Results 1 to 10 of 10

Thread: The Conjuring 2 (2016)

  1. #1
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default The Conjuring 2 (2016)



    Παρακολούθησα με ταπεινές προσδοκίες και με περίμενε ευχάριστη έκπληξη! Αν είστε φαν του είδους και αντέχει το πετσί σας δυνατές τρομάρες (ο Wan δεν αστειεύται), ορμάτε στους σινεμάδες. Εξυπακούεται ότι μία τέτοια ταινία παίζει το καλύτερο χαρτί της μέσα στην κινηματογραφική αίθουσα και όχι στο λάπτοπ μεσημεριάτικα...
    Η διανομή είναι πολύ καλή, οι χαρακτήρες ισορροπούν διασκεδαστικά ανάμεσα σε ρεαλιστικούς έως υπερβολικούς. Ο ρεαλισμός αρκεί για να κερδίσει το ενδιαφέρον σου ενώ τα πιο... πολύχρωμα στοιχεία προσφέρουν ψυχαγωγία, αποτυπώνοντας χιπ Αμερικάνους κυνηγούς φαντασμάτων στο γραφικότατο Λονδίνο των 70's. Η ποιότητα παραγωγής γενικά γαμεί και δέρνει, δεν με άφησε πουθενά παραπονεμένο από παραφωνίες ή ελλείψεις, ειδικά η ατμόσφαιρα της εποχής και το vintage της όλης φάσης είναι σκέτη απόλαυση...
    Η πλοκή είναι βατή και καλοκουρδισμένη, η ταινία από την αρχή της φροντίζει να σε απαλλάξει από την ανάγκη επίλυσης κάποιου υπερπερίπλοκου μυστηρίου και ...σε παίρνει από το χεράκι, σφιχτά, για να σε οδηγήσει στον απώτερο σκοπό της: Να έχεις την τρίχα συρματόβουρτσα επί δύο γαμημένες ώρες.
    Κάπου μετά το πρώτο μισό, άρχισα κάπως να ...προσαρμόζομαι στον αδυσώπητα βαρύ ρυθμό της ταινίας. Μέχρι τότε σχεδόν... παρακαλούσα για λίγο "ελαφρύ" διάλογο και πλοκή, για να πάρω μια ανάσα από τους αλλεπάλληλους τσαμπουκάδες.
    Δεν παίρνω γενικά χαμπάρι από jump scares, μάλιστα τα βρίσκω και κάπως φτηνό τέχνασμα. Η επιτυχία του Wan λοιπόν έρχεται από ένα ευρύτερο πλαίσιο τεχνικών. Σου κόβει (κυριολεκτικά) την ανάσα από τον ρυθμό του, τα κάδρα και τις σκηνές του, από το πώς σου δίνει χώρο να μπεις μέσα στις σκηνές του. Ταυτόχρονα ο χρόνος και η πλοκή τρέχουν, μέχρι να σε χτυπήσει από το πουθενά η τρομάρα, σαν γαμημένος κουβάς με παγάκια!
    Δεν είναι κάποια αποκάλυψη η ταινία, μάλιστα διαβάζω κριτικές που λένε ότι είναι τίμια αλλά όχι τόσο δυνατή όσο η πρώτη (την οποία είχα δει σπίτι με 15 νοματαίους χάρβαλο, δεν μπορώ να συγκρίνω). Για το είδος της όμως, την προτείνω ανεπιφύλακτα. Πρέπει να είσαι πολύ απαιτητικός θεατής (ή αρκετά ψυχάκιας) για να βγεις από την αίθουσα και να τολμήσεις να πεις "μεχ"....

    Deafening, painstaking, BB King

  2. #2
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    δειχνει αρκετα τρομαχτικο!!!!!! θα το δω

  3. #3
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    Δεν το είδα στο σινεμά, δεν ήξερα καν πως έπαιζε αυτή την περίοδο, οπότε το κατέβασα και το είδα αφού αμέσως πριν έβαλα το 1ο για να το θυμηθώ και την προηγούμενη είχα δει το Αναμπελ που σχετίζονται.
    Νομίζω πως είμαι προς το meh, για να πω την αλήθεια.
    Στα μισά που λέει ο Gonzo συμφωνώ, απλά δεν είχε το κάτι παραπάνω που θα ήθελα και σίγουρα δεν είχα καμιά αίσθηση σηκωμένης τρίχας καθ όλη την διάρκεια.
    Δεν είναι πως φταίει η ταινία αλλά μετά το Ju On που είχα δει πριν πόσα χρόνια και ακόμη με τρομάζει, νομίζω χρειάζομαι κάτι τέτοιου επιπέδου για να μην με χαλάσει κάτι.
    Όπως και να 'χει, χθες πάλι συζητούσα για αυτή με τον γαμπρό μου και του πρότεινα να την δει αλλά χωρίς να του δώσω πολλές πολλές ελπίδες -σε σχέση μάλιστα με αυτά που είχε διαβάσει-.

    Meh, λοιπόν και αυτό.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  4. #4
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    δεν το καταλαβες

  5. #5
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    ...ή απλά είμαι ατρόμητη!
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  6. #6
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ολοκληρος παντοδυναμος ΔΑΙΜΟΝΑΣ και εκανε ολον αυτον τον σαματα για της πουτσας τον χαβα
    και εχασε στο τελος λολ

  7. #7
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Spoiler
    Μάθαν το όνομά του αφού
    Γι'αυτό δεν καταφέρνω τίποτα μάλλον στη ζωή μου, όπου πάω συστήνομαι.

  8. #8
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    που τους το ειπε ο ιδιος ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ

    το οτι ειναι βασισμενο σε ''πραγματικια'' υποθεσις με κανει να σκεφτομαι ακομα πιο εντονα την λυσις της θερμοπυρηνικης καταστροφης

  9. #9
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    //όλο το θρεντ// = το φόρουμ που αγάπησα

    Deafening, painstaking, BB King

  10. #10
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by Dr.Gonzo View Post
    //όλο το θρεντ// = το φόρουμ που αγάπησα
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

Similar Threads

  1. USA 2020 (former 2016)
    By tsimpouklano in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 428
    Last Post: 06-10-2022, 16:26
  2. [TV] Preacher
    By Parasight in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 14
    Last Post: 01-08-2017, 00:10
  3. Euro 2016
    By jack the ripper in forum Athletics
    Replies: 45
    Last Post: 08-07-2016, 13:54
  4. [TV] 11 22 63 (2016)
    By Raven Lord in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 12
    Last Post: 07-04-2016, 14:40
  5. Blastfest 2016 - 17-20 Feb 2016 - Bergen (NO)
    By jimid in forum Live & Events Talk
    Replies: 13
    Last Post: 27-02-2016, 16:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •