Results 1 to 14 of 14

Thread: Crowdfunding φάση

  1. #1
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default Crowdfunding φάση

    Το λοιπόν, για πείτε παρακαλώ όσοι ξέρετε ό,τι ξέρετε για το θέμα crowdfunding από Indiegogo.

    Κάποιος μου είπε ότι υπάρχει θέμα με το να ξεκινήσει κάποιος καμπάνια Indiegogo από Ελλάδα από έναρξης capital controls και μετά, είτε λόγω περιορισμού στο ύψος του ποσού, είτε λόγω καθολικής απαγόρευσης και τέτοια. Ξέρουμε αν ισχύει κάτι τέτοιο; Εγώ βέβαια δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο από αλλού, μάλιστα έχω δει φετινές καμπάνιες (πχ https://www.indiegogo.com/projects/m...ve/x/2857883#/ ) να έχουν ολοκληρωθεί χωρίς να φαίνεται κάποιο πρόβλημα.

    Επίσης είναι προτιμότερο να γίνει η ανάληψη σε λογαριασμό Paypal ή σε λογαριασμό τράπεζας απευθείας; Υπάρχει λογαριασμός Paypal full verified ο οποίος μπορεί να χρησιμοποιηθεί, οπότε εκεί δε θα υπάρχει θέμα. Απλά αν υπάρχει κάποια προσωπική εμπειρία πάνω στο θέμα, θα ήταν εκτιμητέα.

    Όσον αφορά τις στρατηγικές κλπ είμαστε πλήρως ενημερωμένοι και το πλάνο ήδη καταστρώνεται, απλά ζητάω πρακτικές συμβουλές με τυχούσες ιδιαιτερότητες για την Ελλάδα οι οποίες δε βρίσκονται στο help content του site και στους οδηγούς γενικά. Για ξεράστε τα λοιπόν όλα για να βρούμε κάποια άκρη.

  2. #2
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    οκ, αφού δεν θέλεις βοήθεια σε στρατηγική και πλάνο δεν ξέρω πολλά για Ελλάδα. Εχω συμμετάσχει μόνο σε μία στο indiegogo (και μία στο kickstarter).
    Γιατί δεν τους ρωτάς απευθείας αν είχαν πρόβλημα;
    1) e4, c5
    2) Νf3

  3. #3
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ναι οκ συμπάθα με, δεν ήθελα να υπονοήσω ότι δε θα ήθελα και κανενός άλλου είδους συμβουλές, αν έχεις κάποιες και για στρατηγική κλπ εννοείται θα τις εκτιμούσα! Έχω διαβάσει τον οδηγό του Indiegogo αλλά οτιδήποτε επιπρόσθετο ευπρόσδεκτο εννοείται.

  4. #4
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Ε χωρίς να γνωρίζω για τι πράγμα συζητάμε, θα έλεγα πως χρειάζεσαι αρκετή προεργασία προκειμένου να είναι επιτυχημένη (αλλά το ξέρεις).
    Αυτό σημαίνει να έχεις ένα δίκτυο, κοινό-κοινότητα να σε στηρίξει και ενδεχομένως να το διαδώσει και να επενδύσεις χρόνο και χρήμα (αλλά τα ξέρεις).
    Το κατάλληλο timing επίσης. Φοβερό σπρώξιμο στην αρχή για να πάει όσο το δυνατόν ψηλότερα και να κάνει μπαμ. Επαγγελματική / ξεκάθαρη παρουσίαση και καλές φωτογραφίες. Στην δικιά μας περίπτωση διάφορες εταιρίες που συνεργαζόμασταν για προώθηση σε Ασία κλπ δεν παίξανε και πολύ μεγάλο ρόλο (ως καθόλου). Εμείς στοχεύαμε βέβαια και σε 250.000 δολάρια.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  5. #5
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Καλά δε μιλάμε για τέτοια ποσά εδώ, μιλάμε για τη χρηματοδότηση της κοπής του album μας, το πολύ στα 3000 ευρώ το υπολογίζω αυτή τη στιγμή. Πολλά αλλάζουν βέβαια μέχρι να έρθει η ώρα και ίσως σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και βρεθεί κάποιο label στο μεταξύ, αλλά δε βλάπτει να έχουμε ένα Plan B καλά οργανωμένο.

  6. #6
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    γενικά ήθελα να ρωτήσω, ποια η άποψή σας για το crowdfunding ως λογική? π.χ. θέλω να οργανώσω μια συναυλία. θα σας κάθονταν αρνητικά αν προσπαθούσα να συγκεντρώσω κάποια από τα έξοδα μέσω τέτοιων πλατφόρμων? (το παράδειγμα φανταστικό ε?)
    Rock or Nothing

  7. #7
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    γενικά ήθελα να ρωτήσω, ποια η άποψή σας για το crowdfunding ως λογική? π.χ. θέλω να οργανώσω μια συναυλία. θα σας κάθονταν αρνητικά αν προσπαθούσα να συγκεντρώσω κάποια από τα έξοδα μέσω τέτοιων πλατφόρμων? (το παράδειγμα φανταστικό ε?)
    Έμένα δεν θα μου ήταν αρνητική. Παρακολουθώ διάφορες πλατφόρμες και έχω συνεισφέρει. Έχω συμμετάσχει και σε 2-3 καμπάνιες
    1) e4, c5
    2) Νf3

  8. #8
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Δεδομένου ότι όσοι συνεισφέρουν ουσιαστικά πληρώσαν την είσοδο στη συναυλία, δλδ δεν θα πρέπει μετά να πανα αγοράσουν εισιτήριο, είναι καταπληκτική ιδέα. ΑΡΚΕΙ να υπάρχει επίσημη επιβεβαίωση από μεριάς καλλιτεχνών, γιατί όχι άλλα κικσταρτερ scams.

    Γενικά το crowdfunding είναι υπέροχη ιδέα.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  9. #9
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Μιλώντας για συναυλία, γιατί όχι απλά προπώληση; Αφού πω ξεκινώντας ότι σαφώς και γαμάει το crowdfunding ως concept (με πρόσφατη επιτυχημένη έως ένα σημείο καμπάνια μας), η λογική του crowdfunding γενικά εμπεριέχει ότι οι backers, από τη στιγμή που ουσιαστικά χρηματοδοτούν το προϊόν/event/κλπ, τους οφείλεται πρόσβαση σε κάτι ιδιαίτερο το οποίο δε θα είναι διαθέσιμο μετά το πέρας της καμπάνιας (πχ εμείς είχαμε αποκλειστικό merch που δεν υπάρχει κάπου πια). Αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο, λίγο δύσκολο να δοθεί κίνητρο σε κάποιον να στηρίξει από πριν, αντί να περιμένει το αποτέλεσμα και να αποκτήσει όταν θα είναι διαθέσιμο.
    Αυτό είναι βέβαια μια πλευρά του πρίσματος για το crowdfunding, υπάρχουν πολλά πράγματα να μελετήσει κανείς.

  10. #10
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    επειδή τέθηκαν κάποια θεματάκια τα οποία δεν μπορούν να απαντηθούν χωρίς να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα, η περίπτωση έχει ως εξής. θέλει κανείς να κανονίσει μια συναυλία - φεστιβάλ και να κρατήσει το εισιτήριο πολύ οικονομικό για αυτό που θα προσφέρει. απώτερος στόχος να καθιερωθεί στη συνείδηση του κόσμου το event και να αποκτηθεί η απαραίτητη εμπειρία ώστε η φάση μελλοντικά να "μεγαλώσει". τα πρώτα χρόνια είναι αποδεκτή η χασούρα ως ένα βαθμό. η προπώληση εισιτηρίων θα είναι κατά πάσα πιθανότητα sold out και όσοι χορηγοί είναι να μπουν, έχουν συνεισφέρει. το κακό είναι η έλειψη ενός χώρου που θα μπορούσε να υποστηρίξει τα εισιτήρια για να καλυφθούν τα έξοδα. εδώ έρχεται η ιδέα του crowdfunding. το event είναι κάτι που θα πραγματοποιηθεί έτσι κ αλλιώς και σκεφτόμουν το crowdfunding "επικουρικά" ως ένα μέσο για προπώληση merch ουσιαστικά. δηλαδή να μην μπουν εισιτήρια ως perks (ίσως ένας περιορισμένος αριθμός), αλλά αποκλειστικό merch για όσους βοηθήσουν τη φάση, το οποίο ποικίλει από μπλουζάκια, μπύρες από συγκεκριμένη συνταγή - ζύμωση, τσίπουρο με την ετικέτα του φεστ, πένες κτλ κτλ.
    Rock or Nothing

  11. #11
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Αυτό ως λογική είναι ακριβώς ό,τι λέω, και όντως θα είχε νόημα. Μπορείς να το παλέψεις και κατά τη γνώμη μου αξίζει τον κόπο. Πάλι, όπως ξαναείπα, πρέπει να μελετηθούν πολλά επί του πρακτέου. Σε ό,τι μπορώ να βοηθήσω όσον αφορά σχεδιασμό, ρώτα ελεύθερα

  12. #12
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    θα συζητηθεί εντός των ημερών με το οργανωτικό τιμ και αν προχωρήσει θα ενημερώσω. thanx!
    Rock or Nothing

  13. #13
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    ένα χεράκι θα προσφέρω και εγώ αφιλοκερδώς.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  14. #14
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    σε όλους
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. νέα haxball φάση
    By Dythor in forum PC & Games
    Replies: 18
    Last Post: 12-04-2020, 11:31
  2. νέα HEROES φάση
    By Firestorm3 in forum PC & Games
    Replies: 7
    Last Post: 16-09-2011, 18:42
  3. Ρετρο φαση κ ετς
    By Boris-san in forum Music Discussion
    Replies: 38
    Last Post: 25-03-2009, 15:12
  4. ipod φάση.
    By zihuatanejo in forum PC & Games
    Replies: 17
    Last Post: 31-01-2009, 14:19
  5. Router φάση
    By Vicotnik in forum PC & Games
    Replies: 8
    Last Post: 20-07-2008, 01:56

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •