Results 1 to 14 of 14

Thread: Black Trinity (Θεσσ, 9/1, Βιολογικό - Αθήνα, 16/1, Ίδρυμα)

  1. #1

    Default Black Trinity (Θεσσ, 9/1, Βιολογικό - Αθήνα, 16/1, Ίδρυμα)

    Mε το νέο δίσκο έτοιμο, 2 lives μετά από αρκετά μεγάλο διάστημα απουσίας.



    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  2. #2
    mad max bara Skalani Caveman's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Στο βρακί της
    Posts
    516

    Default

    Φιάσκο τελικά. Κρίμα...
    Kαλά ρε, τόσο ξεφτίλα είσαι, στο φορουμ του Firestorm γράφεις;
    ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΛΕΚΤΑΝΗ!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    28

    Default

    γιατι ντε?

  4. #4
    mad max bara Skalani Caveman's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Στο βρακί της
    Posts
    516

    Default

    Μιλάω μόνο για Black Trinity ε! Μέτριος-κακός ήχος και (κυρίως) μικρή διάρκεια.
    Όταν έφτασα παίζαν ήδη κάνα δεκάλεπτο (τελείωνε το Deeper Down) και μετά παίξανε Freedom In Death, Morbid Ways, Everlasting Khaos, Sacrifice (Bathory) και The Total End. Σύνολο κάνα μισάωρο δηλαδή.
    Επίσης ο drummer πολύ ζόρι. Δεν ξέρω τι φάση.
    Κρίμα γιατί βρίσκω το δίσκο εξαιρετικό, τον έχω λιώσει.
    Kαλά ρε, τόσο ξεφτίλα είσαι, στο φορουμ του Firestorm γράφεις;
    ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΛΕΚΤΑΝΗ!

  5. #5

    Default

    Το live ξεκίνησε γύρω στις 12και με τους Slaughter Day. Σίγουρα όχι αδιάφοροι, αλλά το συνονθύλευμα black/death/hardcore που παίζαν, δεν έκανε κάποιο κλικ, πέρα από τις ικανότητες του κατάλλα πολύ καλού drummer. Για Stheno μάλλον δεν είχα προετοιμαστεί, περίμενα πιο black πράγματα από κείνη τη μέρα για αυτό και βγήκα έξω, ώστε να προετοιμαστώ για το big closure της βραδιάς. Black Trinity, λοιπόν, λίγα λεπτά πριν τις 2, και αν και με τη γραφικότητα δεν τα πάω ιδιαίτερα καλά, βρήκα συμπαθητικά τόσο τα κεριά, όσο και τους ανάποδους σταυρούς και τις τραγοκεφαλές. Τι σκατά old school black metal live είμαστε; Τα κομμάτια, τώρα, σε καμία περίπτωση δεν αποδόθηκαν, όπως ανέμενα, δηλαδή όπως είπε και ο Skalani, στο πνεύμα του δίσκου (η διασκευή σε Bathory, απτην άλλη, γά-μη-σε). Ένα lack of emotion θα λεγα, και σίγουρα η περιορισμένη διάρκεια του set. Αλλά όχι και άσχημα, αν σκεφτεί κανείς ότι οι πρόβες της μπάντας είναι αρκετά περιορισμένες (ο δίσκος από μόνος του είναι ένα μικρό θαύμα). Σίγουρα οι προσδοκίες για Trinity ήταν πιο υψηλές -γιατί εκεί με έχουν συνηθίσει τόσο συναυλιακώς όσο και βάση κομματιών, αλλά είναι που τους βλέπεις και live μετά από 1μιση+ χρόνο. Κάτι είναι και αυτό.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    2

    Default

    Μπήκα στον πειρασμό να απαντήσω γιατί θεωρώ λίγο άδικα τα σχόλια των παραπάνω.
    Σχετικά με τον ήχο μπορώ να πω ότι η εξέλιξη που έχει υπάρξει τα τελευταία χρόνια στο στέκι είναι τουλάχιστον αξιοσημείωτη. Όσοι έχουν τριβή με τα lives που στήνονται τα τελευταία 7 χρόνια μπορούν να το επιβεβαιώσουν αυτό.
    Η δουλειά που κάνουν τα παιδιά που στήνουν τον ήχο κυμαίνεται σε επαγγελματικά επίπεδα (τηρουμένων πάντα των δυνατοτήτων της biologica και του χώρου) και στο εν λόγω live ο ήχος για μένα ήταν όπως έπρεπε. Φυσικά η υποκειμενικότητα είναι κάτι που δεν μπορεί να παραβλεφθεί, αλλά έτσι για την ισορροπία των πραγμάτων λέω ότι ο ήχος ήταν μια χαρά στο συγκεκριμένο live-σίγουρα ανώτερος του μετρίου.
    Στα των black trinity τώρα...άπειρος κόσμος κόλλησε στο μικρό σε διάρκεια σετ. Οι λόγοι που επιλέχθηκε ο συγκεκριμένος αριθμός τραγουδιών δεν νομίζω ότι αφορά κανέναν πέρα από την μπάντα. Η αλήθεια είναι ότι 1 άντε 2 τραγούδια ακόμα θα μπορούσαν να είχαν παιχτεί βαριά-βαριά. Παρολ' αυτά το σετ όπως είπαν και οι προηγούμενοι κυμάνθηκε στο 35 λεπτο (7 τραγούδια σύνολο)-καθόλου μικρό σετ! Ξαναλέω η υποκειμενικότητα είναι κάτι που δεν μπορεί να παραβλεφθεί όπως και το γεγονός ότι το ελληνικό κοινό έχει συνηθίσει σε μεγαλύτερα σε διάρκεια σετ (σε σημείο που οι μπάντες δεν καταλαβαίνουν ότι από ένα σημείο κι έπειτα σπάνε αρχίδια). Αλλά! Για μένα το σετ ήταν σφιχτό και χωρίς ιδιαίτερες διακοπές-καθυστερήσεις, έχοντας καλή ροή μεταξύ των κομματιών και κρατώντας τον κόσμο σε μια δυναμική κατάσταση. Συνεπώς η προσκόλληση από μεγάλη μερίδα κόσμου στο "σύντομο" σετ για μένα στέκει μερικώς και στην τελική ακυρώνει ως κάποιο βαθμό το βασικότερο κομμάτι που είναι η εκτέλεση των τραγουδιών.
    Περνώντας στο τελευταίο τμήμα των σχολίων αυτό που διάβασα και απόρησα για το αν ήμουν στο ίδιο live είναι σχόλια τύπου "φιάσκο", "κρίμα", "lack of emotion" και ότι "τα κομμάτια δεν αποδόθηκαν στο πνεύμα του δίσκου".
    Έχω να πω πως τα κομμάτια παίχτηκαν αλάνθαστα, ακριβώς όπως παίχτηκαν και όταν ηχογραφήθηκαν, δηλαδή live.
    Πραγματικά δεν ξέρω γιατί το feedback που πήρατε ήταν τέτοιο...νομίζω η μπάντα έδωσε το 100% χωρίς καμία έκπτωση. Επίσης, δεν ξέρω τι περιμένατε να ακούσετε/να δείτε. Αν έχετε να κάνετε παρατηρήσεις επί του πρακτικού καλώς να τις κάνετε και νομίζω ότι αυτό είναι και το εποικοδομητικό...
    Λίγο πολύ αυτά. Ομολογώ ότι απόρησα με τα σχόλια που διάβασα και γι αυτό μπήκα στον κόπο να απαντήσω. Στην τελική βέβαια γούστα είναι αυτά και η αντίληψη του καθενός ποικίλει. Καλό όμως είναι να παραθέτονται όλες οι πλευρές έτσι για τη σφαιρικότητα του θέματος.
    Φιλικά.

  7. #7
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    δεν μπορώ να έχω άποψη για τα υπόλοιπα, αλλά 35' θεωρείται "καθόλου μικρό σετ" μόνο σε περίπτωση grindcore μπάντας στο πρώτο της ep, support και με μεγάλη καθυστέρηση του live.

  8. #8
    mad max bara Skalani Caveman's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Στο βρακί της
    Posts
    516

    Default

    alxtrps θα σου εξηγήσω τι ακριβώς εννοώ για να μη μείνεις με την απορία:

    Quote Originally Posted by alxtrps View Post
    Σχετικά με τον ήχο μπορώ να πω ότι η εξέλιξη που έχει υπάρξει τα τελευταία χρόνια στο στέκι είναι τουλάχιστον αξιοσημείωτη. Όσοι έχουν τριβή με τα lives που στήνονται τα τελευταία 7 χρόνια μπορούν να το επιβεβαιώσουν αυτό.
    Η δουλειά που κάνουν τα παιδιά που στήνουν τον ήχο κυμαίνεται σε επαγγελματικά επίπεδα (τηρουμένων πάντα των δυνατοτήτων της biologica και του χώρου) και στο εν λόγω live ο ήχος για μένα ήταν όπως έπρεπε. Φυσικά η υποκειμενικότητα είναι κάτι που δεν μπορεί να παραβλεφθεί, αλλά έτσι για την ισορροπία των πραγμάτων λέω ότι ο ήχος ήταν μια χαρά στο συγκεκριμένο live-σίγουρα ανώτερος του μετρίου.
    Ο ήχος στο στέκι από τότε που πήγα πρώτη φορά (δεν είναι πρόσφατα) έχει βελτιωθεί πραγματικά, έχει παιδιά που τρέχουν όχι μόνο για να γίνονται live αλλά και για να έχουν μια ποιότητα στον ήχο.
    Αυτό δε σημαίνει ότι σε όλες τις συναυλίες έχει καλό ήχο, ούτε οτι το χρεώνω σε κάποιον. Ο ήχος (στην κιθάρα) μου φάνηκε κάπως μέτριος κατά διαστήματα - έχω ακούσει και πολύ χειρότερο ήχο (και στο στέκι και αλλού) αλλά αυτό δεν τον κάνει ΚΑΛΟ. Δεν περίμενα ήχο κρύσταλλο σε blackmetal live (δεν ήθελα κιόλας), αλλά σε φάσεις δεν καταλάβαινα τί παίζει η κιθάρα. Αυτά περί ήχου.

    Quote Originally Posted by alxtrps View Post
    Στα των black trinity τώρα...άπειρος κόσμος κόλλησε στο μικρό σε διάρκεια σετ. Οι λόγοι που επιλέχθηκε ο συγκεκριμένος αριθμός τραγουδιών δεν νομίζω ότι αφορά κανέναν πέρα από την μπάντα. Η αλήθεια είναι ότι 1 άντε 2 τραγούδια ακόμα θα μπορούσαν να είχαν παιχτεί βαριά-βαριά. Παρολ' αυτά το σετ όπως είπαν και οι προηγούμενοι κυμάνθηκε στο 35 λεπτο (7 τραγούδια σύνολο)-καθόλου μικρό σετ! Ξαναλέω η υποκειμενικότητα είναι κάτι που δεν μπορεί να παραβλεφθεί όπως και το γεγονός ότι το ελληνικό κοινό έχει συνηθίσει σε μεγαλύτερα σε διάρκεια σετ (σε σημείο που οι μπάντες δεν καταλαβαίνουν ότι από ένα σημείο κι έπειτα σπάνε αρχίδια).
    Η μόνη μπάντα που έχω δει να παίζει λιγότερο είναι οι Magrudergrind (πάλι στο στέκι), καλοκαίρι, με καύσωνα, με το drummer να πυροβολάει λαμπυρίζοντας απ' τον ιδρώτα. Εκεί να δεις εκτέλεση.

    Quote Originally Posted by alxtrps View Post
    Αλλά! Για μένα το σετ ήταν σφιχτό και χωρίς ιδιαίτερες διακοπές-καθυστερήσεις, έχοντας καλή ροή μεταξύ των κομματιών και κρατώντας τον κόσμο σε μια δυναμική κατάσταση.
    Συμφωνώ απολύτως.

    Quote Originally Posted by alxtrps View Post
    Συνεπώς η προσκόλληση από μεγάλη μερίδα κόσμου στο "σύντομο" σετ για μένα στέκει μερικώς και στην τελική ακυρώνει ως κάποιο βαθμό το βασικότερο κομμάτι που είναι η εκτέλεση των τραγουδιών.
    Περνώντας στο τελευταίο τμήμα των σχολίων αυτό που διάβασα και απόρησα για το αν ήμουν στο ίδιο live είναι σχόλια τύπου "φιάσκο", "κρίμα", "lack of emotion" και ότι "τα κομμάτια δεν αποδόθηκαν στο πνεύμα του δίσκου".
    Σχετικά με το «φιάσκο» που είναι δικό μου σχόλιο, αναφέρεται κυρίως στη μικρή (για μένα) διάρκεια. Την περίμενα καιρό αυτή τη συναυλία, απ' την πρώτη μέρα που ανέβηκε ο δίσκος στο bandcamp, τον οποίο ακούω ακόμα, καθημερινά. Μετά από τόσο καιρό που είχαν να παίξουν live, ήθελα παραπάνω. Δεν κατηγορώ κανέναν, απλά θα ήθελα περισσότερο.

    Quote Originally Posted by alxtrps View Post
    Έχω να πω πως τα κομμάτια παίχτηκαν αλάνθαστα, ακριβώς όπως παίχτηκαν και όταν ηχογραφήθηκαν, δηλαδή live.
    Πραγματικά δεν ξέρω γιατί το feedback που πήρατε ήταν τέτοιο...νομίζω η μπάντα έδωσε το 100% χωρίς καμία έκπτωση.
    Δεκτό, αν και ο drummer έχω την αίσθηση πως παραζορίστηκε. Απ' τις γκριμάτσες του δηλαδή, εγώ αυτό κατάλαβα.

    Quote Originally Posted by alxtrps View Post
    Επίσης, δεν ξέρω τι περιμένατε να ακούσετε/να δείτε.
    Πάνω-κάτω αυτό, κάνα τέταρτο παραπάνω.

    Quote Originally Posted by alxtrps View Post
    Αν έχετε να κάνετε παρατηρήσεις επί του πρακτικού καλώς να τις κάνετε και νομίζω ότι αυτό είναι και το εποικοδομητικό... Λίγο πολύ αυτά. Ομολογώ ότι απόρησα με τα σχόλια που διάβασα και γι αυτό μπήκα στον κόπο να απαντήσω. Στην τελική βέβαια γούστα είναι αυτά και η αντίληψη του καθενός ποικίλει. Καλό όμως είναι να παραθέτονται όλες οι πλευρές έτσι για τη σφαιρικότητα του θέματος.
    Φιλικά.
    Για να μην αδικώ τη μπάντα, δεν τη βρήκα χλιαρή ή κάτι. Τα παιδιά το έχουν αυτό που κάνουν (με μόνο ερωτηματικό το drummer για τους λόγους που προανέφερα), έχουν φοβερά riff και τρομερή φωνή.
    Κανένα απ' τα παραπάνω σχόλια δεν έγιναν κακοπροαίρετα, περιμένουμε την επόμενη φορά (αν και όταν).

    Υ.Γ. Τελικά ...when it's cold, and when it's dark... τί φάση;
    Kαλά ρε, τόσο ξεφτίλα είσαι, στο φορουμ του Firestorm γράφεις;
    ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΛΕΚΤΑΝΗ!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    2

    Default

    @skalani caveman εντάξει μετά την επεξήγηση βγαίνει παραπάνω άκρη.
    Πέρα από τους magrudergrind σίγουρα τα πρωτεία κατέχουν οι hjertestop (φλεβάρης '07) και beartrap (μάρτης '12) με σετ μικρότερα του 20λέπτου. Anyway 5 λεπτά πάνω 5 κάτω δεν νομίζω ότι κάνουν την τρελή διαφορά!

    Υ.Γ. when the end is so close, when everything seems so dark ίσως

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    28

    Default

    ''Δεκτό, αν και ο drummer έχω την αίσθηση πως παραζορίστηκε. Απ' τις γκριμάτσες του δηλαδή, εγώ αυτό κατάλαβα.''
    παίζουν και αρρώστιες αυτή την εποχή
    ήθελε όντως κανα 2 κομμάτια παραπάνω.
    πάντως οι περισσότερες hc/punk μπάντες που παίζουν βιο και είναι από εξωτερικό τόσο παίζουνε πάνω κάτω

  11. #11
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Στο θέμα του χρόνου, να προσθέσω κι εγώ πως είναι θεμιτό για μια τοπική μπάντα να παίζει γύρω στα 40 λεπτά, ειδικά στην περίπτωση που υπάρχουν άλλες δύο τουλάχιστον μπάντες και θέλουμε να τελειώσει το λαιβ σε μια λογική ώρα.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  12. #12
    mad max bara Skalani Caveman's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Στο βρακί της
    Posts
    516

    Default

    Για να συνεννοούμαστε, όπως είπα και παραπάνω, τα σχόλια έγιναν καλοπροαίρετα.
    Δεν κατηγόρησα κανέναν, ούτε το drummer ως «κουλό» (μπορεί να είναι όντως άρρωστος, ζορίστηκε είπα, έτσι μου φάνηκε, δε μπορώ να ξέρω γιατί),
    ούτε τη μπάντα που σ' ένα live χωρίς είσοδο, έπαιξε όσο έπαιξε.
    Δεν έχω απαιτήσεις, τέτοιες υπάρχουν σε συναυλίες με είσοδο όπου υπάρχει και πελατειακή σχέση. Απλά γουστάρω τη μπάντα και ήθελα ν' ακούσω παραπάνω,
    δε μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς δεν καταλαβαίνετε σ' αυτό.
    Αν εσάς σας καλύπτει το 35λεπτο, πάσο. Άλλος μπορεί να βαριέται/κουράζεται στο 20λεπτο, δε θα ήθελα να γίνονται live βάσει των δικών τους standards, sorry κιόλας.
    Για να το θέσω αλλιώς, δε νομίζω ότι εσάς που δε χάλασε η μικρή διάρκεια να σας κούραζε αν έπαιζαν άλλο τόσο. Αν έχω άδικο, πείτε.

    Υ.Γ. ε παίξ' το εκεί να πάει στο διάολο

    edit για Ghoul: Ισχύει αυτό που λες και συμφωνώ απολύτως, απλά (εν προκειμένω) όχι για τους «headliners» που πήγαν να δουν οι περισσότεροι κι όχι όταν έχουν ξεκινήσει
    στις 2 (δεν τη θεωρώ λογική ώρα). Αυτό για την ώρα περισσότερο πάει στην ώρα έναρξης όχι στο αν θα παίξουν 3 κομμάτια παραπάνω (=15')
    Last edited by Skalani Caveman; 13-01-2016 at 16:29.
    Kαλά ρε, τόσο ξεφτίλα είσαι, στο φορουμ του Firestorm γράφεις;
    ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΛΕΚΤΑΝΗ!

  13. #13

    Default

    Χτες γάμησαν πάντως. Εύγε... hail to the mighty Trinity!

  14. #14
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default


    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 09-12-2015, 07:48
  2. Replies: 30
    Last Post: 28-06-2014, 14:40
  3. Replies: 3
    Last Post: 08-03-2014, 09:46
  4. Replies: 0
    Last Post: 18-02-2014, 13:58
  5. Replies: 7
    Last Post: 24-01-2010, 23:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •