Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42

Thread: Stellaris (Στελαρας)

  1. #1
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default Stellaris (Στελαρας)

    εδώ παίζει στελάρις το γκέημ της δεκαετίας τι με λες τώρα
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  2. #2
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    εδώ παίζει στελάρις το γκέημ της δεκαετίας τι με λες τώρα
    Καλα δε το περιμενα να ξανακολλησω τοσο με 4Χ παιχνίδι, πραγματικά γκεημ της δεκαετιας.
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  3. #3
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by wraithgr View Post
    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    εδώ παίζει στελάρις το γκέημ της δεκαετίας τι με λες τώρα
    Καλα δε το περιμενα να ξανακολλησω τοσο με 4Χ παιχνίδι, πραγματικά γκεημ της δεκαετιας.
    για πείτε τι είναι αυτό?
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  4. #4
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Strategy game γαλαξιακης εξερευνησης, αντιστοιχο με το Civilization σε πολυ πολυ μεγαλυτερη κλιμακα (και οφφ τοπικ επισης, αφου δεν υπαρχει καμια συγκριση, πολυ διαφορετικα παιχνιδια). Φαινεται υπεροχο οντως, αλλα οσο εχει $40 στο Steam, ας ειναι οσο υπεροχο θελει. Αμα παιξει καμια προσφορα στο summer sale (που δεν το κοβω γιατι θα ειναι ακομα καινουριο) θα το τσιμπησουμε. Μαλλον για Black Friday θα περιμενουμε ή και του χρονου. Αμα εχεις 40 λεπτα αλλα οχι 40 ευρω διαθεσιμα (καταπληκτικο το χρονοοικονομικο αστειο μου), τοτε τσεκαρε αυτο:





    Μονο η διαδικασια επιλογης πολιτισμου, πλανητη, κτλ, εχει τοσο απειρο customization που μπορει να παρει κανα 2ωρο λεει.

  5. #5
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Σόρρυ για το οφ τόπικ αλλά βαριέμαι να κάνω θρεντ. Εννοείται το civilization δείχνει κουλ και όπως πρέπει απλά φέτος με stellaris και hearts of iron 4 θα είναι η χρονιά paradox. Για να μην πούμε για τις απύθμενες σειρές europa universalis και crusader kings. Αν σας έχουν φανεί δύσκολα παραδίδω ιδιαίτερα σκάιπ κλπ. Πρόκειται για ένα απίθανο στούντιο που απλά δημιουργεί grand strategy φαντασιώσεις.

    Επίσης παιδιά δεν αγοράζουμε από steam πλην εκπτώσεων. Γιαυτό υπάρχουν τα μαγαζιά με cd keys. Πρώτα πάμε allkeyshop και συγκρίνουμε τιμές. Η αξιοπιστία είναι 100% τουλάχιστον απο εκεί που ψωνίζω εδώ και χρόνια. Οι τιμές 30-40-50% κάτω από την πρώτη μέρα σχεδόν.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  6. #6
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default Stellaris (Στελαρας)

    Έλα πείτε εδώ. Το πήρα Σάββατο πρωί και για άτομο που "δεν έχει χρόνο" το time played γράφει 23 ώρες... (ΟΚ το άφησα να τρέχει και όταν κοιμόμουν)

    Είναι ακριβώς το sequel που ονειρευόμουν όταν έπαιζα Ascendancy και Master of Orion 2. Γαμάει τα πάντα.
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  7. #7
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Εξαιρετικό, έχω παίξει πάνω από 30 ώρες και νιώθω πως δεν έχω δει τπτ, δηλαδή γενικευμένο πόλεμο, προχώ τεχνολογίες, federations, κλπ.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  8. #8
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Bravo, oraio topic asimoulis, mia grammi review ki auto de leei tipota. Ama variosoun, giati ekanes topic? Asto na to kanei allos.

  9. #9
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Σ'αγαπώ.

    EDIT: παίξτο ρε μαλάκα και μη λες πολλά
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  10. #10
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Fixxer να σου πω απλα οτι στο τελευταιο παιχνιδι την κυριακη εκανα colonize ενα πλανητη, φαινοταν πολυ ωραιος. Συντομα αρχισαν να ερχονται αναφορες ομως οτι ενα συγκεκριμενο φυτο στον πλανητη ειχε γυρη που οταν την εισεπνεαν οι colonists τους εδινε ενα αισθημα ευφοριας (μαστουρα δηλαδη). Μετα απο λιγα χρονια οι δεικτες παραγωγικοτητας ειχαν πεσει στο μισο, εργατες και υπευθυνοι απλα μαστουρωναν με γυρη ολη την ωρα αντι να δουλευουν και γενικα δεν εβγαινε η φαση. Επειδη λοιπον η φυλη που επαιζα ηταν κατι πολεμοχαρεις σαυρες του διαστηματος, εστειλα ενα task force το οποιο κατεληξε να εκτελεσει τους stoners της διοικησης και να κηρυξει παρανομη τη χρηση γυρης. Ακομα δεν ξερω τι θα παιξει στο τελος γιατι καπου εκει αναγκαστηκα να το κλεισω και δεν εχω προλαβει να ξαναπαιξω...

    Το παιχνιδι εχει ακριβως το βαθος που θα ηθελε καποιος σαν και μενα που δεν εχει χρονο να ασχοληθει με τερατα τυπου crusader kings 2 / europa universalis 4 αλλα ταυτοχρονα ειναι πασπαλισμενο με τετοια μικρα events που το κανουν πιο ιδιαιτερο. Αυτο ειναι που για μενα το ανεβαζει πανω απο civilization 5 πχ που ειναι πανεμορφο παιχνιδι αλλα δεν εχει τοσες ευκαιριες για τετοιου ειδους ιστοριουλες που σε κανουν να θυμασαι συγκεκριμενα playthroughs πιο εντονα...

    Edit: θα ελεγα ψηθειτε για multiplayer αλλα εδω ενα worms δε μπορουμε να κανονισουμε...
    Last edited by wraithgr; 18-05-2016 at 13:23.
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  11. #11
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Μιας και αναφέρθηκε CK2, είπα να το ξεκινήσω πάλι και μετά από κάποια χρόνια διαπιστώνω με χαρά ότι έχει βελτιωθεί πάρα πολύ το παιχνίδι.

    Η φάση είναι η εξής, ξεκινάς Ουγγαρία




    και καταλήγεις


    Spoiler
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  12. #12
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Αν κερδισω κανα τζοκερ ή όταν βγω στη συνταξη (εδω γελανε) μονο τετοια και elite dangerous θα παιζω!
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  13. #13
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by wraithgr View Post

    Edit: θα ελεγα ψηθειτε για multiplayer αλλα εδω ενα worms δε μπορουμε να κανονισουμε...
    έχω δοκιμάσει στο eu4 είναι τέρμα άχαρο (unplayable θα έλεγα εγώ) λόγω διαρκούς χρήσης spacebar
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  14. #14
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  15. #15
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Quote Originally Posted by wraithgr View Post

    Edit: θα ελεγα ψηθειτε για multiplayer αλλα εδω ενα worms δε μπορουμε να κανονισουμε...
    έχω δοκιμάσει στο eu4 είναι τέρμα άχαρο (unplayable θα έλεγα εγώ) λόγω διαρκούς χρήσης spacebar
    Ε καλα στο multi δεν παιζεις με space, το βαζεις στη μεσαια ταχυτητα και οτι προλαβει ο καθενας... Το θεμα δεν ειναι να παιξεις ανταγωνιστικα αλλα να δημιουργησεις ενδιαφερουσες/αστειες καταστασεις
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •