Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30

Thread: ΜΟΥΣΙΚΟΠΑΤΕΡΑΣ = ΚΟΜΠΛΕΞ

  1. #16
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Καταρχάς αν κάποιος συμφωνεί με τον πάρασαητ, θα πρέπει να αποδεχθεί όλο το συνάφι του σκυλάδικου αυτής της χώρας. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι κανένας σας δεν έχει κρίνει το πόσο χάλια μπορεί να είναι οι Παντελίδηδες και πόσο χαμηλό είναι το επίπεδο της χώρας κρίνοντας από εικόνες κλαρινογαμπρών. Με το ίδιο σκεπτικό που και σε εσάς ένας κλαρινογαμπρός με τατουαζ "rikse_mia_zaria_kai_gia_mena_re_zwi" δείχνει ότι το πηγάδι δεν έχει πάτο, για κάποιους άλλους αυτή η φωτογραφία δείχνει το ίδιο.

    Αλλά νομίζω ότι το νόημα είναι αλλού. Κριτική, κράξιμο, όπως θέλετε ονομάστε τα, υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα. Και υπάρχουν σε παγκόσμιο επίπεδο. Αν κάτι που σας ενοχλεί μπορείτε απλά να μην το δίνετε σημασία. Είναι κάτι αντίστοιχο με τον παλιό κανόνα "don't feed the trolls". Όσο ασχολείστε με τις κριτικές που σας ενοχλούν, τόσο τις ενδυναμώνετε. Όλοι έχουν γνώμες και λογικό είναι κάποιοι να τις εκφράζουν ανώριμα. Όταν δίνεις σημασία και τρώγεσαι με κάτι το οποίο ο ίδιος θεωρείς ανόητο και ανώριμο, πραγματικά αναρωτιέμαι τι τρέχει στο κεφάλι σου.

  2. #17
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Με παρεξήγησες και δεν κατάλαβες τίποτα από όσα λέω στην πρώτη παράγραφο. Στη δεύτερη όμως συμφωνώ απόλυτα.

  3. #18
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post


    [οφτοπικ]Προτείνετε καμιά εισαγωγή σε Bergson. Eυχαριστώ.[/oφτοπικ]

  4. #19
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    καλά τα είπε ο γκουντ σαν. χου κεαρς? ας κάνει ο καθένας ότι του αρέσει ανεξαρτήτως κραξίματος. άλλωστε και το κράξιμο δικαίωμά μας είναι.
    Rock or Nothing

  5. #20
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Προφανώς είναι προτιμότερο να συμφωνούμε με όλους και με όλα, για να μη χαλάμε κανενός τη ζαχαρένια ή να έχουμε όσο γίνεται καλύτερες σχέσεις με όλους. Αυτό δε λέγεται ούτε γούστο ούτε άποψη. Λέγεται χαμελαιοντισμός. Τα παραδείγματα που αναφέρεις πάντως, "υπερασπίζονται" 3-4 μπάντες από ένα είδος, μήπως τελικά το ζήτημα είναι ότι το κράξιμο γίνεται σε κάτι που αρέσει σε εσένα; Δε βλέπω να "υπερασπίζεσαι" κανέναν Πλιάτσικα ή κανέναν Καρρά και Τερλέγκα. Αυτά τα περί μασονίας του μέταλ που λες, δεν ξέρω σε ποιον φανταστικό κόσμο ζεις και τα βλέπεις, αλλά στη θεσσαλονίκη τουλάχιστον, δεν παίζουν. Και δεν παίζουν, γιατί πολύ απλά, η κατάσταση είναι σχεδόν διπολική. Αν δε θες να πας σε ελληνάδικο/σκυλάδικο ή "λαϊκό" που στάνταρ θα καταλήξει σε σκυλάδικο, θα πας σε κάτι "εναλλακτικό" όπου θα ακούσεις και πιο "ροκ" πράγματα. Το ίδιο ισχύει και για τα ραδιόφωνα, ακόμα και "το μόνο ροκ ραδιόφωνο της πόλης" θα παίζει εμπορικές πίπες, γιατί πρέπει να επιβιώσει.

    Αν ως μουσικός έχεις μια Χ αρνητική άποψη, γιατί θα πρέπει να είσαι τόσο σκεπτικός ώστε να την εκφράσεις; Επειδή υπάρχει ο κίνδυνος να χαρακτηριστείς κομπλεξικός; Επειδή υπάρχει κάποια συναδελφική δεοντολογία και σου το απαγορεύει; Επειδή αν το κάνεις, θα πρέπει να έχεις απαραιτήτως να παραθέσεις και καμιά δεκαριά δίσκους και καμιά χιλιάδα live, ώστε να έχει βαρύτητα η άποψή σου; Μήπως τελικά το φίδι τρώει την ουρά του και ο κριτής γίνεται αυτόματα ο κρινόμενος και τελικά το πρόβλημα είναι ότι κανένας μας δεν αντέχει την κριτική;

    Κι από εδώ παίρνω πάσα για να αναφερθώ στο εξής:

    Το πρόβλημα δεν είναι στο να σε κρίνουν. Το ζήτημα είναι πως θα διαχειριστής τον εγωισμό σου, όταν σε κρίνουν. Ο Λεκές είχε γράψει ότι σε ένα βίντεο που αφιερώνω κάτι στην αγάπη της ζωής μου στο γάμο μας, ήμουν παράφωνος. Προφανώς και ήμουν, δεν είμαι ο Mercury, δε θα γίνω ποτέ. Ο πιανίστας μου με κράζει, γιατί όταν δεν είμαι συγκεντρωμένος και με παρασύρει ένα κομμάτι αρχίζω τις πρασινάδες, ενώ στην αντίθετη περίπτωση βλέπει τη φωνή στο Melodyne και δεν αποκλίνει ούτε στο ελάχιστο και βράζει το κρανίο του όταν συμβαίνει το πρώτο.

    Αν είμαι 15 χρονών (εντάξει, 16 είμαι) θα πω και στους δύο "ε μαλάκα, άκου να δεις, εγώ ΠΩΡΩΝΟΜΑΙ στα τραγούδια κι έτσι ΕΚΦΡΑΖΟΜΑΙ." Κι εκεί θα μιλάει ο ηλίθιος εγωισμός μου. Ενώ αν βάλω κάτω τα πράγματα, θα πω στον ευατό μου "εντάξει μαλάκα, σταμάτα να γαμιέσαι και συγκεντρώσου."

    Όσο ηλίθιο μπορεί να θεωρείς αυτό που με το ποστ σου κατακρίνεις, άλλο τόσο είναι κι αυτό που κάνεις με το ποστ σου. Είναι ένας φαύλος κύκλος, αντίστοιχος με αυτόν του επιπέδου της μουσικής και του επιπέδου των ακροατών. Μεταφέρω την εξής ορθότατη άποψη, που μου έλεγε στα μαθήματα Jazz αρμονίας ο τεράστιος παιχταράς και συνθέτης Νεκτάριος Καρατζής (τον βλέπουμε εδώ να παίζει μπάσο χο χο χο)

    "Τα παιδιά πρέπει να μαθαίνουν μουσική, όχι γιατί θα φτάσουν να γίνουν όλοι Μπετόβεν, Miles Davis ή επαγγελματίες μουσικοί. Πρέπει να μαθαίνουν μουσική για να γίνουν καλύτεροι ακροατές της μουσικής."

    (τι ωραίο πράγμα τα quotes ρε παιδάκι μου, δίνουν κύρος! )
    Last edited by OniBocho; 30-07-2016 at 08:03.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  6. #21
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Μην το πας επί προσωπικού, το αναλύσαμε στη συνέχεια αρκετά στην κουβέντα, ίσως δεν το διάβασες.
    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Καταλαβαίνω τι λες για το ότι δε χωνεύεται εύκολα η αρνητική κριτική, αυτό πρέπει να το δει ο καθένας για τον εαυτό του, το πόσο ουδέτερος μπορεί δλδ να μείνει σε κάτι που εμπλέκει τον ίδιο. Όμως πέρα από αυτό, ειδικα στα περισσότερα από τα παραδείγματα που ανέφερα στο αρχικό post, μιλούσα ως τρίτος παρατηρητής. Ούτε με τον Χαρούλη έχω κάποια ιδιαίτερη σχέση, ούτε με τους Planet, ούτε με τους Nightstalker πιο συγκεκριμένα. Δε λέω ότι πρέπει να εισπράττουν διθυράμβους από παντού (χέστηκα κιόλας), αλλά το πνεύμα και η αφετηρία πολλών κραξιμάτων που έχω ακούσει/διαβάσει έχει σχέση με προσωπικά, με καταγωγές, με οπαδούς θεωρούμενης μειωμένης αντίληψης κλπ. Συγνώμη αλλά κάτι τέτοιο εγώ δε μπορώ να το εκλάβω ως κριτική.
    Προσωπικά μιλώντας, όχι δε θέλω πάντα την θετική κριτική. Προτιμώ την αρνητική κριτική η οποία γίνεται από κάποιον που ξέρει για τι πράγμα μιλάει και κριτικάρει τη μουσική (και κατ'επέκταση με βοηθάει να βελτιωθώ), παρά το χάιδεμα αυτιών από εναν άσχετο ο οποίος κάνει δημόσιες σχέσεις. Όσα χρόνια είμαι εμπλεκόμενος με μπάντα, αυτό είναι το μόνιμο σημείο συζήτησής μας.

    Όχι δε λέω να αρέσουν τα πάντα στους πάντες, δε γίνεται να αρέσουν. Επικεντρώονομαι στο χύσιμο χολής που απλά βγάζει κόμπλεξ. Κάποιοι καταλήγουν να ασχολούνται περισσότερο με το να θάψουν ό,τι δεν τους αρέσει παρά με το να ευχαριστηθούν κάτι που τους αρέσει.

  7. #22
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Σε κάποιες περιπτώσεις ο κράζων ξεκινάει κράζοντας τους οπαδούς μιας μπάντας (και μπορεί να έχει και δίκιο σε πολλές περιπτώσεις) αλλά τελικά καταλήγει να κράζει και τη μπάντα για τους οπαδούς της, και μιλάω για τις περιπώσεις που υπάρχει πληθώρα οπαδών όπου ένα μεγάλο μέρος μπορεί να είναι απλά φασαίοι, και μάλλον αυτός είναι ο λόγος που ξεκινάει και το κράξιμο. Καλά όλα αυτά, αλλά μέσα στο κράξιμο χάνεται πολλές φορές και η ουσία της κουβέντας, που ουσιαστικά θα έπρεπε να είναι η ίδια η μουσική.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    195

    Default

    Quote Originally Posted by Sotos_The_Tequiler View Post
    Σε κάποιες περιπτώσεις ο κράζων ξεκινάει κράζοντας τους οπαδούς μιας μπάντας (και μπορεί να έχει και δίκιο σε πολλές περιπτώσεις) αλλά τελικά καταλήγει να κράζει και τη μπάντα για τους οπαδούς της, και μιλάω για τις περιπώσεις που υπάρχει πληθώρα οπαδών όπου ένα μεγάλο μέρος μπορεί να είναι απλά φασαίοι, και μάλλον αυτός είναι ο λόγος που ξεκινάει και το κράξιμο. Καλά όλα αυτά, αλλά μέσα στο κράξιμο χάνεται πολλές φορές και η ουσία της κουβέντας, που ουσιαστικά θα έπρεπε να είναι η ίδια η μουσική.
    αξιζει ανελεητο κραξιμο σε αθηναιους που χρησιμοποιουν καθε μηνα κι ενα διαφορετικο παραγωγο της "φασης"
    SAME SHIT DIFFERENT ASS

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    195

    Default

    ζητώ συγγνώμη, τα παίρνω όλα (από) πίσω, απο"φάσισα" να μπω στη φάση και μάλιστα για να το παω λιγο παραπερα προτείνω τη "φάση" που πηγαίνουν οι "φασαίοι" να τη λέμε φασολάδα
    SAME SHIT DIFFERENT ASS

  10. #25
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by fromashesrise View Post
    Quote Originally Posted by Sotos_The_Tequiler View Post
    Σε κάποιες περιπτώσεις ο κράζων ξεκινάει κράζοντας τους οπαδούς μιας μπάντας (και μπορεί να έχει και δίκιο σε πολλές περιπτώσεις) αλλά τελικά καταλήγει να κράζει και τη μπάντα για τους οπαδούς της, και μιλάω για τις περιπώσεις που υπάρχει πληθώρα οπαδών όπου ένα μεγάλο μέρος μπορεί να είναι απλά φασαίοι, και μάλλον αυτός είναι ο λόγος που ξεκινάει και το κράξιμο. Καλά όλα αυτά, αλλά μέσα στο κράξιμο χάνεται πολλές φορές και η ουσία της κουβέντας, που ουσιαστικά θα έπρεπε να είναι η ίδια η μουσική.
    αξιζει ανελεητο κραξιμο σε αθηναιους που χρησιμοποιουν καθε μηνα κι ενα διαφορετικο παραγωγο της "φασης"
    σε έχασα παντελώς εδώ και θα με ενδιέφερε να καταλάβω. Τι παραγωγό ? έχουμε τον δικό μας που βγάζει φοβερό μέλι (στείλε με paypal για την διαφήμιση) , λες "μουσικό παραγωγό"? και μιλάς για ραδιόφωνο ποιο ραδιόφωνο ? ιντερνετικο ή τύπου ροκφμ που βάζει κατι από το 2000 και νομίζουν οτι βρηκαν την φρεσκαδούρα?

    Στην ουσία η κουβέντα θα καταλήξει σε προντεμάκιδες και hype και είναι ενίοτε πολύ άδικο για της μπάντες, αν και καμιά φορά επενδύουν και στα 2
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  11. #26
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Να μια λεξη στην οποια θα επρεπε να εχει βαλει τονο ο φρομασης. Ενα παράγωγο της λεξης ηθελε να πει, οχι παραγωγό. Εκτος αν τον τρολαρεις Σαμπρελα.

    Ον τοπικ, για το πεος το ποκεμον γκο, μονο για μικρα παιδια.

  12. #27
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post
    Να μια λεξη στην οποια θα επρεπε να εχει βαλει τονο ο φρομασης. Ενα παράγωγο της λεξης ηθελε να πει, οχι παραγωγό. Εκτος αν τον τρολαρεις Σαμπρελα.

    Ον τοπικ, για το πεος το ποκεμον γκο, μονο για μικρα παιδια.
    όχι δεν τρολάρω και οκ την πάτησα, το παθαίνω με το να διαβάζω άλλες λέξεις πόσο μάλλον με τόνους σορρ και ανασκευάζω τότε
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  13. #28
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    το θέμα είναι να κάνει κανείς αυτό που του αρέσει και να μην έχει συμπλέγματα για το τι θα πουν "οι άλλοι".
    άμα πραγματικά σε ευχαριστεί κάτι, δε σε νοιάζει κανένα κράξιμο. στην τελική, τουλάχιστο σε αυτό το επίπεδο (το ανούσιο δηλαδή), έχουμε ελευθερία λόγου. από εκεί και πέρα ο καθένας έχει μυαλό να κρίνει.
    Rock or Nothing

  14. #29
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    γενικα, θα μπορουσε(ς) να κανεις ενα θρεντ με τον τιτιλο ''Μη Μου Τους Κυκλους Ταρατε''...
    και να επανελθουν οι μουτζες και τα πινξ και να μετρησεις ''κομπλεξες'' και μη

    αυτα απο εναν ΜΟΥΣΙΚΟΠΑΤΕΡΑ
    (συνεχιστε να λετε για Λαμψη κλπ)

  15. #30
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Νομίζω, ότι αυτό που λές Πάρασάιτ ισχύει σε μικρότερη κλίμακα απ'ότι το αντιλαμβανόμαστε. Και εξηγώ.

    Όταν είσαι μέσα σε έναν μικρόκοσμο, π.χ. το μέταλ, το φόρουμ, η παρέα, κ.ο.κ., πιστεύεις ότι ο κόσμος γύρω δρά και σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο. Όμως αυτό δεν είναι αλήθεια. Πέραν απο τα παραδείγματα χώρων που ανέφερα (που μπορούν να είναι πολύ περισσότερα σαφώς, δεν περιοριζόμαστε μέχρις εκεί) δεν μπορείς να φανταστείς ο υπόλοιπος κόσμος ΠΟΣΟ στ'αρχίδια του είναι. Έχω μιλήσει με άτομα που αποκαλούν τους εαυτούς τους μουσικούς και δεν έχουν τη σχετική μουσική παιδεία, δεν ξέρουν π.χ. μπάντες όπως οι Deep Purple και οι Led Zeppelin και δεν ξέρω γω τι άλλο.

    Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως να έχει να κάνει με το μέταλ/ρόκ ειδικότερα. Μόνο σε μεταλοπάμπ έχω βρεί άτομα τα οποία είναι πιο ψαγμένα μουσικά και κοιτάνε και παραδίπλα τους να δούν τι παίζει. Όλοι οι άλλοι καμμένοι, ότι και να τους βάλεις, θα το ακούσουν.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

Similar Threads

  1. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ = ΚΟΜΠΛΕΞ
    By ikonoklast in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 832
    Last Post: 16-01-2022, 18:26
  2. ΦΕΜΙΝΙΣΜΟΣ = ΚΟΜΠΛΕΞ
    By asimoulis in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 96
    Last Post: 27-04-2018, 13:52
  3. Παιδικά κόμπλεξ κτλ.
    By Amnesiac. in forum General Discussion
    Replies: 97
    Last Post: 23-07-2012, 10:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •