Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Foundation (2021)

  1. #1
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default Foundation (2021)

    https://www.imdb.com/title/tt0804484

    Αυτό το βλέπουμε?
    Εντυπωσιακό μπάτζετ, πολύ δουλεμένο, ατμόσφαιρα και υλικό για 8 σεζόν. Προσωπικά (δεν έχω διαβάσει τίποτα από asimov) μου αρέσει και με έψησε να ξεκινήσω τα βιβλία.
    Βλέπω αμφιλεγόμενη αντιμετώπιση από το κοινό, από διάφορα μέτωπα. Κλασσικά οι "βιβλιάκηδες" για τις αλλαγές, άλλοι ότι είναι αργό και δεν έχει δράση (μάλλον οπαδοί marvel), άλλοι ότι κάποιοι χαρακτήρες από άντρες στα βιβλία έχουν γίνει γυναίκες ή έχουν αλλάξει χρώμα στη σειρά (γελάει ο κόσμος) και άλλοι τα έχουν βάλει με ερμηνείες και πρωταγωνιστές.
    Rock or Nothing

  2. #2
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Εγώ θα δω, αλλά ίσως όχι άμεσα...Εχω διαβάσει τα 3-4 πρώτα φαουνταζιον και μΕ αρεσαν πάρα πολύ. 8 σεζόν ε; Το ξανασυζητάμε τότε όταν μπαίνει στην εφηβεία η κόρη. 2032.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  3. #3
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Το είδα. Πάρα πολύ καλό θα έλεγα.
    Έχοντας διαβάσει αρκετά απο Asimov, με το Foundation να είναι από τα αγαπημένα μου έβερ, έχω να πω ότι όλες οι αλλαγές (με εξαίρεση μια*) είναι καλοδεχούμενες.
    Η γενετική δυναστεία είναι εξαιρετικό concept, σε σχέση με την απλή αναφορά ανίκανων αυτοκρατόρων στα βιβλία και την αναπόφευκτη παρακμή.
    Η Salvor Hardin είναι λατρεία.
    Οι σκηνές στον Trantor νομίζω ήταν καλύτερες σε σχέση με τις υπόλοιπες και πιο δεμένες σαν αφήγηση.
    Κατά τα άλλα εξαιρετική ατμόσφαιρα, εφφε, φωτογραφία, μουσική, σκηνικά, τίτλοι αρχής και γενικά καλές ερμηνείες.
    Να δείτε και μετά να διαβάσετε και τα βιβλία.

    * όχι ακριβώς σπόιλερ, πολύ γενικό σχόλιο για την πρώτη κρίση στο βιβλίο.
    Spoiler
    Η μοναδική αλλαγή που με ξενέρωσε ήταν το πως χειρίστηκαν την πρωτη κρίση σε σχέση με το βιβλίο.
    Εκεί θεωρώ το βιβλίο πολύ ανώτερο και το πως παίζει με το θέμα της θρησκείας, ελπίζω να το χρησιμοποιήσουν στη συνέχεια.


    Γελάει ο κόσμος με όσους σχολιάζουν το φύλο ή το χρώμα των χαρακτήρων γενικά.

    Επίσης ελπίζω η αναφορά της σειράς
    Spoiler
    στα Robot και τον πόλεμο να έχει συνέχεια.
    I don't do drugs. I am drugs.

  4. #4
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by ion_storm View Post
    Να δείτε και μετά να διαβάσετε και τα βιβλία.
    άρχισα ήδη
    Rock or Nothing

  5. #5
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Ωραίος.

    Μόλις το τελειώσεις αναμένω εντυπώσεις.

    Γενικό σχόλιο. Αν έχεις διαβάσει τα βιβλία γενικά κάνει διάφορες μικρές αναφορές, που δείχνει ότι υπάρχει ένα γενικό τουλάχιστον πλάνο για αργότερα.
    Επίσης αρκετά καλή διαχειρίση του timeline μέχρι τώρα, το αναφέρω γιατί η ιστορία απλώνεται πολύ χρονικά (αιώνες).

    Στην αφήγηση της Gaal Dornick στο πρώτο επεισόδιο αναφέρει
    Spoiler
    the Mule

    I don't do drugs. I am drugs.

  6. #6
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Mε τα διάφορα, είχα ξεχάσει ότι θα έβγαινε ετούτο.
    Όπως είπε και ο Ιον, από τα αγαπημένα βιβλία έβερ.
    Ελπίζω σε κάτι όχι ισοπεδωτικο και θα είμαι ευχαριστημένος.
    Kill the wise one!

  7. #7
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    λοιπόν, έχοντας διαβάσει και το 1ο βιβλίο έχω να πω ότι η σειρά είναι πολύ καλή. παραγωγή, cast, διαχείριση των θεμάτων που είναι δύσκολο να ενσωματωθούν σε σειρά και πολλά άλλα.
    καταρχήν, μην ξεχνάμε ότι το πρώτο διήγημα του βιβλίου γράφτηκε το 1942 (αν δεν κάνω λάθος), οπότε έχει τεράστια διαφορά η αντίληψη της εποχής για την τεχνολογία του μέλλοντος με τη σημερινή. αν κάποιος ήθελε να δει υπολογιστές σε μέγεθος δωματίου με φωτάκια να αναβοσβήνουν ή γκαζοντενεκέδες που υποτίθεται θα λειτουργούσαν με πυρηνική ενέργεια, έπαιξε κι έχασε. και προφανώς τα ίδια θα λένε και για τη σειρά στο remake που θα γίνει το 2093 και θα βλέπουν τις σημερινές τεχνολογικές "προβλέψεις".

    επίσης, η ιστορία εκτυλίσσεται μέσα σε αιώνες, οπότε στο βιβλίο δεν υπάρχει σταθερός χαρακτήρας πρωταγωνιστής. στη σειρά μέχρι τώρα το έχουν φέρει μια χαρά με το hibernation και με τους κλωνοποιημένους αυτοκράτορες και με τα "αντίγραφα" του σέλντον.

    τέλος για τους καθυστερημένους που παρεξηγήθηκαν με την "αλλαγή φύλου" σε κάποιους χαρακτήρες, να πω ότι μέχρι τώρα στο βιβλίο δεν υπάρχει ούτε μία γυναίκα πρωταγωνίστρια και οι μόνοι γυναικείοι χαρακτήρες έχουν το ρόλο της συζύγου και τίποτα παραπάνω, αφού πάλι, την εποχή που γράφτηκαν τα κομμάτια του, ο ρόλος της αμερικανίδας ήταν ακριβώς σύζυγος και νοικοκυρά. στη σημερινή εποχή δεν είναι ρεαλιστικό πια να αναφερόμαστε στο μακρινό μέλλον χωρίς να έχει τουλάχιστο ένα αναβαθμισμένο ρόλο η γυναίκα. καλά, για χρώμα δέρματος κτλ, γελάω γιατί ο ασίμοφ σπανίως αναλώνεται σε περιγραφές εξωτερικής εμφάνισης και σε άλλες τέτοιες αναλύσεις.

    συμφωνώ με τον ιον ότι το spoiler μπορούσαν να τo παρουσιάσουν καλύτερα, αλλά επιφυλάσσομαι για τη συνέχεια η οποία φαίνεται ελπιδοφόρος και υπάρχει μεγάλη ανάγκη για μια καλή τέτοια σειρά.
    Rock or Nothing

  8. #8
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Το ότι εσύ θεωρείς πως θα υπάρχει ανθρωπότητα που θα φτιάχνει και remake σε σειρές το 2093, δείχνει πόσο αλλοτριωμένος είσαι, αναρχοζαίε της κακιάς ώρας

    Κατά τα άλλα, ο ρόλος της γυναίκας όπως παρουσιάζεται στα βιβλία, είναι ο ιδανικός κι επιθυμητός. Με όλα αυτά τα woke millennials έχουμε γεμήσει πούστηδοι και απομακρυνθήκαμε απ' τον θεό και σωτήρα μας, τα αποτελέσματα δε τα βλέπουμε καθημερινά: πανδημίες, οργή θεού, δρακονιανοί και πολλά που τα ξέρετε εσείς οι διαβασμένοι.

    Την σειρά δεν την είδα ακόμη, γιατί ο Δεκέμβριος είναι αφιερωμένος σε δεύτερη σεζόν Witcher και Matrix Resurrections. Σίγουρα θα δω το Wheel of Time πριν το Foundation, καθώς με όποιον ΣΟΒΑΡΟ άνθρωπο μίλησα, που γουστάρει και καταλαβαίνει από επιστημονική φαντασία, μου μετέφερε μια πολύ μέτρια κατάσταση.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  9. #9
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    το wheel of time για την ώρα είναι μια μαλακία
    Rock or Nothing

  10. #10
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Την σειρά δεν την είδα ακόμη, γιατί ο Δεκέμβριος είναι αφιερωμένος σε δεύτερη σεζόν Witcher και Matrix Resurrections. Σίγουρα θα δω το Wheel of Time πριν το Foundation, καθώς με όποιον ΣΟΒΑΡΟ άνθρωπο μίλησα, που γουστάρει και καταλαβαίνει από επιστημονική φαντασία, μου μετέφερε μια πολύ μέτρια κατάσταση.
    Χαχαχαχα.
    Μαλακα γέλασα. Να σαι καλά.
    Από το αυθόρμητο κ αβίαστο γέλιο εξαιρείται το Matrix, θα το οποίο βλέπουμε.
    Να υποθέσω περιμένεις σκηνικά με πυρ κατά βούληση από ριπές αντί ύλης.

    Σε σχέση με την εξωτερική εμφάνιση των χαρακτήρων, φυλή, χρωμα κτλ , έχω διαβάσει συνέντευξη του Asimov που αναλύουν το θέμα και το ζουμί είναι ότι οι χαρακτήρες είναι μια μιξη από φυλές, χρώματα, πλανήτες και ηλιακά συστήματα.
    Αν θυμηθώ κ το βρω μετά θα ποστάρω λινκ.

    Επίσης όπως λέει κ ο Ραβεν πραγματικά στα βιβλία τους γυναικείους χαρακτήρες τους ψάχνεις με τα κυάλια και είναι κυρίως δευτερεύοντες.
    I don't do drugs. I am drugs.

  11. #11
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι υπάρχει έλλειψη σε θηλυκούς χαρακτήρες στα βιβλία, αλλά πραγματικά ποιος σκέφτηκε έτσι όταν διάβαζε τα βιβλία?
    Μην ξεχνάμε και την εποχή που γράφτηκαν τα βιβλία, εκτός εαν θέλουμε τους συγγραφείς μας να είναι όπως θα ήταν ο ιδανικός άνθρωπος, αλλά και μπροστά από την εποχή τους, σε παραπάνω του ενός "τομέα".

    Ιν αδερ νιουζ, για να μην το χαλάσω στον Ρέιβεν, απλά να πούμε, πως η έλλειψη θηλυκών χαρακτήρων δεν είναι ολική.
    Kill the wise one!

  12. #12
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by ion_storm View Post
    Χαχαχαχα.
    Μαλακα γέλασα. Να σαι καλά.
    Από το αυθόρμητο κ αβίαστο γέλιο εξαιρείται το Matrix, θα το οποίο βλέπουμε.
    Να υποθέσω περιμένεις σκηνικά με πυρ κατά βούληση από ριπές αντί ύλης.
    και γαμώ, χαίρομαι αλήθεια.

    Α, δεν περιμένω τίποτα απολύτως, απλώς είμαι καψούρης με ό,τι έχει να κάνει με το συγκεκριμένο saga. Τις 3 ταινίες, τα 3 video games, τα 24 comics, το Animatrix, τα έχω λατρέψει όλα εξίσου. Σαφώς τίποτα δεν μπορεί να σε πιάσει απ' το λαιμό, όπως έκανε η πρώτη ταινία, αλλά δεν έχω καν αυτή την (γελοία και αβάσιμη κατ' εμέ) απαίτηση.

    Τώρα τι να πεις, τα βιβλία Foundation έχουν τόσο ψωμί μέσα, που πρέπει να ΘΕΛΕΙΣ να καθήσεις να ασχοληθείς με φύλα, γένη, σεξουαλικές προτιμήσεις κτλ των χαρακτήρων. Να είσαι woke κρετίνος, με άλλα λόγια.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  13. #13
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Quote Originally Posted by ion_storm View Post
    Χαχαχαχα.
    Μαλακα γέλασα. Να σαι καλά.
    Από το αυθόρμητο κ αβίαστο γέλιο εξαιρείται το Matrix, θα το οποίο βλέπουμε.
    Να υποθέσω περιμένεις σκηνικά με πυρ κατά βούληση από ριπές αντί ύλης.
    και γαμώ, χαίρομαι αλήθεια.

    Α, δεν περιμένω τίποτα απολύτως, απλώς είμαι καψούρης με ό,τι έχει να κάνει με το συγκεκριμένο saga. Τις 3 ταινίες, τα 3 video games, τα 24 comics, το Animatrix, τα έχω λατρέψει όλα εξίσου. Σαφώς τίποτα δεν μπορεί να σε πιάσει απ' το λαιμό, όπως έκανε η πρώτη ταινία, αλλά δεν έχω καν αυτή την (γελοία και αβάσιμη κατ' εμέ) απαίτηση.

    Τώρα τι να πεις, τα βιβλία Foundation έχουν τόσο ψωμί μέσα, που πρέπει να ΘΕΛΕΙΣ να καθήσεις να ασχοληθείς με φύλα, γένη, σεξουαλικές προτιμήσεις κτλ των χαρακτήρων. Να είσαι woke κρετίνος, με άλλα λόγια.
    Δεν κρινω. Ολοι καψουρευτηκαμε ειδικα αν βλεπεις μονικα. Αλλα οι 2 κ 3 ταινιες ειναι για το μποτσο.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  14. #14
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post

    Τώρα τι να πεις, τα βιβλία Foundation έχουν τόσο ψωμί μέσα, που πρέπει να ΘΕΛΕΙΣ να καθήσεις να ασχοληθείς με φύλα, γένη, σεξουαλικές προτιμήσεις κτλ των χαρακτήρων. Να είσαι woke κρετίνος, με άλλα λόγια.
    με αυτά ασχολούνται κάτι γκρινιάρηδες που τους πείραξε ότι στη σειρά είδαν και 2 γκομενάκια παραπάνω στη θέση 2 κριαριών. είδες κανέναν να σχολιάζει τα βιβλία?
    Rock or Nothing

  15. #15
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Αν εννοείς εδώ μέσα, όχι δεν είδα. Λέω ότι γενικότερα, αν διαβάζοντας τα βιβλία ΣΗΜΕΡΑ αυτό που σου μένει είναι η έλλειψη γυναικείας παρουσίας, ε είσαι για το μπότσο που έγραψε κι ο Μινώταυρος άνωθεν.

    Atom, μπορεί επί 4 ώρες να δείχνει μόνο πασοκικό κώδικα στην οθόνη και μετά να γράψει "by the Wachowskis" ; Ευχαριστημένος θα είμαι. Τώρα αυτά τα φαιδρά ότι το Reloaded και Revolutions ήταν για το μπότσο, δεν είναι το ER χώρος για να τα συζητήσουμε.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Similar Threads

  1. [Cinema] Beckett (2021)
    By Raven Lord in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 0
    Last Post: 06-09-2021, 22:30
  2. Third Eye Foundation - Live at Mylos Club, 16/10/2011
    By carheart in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 13-07-2011, 17:08
  3. Asian Dub Foundation @ Gagarin, 13/05/2011
    By Shirime in forum Live Reports
    Replies: 0
    Last Post: 18-05-2011, 15:28
  4. 12.9 - ASIAN DUB FOUNDATION @ Gagarin
    By Phantom Duck in forum Live Reports
    Replies: 24
    Last Post: 23-09-2009, 17:04
  5. 12.9 - ASIAN DUB FOUNDATION @ Gagarin
    By kontan in forum Live & Events Talk
    Replies: 59
    Last Post: 13-09-2009, 11:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •