Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32

Thread: Οι καλυτερες 100 ταινιες του 21ου αιωνα

  1. #16
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Είμαι στις 18. Έχω ακόμα ψωμί, και ως μη-σινεφίλ, δε μπορώ να εκφράσω γνώμη.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  2. #17
    Member pitsirikos's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Αγία Λουκία
    Posts
    98

    Default

    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το Almost Famous θεωρείται τόσο καλό και έχει τόσο υψηλή βαθμολογία. Σας άρεσε ?

  3. #18
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Quote Originally Posted by mourning apocalypse View Post
    να ρωτήσω ποιό είναι το νόημα των ποστ "που είναι το ένα,πού είναι το αλλο", όταν δεν έχεις καν απέναντί σου αυτόν που έφτιαξε τη λίστα.
    Και εκτός των άλλων δεν είναι καν φτιαγμένη από έναν, αποτελέσμα ψηφοφορίας 177 κριτικών είναι, όπως η αντίστοιχη -για all time- που είχε κάνει το bfi το 2012. Γενικότερα νομίζω, πέραν του ότι, οκ, είναι εξ'ορισμού αστείο να φτιάχνεις λίστα καλύτερων ταινιών του 21ου αιώνα ενώ διανύουμε το 17ο έτος του, το όποιο νόημα υπάρχει σε κάτι τέτοιο είναι απ' τη μια να ανακαλύψει κανείς κάποιο/α σκηνοθέτη/τρια που δεν ξέρει -γι'αυτό τα ατομικά ballots στο λινκ παραπάνω βοηθάνε περισσότερο για να προσεγγίσεις γούστο- ή να βγάλεις κάνα συμπέρασμα για το critical consensus της εποχής* αν ενδιαφέρει κανέναν κάτι τέτοιο.

    Όπως και να 'χει η λίστα είναι καλή γι'αυτό που αντιπροσωπεύει (όπως κάθε λίστα με τρεις Apichatpong μέσα), το μόνο που μου χτύπησε άσχημα είναι το πόσο λίγες ταινίες έχουν επιλεχθεί από γυναίκες σκηνοθέτριες (συνολικά 9 αλλά μόνο μια στο τοπ 50, επίσης αυτό). Ενδεικτικό ότι σε μια λίστα τόσο φιλική στο αμερικάνικο ανεξάρτητο φιλμ δεν υπάρχει χώρος για την Kelly Reichardt ή ότι στο #100 είναι το Toni Erdmann της Maren Ade που είμαι σίγουρος ότι θα είναι τέλειο κλπ αλλά δεν έχει βγει προβληθεί ακόμα πέρα από φεστιβάλ και μπήκε προφανώς λόγω δυνατού buzz από Κάννες, αλλά δεν υπήρχε χώρος για το Everyone Else που σκηνοθέτησε το 2009 και είναι υπέροχο αλλά έπαιξε Βερολίνο και είχε σαφώς λιγότερη προβολή.

    *το οποίο, πέρα από όποια παράπονα μπορεί να υπάρχουν περί προβλεψιμότητας ή άποψης, είναι πράγματι αντιπροσωπευτικό, έχουν επιλεγεί κριτικοί από ένα σχετικά ευρύ φάσμα χωρις να περιέχει μόνο μπλοκμπαστεράδες ή εστιασμένους σε experimental films. Από 'κει και πέρα αν θέλει κανείς να κάνει λίστα παραπόνων μπορεί άνετα, απ' το ότι κάποιες σχετικά καινούριες σχολές που παίζουν περισσότερο με φόρμα έχουν μικρή εκπροσώπηση (απουσία Γάλλων με σχετικά λιγότερη προβολή όπως Bonello/Desplechin/Dumont/P.Garrel, μόνο ένα πορτογαλικό φιλμ, κανένα ελληνικό, μόνο ένα ρουμάνικο) μέχρι ορισμένες πραγματικά WTF απουσίες (Dardennes/Zhangke/Tsai) αλλά και πάλι συνολικά γι'αυτό που επιδιώκει η λίστα είναι αρκετά ενδιαφέρουσα.
    Last edited by Kelldorain; 24-08-2016 at 16:13.

  4. #19
    Senior Member Lazyass's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    782

    Default

    61/100
    Spring Breakers στις καλύτερες ταινίες.Τραγική λίστα μόνο από αυτό

  5. #20
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    γτπ λιστα imho, παντελης ελλειψη scifi - χορορ θριλερ και η σειρα οτι να ναι . 47% γραψτε εδω .

    δλδ τωρα σοβαρα το Ζοντιακ και το zero dark thirty ;
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  6. #21
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    7/100 ΡΕ ΜΕΗΝΣΤΡΙΜΑΔΕΣ!!!11~

  7. #22
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by Kelldorain View Post
    το μόνο που μου χτύπησε άσχημα είναι το πόσο λίγες ταινίες έχουν επιλεχθεί από γυναίκες σκηνοθέτριες (συνολικά 9 αλλά μόνο μια στο τοπ 50, επίσης αυτό)..
    Δηλαδή wtf ρε τύπε;
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  8. #23
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by mourning apocalypse View Post
    να ρωτήσω ποιό είναι το νόημα των ποστ "που είναι το ένα,πού είναι το αλλο", όταν δεν έχεις καν απέναντί σου αυτόν που έφτιαξε τη λίστα.
    Το νόημα είναι στο να γίνει μια κουβέντα καφενείου και να γουστάρουμε. Επίσης χρησιμεύει στο να δούμε ότι υπάρχουν άτομα που κράζουν το spring breakers ενώ άλλοι εκθειάζουν το τελευταίο matrix.

  9. #24
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Απόψεις, κωλοτρυπίδες, ξέρουμε το γνωμικό. Από κει και πέρα, δίνονται κάποια βραβεία; Γιατί δε μένουμε σ'αυτό
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Επί της ουσίας όμως είναι χρήσιμο να τσεκάρω τι "μπορεί" να έχω χάσει τα τελευταία χρόνια
    ...το οποίο στο φινάλε είναι η μόνη ουσιαστική χρησιμότητα μιας τέτοιας λίστας;

  10. #25
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Το νόημα είναι στο να γίνει μια κουβέντα καφενείου και να γουστάρουμε. Επίσης χρησιμεύει στο να δούμε ότι υπάρχουν άτομα που κράζουν το spring breakers ενώ άλλοι εκθειάζουν το τελευταίο matrix.
    ε καλά αστειότητα ήταν το spring breakers, ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι είμαστε 16χρονα που μόλις είδαν το ken park

  11. #26
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by mourning apocalypse View Post
    να ρωτήσω ποιό είναι το νόημα των ποστ "που είναι το ένα,πού είναι το αλλο", όταν δεν έχεις καν απέναντί σου αυτόν που έφτιαξε τη λίστα.
    Ενω αμα τον ειχες, θα του εκανες τα μουτρα κρεας? Get over yourself, κουβεντα κανουμε γενικα, υπαρχουν ηδη ποστ διαμαντακια.


    Κελλδορεν, μπορεις να μου εξηγησεις το στατους του Σκοτ Ρενσο στο τουητερ? Μπορει να ειμαι καπως χαζος αυτη τη στιγμη γιατι δεν εχω πολλη ωρα ξυπνιος, αλλα πως γινεται ο μεσος ορος ταινιων απο γυναικες σκηνοθετριες να ειναι κατι λιγοτερο απο 1 στις 100 με βαση τις ψηφους απο αντρες, και κατι περισσοτερο απο 1 στις 100 με βαση τις ψηφους απο γυναικες, αλλα τελικα να υπαρχουν 9 ταινιες στη λιστα? Επισης, το προβλημα δεν ειναι η συγκριση του 0.72 με το 1.36, καθως τα ποσοστα ειναι τοσο χαμηλα και τοσο κοντα το ενα στο αλλο που δε βγαινει κανενα συμπερασμα με τοσο χαμηλα νουμερα. Το προβλημα ειναι το οτι ακριβως ειναι τοσο χαμηλα τα νουμερα, που αναδεικνυει την κατασταση στον χωρο του film-making, αλλα τελος παντων, για αλλο θρεντ αυτα. Αμα για καθε 100 ταινιες που βγαινουν μονο οι 10 ειναι σκηνοθετημενες απο γυναικες, ε δεν ειναι και τοσο περιεργο το να βρισκονται και μονο 10 στις τοπ 100 παντως.

  12. #27
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    10 ψηφίζουν ρε, όχι 100. Επίσης (+ spirit) δεν το γράφω συνομωσιολογικά ή κάτι, έτσι κι αλλιώς αρκετούς απ' τους κριτικούς που συμμετέχουν σ'αυτό τους διαβάζω κι εκτιμώ και εγώ αν έκανα τέτοια προσωπική λίστα αντίστοιχα ποσοστά θα είχα. Όπως γράφεις, αποτέλεσμα της ανισότητας σε θέμα παραγωγής και προβολής σε φεστιβάλ κλπ είναι, παρά αίτιο. Για άλλο θρεντ πράγματι.

  13. #28
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Α οκ τωρα βγαζουν νοημα ολα τα tweets που διαβασα... και ναι, συμφωνουμε πληρως. Και παλι βεβαια, οι 7 ταινιες ανα 100 με τις 13 ταινιες ανα 100 μπορει να ειναι διαφορα ταξης μεγεθους "διπλασιο νουμερο", αλλα ειναι τοσο χαμηλα τα νουμερα που δεν βγαινει χρησιμο συμπερασμα.

  14. #29
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Για μένα το θρεντ ήταν μια αφορμή να ξεκινήσω να βλέπω καμιά ταινιούλα που έχει πάρει καλές κριτικές και δεν έχω δει. Ξεκίνησα χθες με Children of Men, γάμησε. Επίσης τον Clive Owen τον είχα για μεγάλο γιωτόμπαλο, έκανα λάθος.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  15. #30
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    εξαράκι το πολύ το children of men. random λίστα γενικά.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



Similar Threads

  1. Replies: 14
    Last Post: 11-11-2015, 11:14
  2. Ταινίες με ζώα
    By ~ladykiller~ in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 26
    Last Post: 16-05-2014, 15:41
  3. Καλύτερες ταινίες του 2011
    By ubu in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 59
    Last Post: 10-09-2012, 14:09
  4. Replies: 17
    Last Post: 08-01-2012, 05:11
  5. Replies: 0
    Last Post: 13-03-2006, 09:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •