Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25

Thread: New Long Fest 2016

  1. #16
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    To'πα περυσι και παραλιγο να παρεξηγηθω και θα το πω και φετος. Οι μπαντες (εκτος απο ελαχιστες) δεν φτιαχνουν τον ηχο τους. Ανεβαινουν, καρφωνουν καλωδιο και περιμενουν απ'τον ηχοληπτη να κανει τα υπολοιπα. Δεν ειναι ετσι παιδες σορι.
    Απο θεμα κοσμου οπως ειπε κι ο Μανος δεν ηταν ασχημα τα πραγματα αλλα σιγουρα λιγοτεροι απο αλλες χρονιες. Παιζει ρολο οτι ηταν και 3 μερες αντι για 2 οπως μεχρι τωρα. Φασεοι θα υπαρχουν για παντα και σε ολες τις συναυλιες και ειδικα στα φεστιβαλ. Να ουρλιαζουν οι μπαντες πανω κι απο κατω ενα μακελειο απο ψουψουψου να διαπερναει ολη τη μιξη. Σοβαρα? Φαε το σουβλακι σου, πιες τη μπυρα σου αλλα τσεκαρε και τι παιζει και η μπαντα. Οι Universe και Mass Infection και Cyanna κι ολοι αυτοι που παιζουν καλα και ειναι προβαρισμενοι και δειχνουν οτι εχουν ριξει δουλεια γιατι δεν καταφεραν να τραβηξουν την προσοχη κι ο κοσμος απο κατω ακουγοταν να μην βαζει γλωσσα μεσα του? Τους εχω ξαναδει? Ειχα ενδιαφερουσα συζητηση? Επιανα ποκεμον? Δε με νοιαζει ομως εμενα που πηγα να δω κι ακουω κοσμο και κοσμακη να συζηταει για οτι μαλακια μπορεις να φανταστεις. Nαι φυσικα και δεν ειναι ολοι ετσι δεν ξερω αν ακουγομαι ισοπεδωτικος αλλα δεν ειμαι. Δεν ειναι ολος ο κοσμος ετσι και καποιοι ακουνε. Αλλα πραγματικα το ελληνικο κοινο ειναι απιστευτα κουραστικο και λαικο πια. Και απεδειξαν και με το παραπανω οτι με το που τους δωσεις καβλαντα, μπυρα και μαλακια ξεπερνανε για πλακα τη μουσικη. Ειναι ενα DIY φεστιβαλ που θελει τεραστιο μανικι για να το στησεις. Διασκεδασε μεν Σεβασου το δε(ν).

    Παντως για αλλη μια χρονια θεωρειται απολυτα επιτυχημενο απο πλευρας μερακι-δουλεια που επεσε.

    Οι μπαντες που ανεφερα παραπανω ηταν και οι καλυτερες.
    Διασκευη Four Horsemen.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  2. #17
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    εγώ είμαι με τον manos g πάντως εδώ.
    Έχοντας μια μεγάλη εμπειρία με φεστιβαλ open air στο εξωτερικό (έχω πάει 2 φορές δηλαδή) μου είχε κάνει εντύπωση ότι ο κόσμος απλά το έβλεπε σαν πανηγύρι με τσιπς σαμαλι κοκ, γρασίδι και άραγμα.
    Αν έπαιζε μια μπάντα που γουσταραν τραβιώντουσαν βλέπανε και πίσω. Εγώ και άλλα βλαχάκια λέγαμε πω, δεν θα δουν το τάδε? ή το δείνα? και μας ξεχώριζες από το αθλητικό παπούτσι και το τροχάδι να προλάβουμε να δούμε ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ ΜΠΆΝΤΕΣ προλαβαίναμε. Όμως τα λοκάλια και λοιποί κεντροευρωπαίοι είχαν την χαρά και την τιμή να τους δουν σε κάποιο κλειστό χώρο με συνθήκες μόνο για λάιβ και όχι για πάρτυ και έξω καρδιά.
    Τι θέλω να πω, για το νιου λονκ φεστ πας για την φάση, γιατί θα δεις 5-10-100 γνωστούς θα πιεις τίμια μπυρίτσα θα φας τίμιο σουβλάκι, θα είσαι στον καθαρό αέρα και αν σου κάνει και η μουσική είσαι πασάς. Δεν με χαλάει που σκάνε τύποι μόνο για την φάση, γιατί όταν πας σε ένα πανηγύρι πας για την περατζάδα, και να περάσεις καλά. Μην πάρετε στραβά το πανηγύρι , για καλό το λέω.
    Εγώ πέρασα υπέροχα, είδα υπέροχους ER-ίτες, γνώρισα από κοντά και άλλους και με κάλυψε με το παραπάνω η όλη φάση. Ναι είναι μακριά και είναι πρόβλημα, αλλά από την άλλη μπορείς να το συνδιάσεις για 2ημερο ή και 3ήμερο ήσως με έξτρα ακτιβιτις (hint ) τις άλλες ώρες ... ή και όχι, so what.
    Γκρίνια θα υπάρχει λίγο με "μπερδεμένο LineUp" λίγο με το ένα λίγο με το άλλο, αλλά μπέσα , είναι από τα πιο τίμια πράγματα που συμβαίνουν στην Αττική
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #18
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    Μιτσο...Εσυ ακους. Σε ρωτανε για ΟΛΕΣ τις μπαντες και απαντας με τροπο που δειχνει οτι ακους. Εδω μιλαμε για κλαριντζηδες τωρα και φωναχτους τυπους. Που ξεπερνανε τη μιξη ρε μλκ τη μιξη, ελεος.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  4. #19
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by babality View Post
    Μιτσο...Εσυ ακους. Σε ρωτανε για ΟΛΕΣ τις μπαντες και απαντας με τροπο που δειχνει οτι ακους. Εδω μιλαμε για κλαριντζηδες τωρα και φωναχτους τυπους. Που ξεπερνανε τη μιξη ρε μλκ τη μιξη, ελεος.
    Το έζησα πέρυσι στους Black Angels, το έχω αποδεχτεί σε κάθε φεστιβαλ. Μιας και καλός ή κακός έχει πάντα ετερόκλητο κόσμο ένα φεστιβαλ ....
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #20
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    νταξει ξεκιναω αβαζ να τους παρουνε μακρια
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  6. #21
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by babality View Post
    νταξει ξεκιναω αβαζ να τους παρουνε μακρια
    <3 <3 <3
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  7. #22

    Default

    Ενταξει καταλαβαινω πολυ τι λεμε εδω περα, αλλα ειναι αναποφεκτο οτι σε κατι που θα διαφημηστει αρκετα, θα ερθει και κοσμος ασπουμε ασχετος .
    Που εντελει σε ενα ποσοστο αυτο το φαινομενο δινει και στην δυνατοτητα στις μπαντες να παιζουν σε μεγαλυτερους/ καλυτερους/ ποιο ποιο οργανωμενους χωρους , να παρουσιαζουν την μουσικη τους ποιο κοντα σε αυτο που σκεφτονται, στο τεχνικο κομματι.
    Ειναι ο αυτοσκοπος ολων (και των 20+ μπαντων του newlong) αυτος? Να κανουν την "τεχνη" τους αρτιοτερη? Δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορουμε να το πουμε αυτο. ΕΙναι κακο που νεες, ισως και ανετιμες μπαντες εχουν πατημα να πουν αυτο που θελουν να πουν? Για μενα η απαντηση ειναι παλι οχι, οπως δικιο δινω και στον κοσμο που μενει αδιαφορος απεναντι στις μπαντες, και που ακομα και αν ειχε ολη την καλη διαθεση να παρει μερικες τζουρες απο μουσικη (babality) δεν συγκινηθηκε, η τα πηρε κιολλας με ολο το κουβεντολοι και το ξερωγω ξερωγω ενταξει. Δεν προσπαθω να ειμαι διπλωματικος, αλλα δεν εχω πειστει, οτι δεν εχουμε καλες, μπαντες, ουτε εχω πειστει οτι πρεπει να κανουμε facecontrol σε οποιον πηρε μια κιθαρα και αρχισε να παιζει και περναει φαση η δεν παιρνει τον εαυτο του σοβαρα. Και οι 2 περιπτωσεις ειμαι σιγουρος, θα το βρουν μπροστα τους.

  8. #23
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Σε καλοκαιρινό φεστιβάλ, με €4 είσοδο ανα μέρα και με τόσο μεγάλη ποικιλία σε συγκροτήματα είναι λογικό το κοινό να είναι ετερόκλητο, οπότε δε γλιτώνεις από τους φασέους όπως λέτε πιο πάνω.
    Δε μπορεί να γίνει κάτι (άμεσα) γι'αυτό, εκτός αν θες (σαν διοργανωτής) να βάλεις αυξημένη είσοδο (που γενικά δεν το θες).
    Αν "αποκλείσεις" κόσμο από το φεστιβάλ σου με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ίσως καταλήξεις να έχεις προβλήματα βιωσιμότητας του ίδιου του φεστιβάλ.
    Το χώρο του φεστιβάλ δεν τον ξέρω γιατί δεν έχω πάει, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις (αδιάφορου κόσμου) βοηθάει να υπάρχει κάποιος εναλλακτικός χώρος αράγματος, βάζεις ένα μπαρ ξερωγώ.
    Οι φασέοι πάντα θα υπάρχουν, βόλτες κάνουν σε όλους τους μουσικούς χώρους ανέκαθεν, απλά πρέπει να τους εκπαιδεύσουμε.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  9. #24
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    πληροφοριακα εχουμε 2016,με κατι ψυχαναγκαστικα support your scene γελαει ο κοσμος
    χοντρη και ασχημη μωρε η γκομενα αλλα ξερει να φτιαχνει καλο μουσακα....

    αν η μπαντα μετραει cool- αν οχι θα φαει το κραξιμο/απαξιωση οπως μια αταλαντη μπαντα απο το καζακσταν


    για τα περι δημιουργου που θα ανεβει στη σκηνη,με λενε αρτεμη κτλ



    ή ακομα χειροτερα you're a βλαχοστονερ band
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  10. #25
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    μανο συμφωνουμε σε ολα. γιαυτο ειπα κιολας οτι δεν ειναι τοσο ισοπεδωτικο οσο ακουγεται αυτο που λεω. απλα λιγο να πειραζουμε τους ενισχυτες μας (μιας που τους παιζουμε που τους παιζουμε...) να βρουμε κανα ηχο να μην τα επωμιζεται ολα ο ηχοληπτης. κατα τ'αλλα ειμαι φουλ υπερ και παντα ημουνα οι νεες μπαντες να παιζουν. Συνεχως! Απο τη μερια των οπαδων απλα να οι κλαριντζηδες. Μονο αυτοι για αβαζ.
    Last edited by babality; 08-08-2016 at 13:38.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

Similar Threads

  1. Replies: 39
    Last Post: 08-10-2016, 18:54
  2. Replies: 3
    Last Post: 22-09-2016, 19:26
  3. Replies: 6
    Last Post: 15-09-2016, 15:55
  4. NEW LONG FEST 2016
    By Leech in forum Live & Events Talk
    Replies: 6
    Last Post: 01-05-2016, 00:09
  5. New Long Fest 2015 ~ 18-19 Ιουλίου 2015 (νιου λονκ)
    By KoiliaSamprela in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 18-07-2015, 18:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •