Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50

Thread: Τρέξιμο (Ορεινό & Δρόμου)

  1. #1
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    1 στους 3 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default Τρέξιμο (Ορεινό & Δρόμου)

    Ασχολείται κανείς με το άθλημα; Είχα μια σταθερή επαφή τα τελευταία χρόνια και φέτος άρχισα να ασχολούμαι πιο εντατικά, ειδικά με το ορεινό τρέξιμο. Αν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι, θα μπορούσε να λειτουργήσει το τόπικ σαν ανταλλαγή εμπειριών, βοήθεια σε αρχάριους (από αρχάριους), ερώτησεις σχετικές με εξοπλισμό, ενημέρωση για αγώνες, ER Running Sessions (!) κ.λπ.

    #irunmarathon

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  2. #2
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    7 στους 20 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    ειμαι μεγαλος φαν του τρεξιματος! συνηθως τρεχουμε γαβρους οταν περνανε εξω απ το συνδεσμο στα μουλωχτα.. νομιζουν πως δεν θα τους ακουσουμε αλλα αμ δε, βγαινουμε εκει με τα μηχανακια και οπου φυγει-φυγει! γενικα ξερω αρκετους που τιμουν το αθλημα, τον μπαμπη τον σουγια, τον κωστα τον πεταλουδα, τον μακη τον μαχαιρα, ανταλλαζουμε αποψεις συχνα πυχνα γιατι ειμαστε ολοι μεγαλοι φανς του τρεξιματος! παντως να πω την αληθεια μου παιδια αυτο για το ορεινο πρωτη φορα το ακουω. συνηθως ή τους τσακωνουμε ή μας ξεφευγουν, ως τα βουνα μεχρι στιγμης δε μας εχει τυχει να φτασουμε

  3. #3
    Senior Member KiNKY KoNG's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    111

    Default

    Βάλε Nike ID να δούμε τι κανείς !

  4. #4
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    1 στους 2 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Ίσα ρε ταξιτζή χούλιγκαν

  5. #5
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    5 στους 5 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    ασχολήθηκα για 3 χρόνια πιο σοβαρά το διάστημα 2011 - 2014 και κατάφερα να πιάσω ένα ικανοποιητικό επίπεδο για ερασιτέχνη στα 5χλμ (έφτασα χρόνο κάτω από 19 λεπτά). δυστυχώς, με γονάτισαν οι τενοντίτιδες - φταίω κ εγώ αρκετά αφού παράλληλα έπαιζα και μπάλλα και έκανα και κάποια βάρη.
    γενικά, θέλει μεγάλη προσοχή όσον αφορά στους τραυματισμούς κόπωσης και φθοράς. κάθε προπόνηση στην ουσία είναι χιλιάδες επαναλήψεις από την ίδια άσκηση, οπότε η καταπόνηση σε κάποιες αρθρώσεις και κάποιους τένοντες είναι μεγάλη.
    τώρα πια μπορώ να τρέχω 2-3 φορές την εβδομάδα χωρίς να βγάλω πόνους και κάνω αυστηρά σπριντ ή ΗΙΙΤ σε προπονήσεις 25 λεπτών. γενικά, η παρούσα λογική είναι πολύ πιο αποδοτική από άποψη fitness.
    ορεινό είναι τελείως διαφορετική φάση, από το "κανονικό" και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα. λογικά το ορεινό έχει κάποια πλεονεκτήματα, του στυλ ότι δε χάνεις μυϊκή μάζα, τρέχεις σε πιο ωραίο περιβάλλον, δε βαριέσαι κτλ, αλλά είναι πιο απαιτητικό.

    όσο για εξοπλισμό, ένα ζευγάρι καλά παπούτσια είναι ουσιαστικά το μόνο που χρειάζεται

    bonus:
    Spoiler
    2013, αγώνας 6χλμ, 24η θέση
    Last edited by Raven Lord; 24-11-2015 at 13:28.
    Rock or Nothing

  6. #6
    Serpico! Boom!'s Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    (s)Aint Shitty
    Posts
    4,715

    3 στους 6 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Quote Originally Posted by Taksitzhs View Post
    ως τα βουνα μεχρι στιγμης δε μας εχει τυχει να φτασουμε
    Είσαι σίγουρος;

    Spoiler
    They say we've got a lifetime, but we know that ain't true.

  7. #7
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    1 στους 8 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Ίσα ρε ταξιτζή χούλιγκαν
    και χουλιγκανι και νιντζα ειμαι αμα λαχει! μπουμ το νου σου, απο εδω και στο εξης θα μιλουν μονο οι αλυσιδες!

    να μη ξεχασω επισης και να ευχηθω καλη τυχη αποψε στη μια απο τις τρεις φετινες ομαδες μου στην ευρωπη

  8. #8
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    5 στους 6 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    ήλπιζα σε ποστ ρέιβεν.

    προσωπικά, δεν στοχεύω τόσο στις πρωτιές και τις τρομερές επιδόσεις, όσο να νιώθω καλά με τον εαυτό μου, να θέτω σταδιακά μεγαλύτερους στόχους, δίνοντας περισσότερη βάση στην αντοχή. ισχύει, η αίσθηση του ορεινού τρεξίματος, να βρίσκεσαι μέσα στη φύση, είναι φοβερή. το χώμα εξάλλου είναι το ιδανικότερο τερέν και οι υψομετρικές διαφορές σίγουρα το κάνουν πιο απαιτητικό. ξεκίνησα πέρυσι με αναβάσεις και πεζοπορίες σε κορυφές/βουνά και στη συνέχεια κόλλησα το μικρόβιο με επιρροές φίλων και το συνδύασα.

    ας βάλω κι εγώ μία.

    Άρμα Πάρνηθας, πριν κάνα μήνα. 17χλμ, ΥΔ: 900μ, 2ω 41λ.




    όσον αφορά τον εξοπλισμό, πέρα από καλά και εξειδικευμένα παπούτσια, για εντατικές προπονήσεις ή μεγάλες αποστάσεις επιθυμητά είναι ειδικός ρουχισμός, ζώνες, μικρά σακίδια, φακοί κεφαλής και άλλα πολλά.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  9. #9
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    5 στους 5 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    στο ορεινό παίζει και νύχτα και πολύωρες διαδρομές οπότε χρειάζεσαι αρκετά γκατζετάκια. έχω ένα γνωστό εδώ που ασχολείται πολύ σοβαρά. είχε τρέξει πριν κανα μήνα (?) στα 168χλμ (έκανε χρόνο 35 ώρες) στη θράκη (rodopi ultra trail), ενώ στο lost trail στον όλυμπο λίγο νωρίτερα είχε έρθει 13ος επειδή έφαγε ποινή γιατί χάθηκε στα μονοπάτια και έχασε ένα check point (στην πράξη ήρθε τρίτος). θέλουν άντερα αυτές οι πολύωρες διαδρομές.

    όσο για τη φύση, το νιώθω όταν κάνω ποδήλατο πάνω στην πίνδο και μετά ανaγκαστικά πρέπει να κάνω το ίδιο εδώ στον κάμπο. καμιά σχέση η ικανοποίηση της προπόνησης στο δάσος. βέβαια, μπορεί να σου τύχει κάτι τέτοιο:

    Rock or Nothing

  10. #10
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    για όποιον ενδιαφέρεται
    http://koziakasmountainrace.gr/
    θα έχει κ εμένα για inside πληροφορίες, περιγραφή και προεπισκόπηση της διαδρομής κτλ
    Rock or Nothing

  11. #11
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    έλα ρε, ωραία φάση. δυστυχώς έχω εμφανίσει έναν τραυματισμό στο γόνατο (τενοντίτιδα στην επιγονατίδα) και δεν θα έχω προλάβει να επανέλθω, ειδάλλως θα έψηνε. 29 μαΐου παίζει ένας ωραίος αγώνας στο Μέτσοβο, αλλά λόγω υποχρεώσεων μάλλον ούτε εκεί θα τα καταφέρω να πάω. βάζουμε πλώρη για Zagori Race τον Ιούλη.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  12. #12
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    περαστικά! (γαμημένες τενοντίτιδες )
    Rock or Nothing

  13. #13
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    θενκς!

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  14. #14
    re oust R & R's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    philly
    Posts
    2,311

    Default

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    θενκς!
    zagori race κιεγώ μέσα...
    Poverty, depression, power and despair Conditioned inside and out to the point of no return by a world not crafted by hands of our own yet still we march in step to the cadence of its irregular beatThe damage has been done- irreparable and all-encompassingNature is as archaic word that could never explain this mess Worlds become obsolete like ideas and they won’t have to burn the booksWHEN NOONE READS THEM ANYWAY!

  15. #15
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    φέτος πάμε για το 20άρι όμως.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

Similar Threads

  1. μουσική για τρέξιμο
    By Sheldon in forum General Discussion
    Replies: 51
    Last Post: 29-04-2013, 14:52
  2. Κομμάτια για τρέξιμο κλπ
    By Kuolema in forum Music Discussion
    Replies: 26
    Last Post: 31-05-2012, 22:24
  3. Τρέξιμο στη σαλονίκη
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 13-01-2010, 13:18
  4. Του δρόμου...
    By marianna2525 in forum Music Discussion
    Replies: 72
    Last Post: 06-02-2004, 01:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •