Results 1 to 3 of 3

Thread: Converge / Blood Moon / Crippled Black Phoenix / Grime ~ 11/4/2016 @ Postbanhof, Berlin

  1. #1
    Senior Member Zarou City Rider's Avatar
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Εκεί που γίνονται όλα!
    Posts
    173

    Default Converge / Blood Moon / Crippled Black Phoenix / Grime ~ 11/4/2016 @ Postbanhof, Berlin

    Μια και οι συναυλίες εδώ αρχίζουν πάντα στην ώρα τους (δηλαδή 8 μ.μ. αυστηρά) και δεδομένου ότι μένω μια ώρα μακριά από το Postbanhof, δεν πρόλαβα τους Grime αν και έφτασα μόνο μισή ώρα μετά τις 8 στον συναυλιακό χώρο. Οι Βρετανοί Crippled Black Phoenix ήταν το δεύτερο support της βραδιάς και μας ταξίδεψαν αρκετά με τις post-rock συνθέσεις τους. Πρόκειται για μια μπάντα αρκετά γνωστή (σαν όνομα, αλλά και σαν παρουσία στον χώρο), η οποία μας κράτησε πολύ καλή παρέα για περίπου μία ώρα, καλός ήχος και ωραία κομμάτια τα οποία δεν κούρασαν καθόλου· ξεχώρισα το ''Human Nature Dictates the Downfall of Humans'', το οποίο διαφέρει από το CD, καθώς τα φωνητικά ανέλαβε μια φίλη της μπάντας!

    Μετά από περίπου ένα μισάωρο στησίματος, (ίσως να ήταν 10 παρά δεν είμαι σίγουρος) ένα ασπρόμαυρο backdrop του εξωφύλλου του Jane Doe υψώθηκε, αν και τα μέλη της μπάντας ήδη πηγαινοέρχονταν πάνω στη σκηνή (για κούρδισμα, sound-check, κλπ). Τα φώτα χαμήλωσαν και ο Kurt Ballou έμεινε μόνος στη σκηνή με την κιθάρα του κοπανώντας τις πρώτες συγχορδίες του 'Plagues', ενώ σύντομα τον πλαισίωσε και η υπόλοιπη μπάντα (Jacob Bannon, Nate Newton, Ben Koller, Ben Chisholm, Stephen Brodsky), ξεκινώντας το set πολύ δυναμικά! Από το teaser της περιοδείας, είχα την εντύπωση ότι αυτές οι συναυλίες θα περιείχαν κομμάτια των Converge διασκευασμένα από τους ίδιους σε πιο free-form/πειραματικές μορφές (κάτι το οποίο ίσχυε εν μέρει), βέβαια τα πρώτα 4-5 κομμάτια ήταν άκρως ''ηλεκτρισμένα'', όπως ακριβώς θα ήταν σε μια κανονική συναυλία των Converge. Η μπάντα έπαιξε με δύο κιθάρες καθ' όλη τη διάρκεια της συναυλίας, Kurt Ballou και Steven Brodsky - εξαιρετικές οι εναλλαγές μεταξύ των δυο και στα έγχορδα και στα φωνητικά- και το αποτέλεσμα ήταν δουλεμένο μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια! Μετά το πέμπτο κομμάτι, η Chelsea Wolfe έκανε την παρουσία της στη σκηνή σαν το έβδομο μέλος της μπάντας, 'μεταμορφώνοντας' τα κομμάτια με τη σκοτεινή και όλο συναίσθημα φωνή της - τραγουδούσε είτε μόνη της, είτε σε εναλλαγές με τον Jacob. Θεωρώ ότι το μοίρασμα των φωνητικών ήταν πολύ σωστό, ήταν σα να συνομιλούσαν οι δυο τους μέσα από τους στίχους των τραγουδιών !

    Το ότι θα άκουγα το αγαπημένο μου 'Wretched World', το οποίο δεν είχε παιχτεί πότε σε άλλη συναυλία, ζωντανά αποτέλεσε σίγουρα έκπληξη· το ότι θα το ζούσα αυτό με την Chelsea Wolfe στα φωνητικά δεν θα το φανταζόμουν ποτέ! Φυσικά, ανυπομονούσα ιδιαιτέρως να ακούσω και το 'Last Light', μιας και η μπάντα είχε ανεβάσει ένα μικρό videάκι από τις πρόβες που μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον. Το κομμάτι παίχτηκε εντελώς αλλαγμένο από τη μορφή που έχει στο You Fail Me, αγγίζοντας τα 9 λεπτά περίπου. Η συμμετοχή της Chelsea Wolfe στο συγκεκριμένο κομμάτι ήταν συγκλονιστική και οι εναλλαγές με τον Jacob ενέτειναν όλο και περισσότερο τη (συναισθηματική) φόρτιση που κουβαλούσε η εν λόγω εκτέλεση. Από τη μέση και μετά το κομμάτι άρχισε να 'βαραίνει' όλο και περισσότερο - στο σημείο αυτό η Chelsea Wolfe είχε αφοσιωθεί στην κιθάρα της, ενδυναμώνοντας το τοίχος που 'έχτιζαν' οι Ballou, Newton και Brodsky, ενώ ο Jacob κατέθετε εαυτόν πίσω από το μικρόφωνο· πραγματικά, ο τύπος ζούσε την κάθε λέξη, τον παλμό της κάθε χορδής! Το setlist μπροστά μου περιείχε μόνο δέκα αράδες, οπότε φαντάστηκα ότι το live έφτανε σιγά σιγά προς το τέλος, παρόλα αυτά, το μπάσο της εισαγωγής του ''All We Love We Leave Behind' ακούστηκε από το ΡΑ και μετά από λίγα λεπτά η μπάντα (με τα 7 της μέλη) βγήκε παίζοντας το ''Jane Doe'' στέλνοντάς μας στον διάολο! Σοκ και δέος απλά!



    Συνοψίζοντας, θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που βρήκα θέση μπροστά στη σκηνή και μπόρεσα να απολαύσω αυτή τη μοναδική συναυλία. Όλα τα μέλη ήταν εξαιρετικά δεμένα μεταξύ τους και όλοι είχαν συγκεκριμένο ρόλο πάνω στη σκηνή, κάτι που δε συμβαίνει πάντα σε μπάντες με πολυάριθμα line-ups. 4 από τα 11 κομμάτια του setlist παίχτηκαν για πρώτη φορά ever, o ήχος ήταν εξαιρετικός και η απόδοση της μπάντας στα ύψη! Έξτρα μνεία σε Jacob και Nate, οι οποίοι μετά το πέρας της συναυλίας παρέμειναν για να συνομιλήσουν με τον κόσμο (για τουλάχιστον μισή ώρα). Δεν θυμάμαι πόσες φορές είπαν ''ευχαριστώ'' διότι ήταν αμέτρητες, αλλά φαίνονταν να εκτιμούν πραγματικά τη στήριξη και την παρουσία του κόσμου στις συναυλίες τους, κάτι που με κάνει να εκτιμώ τους Converge ακόμα περισσότερο. Τέλος, γαμάτο merch, φυσιολογικές τιμές και ποικιλία σχεδίων, αφίσες, patches κλπ. Όποιος τους δει στο Roadburn θα ζήσει μια μοναδική εμπειρία!

    Αυτά!

    Setlist:
    Plagues
    In Her Blood
    Grim Heart/Black Rose
    Coral Blue
    Minnesota (Live debut)
    Disintegration (The Cure cover)
    Cruel Bloom (Live debut)
    Wretched World (Live debut)
    In Her Shadow (Live debut)
    Last Light
    Encore: Jane Doe


    Last edited by Zarou City Rider; 13-04-2016 at 11:40.

  2. #2
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    χμ ήμουν υπερβολικά ζηλιάρης σχετικά με αυτή την περιοδεία, αλλά με αυτό το σετλιστ δεν τρελάθηκα κιόλας. εδώ που τα λέμε, δεν ξέρω πόσοι ακούνε converge για τις ψυχεδέλειες ώστε να τρελαθούν με το όλο σκηνικό.

    από την άλλη θα μου φαινόταν πιο επετειακό να βγουν να παίξουν όλο το jane doe σερί σε είκοσι λεπτά και να φύγουν χωρίς να πουν λέξη, αλλά κάποιος καυλωμένος υπερφαν που ζει για converge ίσως προτιμάει αυτά τα υπερσπάνια "πρώτη φορά live" κλπ. γούστα.

  3. #3
    Senior Member Zarou City Rider's Avatar
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Εκεί που γίνονται όλα!
    Posts
    173

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    χμ ήμουν υπερβολικά ζηλιάρης σχετικά με αυτή την περιοδεία, αλλά με αυτό το σετλιστ δεν τρελάθηκα κιόλας. εδώ που τα λέμε, δεν ξέρω πόσοι ακούνε converge για τις ψυχεδέλειες ώστε να τρελαθούν με το όλο σκηνικό.

    από την άλλη θα μου φαινόταν πιο επετειακό να βγουν να παίξουν όλο το jane doe σερί σε είκοσι λεπτά και να φύγουν χωρίς να πουν λέξη, αλλά κάποιος καυλωμένος υπερφαν που ζει για converge ίσως προτιμάει αυτά τα υπερσπάνια "πρώτη φορά live" κλπ. γούστα.
    Αυτό ακριβώς που περιγράφεις θα γίνει στο Roadburn, όπου τη μία μέρα θα παίξουν όλο το Jane Doe και την επόμενη θα εμφανιστούν ως Blood Moon (με επιπλέον συμμετοχή του Steve von Til)! Προσωπικά, δεν ξέρω τι θα μου άρεσε περισσότερο, αλλά το προχθεσινό live ήταν μαγικό όπως και να 'χει!

Similar Threads

  1. Crippled Black Phoenix
    By 12 stars circle your brow in forum Music Discussion
    Replies: 33
    Last Post: 22-11-2021, 19:03
  2. Crippled black Phoenix
    By hunted by a Freak in forum Live Reports
    Replies: 86
    Last Post: 21-03-2014, 23:24
  3. Crippled Black Phoenix/Maybeshewill
    By Neuroscar in forum Live & Events Talk
    Replies: 123
    Last Post: 21-09-2009, 09:51
  4. CRIPPLED BLACK PHOENIX 28/04/07
    By hunted by a Freak in forum Live & Events Talk
    Replies: 34
    Last Post: 19-03-2007, 18:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •