Results 1 to 11 of 11

Thread: Omega Monolith - Fungus [2016]

  1. #1
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default Omega Monolith - Fungus [2016]

    Αντί εισαγωγής
    Ήταν 28-06-2012, 20:32 όταν στο ER μπήκε ενα ποστ για μια καινούρια μπάντα από κάποιον user που δεν ήταν και τακτικός ποστερ.
    Πρώτη εντύπωση θετικούλα, καλό λέω αλλά τι είναι πάλι αυτό, υπάρχει ένα ενδιαφέρον από τον κόσμο τον δικό μας ρε παιδί μου αλλά και πάλι "τι ειναι πάλι αυτό". Αργώ να δω τα παιδιά ζωντανά και συνεχίζω να έχω αυτήν την περιέργεια.
    Τελικά τους βλέπω λάιβ , οκ λέω καλά στα μπαντκαμ και στα mp3 αλλά αυτό που ζεις σε κάθε λάιβ Omega Monolith είναι μοναδικό. Είναι η εμπειρία της μυσταγωγίας καθώς ο Omega στήνει το τελετουργικό ενώ ο Monolith σκαλίζει τα σωθικά σου και σε προετιμάζει να αφεθείς στα ταξίδια μέσα στον χρόνο μπρος και πίσω.
    Έχοντας κάνει home page την επική εμφάνιση στο Fuzz που είχαν βγει πριν τον Στιβεν Ο' Μάλλεϊ έβαζα σε κάθε γνωστό, φίλο , άγνωστο , περαστικό κλπ να το δει γιατί οκ καλοί είναι αλλά ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΣ ΖΩΝΤΑΝΆ .....

    Και φτάνουμε στο 2015 που ατυχίες δεν τους επιτρέπουν να βγει η κυκλοφορία που επιθυμούσαν, προσπερνάνε με άνεση και μέσα στο 2016 σκάει η ΜΠΌΜΠΑ, βινύλιο λέει , φέρε λέμε , είναι καλό μου λένε, το φαντάζομαι λέμε, αλλά μέσα μου είμαι κολλημένος μα είναι μια live μπάντα τι να μας πει το στούντιο. Τελικά με δυσκολίες καταφέρνω να το βάλω στο πικαπ , ενας δίσκος 3 τραγούδια, ας ακούσω λέω το πρώτο (λες και δεν το έχω ξανακούσει λέω μέσα μου)





    Λοιπόν εδώ μου χαμογελάνε τα δυο αλάνια κοροϊδευτικά και μου λένε ΠΩΣ ΣΟΥ ΦΆΝΗΚΕ?
    και όντως πως να μου φανεί, ξεκινάει το άλμπουν με το The Future Is Gone και για 21 λεπτά τριπάρω με φλαςμπακ στο μυαλό μου, τι φοβερή παραγωγή τι γαμάτο στήσιμο και ναι έχει το διαφορετικό το γυαλισμένο πάνω όμως σε μαύρο ματ χρώμα. Οι λούπες με στοιχειώνουν φτάνουμε κάπου στην μέση και σαν να έχει βγει κάποιος και να σου λέει κοίτα φίλε καλά τα άκουσες αλλά σίγουρα τα κατάλαβες? και σκάνε σήματα μορς μπαίνει ένα υπερωκεάνιο στο σαλόνι, στην αρχή λες οκ μάστορας ο καπετάνιος και ΣΚΆΝΕ ΤΑ ΑΠΌΝΕΡΑ και με κάνουν από πάνω μέχρι κάτω μούσκεμα , συγχρόνως το υπερωκεάνιο αποδεικνύεται πολύ βαρύ και με πιάνω να κάνω χεντ μπανγκινκ σαν πιτσιρικάς 38 χρονών κσερογο, το μέλλον έφυγε ...
    Τελειώνει το τραγούδι και είμαι σε φάση "βρε τι πάθαμε", γυρίζω πλευρά,
    The Time has come και ο Monolith παθαίνει αυτήν την παράκρουση και σε προετοιμάζει με το κομπρεσέρ για το εκτελεστικό απόσπασμα. Ασυναίσθητα πλησιάζω τον ενισχυτή και δυναμώνω λίγο, και μετά λίγο ακόμα και μετά ακόμα περισσότερο και μετά λέω όπα θα σε διώξουν από την γειτονιά. Και αφού περνάνε τα πιο σύντομα 12 λεπτά της ζωής μου με ενημερώνουν από το control ότι The Past is now
    Κάπου εδώ να πω ότι αυτό το τραγούδι κάθε φορά που το ακούω μου βγάζει κάτι χορευτικό, ίσως φταίει που σε κάποια φορά που τους είδα έβαλαν μπρος και μια μικρή ατμοσφαιρική στρομπόμπαλα και μέσα από καπνούς και μυρουδιές χαρωπών μουσάτων με καλλίγραμμες κοιλιές να λικνίζονται σε ένα επικότατο ξεγύμνωμα κάθε προκατάληψης. Σε τραβάει από τα μυαλά σου φωνάζει ρε αφέσου , που να πάω ρε, το παρελθόν είναι τώρα και το κεφαλάκι κάνει μπρός πίσω και συ βιώνεις μια βουβή ταινία με πρωταγωνιστή εσένα σάουντρακ από τους Omega Monolith και κομπάρσους τον υπόλοιπο κόσμο.
    Τίτλοι τέλους

    Είτε σου αρέσουν είτε δεν σου αρέσουν είσαι υποχρεωμένος να παραδεχτείς, ότι επέλεξαν να κάνουν την μουσική τους πάνω σε δικά τους πλαίσια ξεπερνώντας ένα τετριμμένο ήχο, φεύγοντας από το "μια από τα ίδια" και απλά προσφέροντας το λιθαράκι τους σε αυτό που λέγετα εξέλιξη στην καλή βαριά μουσική.
    Το συγκεκριμένο άλμπουμ εγώ το θεωρώ ως διαβατήριο στην καταξίωση εκτός συνόρων , όχι γιατί οι άλλες 2 κυκλοφορίες δεν ήταν συνταρακτικές (το victims of your past είναι ακόμα ένα από τα καλύτερά μου κομμάτια όλων των εποχών) αλλά γιατί δεν φτάνει μόνο το γλυκό αλλά χρειάζεται και το περιτύλιγμα. Και το Fungus είναι μια καλή ακριβή παραγωγή που δείχνει ότι δεν χρειάζεται να είσαι επαγγελματίας για να κάνεις επαγγελματική δουλειά.

    Ραντεβού την Κυριακή λοιπόν στην παρουσίαση γιατί τελικά
    ...Time Is Unimportant...
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #2
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    ναι αλλα τι ωρα θα νγουν γιατι πριν τις δεκα δυσκολα θα προλαβουμε να μαστε εκει. για πες μας εσυ που εισαι μεσα στα κολπα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  3. #3
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Σαμπρέλας κλασικά

    Έχω αρχίσει να καταλαβαίνω στο bandcamp τι είναι αυτό με το οποίο έχουμε να κάνουμε εδώ, αλλά περιμένω να πάρω τα βινύλια στα χέρια μου για να κάνω κι εγώ τη μυσταγωγία. Να επισημάνω αυτό το οποίο έχει την άπειρα μεγαλύτερη σημασία εδώ:
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    επέλεξαν να κάνουν την μουσική τους πάνω σε δικά τους πλαίσια
    κάτι ακριβώς που είχα πει κι εγώ σε review των Universe217 κάτι χρόνια πριν. Αυτό από μόνο του, τέλος.

  4. #4
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Εμενα με επεισες παντως. Εστειλα να παραγγειλω.

  5. #5
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    ναι αλλα τι ωρα θα νγουν γιατι πριν τις δεκα δυσκολα θα προλαβουμε να μαστε εκει. για πες μας εσυ που εισαι μεσα στα κολπα
    εκεί κάπου 10 και κάτι θα ξεκινήσουν κρίμα όμως αν δεν είσαι πιο νωρίς
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  6. #6
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    εχω μαθηματρα ρε γαμωτο ακομα τρεχω σα μαλακας. θα προσπαθησω να ειμαι εκει για την πορωσηηηη
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  7. #7
    Senior Member cynic's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    1,769

    Default

    Kλάμα. Πρωτη φορα τους ειδα live. Βοηθησε ο χωρος που τελικά ηταν οτι καλύτερο για αυτο το live.Απιστευτοι, δεμένοι, εκτελεστικά άψογοι. Το πιλοτήριο που είχε στα πόδια του ο Τάκης και τα 6 κεφάλια + 6 διπλές καμπίνες αξιοποιηθηκαν στο έπακρο και δεν ήταν υπερβολή.Διαχωρισμός καναλιών , διαύγεια σε κάθε νότα και οταν έσκαγαν τα high gain riffs, απλά ο χώρος συντονιζόταν στις σωστές συχνότητες με το σώμα.Άψογες στάθμες στο κάθε τι, με τετοιο stack θα μπορούσε να ξεφύγει σε εντάσεις η φάση, αλλά οχι. Μια χαρά ολα. Drums οπως πρέπει απο έναν άνθρωπο που έχει δείξει τα προσόντα του εδω και χρόνια. Μετρημένος, full της grooveας, το κάθε χτύπημα είχε λόγο στο που , πως και στο γιατί.Σε σημεία βγαίναν riffs που συμπληρώναν τις κιθάρες.Απο τα drums.

    Tεράστιοι, μπράβο και να συνεχίσουν ετσι και καλύτερα.

    Μιας και παρακολουθούσα την μπάντα "δισκογραφικά" αλλα δεν είχα καταφέρει να τους δω ζωντανά μέχρι σήμερα, πιστεύω οτι το μόνο "αρνητικο" σημειο ειναι οτι το υλικό οσο καλό (και αν) είναι , πρέπει κάποιος να το ζήσει live ίσως και πρίν το ακούσει γενικότερα.Δεν αναπαράγεται στην ολότητα του με συμβατικά μέσα. Όσο δυνατά και να βάλεις τον ενισχυτή στο σπίτι το βινύλιο.'Oσες φορές και να δεις live vids στο youtube...Ναι, είναι απο αυτές τις μπάντες τα παιδιά.

    PS: Νικος Βελιώτης ιδανικό drone intro.Επίσης σωστή ένταση που για μενα ειναι + σε τετοιο στυλ ήχου.

  8. #8
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Το λάιβ










    Διάβασα την υπόσχεση από 3 shades of Black ότι σύντομα θα έχουμε και ένα πιο "οφισιαλ" ριλιζ του λάιβ.
    Μέχρι τότε , πάμε απ εδώ
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post

    Διάβασα την υπόσχεση από 3 shades of Black ότι σύντομα θα έχουμε και ένα πιο "οφισιαλ" ριλιζ του λάιβ.
    Μέχρι τότε , πάμε απ εδώ
    Το προσυπογράφουμε, έρχεται σύντομα.

  10. #10
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    να πούμε ότι πρόκειται περί μεγάλου δίσκου και περί άκρως συγκινητικού review από τον κοιλίτσα.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    να πούμε ότι πρόκειται περί μεγάλου δίσκου και περί άκρως συγκινητικού review από τον κοιλίτσα.
    Είναι πιθανόν απ'τα ωραιότερα reviews δίσκου που έχουν γίνει. Straight from the heart που λεν' και στο χωριό μου.

Similar Threads

  1. Omega Monolith
    By takissam in forum Self-Promotion
    Replies: 35
    Last Post: 25-11-2016, 08:41
  2. OMEGA MONOLITH / HEDVIKA / KORSIKOV ~ 27-03-2015 @ AN CLUB
    By KoiliaSamprela in forum Live Reports
    Replies: 3
    Last Post: 29-03-2015, 13:32
  3. Replies: 2
    Last Post: 31-03-2014, 20:58
  4. Replies: 3
    Last Post: 16-07-2013, 21:20
  5. Replies: 8
    Last Post: 15-07-2013, 11:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •