Results 1 to 6 of 6

Thread: Εμιρατα, Ινδια, Σρι Λανκα, Μαλδιβες, Ομαν.

  1. #1
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default Εμιρατα, Ινδια, Σρι Λανκα, Μαλδιβες, Ομαν.

    Ενα απο τα καλα του να εχεις μπαμπα ναυτικο ειναι οτι μπορεις τον επισκεπτεσαι.
    Ετσι λοιπον φετος καταφερα να κανω το τουρ για το οποιο μιλαω στο τιτλο.
    Θα βαλω μερικα general info και καποιες φωτο ετσι για tease

    Εμιρατα:
    Το Αμπου Νταμπι και το Ντουμπαι ειναι δυο πολεις που φτιαχτηκαν στην ερημο για τουριστικους λογους. Γενικα δε διαφερουν και παααρα πολυ, περαν οτι το Αμπου Νταμπι ειναι σε πιο entry level οσον αφορα τη κατασκευη του και , μαλλον, εχει πιο πλουσιο κοσμο. Στο Αμπου Νταμπι, πηγα Παρασκευη (η αντιστοιχη Κυριακη για τους μουσουλμανους) οποτε μου φανηκε σαν μια τεραστια ερημη πολη. Το τζαμι του Αμπου Νταμπι, ειναι φανταστικο. Πηγα βραδυ με ωραιο lightsetting νομιζω πολυ ανωτερο απο το να πας μερα. Δυστυχως δε καταφερα να ανεβω khalifa η ουρα ηταν τεραστια και τα τικετς πολυ ακριβα. Πολυ ενδιαφερον ειναι το γεγονος οτι λογω του μεγεθους των κτηριων οι αποστασεις φαινονται πολυ μικροτερες, οπως επισης και το οτι τεραστια κτιρια φαινονται νανοι μπροστα σε αλλα ακομα μεγαλυτερα. Fun fact. Οι αραβες αγαπανε το λιβανι. Τα mall μυριζουν λιβανι, οπως κι οι ιδιοι οι αραβες αφου λιβανιζονται πριν βρουν εξω για να μη τους πιανει το ματι.





    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  2. #2
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Ινδια:

    Στην Ινδια πηγα στη Βομβαη (Mumbai), στη Γκοα και στο Κοτσιν. Γενικα πιο της προκοπης μου φανηκε το Κοτσιν αν και υποτιθεται οτι και η Γκοα ειναι πολυ σοβαρη. Γενικα οι Ινδοι γουσταρουν να καλοπαιρνανε και εχουν συνεχως πολυημερα φεστιβαλ ( Πετυχα το φεστιβαλ συγκομηδης ρυζιου στο οποιο πετανε χαρταετους ΠΑΝΤΟΥ). Υπεροχη χωρα, με τεραστια κουλτουρα αν και πολυ βρωμικη. Πιστευω οτι πρεπει να βγαινεις εξω με χαρτομαντιλα με οινοπνευμα, η εκεινη την αλλη τη μαλακια το ζελε. Εχουν ενα χυμο, ζαχαροκαλαμου που μυριζει ΥΠΕΡΟΧΑ αλλα δε τολμησα να πιω γιατι τον πουλανε σε αντιστοιχους σταθμους με ελληνικο μαλλι της γριας. Που σημαινει ΒΡΩΜΑ. Επισης εμαθα οτι τα γαμανε στα χημικα.
    Γκοα δεν εβγαλα πολλες φωτο γιατι συναντησαμε εναν συναδελφο του πατερα μου και βγηκαμε μαζι τους γιατι ειχαμε να τον δουμε πανω απο 10 χρονια. Επισης εφτασα κυριακη οποτε δεν ειχε κατι το ενδιαφερον.














    (επομενα ποστ σε λιγο)
    Last edited by Taliban; 01-02-2016 at 14:53.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  3. #3
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Σρι Λανκα:

    Νομιζω το αγαπημενο μου μερος απο οσα πηγα. Πολυ πιο ανεβασμενη απο την Ινδια. Ο πληθυσμος εδω ειναι κατα βαση Βουδιστες. Υπαρχει μαλιστα ενας βουδιστικος ναος στον οποιο υπαρχει ενα δοντι του Βουδα και θεωρειται ο πιο σημαντικος βουδιστικος ναος στον πλανητη (η κατι τετοιο). Επισης υπαρχει ορφανοτροφειο ελεφαντων. Φανταστικο highlight φρεσκος ανανας με αλατι και τσιλι.











    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  4. #4
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Μαλδιβες:

    Γενικα οι Μαλδιβες αποτελουνται απο παρα πολλα νησακια προς πωληση. Μονο το 1/10 ειναι resorts υπαρχει το Μαλε που ειναι το κεντρικο νησι (Μαλε στα πρωτογοννα ταμιλ που μιλαγαν οι πρωτοι κατοικοι σημαινει μεγαλη πισινα αιματος γιατι τα νερα ηταν κοκκινα απο το αιμα των τοννων που ψαρευαν) ενω πλεον χτιζεται κι ενα τεχνιτο νησακι γιατι το Μαλε ειναι υπερκατοικημενο. Τα resorts ειναι οπως στις φωτογραφιες, αλλα περαν αυτου δεν εχει κατι ενδιαφερον γιατι ο πληθυσμος του κεντρικου νησιου ειναι μουσουλμανοι που σημαινει, οχι μπαρ/καφετεριες κλπ.







    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  5. #5
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Ομαν:

    Το Ομαν ειναι πιο "φινετσατο" απο τα εμιρατα. Ο Χαλιφης λατρευει την οπερα και φημολογειται οτι ειναι και γκευ, οποτε προσωπικα μπορω να δω μια λογικη στο να μην ειναι ο τυπος που απλα πεταει λεφτα στο να φτιαχνει φανταχτερα πραγματα (sjw gonna hate) . Επισης εχει πολυ δυνατο νομισμα καθως 1 ριαλι (νομιζω ριαλια ειχαν) ειναι περιπου 2.5 ευρω (!!!)





    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  6. #6
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Προφανως δεν ειμαι κι ο καλυτερος στις παρουσιασεις πραγματων.
    Οποτε αν θελετε κι αλλα πραματα (φωτο η ινφο) μπορειτε να μου πειτε και να ποσταρω. Γενικα αν θελετε να πατε, θα πω το προφανες "ΠΗΓΑΙΝΤΕ ΧΘΕΣ".
    Ειδικα με τις τιμες που εχουν πλεον τα αεροπλανα κλπ θεωρω οτι ο οποιοσδηποτε μπορει να παει ειδικα σε "φθηνες" χωρες οπως η Ινδια και η Σρι Λανκα, αλλα και αλλες που δεν εχω παει ακομα αλλα πηγαινουν χρονια φιλοι μου, πχ Ταυλανδη Μαλαισια κλπ. Το θεωρω ξεκαθαρα θεμα αποφασης, 2 βδομαδες στην Ινδια πρεπει να κοστιζουν οσο 1 βδομαδα (με καθυστερημενο κλεισιμο εισητηριων) στο Βερολινο η αλλη αντιστοιχη Ευρωπαικη πολη-ταξιδιωτικο προορισμο.
    Tip: Σιγουρευτειτε για βιζες κλπ, εγω παραλιγο να τη πατησω και να δω την Ινδια με κυαλια απο το πλοιο.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •