Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46

Thread: Brexit

  1. #1
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default Brexit

    Απίθανο αλλά έγινε.

  2. #2
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    απίθανο αλλά ψηφίστηκε.
    Μέχρι να γίνει και ΑΝ γίνει θα το δούμε εν καιρό.
    Επί της ουσίας έχω ξενερώσει που έχουν καπηλευθεί οι εθνικιστές την ψήφο, και έχουν καπελώσει τον "ευρωσκεπτικισμό" , αλλά τι να πεις, αφού τους δίνουν τόσο φωνή θα το κάνουν, είναι μανούλες σε αυτά.
    Από την άλλη ίσως βγει κερδισμένη η ΕΕ (εκτός Γερμανίας) μιας και θα υπάρξει γενικότερη αναστάτωση. Ο κόσμος δεν θέλει να φύγει από την ΕΕ , θέλει να πάψει η Γερμανία να είναι ο αρχινταραβεριτζής του μαγαζιού.
    Και λέγοντας κόσμος δεν λέω εμένα, λέω όλους αυτούς τους "νοικοκυραίους".
    Και πριν προλάβει να τελειώσει ότι έγραφε ο Σαμπρέλας

    FREXIT: Now Marine Le Pen demands MORE EU referendums following historic British vote
    Οι μόνοι που υποστηρίζουν αυτήν την ΕΕ είναι οι πολιτικοί της Γερμανίας και τα φρέσκα έντρις. Το μόνο που με "ανησυχεί" είναι ότι οι Γερμανοί είναι αρκετά ξύλινοι
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #3
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    Nexit ζητησε ο Ολλανδος δεξιος και αποτι ειδα Frexit ειπε ο σαμπρελα. Γελαω.

    σσ: εκανε δηλωση κι ο κωλος: "Ο Αριστοτέλης στα Πολιτικά είχε από τότε προειδοποιήσει για την μεγαλύτερη ασθένεια της Δημοκρατίας,τους Δημαγωγούς. Ψυχραιμία η ΕΕ θα ζήσει"

    Αδωνις
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post

    Οι μόνοι που υποστηρίζουν αυτήν την ΕΕ είναι οι πολιτικοί της Γερμανίας και τα φρέσκα έντρις. Το μόνο που με "ανησυχεί" είναι ότι οι Γερμανοί είναι αρκετά ξύλινοι
    Σόρρυ Σαμπρέλ, αλλά αυτό δεν στέκει. Ακόμη και στη Βρετανία, βλέπεις ότι οι μισοί σχεδόν (μια καλή κουβέντα είναι για το αν αποφάσεις δημοψηφισμάτων για σημαντικά θέματα με τόσο μικρή διαφορά θα πρέπει να εφαρμόζονται) υποστηρίζουν αυτήν την Ευρωπαϊκή Ένωση έναντι των εναλλακτικών*. Σε γενικές γραμμές, οι δημοκοπήσεις, που θέτουν διάφορες εκδοχές του ερωτήματος περί στήριξης της Ε.Ε., δείχνουν αρκετή ποικιλία, αλλά σε καμιά περίπτωση απόρριψη της Ε.Ε. Μάλλον εύθραυστη στήριξη. Δηλώσεις σαν την παραπάνω ουσιαστικά παίρνουν μια τάση και την ανάγουν στη μόνη αλήθεια.

    *Πιθανόν ένα ποσοστό αυτής της στήριξης οφείλεται στο γεγονός ότι δεν είναι ξεκάθαρο ποιες είναι αυτές οι εναλλακτικές. Και εδώ βλέπω εγώ το πρόβλημα τέτοιων δημοψηφισμάτων. Μπορεί το Brexit να μάζεψε μεγαλύτερο ποσοστό, αλλά αυτοί που ψήφισαν φυγή, το έκαναν για 1002 λόγους. Ουσιαστικά, όπως το βλέπω εγώ, ήταν κενό νοήματος το ερώτημα (ή, έστω, πολύ γενικό). Χωρίς να μου προσδιορίζεις την εναλλακτική, δεν μπορώ να απαντήσω αν θέλω ή δεν θέλω να βγω από την Ε.Ε.
    Last edited by sfinotouvlaki; 24-06-2016 at 10:35.

  5. #5
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post

    Οι μόνοι που υποστηρίζουν αυτήν την ΕΕ είναι οι πολιτικοί της Γερμανίας και τα φρέσκα έντρις. Το μόνο που με "ανησυχεί" είναι ότι οι Γερμανοί είναι αρκετά ξύλινοι
    Σόρρυ Σαμπρέλ, αλλά αυτό δεν στέκει. Ακόμη και στη Βρετανία, βλέπεις ότι οι μισοί σχεδόν (μια καλή κουβέντα είναι για το αν αποφάσεις δημοψηφισμάτων για σημαντικά θέματα με τόσο μικρή διαφορά θα πρέπει να εφαρμόζονται) υποστηρίζουν αυτήν την Ευρωπαϊκή Ένωση έναντι των εναλλακτικών*. Σε γενικές γραμμές, οι δημοκοπήσεις, που θέτουν διάφορες εκδοχές του ερωτήματος περί στήριξης της Ε.Ε., δείχνουν αρκετή ποικιλία, αλλά σε καμιά περίπτωση απόρριψη της Ε.Ε. Μάλλον εύθραυστη στήριξη. Δηλώσεις σαν την παραπάνω ουσιαστικά παίρνουν μια τάση και την ανάγουν στη μόνη αλήθεια.

    *Πιθανόν ένα ποσοστό αυτής της στήριξης οφείλεται στο γεγονός ότι δεν είναι ξεκάθαρο ποιες είναι αυτές οι εναλλακτικές. Και εδώ βλέπω εγώ το πρόβλημα τέτοιων δημοψηφισμάτων. Μπορεί το Brexit να μάζεψε μεγαλύτερο ποσοστό, αλλά αυτοί που ψήφισαν φυγή, το έκαναν για 1002 λόγους. Ουσιαστικά, όπως το βλέπω εγώ, ήταν κενό νοήματος το ερώτημα (ή, έστω, πολύ γενικό). Χωρίς να μου προσδιορίζεις την εναλλακτική, δεν μπορώ να απαντήσω αν θέλω ή δεν θέλω να βγω από την Ε.Ε.
    Δεν είμαι κανένας ειδικός οπότε δεν υποστηρίζω με σθένος τις απόψεις μου. Απλά κρίνοντας από τον εδώ κόσμο που φοβόταν την έξοδο από την ΕΕ μου έδιναν την εντύπωση όχι ότι γουστάρουν αυτήν την ΕΕ αλλά πιο πολύ φοβούνται το τι "μπορεί" να έρθει μετά.
    Άλλωστε, και εδώ νομίζω δεν διαφωνεί κανείς, οι μένουμευρώπη σε κάθε χώρα παρουσιάζουν μια πιθανή έξοδο σαν ένα βήμα πριν την καταστροφή χωρίς όμως να εμφανίζουν κάποιο σοβαρό επιχείρημα ενώ οι φευγουμευρώπη μιλάνε για μια αόριστη εθνική κυριαρχία μακριά από την ηγεμονία της ΕΕ (Γερμανίας) επίσης νομίζω χωρίς κάποιο σοβαρό επιχείρημα ότι θα είναι καλύτερα. Μιλάμε πάντα για όλες τις πολιτικές τάσεις που έχουν βήμα και τα λένε.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  6. #6
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ας έχουμε στο μυαλό μας και το ότι The simple answer to the question as to whether the EU referendum is legally binding is “no” όμως λεωγωτώρα.
    Μια χαρά γαργάρα έγινε και το δικό μας περσινό "όχι".

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Δεν είμαι κανένας ειδικός οπότε δεν υποστηρίζω με σθένος τις απόψεις μου. Απλά κρίνοντας από τον εδώ κόσμο που φοβόταν την έξοδο από την ΕΕ μου έδιναν την εντύπωση όχι ότι γουστάρουν αυτήν την ΕΕ αλλά πιο πολύ φοβούνται το τι "μπορεί" να έρθει μετά.
    Άλλωστε, και εδώ νομίζω δεν διαφωνεί κανείς, οι μένουμευρώπη σε κάθε χώρα παρουσιάζουν μια πιθανή έξοδο σαν ένα βήμα πριν την καταστροφή χωρίς όμως να εμφανίζουν κάποιο σοβαρό επιχείρημα ενώ οι φευγουμευρώπη μιλάνε για μια αόριστη εθνική κυριαρχία μακριά από την ηγεμονία της ΕΕ (Γερμανίας) επίσης νομίζω χωρίς κάποιο σοβαρό επιχείρημα ότι θα είναι καλύτερα. Μιλάμε πάντα για όλες τις πολιτικές τάσεις που έχουν βήμα και τα λένε.
    Ακόμη κι έτσι, είναι προτίμηση προς αυτήν την Ε.Ε. και γίνεται φανερό σε πρακτικά ζητήματα. Μπορεί κάποιου να μην του αρέσει η Ε.Ε. όπως έχει, αλλά μπορεί ακόμη να την προτιμάει και να τη στηρίζει σε σχέση με κάτι άλλο. Και γι' αυτό το λόγο να επιλέγει την προσπάθεια αναμόρφωσής της μέσα από τις ίδιες τις διαδικασίες της Ε.Ε.


    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Ας έχουμε στο μυαλό μας και το ότι The simple answer to the question as to whether the EU referendum is legally binding is “no” όμως λεωγωτώρα.
    Μια χαρά γαργάρα έγινε και το δικό μας περσινό "όχι".
    Μικρή σημασία έχει το γεγονός ότι το δικό μας έγινε γαργάρα για το αν θα γίνει και των Βρετανών. Δεν βλέπω ιδιαίτερη πιθανότητα. Στη δική μας περίπτωση τα πράγματα ήταν αντίστροφα.
    Last edited by sfinotouvlaki; 24-06-2016 at 11:47.

  8. #8
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Πρωτοσέλιδο Ελεύθερου Ρύπου, όπως κυκλοφορεί στα site κι όπως θα ΗΘΕΛΑΝ να είχε κυκλοφορήσει στα περίπτερα:




    Πρωτοσέλιδο που μόλις έφτασε:



    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  9. #9
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    παραιτηση Καμερον τον Οκτωβρη. Μαλλον για να ξαναμπουν με τον νεο
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  10. #10
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default


    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  11. #11
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Επί της ουσίας έχω ξενερώσει που έχουν καπηλευθεί οι εθνικιστές την ψήφο, και έχουν καπελώσει τον "ευρωσκεπτικισμό" , αλλά τι να πεις, αφού τους δίνουν τόσο φωνή θα το κάνουν, είναι μανούλες σε αυτά.
    δεν ξέρω το καθόλου το κλίμα εκεί αλλά υπήρχε ρεύμα που υποστήριζε έξοδο από ΕΕ και δεν ήταν εθνικολαικιστοδεξιοτέτοιοι και οι τελευταίοι τους καπέλωσαν;

  12. #12
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    απίθανο αλλά ψηφίστηκε.
    Επί της ουσίας έχω ξενερώσει που έχουν καπηλευθεί οι εθνικιστές την ψήφο, και έχουν καπελώσει τον "ευρωσκεπτικισμό" , αλλά τι να πεις, αφού τους δίνουν τόσο φωνή θα το κάνουν, είναι μανούλες σε αυτά.
    Δεν ειναι μονο οτι τους δινουν φωνη (για τους γνωστους λογους), αλλα ειναι και το γεγονος οτι η mainstream αριστερα οπως ηταν γνωστο και αναμενομενο, αποδειχτηκε εξευτελιστικα λιγη και γελοια. Οταν ειναι πλεον ολοφανερο οτι προκειται για ενα ματσο λιγουρια που το μονο διαφορετικο που μπορουν να κανουν ειναι καποια συγκεκριμενα identity politics (να τσιπανε και τιποτα αριστεροι του γλυκου νερου και τιποτα φρικια) χωρις καμια εναλλακτικη για την αγρια φτωχοποιηση του κοσμου (καλα, επαναστατικη προοπτικη μονο στο call of duty η σε αλλες χωρες), τοτε η ακροδεξια θα χωνεται με μεγαλη ανεση. Και δωστου μετα ημεριδες και συζητησεις σε ινστιτουτα σοσιαλιστικου προβληματισμου και αριστερης περισυλλογης, απο την προαναφερθεισα αριστερα, για να βρεθουν τα αιτια ανοδου της ακροδεξιας:
    Spoiler
    Ηταν αναδρομος ο ερμης και φταιει η κακια η ωρα.
    .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Το παραπάνω είναι το πόρισμα των συνεδρίων της underground αριστεράς, η οποία συστηματικά αποδεικνύεται άξια των περιστάσεων, σχετικά με τη μη-επαναστατικοποίηση των μαζών; Πρόκειται για κάποιου είδους identity politics εντός της αριστεράς;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Το άλλο το ερώτημα δεν έχει απάντηση;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Οπότε κοιμόμαστε ήσυχοι. Οι άλλοι φταίνε!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •