Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 33 of 33

Thread: Arrival (2016)

  1. #31
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    εδω εσυ γουσταρεις αθρωπες που φοραν το μινερβα τους πανω απο το κολαν αεροβικης τους...κλαιν

    Ρα, οταν βγαλεις τον Ζουραρη, τον Καλεντζη και τον Ζαχαροπουλα απο το κορμι σου θες να μας πεις ποιο ειναι το σινεμα που θελεις? (φολα ηταν το Αρραηβαλ βεβαια, μαζι σου)

  2. #32
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Αλλά τα πρώτα 100 λεπτά της γουοντερ θα ήθελα μια ανάλυση.
    Όποιος δει απροκατάληπτα την ταινία θα συνειδητοποιήσει ότι χοντρικά η πρώτη μιάμιση ώρα (δεν κρατούσα ρολόι στην αίθουσα, sorry) βασίζεται αφ' ενός σε ένα «αφύσικο» ρομάντζο (βλ. την ταινία Splash) και αφ' ετέρου σε παλιάς κοπής αφήγηση, δράση και φόρμες (βλ. Indiana Jones και Θησαυρούς του Σολομώντα με τους Chamberlain και Stone). Δες για παράδειγμα την ετερόκλητη συντροφιά των «καλών», που απαρτίζεται κατά βάση από κωμικούς χαρακτήρους. Προσωπικά, μου είχε λείψει μια τέτοιου τύπου σκηνοθεσία και γι' αυτό ευχαριστήθηκα την ταινία.

    Και για να μείνουμε on topic το Wonder Woman δεν αφήνει υποσχέσεις υπέρβασης του είδους-genre το οποίο υπηρετεί, αν και κατορθώνει τελικώς να επιδείξει κάτι καινούργιο (έστω αυτήν την αναζωογονημένη 80's γραφή). Από την άλλη, το Arrival, στην υπόσχεσή του να αφηγηθεί κάτι το Όλως Άλλο, μια νέα μορφή επικοινωνίας, μια νέα αντίληψη του χρόνου ως φυσικού μεγέθους, βγάζει τα ίδια του τα μάτια (ή αλλιώς αυτο-υπονομεύει τους ίδιους του τους σκοπούς) με μια παιδαριώδη σεναριακή γραφή, βγαλμένη από τις χειρότερες στιγμές του αμερικανικού κινηματογράφου.

    Edit: Mike, χωρίς να δω ότι έχει μεσολαβήσει ποστ σου, νομίζω ότι εν μέρει απαντώ σε αυτό που ρωτάς. Να διευκρινίσω πάντως ότι δεν είμαι συστηματικός «καταναλωτής» ταινιών. Επίσης, δεν έχω αγαπημένους ή μισητούς συντελεστές (ηθοποιούς, σκηνοθέτες κ.λπ.) και ως εκ τούτου μπορώ να κρίνω την κάθε ταινία σαν να είναι η πρώτη μου. Φέρ' ειπείν, το τελευταίο Conan ήταν χάλι μαύρο.
    Last edited by Ra Pariah; 01-12-2017 at 18:47.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  3. #33
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Δεν καταλαβαίνω τι σε χαλάνε τα Μινέρβα. Επειδή δεν αγοράζουν όλοι μποξεράκια BMW το κάνεις θέμα;
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Similar Threads

  1. USA 2020 (former 2016)
    By tsimpouklano in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 428
    Last Post: 06-10-2022, 16:26
  2. Replies: 3
    Last Post: 01-07-2016, 20:48
  3. Blastfest 2016 - 17-20 Feb 2016 - Bergen (NO)
    By jimid in forum Live & Events Talk
    Replies: 13
    Last Post: 27-02-2016, 16:49
  4. THE ARRIVAL OF SATAN - Vexing Verses
    By Necromanzee Cogent in forum Albums
    Replies: 7
    Last Post: 09-01-2010, 03:05
  5. Hypocrisy - The Arrival [2004]
    By The_Emperor in forum Albums
    Replies: 21
    Last Post: 15-04-2004, 00:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •