Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: Baroness ~ 29/3/2016 @ Stockholm

  1. #1
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default Baroness ~ 29/3/2016 @ Stockholm

    Στοκχόλμη, ωραίος ηλιόλουστος καιρός, θερμοκρασία λίγο πάνω από το 0. Ωραία πόλη, προσφέρεται για βόλτα, που ήταν και ο λόγος που αποφασίσαμε να μη δούμε τα support και να μπούμε κατευθείαν για τους headliners. Σουηδία γαρ, η πρώτη μπάντα βγήκε ακριβώς στις 7 (!), και οι Baroness ακριβώς στις 9:15.



    Πραγματικά υπέροχη μπάντα. Φοβερό live, ειδικά στη σκηνική παρουσία παίρνουν άριστα. Το setlist το μονοπώλησε το Ρurple, λογικό γιατί είναι φρέσκο, είναι και αλμπουμάρα και τα έχει γαμήσει όλα στις κριτικές. Ενώ έχουν φλωρέψει αρκετά σε σχέση με την προ Green/Yellow εποχή, το έχουν κάνει με ωραίο τρόπο και δε χαλάει κανέναν.

    Ωραίο το entrance με Kerosene, και καπάκι τριπλέτα χιτακίων march to the sea, morning star, shock me, και μετά από ένα πέρασμα 6-7 κομματιών πιο "ήρεμων" (ποτέ δεν είναι τελείως ήρεμα, baroness είσαι) έρχεται το The gnashing και σε ξαναβάζει στο χτύπημα. 2-3 δυνατά χιτάκια από Purple, Try to disappear και desperation burns, και το μπαλαδιάρικο Eula για το τέλος πριν το encore.

    Στο encore έπαιξε ένα μικρό jam και καπάκι οι κόμματοι Isak και φυσικά Take my bones away. Άριστα.

    Πρέπει να περάσουν από Ελλάδα οπωσδήποτε. Οι τύποι τα δίνουν όλα πάνω στη σκηνή, ειδικά ο Baizley τα γάμησε όλα. Ταιριάζουν απόλυτα στο ελληνικό κοινό. Το σουηδικό κοινό δεν κάνει για τίποτα. Οι μισοί φόραγαν ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ, κι εγώ που απλώς σήκωνα τα χέρια για τραγουδούσα άντε και έριχνα κάνα χοροπηδητό ξέρω γω, ήμουν χούλιγκαν μπροστά τους. Και δεν είμαι και κάνας τύπος moshpit, φλώρος είμαι.

    Bonus φοβερό στοιχείο του live, ανάλογα με το άλμπουμ στο οποίο ανήκε το κάθε κομμάτι, άλλαζε ο φωτισμός της σκηνής.

    Θα ήθελα λίγα παραπάνω Red/Blue κομμάτια στο setlist. Ειδικά η απουσία του sweetest curse που δεν έλειπε από κανένα από τα προηγούμενα setlist τους που κοίταξα, με πλήγωσε αρκετά. Αλλά ντάξει μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.

    Κι εδώ ένα μικρό φωτογραφικό αφιέρωμα που ανακάλυψα ιντερνετικά. Το δικό μου (από κιν) δεν ήταν και πολύ πετυχημένο.

    Setlist:
    Kerosene
    March to the Sea
    Morningstar
    Shock Me
    Board Up the House
    Green Theme
    The Iron Bell
    Fugue
    If I Have to Wake Up (Would You Stop the Rain?)
    Sea Lungs
    Chlorine & Wine
    The Gnashing
    Try to Disappear
    Desperation Burns
    Eula

    Encore:
    Isak
    Take My Bones Away
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  2. #2
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Ωραίος. Παίζαν εχθές εδώ αλλά δεν. Γέλασα και με το σχόλιο σου για το Σουηδικό κοινό και τις ωτασπίδες...μιάς και εδώ μια απ τα ίδια
    1) e4, c5
    2) Νf3

  3. #3

    Default

    Είδα και εγώ στο ίδιο τουρ (Λονδίνο) πριν κάνα 2 βδομάδες αν θυμάμαι καλά.
    Ωραία όλα αυτά που λες για εμφάνιση.
    Το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι το γαμάτο merchandise.
    Τα μπλουζάκια με το artwork γύρω από τα singles και το album (ειδικά ένα κρεμ) ήταν απίστευτα.
    Πουλούσαν και large print με το ίδιο θέμα ότι πρέπει για κρνιζωμα και τοίχο αλλά ήταν τσιμπημένο.
    Λίγο μόνο σημειώσω επίσης ότι στη φωνή λίγο ζοριζοταν και του κλεινε λες και είχε καμία λαρυγγιτιδα.
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  4. #4
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Ναι, σε αυτό με τη φωνή έχεις δίκιο, αλλά μετά από μία ώρα πάνω-κάτω, κραυγές και γκαρίσματα, νομίζω είναι κι αυτό κομμάτι του σόου. Με ψήνει ρε παιδί μου η φάση "τα έδωσε όλα μέχρι που του έκλεισε η φωνή".

    Το merc ήταν συγκινητικά γαμάτο, αλλά δε δέχονταν κάρτα οι μαλάκες (σε χώρες όπως η Σουηδία μπορείς να τα κάνεις πραγματικά ΟΛΑ με κάρτα, οπότε δεν είχε χρειαστεί να σηκώσω λεφτά) κι έτσι δεν πήρα τίποτα
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  5. #5
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Το merc πάντα ρευστό είναι για ευνόητους λόγους.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #6
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Ναι εννοείται, ήταν βλακεία μου 100% να μην έχω cash.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  7. #7
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Το merc πάντα ρευστό είναι για ευνόητους λόγους.
    Ποιοι ειναι οι ευνοητοι λογοι? Χθες αγορασα δυο μπλουζακια σε συναυλια με πιστωτικη, ταμπλετακι, ηλεκτρονικη υπογραφη, αποδειξη σε μεηλ, μια χαρα.

  8. #8
    αισθηματίας Κέβιν Σόρμπο's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    468

    Default

    α τους φλωρους με την ακοη τους.

  9. #9
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Το merc πάντα ρευστό είναι για ευνόητους λόγους.
    Ποιοι ειναι οι ευνοητοι λογοι? Χθες αγορασα δυο μπλουζακια σε συναυλια με πιστωτικη, ταμπλετακι, ηλεκτρονικη υπογραφη, αποδειξη σε μεηλ, μια χαρα.
    ΦΠΑ 25% κλπ
    1) e4, c5
    2) Νf3

  10. #10
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Το merc πάντα ρευστό είναι για ευνόητους λόγους.
    Ποιοι ειναι οι ευνοητοι λογοι? Χθες αγορασα δυο μπλουζακια σε συναυλια με πιστωτικη, ταμπλετακι, ηλεκτρονικη υπογραφη, αποδειξη σε μεηλ, μια χαρα.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  11. #11
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    εξαρτάται και το λαιβ φίλος. Η μπιονσε δεν περιμένει να βάλει βενζίνη για το πούλμαν από τα λεφτά απ τα μπλουζάκια.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Το σουηδικό κοινό δεν κάνει για τίποτα. Οι μισοί φόραγαν ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ
    κλαυσίγελος (με την πάρτη σου)

    θενξ για το report
    tt0274518

  13. #13
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    εξαρτάται και το λαιβ φίλος. Η μπιονσε δεν περιμένει να βάλει βενζίνη για το πούλμαν από τα λεφτά απ τα μπλουζάκια.
    Ναι βεβαια εγω πηγα σε live μπαντας ιδιου βεληνεκους με τους Baroness, οι οποιοι απλα εχουν στησει το Online μαγαζακι τους, και δεν περιμενουν να βγαλουν κανα φοβερο κερδος απο τα μπλουζακια, στα οποια πληρωνουν φορο κανονικα. Τα μπλουζακια τους μαλιστα ειχαν $15 για καλης ποιοτητας t-shirt, το οποιο ειναι πολυ καλη τιμη. Κατι μου λεει οτι ουτε οι Protomen ειναι ακριβως σαν την Beyonce και εχουν ολα τους τα ζητηματα λυμενα, αφου εχουν 7 χρονια να βγαλουν δισκο, καθως εχουν κανονικες δουλειες και δεν εχουν τα λεφτα ή το χρονο για κατι τετοιο. Αλλα οκ. Φανταζομαι αν γλιτωναν $2 ανα μπλουζακι θα ηταν τωρα support στους Guns N Roses.

  14. #14
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    εκεί ο καπιταλισμός δουλευει. Εδώ έχουμε σοσιαλισμό ακόμα οπότε χτυπάμε το σύστημα βάζοντας βενζίνη με τα λεφτά απ τα μπλουζάκια. Σιγά τον κόσμο που θα μάζεψαν οι baroness. καμιά 100-200 νοματαίοι
    1) e4, c5
    2) Νf3

  15. #15
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Θα αστειευεσαι φυσικα. Αγνος καπιταλισμος ειναι το οικονομικο συστημα που κυριαρχει σε ολη την Σκανδιναβια (και ειδικα στη Σουηδια), με την ελευθερη του αγορα και τα ολα του. Απλα ταυτοχρονα εχουν και κοινωνικο κρατος. Αμα δεν ειχαν και τις αισχρες συνθηκες καιρου, η μιση υφηλιος εκει θα ηθελε να παει. Και ποσοι νομιζεις ηταν στους Protomen? Αντε να ηταν 300. Οπως ειπα, ιδιου βεληνεκους.

Similar Threads

  1. Baroness 'Purple' 18/12/15
    By Snipah in forum Albums
    Replies: 14
    Last Post: 07-06-2017, 14:52
  2. Replies: 3
    Last Post: 01-07-2016, 21:48
  3. Blastfest 2016 - 17-20 Feb 2016 - Bergen (NO)
    By jimid in forum Live & Events Talk
    Replies: 13
    Last Post: 27-02-2016, 17:49
  4. Στοκχόλμη - Stockholm
    By FaithFails in forum Reise, Reise
    Replies: 19
    Last Post: 22-12-2012, 15:43
  5. Baroness - The Red Album
    By Harvestman in forum Albums
    Replies: 9
    Last Post: 03-11-2007, 17:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •