Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 109

Thread: Stranger Things

  1. #61
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by When Black Roses Bloom View Post
    Το τελειώσαμε την Κυριακή με τη γυναίκα (τι σου είναι η ποθτάνα η τεχνολογία). Ήταν υπέρχο. Υπέροχο. Το τελευταίο με άφησε με γλυκόπικρα συναισθήματα, σχεδόν δάκρυσα. Οι τίτλοι των επεισοδίων δε ήταν η χαρά μου, με το
    Spoiler
    Τhe Mind Flayer
    να είναι ότι πιο αγαπημένο έχω δεί στο γυαλί μέχρι σήμερα (και μιάς και τρέχω Ravenloft με Spelljammer προεκτάσεις, την έβγαλα λίγο έξω και έσταζε ζεστό πιπί). Περιμένω του χρόνου και Eye of the Beholder και μετά μπορείτε να με θάψετε μέσα στο Monstrus Manual μου.
    ok, κατάλαβα ότι μίλησε στο στρουμπουλό παιδί που κρύβεις μέσα σου και σε έκανε να αναπολήσεις τα νειάτα σου.. απο κει και πέρα χρησιμοποιείς γρίφους.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  2. #62
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Μόνο για πάρτη σου λοιπόν:

    Spoiler
    Mind Flayer: n illithid, also called a mind flayer, was an evil and sadistic being, humanoid in appearance, but with a four-tentacled octopus-like head. These beings were feared throughout the Underdark for their telepathic abilities and usually were not without two or more slaves, mentally bound to each individual mind flayer. Although they cooperated to achieve a goal, they would back away at the first sign that something was not profitable to themselves. They were capable of speaking Undercommon, but preferred telepathic communication and would attempt to mentally dominate any non-slave, non-illithid they met.[2] They fed on the brains of sentient creatures and were thus feared. Their natural psionic abilities also made them respected in the eyes of the drow, beholders, duergar, and the other dominant races of the Underdark.[7]

    Some theorized mind flayers to be aliens from the future (as stated in The Sargmne Prophecies),[8] who had come back in time to prevent the end of the world. Facing extinction, they sent the greatest spelljamming fleet in history back in time.[9] Due to their futuristic technology and ships, many believe that they were a cursed in-bred mutant offspring of humans from a distant world.[10] Some even believe that signs point to a more sinister origin in the Far Realm.


    Στο Ravenloft (που τρέχω σε καμπέιν - σίκ) δεν υπάρχουν τα απο πάνω. Αν υπάρχουν, τότε είναι μεμονωμένες περιπτώσεις που έτυχε να περάσουν εκεί πέρα. Εγώ τώρα, έχω κάνει μια πουστιά, και έχω περάσει κάτι απο Spelljammer (στην ουσία campaign setting όπου μπορείς να ταξιδέψεις σε διάφορα άλλα campaign settings με τεράστια σκάφη, που ενώ μοιάζουν με πλοία έχουν υποστεί το spelljamming spell που τους επιτρέπει να πλεύσουν στο Phlogiston όπως το αποκαλεί το βιβλίο - ουσιαστικά στο διάσημα, όπου διάφορα τρελά/κουλά συμβαίνουν) στο καμπέιν μου, και οι παίκτες το έχουν βρεί αλλά δεν ξέρουν τι είναι, και ψάχνονται. Γενικά, τα απο πάνω, είναι απο τα αγαπημένα μου πλάσματα/τέρατα έβερ, για πολλούς λόγους, συνδιάζονται με τα undead, οι necromancers τα κυνηγάνε με undead βασικά γιατί δεν μπορούν να διαβάσουν το μυαλό τους (το λέει στο επεισόδιο λόλ) κλπ κλπ.

    Τώρα, το Eye of the Beholder, πέραν απο έκφραση, είναι και μία τριλογία παιχνιδιών, παλιών, που την έμαθα ταυτόχρονα με την εποχή που ξεκίνησα να παίζω Ad&d (και μερικές φορές το βάζω ακόμα και παίζω στο πι-τσί, αυτό το πεπαλαιωμένο αρχαίο παιχνίδι, με τα πίξελς που σου βγάζουν γλάυκωμα μετά απο μισή ώρα) και δακρύζω. Το Monstrus Manual είναι εκείνο το βιβλίο που κρατούσε ο Dustin και διάβαζε τι είναι το κάθε πλάσμα, και είναι γενικά ένα βιβλίο φετίχ για κάθε DM που σέβεται τον εαυτό του.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  3. #63
    Junior Member EstragonTerrible's Avatar
    Join Date
    May 2017
    Location
    στα ξένα
    Posts
    18

    Default

    είδα και το 8 χτες. Κράτησα το τελευταίο για σήμερα.
    Κάτι μου λέει ότι πάμε και για 3η σαιζόν ή έτσι μου φαίνεται;;;

  4. #64
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    4 ή 5 θα είναι οι σεζόν (εκτός απροόπτου), έχουν κάνει δηλώσεις περί αυτού.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  5. #65
    Junior Member EstragonTerrible's Avatar
    Join Date
    May 2017
    Location
    στα ξένα
    Posts
    18

    Default

    Quote Originally Posted by 12 stars circle your brow View Post
    4 ή 5 θα είναι οι σεζόν (εκτός απροόπτου), έχουν κάνει δηλώσεις περί αυτού.
    !!
    Ιδέα δεν είχα. Ελπίζω να μην το ξεφτιλίσουν.

  6. #66
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ωραίος ο και ο 2ος κύκλος ρε γκρινιάρηδες. Δε θα ήταν ποτέ δυνατό να έχουμε το σοκ που πάθαμε με τον 1ο, αφού ξέραμε τι να περιμένουμε αυτή τη φορά πάνω-κάτω. Όπως, πέρα από τον παράγοντα νοσταλγία και ρετρό, πιστεύω ότι είχαμε υποδειγματική σκηνοθεσία και storytelling, κάτι που δεν ήταν εύκολο λόγω των παράλληλων ιστοριών που διαδραματίζονταν τις στιγμές που η παρέα ήταν χωρισμένη. Ελπίζω κι εγώ να βρεθεί κάτι πρωτότυπο και να μην επαναλαμβανόμαστε στις επόμενες σεζόν. Ίδωμεν.

  7. #67
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Τελειώσαμε πρώτη σεζόν. Όμορφο ήταν. Είδαμε και πρώτο επεισόδιο 2ης σεζόν. Ωραία. Θα το διασκεδάσουμε.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  8. #68
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Είδα κι εγώ τον δεύτερο κύκλο. Καλή φάση, παρά τα διάσπαρτα μελό στη σεζόν, μ'άρεσε και το -περίπου- χάπι εντ, μου θύμισε που όταν ήμουν μικρούλης ήθελα να κερδάνε οι καλοί. Αν το λήγανε εδώ θα μιλάγαμε για μια πανέμορφη ιστορία σε δύο κύκλους, αλλά (προσωπικός φόβος αυτό) μάλλον θα καταλήξουμε σε ένα σκούμπι-ντου-για-ενήλικες. Τεσπά. Πάμε στο δια ταύτα.

    Το πλην της δεύτερης:
    Spoiler
    Η απουσία κάποιου μισητού χαρακτήρα. Ο γιατρός στο εργαστήριο ήταν ψυχούλα, κάτι σαν το γλυκό μανάβη της γειτονιάς. Ο τζόβενος μεταλλάς για γέλια, Ντάνι Ζούκο απ'τα λίντλ.
    Κι αυτός και η αδερφή του αχρείαστοι χαρακτήρες ιμο.


    Το συν:
    Spoiler
    Η Eleven. Κάθε της κίνηση κάθε βλέμμα κάθε όλα. Ακόμα περισσότερο από τον πρώτο κύκλο. Μαλάκες θέλω να κάνω κόρη και να της μοιάζει έστω στο 1/100. Θα είμαι ο πιο ευτυχισμένος πατέρας του κόσμου.

    Κατά τ'άλλα, όλα τα παιδάκια κλασικά μια γλύκα, εγώ λιώνω και με τιτάνα Χόπερ που με σκλαβώνει το μόνιμο "βαριέμαι που ζω" ύφος του <3

  9. #69
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Το τελειώσαμε και μεις. Ναι συμφωνούμε πως η πρώτη ήταν καλύτερη αλλά μας κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον και η 2η. Αν το ξεφτυλίσουν θα αποσύρουμε την στηριξή μας. Είδα στα παρασκήνια να λένε πως ψάχνανε έναν κακό γιατί ο πρώην της πιτσιρίκας βγήκε πολύ καλός και τον κρατήσανε όπως πήγαινε. Ε η κοκκινομάλλα καλή είναι. Η 11 ειναι απολαυστική και μεγάλο ταλέντο.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  10. #70
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Τελειωσα τη δευτερη σεζον μεσα σε 3 βραδια, 3 επεισοδια ανα βραδυ. Ανωτερη της πρωτης σε καθε επιπεδο. Καλυτερο storytelling, καλυτερη σκηνοθεσια, καλυτερη ηθοποιια απο ολους μηδενος εξαιρουμενου, καλυτερη μουσικη, καλυτερη δραση, καλυτερα τα παντα. Επισης, πολυ σημαντικο, καμια κοιλια σε κανενα σημειο της σεζον (το 7ο επεισοδιο ηταν μουρλια, και τρελο homage σε ΠΟΛΛΑ πραγματα απο τα 80ς), κατι που το ενιωσα στα τελευταια 2 επεισοδια της πρωτης σεζον. Αντιθετως εδω, τα 2 τελευταια επεισοδια ισως να ηταν και τα καλυτερα της σεζον, με το 8ο να ειναι μαλλον γενικοτερα το καλυτερο Stranger Things επεισοδιο. Ghostbusters, Star Wars, Eleven = Sith, Goonies, Stand By Me, και γενικοτερα γνησια αποδοση του κλιματος της εποχης, και οχι ψευτικο nostalgia factor. Παρα πολυ καλη δουλεια στην αισθητικη γενικα.



    Απο τις καλυτερες σκηνες της σεζον, ανεξαρτητα απο την μουσικη στη δευτερη (η οποια απλα προσθετει):




    The rest is just

  11. #71
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default


  12. #72
    survivor scarecrow's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    above the sea of fog
    Posts
    2,254

    Default

    Από τις πρώτες σεζόν του lost είχα να φάω τέτοιο κόλλημα με σειρά !!

  13. #73
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Τσεκάρετε και το Beyond Stranger Things αν δεν το έχετε κάνει ήδη

  14. #74
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    μόνο για καμμένα νερντάκια.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  15. #75
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Ούτε καν, προφανώς δεν έχεις δει ούτε δευτερόλεπτο.

    7 επεισόδια των 20', παρουσιάζει ο θεός Jim Rash, και σε κάθε επεισόδιο είναι διάφοροι καλεσμένοι από το καστ + οι αδερφοί Duffer + ο σκηνοθέτης και μιλάνε για τη σειρά (duh) και είναι όλοι απολαυστικοί, προφανώς βοηθάει αν την έχεις δει πρόσφατα και όχι πριν 4 μήνες αλλά λολ που είναι για "καμμένα νερντάκια"
    Last edited by commissar; 15-04-2018 at 22:45.

Similar Threads

  1. [Cinema] Stranger Than Fiction (2006)
    By BURNIN AMBITION in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 0
    Last Post: 12-02-2012, 05:23
  2. [Cinema] You Will Meet a Tall Dark Stranger (2010)
    By Dragonlord in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 12
    Last Post: 27-12-2010, 16:08
  3. Stranger in a strange (but beautiful) land
    By Elfstone in forum General Discussion
    Replies: 13
    Last Post: 08-07-2004, 12:51
  4. Things you WILL do...
    By Amnesiac. in forum General Discussion
    Replies: 38
    Last Post: 17-12-2003, 05:16
  5. 3 things you wanna do...
    By The_Emperor in forum General Discussion
    Replies: 34
    Last Post: 16-12-2003, 16:43

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •