Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 47

Thread: DOOM ~ 31/3 @ Πάτρα - 1/4 @ Αθήνα - 2/4 @ Σαλόνικα

  1. #31
    Oompa loompa Roswell47's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Εκεί
    Posts
    2,948

    Default

    Quote Originally Posted by Boom! View Post
    Quote Originally Posted by Wicked Skull View Post
    Στην πάτρα το λάιβ δεν θα γίνει.
    χαζός χαμπάρι δεν το πήρα

  2. #32
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Θελει καποιος να μου αναλυσει, περαν των αλλων πραγματων, γιατι θεωρουν το "metal μπαντα" σαν προσβολη; Ειναι τοσο κακο; Δεν ειμαι κανας καμμενος μεταλλας η πανκης για να καθομαι να τσακωνομαι για τις διαφορες οποτε δε μπορω να καταλαβω.

    Για το θεμα της Χιλης δεν εχω βγαλει ακρη μπορω να σκεφτω 100 δικαιολογιες για τη συμπεριφορα τους και τη σταση τους και αντιστοιχα μπορω να τις καταρριψω οποτε επιλεγω να μη παρω θεση στο συγκεκριμενο, ετσι κι αλλιως δεν ειμαι τοσο φανατικος doomακιας. Αλλα αφου προς τα εκει παει η κουβεντα ας το συζητησουμε λιγο πιο αναλυτικα να μορφωθουμε και εμεις οι πιο επιφανειακοι.
    Παντως μπορω να φανταστω πως η επιλογη αυτονομη θυρα 10 κι οχι βιολογικο εχει να κανει κατι με το παραπανω.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  3. #33
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    έγινε το live και τελείωσε κανονικά;
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  4. #34

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    σχετικό είναι αυτό, για λογαριασμό κάποιου θα παίξουν αναγκαστικά, είτε αυτός είναι το αν, το φεστιβάλ αναιρέσεις, το αναρχικό στέκι ναδίρ ή η crustpunk productions mitsos "Crass" karataidis, δεν καταλαβαίνω τον προβληματισμό απόλυτα για να είμαι ειλικρινής.

    και ναι, καταλαβαίνω το να το σκέφτεται ο θύρας 4 να πάει εκεί γιατί μπορεί να τον κοζάρουν (δεν ξέρω τα οικογενειακά σας κιόλας!), αλλά σιγά το πρόβλημα που πρέπει να νοιάξει κιόλας τους doom και τους κάθε doom από την αγγλία.
    Μιλάμε για τους Doom, που έχουν τα εξής σύμβολα στο logo τους:
    Spoiler


    Ο προβληματισμός έγκειται στο γεγονός ότι μπάντες με μία κάποια κουλτούρα (δε θα πω ιδεολογία, για να μην ξεμακρύνω), συντηρούν τον κακώς εννούμενο οπαδισμό/χουλιγκανισμό, που μέσα σε όλα -ανεξαρτήτως απόχρωσης- έχει παίξει ξύλο σε diy lives, σπάζοντάς τά. Σε καμία περίπτωση δε νιώθω "απατημένος σύζυγος", αλλά κάποια πράγματα μπορούν να στηρίζονται μέχρι ενός σημείου. Από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει τις επιλογές τους, από το τι ανακοίνωση θα βγάλει μέχρι σε τίνος το live θα συμμετέχει.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  5. #35
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Μιλάμε για τους Doom, που έχουν τα εξής σύμβολα στο logo τους:
    Spoiler
    Σιγά τα ωά ρε μαλάκα, μια Ανώνυμη Εταιρεία είναι.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  6. #36
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Quote Originally Posted by Coroner View Post
    έγινε το live και τελείωσε κανονικά;
    δεν πήγα, αλλά έτσι φαίνεται.

    DOOM
    10 hrs ·
    Yamas Athens punks. You rejected the lies & bullshit & gave a fucking great gig.
    παίζουν βίντεο εδώ: https://www.youtube.com/user/koproskilodotgr/videos

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  7. #37
    Senior Member mourning apocalypse's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    έξω απ'το club 22
    Posts
    1,148

    Default

    Mες στη καύλα ήταν το live.

    Eπίσης απο πότε έχει διαχωριστεί το πανκ με την οπαδική κουλτούρα,θα τρελαθούμε τελείως να πουμε.
    Έντονα πολιτική χροιά και επαναστατική διάθεση, είχε η συναυλία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου στο λιμάνι Κατακόλου, το βράδυ της περασμένης Παρασκευής.

  8. #38
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    ότι ναναι...

    Το αναρχο-πανκ έχει διαχωριστεί σαφώς.

    Το oi! έχει συνδεθεί.

    Αυτά.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  9. #39
    Senior Member mourning apocalypse's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    έξω απ'το club 22
    Posts
    1,148

    Default

    Oκ θενκς για τη διευκρίνηση.Μου φαίνεται και πάλι υπερβολικό να εγκαλούνται οι doom επειδή τους φέρνουν οπαδοί που είναι και ψιλοαξιοπρεπείς πολιτικά.

    Κατα τ άλλα εμένα προσωπικά (και πολύ κόσμο που ταν χτες νομική) προβληματίζει το πού θα πάνε τα λεφτά από χτες.Είχε άπειρο κόσμο, μου μοιάζει δύσκολο να μην υπερκαλύφθηκαν τα έξοδα του live και τα αεροπορικά της μπάντας.
    Έντονα πολιτική χροιά και επαναστατική διάθεση, είχε η συναυλία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου στο λιμάνι Κατακόλου, το βράδυ της περασμένης Παρασκευής.

  10. #40
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    edit

    για αλεξ
    Last edited by 00i00; 02-04-2016 at 21:06.

  11. #41
    Senior Member mourning apocalypse's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    έξω απ'το club 22
    Posts
    1,148

    Default

    Δεν μπορώ να πω ότι βγάζω ιδιαίτερο νόημα από αυτά που λες.Φαντάζομαι πάντως ότι σκηνικά και γενικά υλικό για τέτοια ποστ πάντα θα υπάρχουν.Γενικότερα δεν βγάζει κανείς εύκολα άκρη με τους βόρειους.
    Ας επικεντρωθούμε στο δεύτερο ερώτημα.
    Έντονα πολιτική χροιά και επαναστατική διάθεση, είχε η συναυλία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου στο λιμάνι Κατακόλου, το βράδυ της περασμένης Παρασκευής.

  12. #42
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    Quote Originally Posted by mourning apocalypse View Post
    Μου φαίνεται και πάλι υπερβολικό να εγκαλούνται οι doom επειδή τους φέρνουν οπαδοί που είναι και ψιλοαξιοπρεπείς πολιτικά.
    καμια αξιοπρεπια απο ατομα που τραμπουκιζουν και ΔΕΡΝΟΥΝ εναν gay και τον πατέρα του, και τους στέλνουν νοσοκομείο καμιά 10αριά άτομα, επειδη κανει κριτικη
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  13. #43

    Default

    Quote Originally Posted by mourning apocalypse View Post
    Eπίσης απο πότε έχει διαχωριστεί το πανκ με την οπαδική κουλτούρα,θα τρελαθούμε τελείως να πουμε.
    Ό,τι απάντησε ο πάνκης.

    Και επίσης, όταν μια μπάντα βάζει μπροστά μία κουλτούρα που συνδέεται σαφώς με μια ιδεολογία -δεν τα λέω εγώ αυτά, αυτοί τα λενε- πως είναι δυνατόν να πας να παίζεις για ΟΠΑΔΙΚΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ, που ενίοτε πλακώνει κόσμο, επειδή υποστηρίζει διαφορετική ομάδα από αυτή του συνδέσμου; Και στέκομαι στα εντελώς επιφανειακά, γιατί ειδικότερα έχουν γίνει και σκηνικά ντροπής (όχι μόνο από κόσμο του Ηρακλή, προφανώς, για αυτό και δεν μου κάνει καμία διαφορά ακόμα και αν ερχόταν για τον ΠΑΟΚ).

    Anyway, σε κάποιους αυτά τα 2 (diy, κυκλωμένα αλφάδια, ισότητα, μπλα μπλα μπλα από τη μία και οπαδισμός/χουλιγκανισμός από την άλλη) μπορεί ενίοτε να πάνε και μαζί, επειδή ακριβώς -όπως λες- οι γριές (ή η Θ4) είναι ψιλοκομπλέ πολιτικά. Προσωπικά το "κομπλέ" πολιτικά στο οπαδικό, όσο και να υπάρχουν αρκετά αξιοσημείωτα παραδείγματα, δεν είναι πανάκεια, καθώς διαθέτει πολλές προβληματικές. Στο βαθμό που του αναλογεί, καλά κάνει και υπάρχει, αλλά μέχρι αυτό το βαθμό (εξ ου και δεν πήγα και στo live, και φυσικά δεν έχω θέμα με τον κόσμο που επέλεξε να πάει, αλλά με την ίδια τη μπάντα, που αποφάσισε να παίξει για λογαριασμό της Αυτόνομης).
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  14. #44
    Senior Member mourning apocalypse's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    έξω απ'το club 22
    Posts
    1,148

    Default

    Koίτα η κυρίαρχη αφήγηση του κομματιού του χώρου που έχει διαχωριστεί από τα οπαδικά είναι μέσες άκρες ότι οι οπάδοι όσο αντίφα και ιστορία και αν το παίξουν,παραμένουν πρόβατα του εκάστοτε ιδιοκτήτη,μπλεγμένοι με προστασίες και στο κρίσιμο σημείο θα κοιτάξουν πάντοτε την ομάδα και τη πάρτη τους (πχ στρούγκα).Σίγουρα ολά αυτά έχουν βάση.
    Παρόλαυτα είδαμε όλα αυτά τα χρόνια και την στάση των "καθαρών" πολιτικά και πώς έχουν καταντήσει τώρα να μη μιλάνε οι μισοί με τους άλλους μισούς.Και ΕΙΔΙΚΑ θεσσαλονίκη μετά από όλα αυτά τα ξεφτιλίκια με τον εμφύλιο των στεκιών,μου μοιάζει πολύ υποκριτικό να κατηγορούνται οι οπαδοί για καφριλίκια.
    Έντονα πολιτική χροιά και επαναστατική διάθεση, είχε η συναυλία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου στο λιμάνι Κατακόλου, το βράδυ της περασμένης Παρασκευής.

  15. #45
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    edit

    για αλεξ
    Last edited by 00i00; 02-04-2016 at 21:06.

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 05-02-2016, 19:37
  2. Replies: 1
    Last Post: 21-01-2016, 16:21
  3. Replies: 3
    Last Post: 15-05-2013, 21:33
  4. Sadhaka, Πατρα/Αθήνα, 9-10/5
    By phthoggon in forum Live & Events Talk
    Replies: 12
    Last Post: 11-05-2013, 13:20
  5. Nevermore 15 Οκτ. Σαλόνικα - 16 Αθήνα
    By Odonian in forum Music Discussion
    Replies: 33
    Last Post: 05-10-2005, 21:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •