Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 74

Thread: Netflix

  1. #31

    Default

    παντως εδω στη γερμανια εχω ακουσει σαν καλυτερη εναλλακτικη στο νετφλιξ το αμαζον πραιμ και επισης κατι με vpn για να βλεπεις περισσοτερα στο νετφλιξ (απο νετφλιξ αλλων χωρων η κατι τετοιο)

  2. #32
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Επίσης γιατί τελειώνουμε κάθε ποστ με ένα random gif.
    Ολα οσα εγραψες μου θυμιζουν κατι φιλους μου που μεγαλωσαν, ωριμασαν, εκαναν παιδια, και στηριζουν φανατικα την ελευθερη αγορα και την μεγιστοποιηση του κερδους. "Παραγωγικοτητα" το αποκαλουν.




  3. #33
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Το ευχάριστο με τους τύπους σα το Φιξξερ είναι η αυτοπεποίθηση τους ότι καταννοούν τι διαβάζουν πριν πουν οτιδήποτε.

  4. #34
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Ικόνοκλαστ, από περιέργεια, το popcorn time που χρησιμοποιώ, πώς ακριβώς βγάζει χρήματα; Δεν έχω δει πουθενά να πετάγονται διαφημίσεις. Ούτε έχω υπ όψιν να εγκαθίσταται Malware.

  5. #35
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    To PopCorn Time είναι ελεύθερο λογισμικό οπότε από το κλείσιμο του πρώτου (.io) και μετά έχουν εμφανιστεί διάφορα fork για τα οποία δε γνωρίζω. H original ομάδα πάντως τρέχει το built-in vpn service (νομίζω είναι η Kebrum) και φαντάζομαι ότι παίρνει χρήματα από εκεί.

    Δεν θα ήταν απαραίτητο να χρησιμοποιούνται malware btw, διάφορες υπηρεσίες πουλάνε τα δεδομένα χρηστών, big data, λίστες με email και γενικά αν κάποιος θέλει να βγάλει λεφτά από κάτι φαινομενικά free, θα βγάλει.
    Last edited by ikonoklast; 09-01-2016 at 16:54.

  6. #36
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Μπορούμε να έχουμε και μια μετάφραση γιατί εγώ ξέρετε ασχολούμαι με τις ταβανόπροκες.

  7. #37
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Η ομάδα του PopCorn Time μάλλον βγάζει λεφτά πουλώντας ασφάλεια στους χρήστες.

  8. #38
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Εγώ ξέρω ότι άμα έχουμε μία δουλειά (και μακάρι πάντα να 'χουμε δηλαδή), δίνουμε και ένα ψωροδεκάευρο να αποφύγουμε 3 click παραπάνω για να κατεβάσουμε το torrent. Στα φοιτητικά - άνεργα χρόνια μας όμως αυτούς που θα το κάνανε τους λέγαμε ή θα τους λέγαμε ΠΑΣΟΚΟΥΣ με συνοδευτικά λογύδρια. Εκεί πάει το αλλάζουν οι καιροί. Και ναι, από τη στιγμή που η φάση είναι 3 click παραπάνω (και βασικά τώρα που το καλοσκέφτομαι ούτε και αυτό ισχύει), και τα κέρδη πάνε όχι σε μία ομάδα ανθρώπων αλλά σε μια μεγάλη πολυεθνική, ΕΙΝΑΙ ιδεολογική διαφορά. Ή μπορούμε να παίξουμε και τους κινέζους εναλλακτικά.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  9. #39
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by H. View Post
    Εγώ ξέρω ότι άμα έχουμε μία δουλειά (και μακάρι πάντα να 'χουμε δηλαδή), δίνουμε και ένα ψωροδεκάευρο να αποφύγουμε 3 click παραπάνω για να κατεβάσουμε το torrent. Στα φοιτητικά - άνεργα χρόνια μας όμως αυτούς που θα το κάνανε τους λέγαμε ή θα τους λέγαμε ΠΑΣΟΚΟΥΣ με συνοδευτικά λογύδρια. Εκεί πάει το αλλάζουν οι καιροί. Και ναι, από τη στιγμή που η φάση είναι 3 click παραπάνω (και βασικά τώρα που το καλοσκέφτομαι ούτε και αυτό ισχύει), και τα κέρδη πάνε όχι σε μία ομάδα ανθρώπων αλλά σε μια μεγάλη πολυεθνική, ΕΙΝΑΙ ιδεολογική διαφορά. Ή μπορούμε να παίξουμε και τους κινέζους εναλλακτικά.
    Ok ρε παιδί μου, μη γίνομαι κόπανος, είναι legit ιδεολογία και αυτό. Απλά συμβαίνει να το περιβάλλει ένα δέος επειδή αφορά άυλο προϊόν, γιατί όταν το βγάλεις έξω από αυτό φαίνεται τελείως χαζό. Συνήθως δεν λές στον κόσμο ότι είναι νεοφιλελές αν σου πει ότι πίνει Coca Cola™ γιατί η Φλώρινα Cola του φαίνεται σκατά.

    Στα φοιτητικά/άνεργα χρόνια μας δεν είχαμε Netflix και αν κάποιος αγόραζε (πχ) από κάποιον πλανώδιο πωλητή και δεν το αγόραζε αυθεντικό, θα το έκανε επειδή ήταν άφραγκος και όχι απο ιδεολογία να στηρίξει την Νιγηριανή μικροικονομία κόντρα στις αδυσώπητες πολυεθνικές των Multiplex. Και στη μια και στην άλλη περίπτωση θα τον λέγαμε ΠΑΣΟΚΟ αν ψήφιζε ΠΑΣΟΚ και είχε εκλεγεί πρόεδρος του συλλόγου της σχολής του με την ΠΑΣΠ. Αν ήταν ΕΑΑΚίτης ό,τι και να κανε θα ήταν γαμώ τα παιδιά.

  10. #40
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    BTW, για να επιστρέφουμε λίγο στο τοπικ: Η φάση σίγουρα δεν είναι μόνο "τρία κλικ παραπάνω", είναι πολύ γαμάτο να ξέρεις ότι μπορείς να έχεις οποιαδήποτε στιγμή σε πολύ καλή ποιότητα και σε καλές ταχύτητες, σε οποιοδήποτε device, με καλά subs αυτό που θες να δεις. Πράγμα που μιλώντας καθαρά τεχνικά δεν μπορεί να στο προσφέρει το PopCorn Time αυτή τη στιγμή.

    Από την άλλη η συλλογή του αυτή τι στιγμή είναι πράγματι τελείως για τον πούτσο και στην παρούσα φάση δεν έχει κανένα νόημα να κάνεις συνδρομή, μέχρι αυτό να αλλάξει με κάποιο τρικ ή από τους ίδιους. There.

  11. #41
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο, για ένα άτομο που έχει τη στοιχειώδη τριβή με το ίντερνετ και τα torrents, ότι μα ότι και να μου πούνε για το netflix ισχύει λίγο πολύ ότι και γι' αυτό που πιστεύω για το spotify: τσάμπα λεφτά, εντελώς πεταμένα, ούτε για ένα ευρώ το μήνα. Πιστεύω ότι είναι καταπληκτικές υπηρεσίες για μεσήλικες που γενικά δεν έχουν καμία σχέση με το γενικότερο άθλημα ίντερνετ. Για κανέναν όμως χρήστη του er πχ. Είναι και ένα γαμώτο στη μέση δηλαδή, τα torrents είναι το μοναδικό πράγμα που έχει μια κάποια σχέση με το άγριο ελεύθερο ίντερνετ με το οποίο μεγαλώσαμε, τη βλέπω και λίγο συναισθηματικά τη δουλειά.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  12. #42
    For Science,You Monster. Ethereal's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    afk
    Posts
    1,427

    Default

    Για το περιεχόμενο του πακέτου που λέτε πως είναι "φτωχό" ,με οτε/νοβα να έχουν αρπάξει αρκετά δικαιώματα πρώτης προβολής σε ταινίες και σειρές, θα είναι δύσκολο να διαφοροποιηθεί αισθητά ,τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον. Τώρα αν αργότερα μπει και το Netflix στο παζάρι μπορεί να αλλάξει το τοπίο. Ακόμα και ετσι όμως δε το λες και άσχημο το υλικό ,ειδικά όσο αφορά τις σειρές.

  13. #43
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Το ευχάριστο με τους τύπους σα το Φιξξερ είναι η αυτοπεποίθηση τους ότι καταννοούν τι διαβάζουν πριν πουν οτιδήποτε.
    Κατανοησα πληρως αυτα που εγραψες, αλλα φτασαμε στο σημειο αμα στα πει ο Η. οπως εχουν (!), να του απαντας πιο σοβαρα απο οτι σε μενα (αν και ειπε πανω κατω αυτα που υπονοησα)
    Εγω παντως μπορω ανετα να διαθεσω $10 και $20 το μηνα για Netflix, απλα το βρισκω αντιδεοντολογικο!
    Ισως φταινε τα τζιφακια, δεν ηθελα να τα εκλαβεις τοσο προκλητικα ομολογω.




    Last edited by FIXXXER; 10-01-2016 at 02:16.

  14. #44

    Default

    gia seires kalo einai

  15. #45
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ό,τι έγραψε ο ethereal για τα δικαιωματα, θα φτιάξει στο μέλλον, απλά δε νομίζω ότι θα γίνουν τόσες συνδρομές στην ελλάδα για να αξίζει (δεν προσφέρει καν ΜΠΑΛΑ)


    η πλάκα με τον Η. είναι, ότι αν ζούσε σε σοβαρή χώρα και του είχε έρθει κανα γραμματάκι από δικηγορό "πλήρωσε 600€ γιατί την τάδε μέρα, τάδε ώρα κατέβασες αυτό και έχουμε σκρηνσοτ" και ήξερε ότι δε μπορεί να το αγνοήσει, γιατί τέτοια πράματα πάνε στο δικαστήριο, δε θα μας έλεγε εδωπερατωρα για το "άγριο ελευθερο ιντερνετ" (ώπα ρε χάκερ), αλλά για το πως σου προσφέρεται η ευκαιρια με μικρη συνδρομή να .... μπλαμπλαμπλα

    ας επαναλάβω άλλη μια φορά ότι δεν τη λέω σε κανέναν που κατεβάζει, πολλοί δημιουργοί σειράς δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το downloading, και ήδη αναρωτιέμαι πώς θα βλέπω got αν όχι σε στρημινγκ
    Vielen Dank für alles was mal war

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •