Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42

Thread: STAR WARS: Rogue One (2016)

  1. #1
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default STAR WARS: Rogue One (2016)






    Δεκεμβριο 2016. Ωραιο θα ναι τουτο. Εγω λεω θα ειναι καλυτερο απο το Force Awakens.

  2. #2
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    καυλωτικό τρειλερ. Δείχνει πιο σοβαρό από τα προηγούμενα 4 και θέλω να ελπίζω πως απευθύνεται σε ένα πιο ώριμο κοινό...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  3. #3
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Αφου σου αρεσε το τρεηλερ, μαλακια δεν ειναι να μη μπορεις να μπεις στην αιθουσα να το δεις?

  4. #4
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Φιξερ, άλλο η ωριμότητα και άλλο η ηλικία στην ταυτότητα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  5. #5
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Tο ιδιο λεμε

  6. #6
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Εχω διχαστει παρα πολυ. Αυτο το πραγμα που βλεπουμε στα τρεηλερ φαινεται εξαισιο απο τη μια.
    Απο την αλλη, δεν ειναι και παρα πολυ Star Wars. Και που ειναι οι εξωγηινοι ρε παιδια?
    Βεβαια το οτι δεν κυκλοφορει ως ενα "επεισοδιο" του saga, αλλα ως ξεμπαρκο στορι, ειναι πολυ θετικο.
    Δεν ξερω, γενικα ψηθηκα για κατι διαφορετικο.






  7. #7
    αισθηματίας Κέβιν Σόρμπο's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    468

    Default

    εχω την εντυπωση πως καλα κανουν και δεν βαλανε εξωγηινους στους κυριως ρολους / ατομα που θα ριχνουν ξυλο και θα τρωνε στη μαπα τα a la Saving Private Ryan διαστημικα πιστολιδια. Θα σε εβγαζε αποτομα απο το γκριτινεςς (σικ) και την αληθοφανεια που προσπαθουν να προωθησουν με τουτη την ιστορια, πραγμα που χειροκροτω, γιατι θελω να δω επιτελους αυτο το Wars στο Star Wars.

    Tωρα οταν λες οτι δε σου φαινεται παρα πολυ Star Wars εννοεις επειδη δεν ειναι campy του κερατα; καλυτερα. μιλαμε για το συμπαν ολο, δεν ειναι δυνατον να ειναι ολα χανσολικη λερα

  8. #8
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Σκατα στο γκριτινες, ειδαμε και πως ηταν στο TFA
    Τωρα οσο για αληθοφανεια....................................... οκ τι να πω.
    Αληθοφανεια σε Σταρ Γουορς? Να αφαιρεσουν και τον ηχο των λεηζερς απο το διαστημα?

  9. #9
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Απο την αλλη, δεν ειναι και παρα πολυ Star Wars.
    Είμαστε πολλοί που μας αρέσει αυτό.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  10. #10
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Ε τι να κανουμε, δε γινεται να νιωθουν ολοι, καποιοι δεν εχετε γουστο. :*

  11. #11
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    De gzerw ti malakies lete se auto to thread, alla egw eimai super stoked k de mporw na perimenw.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  12. #12
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Εμένα το μόνο που με χάλασε ήταν η αποκάλυψη της σχέσης πατέρα-κορης. Κατά τα άλλα, δείχνει να είναι πολλές κλάσεις πάνω από το TFA.

    Στη συγκεκριμένη περίοδο (το Rogue One θα τελειώσει 10 λεπτά πριν την έναρξη του A New Hope) οι εξωγήινοι έχουν διωχθεί βάναυσα από την αυτοκρατορία, οπότε στέκει λίγο η έλλειψη τους. Στο TFA ήταν που δε μου έκατσε καλά.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  13. #13
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Η ταινία ξεφτύλισε τα πάντα. Είναι ένα δίωρο σεμινάριο σκηνοθεσίας και sci-fi epic, το οποίο θα έπρεπε να βάζουν με το ζόρι τον Τζέη Τζέη να βλέπει για κανένα χρόνο, μπας και νιώσει ΠώΣ κάνεις Star Wars ταινίες.

    Απίστευτη φωτογραφία, εκπληκτική σκηνοθεσία και ερμηνείες (επιτέλους), όλα τα αναμενόμενα στοιχεία χωρίς το ηλίθιο Disney χιουμοράκι, όλα μετρημένα και ζυγισμένα στην εντέλεια, χωρίς φιλάκια, happy endings και φλυαρίες. Και τα τοπία... Δεν έχουμε ξαναδεί κάτι παρόμοιο. Από τους Masassi Temples στο Yavin 4 μέχρι τις βραχώδεις περιοχές του Jedha, μαγεύεσαι από το πρώτο πλάνο. Δυστυχώς αντιλαμβάνεται κανείς ότι η μεγαλύτερη αδυναμία των Ι, ΙΙ, ΙΙΙ ήταν η στήριξη στο CGΙ της εποχής, που ήταν αδύνατο να υλοποιήσει το όραμα του Lucas κι έτσι οι περισσότεροι από τους περιβάλλοντες χώρους μοιάζουν ψυχροί και ψεύτικοι. Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι και τότε δε μου είχε πέσει το σαγόνι με αυτό που έβλεπα, αλλά 14 χρόνια είναι πολλά και η διαφορά φαίνεται πολύ έντονα.

    Εκθαμβωτικό το γεγονός ότι η ταινία έχει 1 (έναν) Force User πλην του Vader, o οποίος -όπως φαίνεται και στο trailer- δε χρησιμοποιεί τη Δύναμη τηλεκινιτικά ή με άλλο παρεμβατικό τρόπο, παρά μόνο ως perception boost και παρόλα αυτά παραμένει τόσο Star Wars, τόσο δυνατή σε σκηνές και τόσο σκοτεινή όσο η περίοδος που διαδραματίζονται τα γεγονότα. Και φυσικά, όλες οι μικρές λεπτομέρειες που δίνουν την Expanded Universe (δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να το κατονομάσω Legends) ατμόσφαιρα, αλλά και μικρές εμφανίσεις χαρακτήρων με μία και μόνο ατάκα για να σε κάνουν να χαμογελάσεις, όταν ξέρεις τόσο καλά το Star Wars lore.

    Η εμφάνιση του Vader είναι ΑΓΝΗ ΚΑΥΛΑ κι όχι απλά ένα cameo για να τραβήξει αρρωστάκια. Δεν ξέρω τι θα γίνει στο VIII, αλλά μετά το χθεσινό έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δε θέλω άλλα επεισόδια, αλλά πολλά τέτοια stand alones και αν γίνεται σε διαφορετικές περιόδους.
    Last edited by OniBocho; 21-12-2016 at 10:48.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Η ταινία ξεφτύλισε τα πάντα. Είναι ένα δίωρο σεμινάριο σκηνοθεσίας και sci-fi epic, το οποίο θα έπρπε ενα βάζουν με το ζόρι τον Τζέη Τζέη να βλέπει για κανένα χρόνο, μπας και νιώσει ΠώΣ κάνεις Star Wars ταινίες.

    Απίστευτη φωτογραφία, εκπληκτική σκηνοθεσία και ερμηνείες (επιτέλους), όλα τα αναμενόμενα στοιχεία χωρίς το ηλίθιο Disney χιουμοράκι, όλα μετρημένα και ζυγισμένα στην εντέλεια, χωρίς φιλάκια, happy endings και φλυαρίες. Και τα τοπία... Δεν έχουμε ξαναδεί κάτι παρόμοιο. Από τους Masassi Temples στο Yavin 4 μέχρι τις βραχώδεις περιοχές του Jedha, μαγεύεσαι από το πρώτο πλάνο. Δυστυχώς αντιλαμβάνεται κανείς ότι η μεγαλύτερη αδυναμία των Ι, ΙΙ, ΙΙΙ ήταν η στήριξη στο CGΙ της εποχής, που ήταν αδύνατο να υλοποιήσει το όραμα του Lucas κι έτσι οι περισσότεροι από τους περιβάλλοντες χώρους μοιάζουν ψυχροί και ψεύτικοι. Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι και τότε δε μου είχε πέσει το σαγόνι με αυτό που έβλεπα, αλλά 14 χρόνια είναι πολλά και η διαφορά φαίνεται πολύ έντονα.

    Εκθαμβωτικό το γεγονός ότι η ταινία έχει 1 (έναν) Force User πλην του Vader, o οποίος -όπως φαίνεται και στο trailer- δε χρησιμοποιεί τη Δύναμη τηλεκινιτικά ή με άλλο παρεμβατικό τρόπο, παρά μόνο ως perception boost και παρόλα αυτά παραμένει τόσο Star Wars, τόσο δυνατή σε σκηνές και τόσο σκοτεινή όσο η περίοδος που διαδραματίζονται τα γεγονότα. Και φυσικά, όλες οι μικρές λεπτομέρειες που δίνουν την Expanded Universe (δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να το κατονομάσω Legends) ατμόσφαιρα, αλλά και μικρές εμφανίσεις χαρακτήρων με μία και μόνο ατάκα για να σε κάνουν να χαμογελάσεις, όταν ξέρεις τόσο καλά το Star Wars lore.

    Η εμφάνιση του Vader είναι ΑΓΝΗ ΚΑΥΛΑ κι όχι απλά ένα cameo για να τραβήξει αρρωστάκια. Δεν ξέρω τι θα γίνει στο VIII, αλλά μετά το χθεσινό έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δε θέλω άλλα επεισόδια, αλλά πολλά τέτοια stand alones και αν γίνεται σε διαφορετικές περιόδους.
    Συμφωνώ απολύτως.Απολαυση βγηκα από την αίθουσα κ ένιωθα γεμάτος . Ή ταινία ήταν όπως έπρεπε να ήταν κ το StarWars που βγήκε πέρσι. Το κατατασω τόσο καλό όπως κ την πρώτη τριλογία κ μετά το TFA. Να προσθέσω ακόμα , τήν πολύ καλή διασκευή του soundtrack από το παλιό . Το cgi απλό , πολύ αληθινό, ευχάριστη έκπληξη σε όλες τις σκηνές.

  15. #15
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

Similar Threads

  1. Star Wars The Clone Wars
    By MaX Payne in forum Comics/Cartoons
    Replies: 34
    Last Post: 29-05-2020, 17:30
  2. [Cinema] Star Wars: The Clone Wars (2008)
    By Phoebus in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 27
    Last Post: 22-11-2008, 13:45
  3. STAR WARS RPG
    By Dr. P in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 6
    Last Post: 03-08-2006, 15:27
  4. Star Wars: Clone Wars @ Cartoon Network
    By Phoebus in forum Comics/Cartoons
    Replies: 1
    Last Post: 10-05-2004, 13:45
  5. Star Wars RPG
    By Phoebus in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 7
    Last Post: 29-04-2004, 23:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •