειναι μια αισχρη εκτελεση του υπερεπους κατα τα αλλα Czar, στο οποιο η φωνη ειτε ακουγεται, ειτε οταν ακουγεται, καλυτερα να μην ακουγοταν. Κριμα.

    Επισης, δε γελαω επειδη περασατε καλα. Μακαρι να μπορουσα κι εγω να περναω καλα σε ολες τις συναυλιες, και το χαιρομαι για εσας. Μην αλλαζεις αυτα που γραφω.

  15. #15
    Serpantinas
    Guest

    Default

    yawn, μικρε Η.

    και οχι, δε μου πληγωνει τα συναισθηματα, σιγα τη μπαντα της ζωης μου.

    το βιντεο δεν το εβαλα για εσενα, θεε μου πια.

Similar Threads

  1. Replies: 39
    Last Post: 08-10-2016, 18:54
  2. Replies: 3
    Last Post: 29-09-2016, 19:24
  3. Replies: 6
    Last Post: 15-09-2016, 15:55
  4. Release Athens Festιval 2016 @ Αθήνα
    By Ghoul in forum Live Reports
    Replies: 4
    Last Post: 19-06-2016, 18:23
  5. John Carpenter ~ 27 & 28 Μαΐου @ Piraeus 117 Academy
    By Kaserinos in forum Live & Events Talk
    Replies: 5
    Last Post: 22-03-2016, 22:50

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •