Results 1 to 12 of 12

Thread: Universe217 - Change

  1. #1
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default Universe217 - Change



    1. Undone
    2. Counting Hours
    3. Here Comes
    4. Rest Here
    5. Burn
    6. Call
    7. Change

    Χθες ήταν το live για την παρουσίαση του νέου δίσκου, πάλι από τη Ván Records. 4η φορά που τους βλέπω και κάθε φορά το σοκ είναι ίδιο με τη φωνή της Τάνιας. Κλείνει η παρένθεση του ΕΡ και γυρνάμε στα γνωστά ( ; ), το ομώνυμο είναι η τελειότητα σε νότες και ζωντανά ήταν συγκλονιστικό σε συνδυασμό με το (αναμενόμενο) encore με το never.

    Μοναδική ένσταση το packaging, νομίζω ότι λίγο αδικούν τον εαυτό τους και την αισθητική τους όταν βάζουν τον δίσκο σε ένα απλό κομμάτι χαρτόνι χωρίς ένα βιβλιαράκι, δεν χρειάζεται να έχει 20 σελίδες και στίχους και liner notes, ας είναι φωτογραφίες συνοδευτικές του artwork ξέρω γω.

    Στο bandcamp το ακούτε και το παραγγέλνετε.

    * 9/4 παίζουν στη Θεσσαλονίκη
    ** Ο drummer είναι "ομοιότητες aka σωσίες" με το omonoia των allochiria
    *** Στο χθεσινό λάιβ ήταν να παίξουν support οι mother of millions αλλά ακυρώθηκε γιατί οι poem (των οποίων ο 2ος δίσκος κυκλοφόρησε και αυτός χθες) είναι σε περιοδεία με τους amorphis.
    Last edited by commissar; 20-03-2016 at 14:20.

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by commissar View Post
    Μοναδική ένσταση το packaging, νομίζω ότι λίγο αδικούν τον εαυτό τους και την αισθητική τους όταν βάζουν τον δίσκο σε ένα απλό κομμάτι χαρτόνι χωρίς ένα βιβλιαράκι, δεν χρειάζεται να έχει 20 σελίδες και στίχους και liner notes, ας είναι φωτογραφίες συνοδευτικές του artwork ξέρω γω.
    Και το ep έτσι ήταν και δεν κρίβω ότι απογοητεύτηκα λίγο. Free δίναν κάτι "σαν αφίσες", 30x30, που αν θυμάμαι καλά είναι συμπληρωματικό του artwork.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  3. #3

    Default

    Καλησπερα και ευχαριστουμε πραγματικα για το support. 2 κουβέντες για το θεμα που αναφέρεις γιατι το έχουμε σκεφτει αρκετά.
    Το βυνιλιο μας έχει ενα αρκετα ποιο special packaging, με στρογγυλεμενες γωνίες, βαρύ χαρτι, vynilsleeve etc.
    Το cd ειναι με μια ποιο απλή λογικη για να μπορουμε να το δινουμε σε αρκετα χαμηλη τιμη (5ευρω)
    προσπαθώντας να σεβαστουμε τους ανθρωπους που έρχονται να μας δουν, αυτο και τιποτα αλλο.
    Εδω και τουλαχιστον 3 χρόνια τα cd μας λοιπον τα πουλάμε 5 ευρώ.
    Έχει γινει ειδική συννενοηση με την Van records για αυτο το θεμα, και για ολες
    μας τις κυκλοφοριες μαζι τους (3) εχουμε ακουλουθησει την ιδια τακτική.

    Οποτε ναι, στο μυαλό μας η κυκλοφορια μας ειναι το βυνιλιο, που ειναι και αυτό σε μια πολυ προσβασιμη τιμή (10 ευρώ),
    και το cd ειναι οπως πρεπει να ειναι ωστε να ειναι καλαισθητο και να μπορουμε να το δινουμε σε λογική τιμή.
    Δεν γινεται και online να ειναι οι τιμες οι ιδιες με αυτές του live, για διαφορους λογους, αλλά νομίζω οτι εχουμε
    καταφερει να διατηρησουμε αυτο το |προνομιο| των τιμών στο live μας, κατι που ειναι για εμας, ιδιαιτερα σημαντικό, κριμα που σου έβγαλε κάτι άλλο,
    τυπου "πρόχειρο", δεν εγινε με τετοιο σκοπό.

    Με αλλα λογια ειναι ετσι, για να μην στοιχιζει τα διπλασια, χωρις ομως να αισθανομαστε οτι το απαξιώνουμε η συμβιβαζομαστε, υπαρχει το βυνιλιο.

    Ετοιμαζουμε παντως και μια αρκετα special κυκλοφορια, που θα εχει αυτή την δυναμική που λες.
    Btw, και επειδη που και που μας ρώτανε φιλοι αυτο,
    στιχους δεν έχουμε βαλει ποτε σε κυκλοφορια γιατι αλλαζουν με το περασμα του καιρου, και φωτογραφιες της μπαντας κτλ, νομιζω καθολου δεν μας ενδιαφερει αυτο.
    Last edited by manos g; 20-03-2016 at 05:34.

  4. #4
    friend of the leech Snipah's Avatar
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    137

    Default

    Συγκλονιστικοί χτες-όπως κάθε φορά άλλωστε- Το βινύλιο παίζει ολη μερα σημερα , το σιντι δεν έχει ανοιχτεί ακόμα, κρίμα που δεν εχει βιβλιαρακι όπως λετε αλλα δεν το λες κ 'πρόχειρο' ρε παιδιά..ντιζτζιπακ σιντι κιόλας..
    Last edited by Snipah; 20-03-2016 at 16:57.

  5. #5
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    οτι ειπε ο βδελας απο πανω. συγκλονιστικοι απλα. τι να λεμε τωρα καθε συναυλια αγγιζει την τελειοτητα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  6. #6
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Παρά τις απανωτές ακροάσεις τις τελευταίες μέρες, δεν μπορώ να πω ότι το'χω χωνέψει ακόμα, κυρίως επειδή μου δίνεται η εντύπωση πως σε κάθε κομμάτι υπάρχει και κάτι υπόγειο που εξελίσσεται παράλληλα και δεν μπορείς να το σχηματοποιήσεις με τη μία. Όχι ότι οι U217 είχαν ποτέ τυπικό ή απλοϊκό songwriting (ή οτιδήποτε τέτοιο) αλλά εδώ μου φαίνεται πως το πήγανε ένα επίπεδο παραπέρα.
    Η δική μου ένσταση είναι τα περιστασιακά ουρλιαχτά της Τάνιας, όχι επειδή δεν πείθουν ή είναι κακά, απλά δεν περίμενα κάτι τέτοιο. Από κει και πέρα μάλλον συνθετικά έχουμε κάτι πολύ μεγάλο εδώ. Αλλά το Never με είχε στείλει για τσάι στην πρώτη ακρόαση, εδώ παιδεύομαι ακόμα, παρότι δεν υπάρχει το παραμικρό ψεγάδι.
    Το Rest Here το νιώθω σαν κάτι που μεγάλωσε μαζί μας, μιας και η μπάντα το παίζει κάποιο καιρό στα λάιβ και μου ήταν εξ αρχής οικείο.

  7. #7
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    από την συναυλία της Παρασκευής, το "Change" σχεδόν μονοπωλεί το cd player. πραγματικά υπέροχος δίσκος, ανανεωμένος και πιο γκρουβαριστός σε σημεία. προσωπικά, δε μου φάνηκε "φθηνό" το digipack, αλλά κυριολεκτικά φθηνό, αφού δεν περίμενα να κοστίζει 5 ευρώ ένας καινούριος δίσκος από εταιρεία. μπράβο για αυτή τη μόντα. και η συναυλία εξαιρετική όπως πάντα. στα θετικά ότι δεν υπήρξε ένα τυποποιημένο ροκσταριλίτικο encore.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  8. #8
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    έριξα μια αυτιά στο bandcamp, θα το τσιμπήσω κάποια στιγμή. Ωραία κυκλοφορία
    1) e4, c5
    2) Νf3

  9. #9
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ήμουν κ εγώ σε live παρουσίαση του αλμπουμ χθες. εννοείται ότι ήξερα ότι είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τα ακούσματά μου, αλλά διαβάζοντας τα σχόλιά σας νιώθω τέρμα άμπαλος μουσικά. σόρι, αλλά δεν με συγκίνησαν.
    Rock or Nothing

  10. #10
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Σήμερα κατάφερα και το πρωτάκουσα σε φυσικό format. Είμαι λιγάκι επιφυλακτικός, αλλά νομίζω ότι σε γενικές γραμμές μου άρεσε. Θα ακολουθήσουν σίγουρα κάμποσες ακροάσεις. Μεγάλο σέβας στην Τάνια, επειδή αυτήν τη φορά στα «σκληρά της» φέρει κάτι από την αύρα των ερμηνειών στον καλύτερο "thrash"/fem-fronted δίσκο όλων των εποχώνε.

    Spoiler

    [Fear of God - Within the Veil]
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  11. #11

    Default

    Είμαι ερωτευμένος μαζί σας.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  12. #12
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Είμαι ερωτευμένος μαζί σας.
    Η πιο δίκαιη απάντηση (απολύτως εξαρτώμενη απ' το ότι απευθύνεται σε εσένα, αγαπητό τσιμπούκλανο) είναι "χεστήκαμε"
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Similar Threads

  1. [Cinema] Game Change (2012)
    By Phoebus in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 0
    Last Post: 01-02-2012, 04:05
  2. change of title (1000+ posts)
    By rockavlon in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 914
    Last Post: 01-05-2008, 14:14
  3. What can change the nature of a man?
    By The Nerd in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 18
    Last Post: 23-12-2005, 05:04
  4. Keelhaul - Subject To Change Without Notice
    By AcidBath in forum Albums
    Replies: 16
    Last Post: 24-04-2004, 09:34
  5. How many forum posters does it take to change a lightbulb?
    By Deggial in forum General Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 25-02-2004, 18:52

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •