Results 1 to 13 of 13

Thread: douleia apo to spiti

  1. #1

    Default douleia apo to spiti

    einai kati eksaretika eksairetiko. wstoso einai poly dyseuretes theseis, exw vrei monaxa mia kai tyxaia, se site ths etairias pou th dinei.

    gnorizei kaneis kana genikotero portal opou exei perissoteres douleies pou sou prosferoun ergasia apto spiti? gia otidhpote IT kyriws, oxi developer oute freelancing omws gia twra

  2. #2
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    www.xvideos.com

    edit: λολ σόρι διάβασα δουλειά για το σπίτι

  3. #3

  4. #4
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    λινκντιν και θα σε βρουν,
    Για remote παίζουν συνήθως θέσεις devops που σου δίνουν κάτι "ικανοποιητικό" αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω να πετύχω καιρό από σοβαρή εταιρία.
    Επίσης πάρε σβάρνα τα σάιτς των vps providers που ζητάνε τακτικά έτσι κόσμο πχ https://www.vultr.com/corporate/careers/
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #5
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Βρίσκομαι κατά τη διάρκεια αναζήτησης full remote δουλειάς τον τελευταίο καιρό σαν developer. Κάποιες παρατηρήσεις:

    1. Εγώ έχω μόνο fails μέχρι τώρα. Ο κύριος λόγος είναι γιατί είναι ΠΑΡΑ πολύ απαιτητικές οι περισσότερες εταιρείες. Και λογικό, ο άλλος θα σε πάρει για κάτι που θα κάνεις εξ' αποστάσεως, οπότε εφόσον δε βλέπει τη φάτσα σου καθημερινά πρέπει να σε περάσει από πολλά φίλτρα παραπάνω για να πειστεί ότι πρέπει να σε προσλάβει.

    2. Το 70% των αγγελιών είναι για web (backend or frontend). Ένα 20% σε DevOps που είπε ο Σαμπρέλας (με ανοδική τάση) και το υπόλοιπο 10% random sofware developerίστικες δουλειές.

    3. Πουλάει πολύ ο όρος full-stack. Να έχει δηλαδή ιδέα ο developer από όλο το "stack" της παραγωγής λογισμικού, από infra, DevOps, CI μέχρι actual coding, testing και documentation/support. Ίσως είναι γενικώς και το next-step της φυσιογνωμίας του σύγχρονου developer, να μπλέκεται δηλαδή σε όλα τα στάδια παραγωγής του λογισμικού πλέον και όχι να παίζει πχ ο διαχωρισμός developer - tester. Το παλιό ξεπερασμένο μοντέλο καταρράκτη αντικαθίσταται από Agile μεθόδους κλπ κλπ.

    4. Γενικότερη παρατήρηση είναι ότι το remote work ειδικά για developer δουλειές έχει ανοδική τάση, για πολλούς λόγους. Χώρια από τα κόστη μιας εταρείας να πληρώνει γραφεία, ρεύμα, εγκαταστάσεις, εξοπλισμό κλπ, πάει και η όλη κουλτούρα προς τα κει, το open source είναι μεγάλο δείγμα. Προσωπικά πιστεύω ότι ποτέ δε θα εκλείψει ο παραδοσιακός τρόπος "εταιρεία-γραφεία-κλπ" αλλά σε μερικά χρόνια το remote θα έχει ένα 20% εργαζόμενων developers.

    Πηγές που (κυρίως) αναζητώ δουλειά τέτοιου τύπου:
    - remoteok.io (πολύ πράμα και ανανεώνεται και συχνά)
    - επίσης βρήκα αυτό στο github: https://github.com/lukasz-madon/awesome-remote-job

    @Σαμπρέλα, δεν έχω LinkedIn και βαριέμαι οικτρά να φτιάξω, θέλεις να με πείσεις;

    Γενικά η συζήτηση αυτή με ψήνει άπειρα και θέλω να την κάνουμε πάντως.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  6. #6
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Έχοντας μια δουλειά που επιτρέπει remote working έχω να πω πως ναι είναι μεγάλη άνεση και ευκολία να μπορείς να το κάνεις αλλά για long term είναι και δύσκολο και βαρετό. Bέβαια αν είσαι Ελλάδα και παίρνεις μισθό Αγγλίας είναι καλή φάση αλλά αν είσαι κάπου που έχεις πρόσβαση στα γραφεία ούτως η άλλως θα έλεγα να το σκεφτείς.

    Tώρα για το που μπορείς να βρεις τέτοιες θέσεις, τσεκάρετε https://stackoverflow.com/jobs?allowsremote=true και  https://weworkremotely.com/
    We revel in our time.

  7. #7
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    @Σαμπρέλα, δεν έχω LinkedIn και βαριέμαι οικτρά να φτιάξω, θέλεις να με πείσεις;
    Δεν μπορώ να σε πείσω ούτε το γουστάρω επίσης, απλά "έπρεπε" να το κάνω για δημόσιες σχέσεις με συνεργάτες που έχουμε τα τελευταία χρόνια εκτός Ελλάδας.
    Από κει και πέρα εμένα μου έχουν σκάσει κατά καιρούς δουλειές επί προσωπικού αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας, απλά νομίζω είναι ένα καλό χαμπ αν έχεις καλά χτισμένο προφίλ και skills που παίζουν την κάθε περίοδο σε fotm. Εμένα μεγάλο σουξέ έκανε το εξπερτιζ μου σε VM (αρχίδια εξπερτιζ αλλά υπάρχουν κόσμος και κοσμάκης που δεν κατέχει τίποτα)
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  8. #8

    Default

    emperor dikio exeis alla h douleia mou exei kataktithei apo india. m'aresei kai to prwto similar thread apo katw

    vm - ti periexei to vmware cert as poume? ti zitane apo vm gnwseis? kserw px pws na setareis linux h windows gia na stiseis db server mesa se vm, storage/memory/os settings ta panta, poso rolo varaei?

  9. #9
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Firestorm View Post
    emperor dikio exeis alla h douleia mou exei kataktithei apo india. m'aresei kai to prwto similar thread apo katw

    vm - ti periexei to vmware cert as poume? ti zitane apo vm gnwseis? kserw px pws na setareis linux h windows gia na stiseis db server mesa se vm, storage/memory/os settings ta panta, poso rolo varaei?
    Να σου πω κατ αρχήν ότι πλέον έχει μειωθεί αρκετά η ζήτηση σε VMware και παίζουν όλο και περισσότερο με OpenStack. Τώρα να στήσεις μια db σε ένα vm είναι μεγάλη συζήτηση , αλλά σε γενικές γραμμές δεν ζητάνε κάτι τέτοιο όσο διαχείριση ESXI, vcenter , και πάνω απ όλα troubleshooting.
    Βλέπω επίσης σε άνοδο και storage administrators και ειδικότερα CePH
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #10
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Firestorm View Post
    full remote einai h fash, siga siga an arxisoune oloi na afinoun grafeiodouleies kai na APAITOUN full remote tha allaksei
    lol

  11. #11

  12. #12
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Βρίσκομαι ένα βήμα πριν τη συμφωνία για remote δουλειά με γερμανική εταιρεία, software developer, κυρίως python, σε αντικείμενο big data και μηχανές αναζήτησης. Όλα καλά κι όλα ωραία, όμως: μου είπαν ότι για να μπορούν να ελέγχουν άμα δουλεύω ενώ θα βρίσκομαι από απόσταση, θα με κάνουν monitor με ένα προγραμματάκι ονόματι flexistation.

    Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος; ξέρει κανείς ακριβώς περί τίνος πρόκειται;

    Από λίγο που έψαξα, δεν πρόκειται απλά για ένα προγραμματάκι που κάνεις login όταν ξεκινάς δουλειά και logout όταν σταματάς και αρκεί για αυτούς να έχει μετρήσει 8 ώρες. Μπορεί να παίρνει screenshots, να μετράει τα clicks και τα keystrokes (όχι όμως σε ποιο παράθυρο γίνονται) και διάφορα άλλα. Όπως καταλαβαίνετε, υπάρχει ένα θέμα privacy εδώ πέρα.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  13. #13
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Πάρε κανα laptop που θα ειναι αποκλειστικά για την δουλειά, το κοτσάρεις δίπλα στο desktop και κάνεις ότι γουστάρεις.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

Similar Threads

  1. ratsimos stin douleia :P
    By ari-m in forum General Discussion
    Replies: 23
    Last Post: 12-11-2009, 17:28
  2. Douleia
    By Moonspellheim in forum The Marketplace
    Replies: 2
    Last Post: 15-05-2007, 15:59
  3. DOULEIA
    By AngelOfSorrow in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 05-07-2004, 17:52
  4. Douleia
    By president in forum General Discussion
    Replies: 59
    Last Post: 06-02-2004, 20:01
  5. DOULEIA DEN EIXE O DIAOLOS (aka Eyagelatos)....
    By When Black Roses Bloom in forum General Discussion
    Replies: 25
    Last Post: 22-12-2003, 14:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •