Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47

Thread: WWIII

  1. #1
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default WWIII


  2. #2

  3. #3
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    γιατι ξεκινάμε τώρα; μπορώ να σκεφτώ άλλα δέκα συμβάντα την τελευταία δεκαετία που μπορεί να πάρουν τον τίτλο.
    After the Triumph of Your Birth.

  4. #4
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ε, τώρα νομίζω ότι η φάση είναι πιο χαρκορ. Επίσης η κοινή γνώμη είναι πλέον έτοιμη, απο ό,τι φαίνεται.

  5. #5
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    yo yo yo raqqa

    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  6. #6
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    TA XOYNE ΠΕΙ ΟΙ ΓΕΡΟΝΤΑΔΕΣ .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  7. #7
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ποιοι γεροντάδες, εδώ τα λέει ο Βασίλαρος: http://www.zougla.gr/lifestyle/artic...teftes-dilosis

  8. #8
    Custom User Title ari-m's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    PTR/PL3KL
    Posts
    1,352

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    TA XOYNE ΠΕΙ ΟΙ ΓΕΡΟΝΤΑΔΕΣ .
    O KAIROC GAR EGGYC

    Spoiler
    kai O KAIROC GAR EGGYC II kai III
    min ksexniwmaste

    ta xei pei kai o liako
    When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.
    Hi, I 'm a signature Virus. Plz add me to your sig and help me conquer the world.
    ALERT! Signature Infected by Unknown Virus.
    Click Me

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Ε, τώρα νομίζω ότι η φάση είναι πιο χαρκορ. Επίσης η κοινή γνώμη είναι πλέον έτοιμη, απο ό,τι φαίνεται.
    Νομίζω η μόνη τέτοια περίπτωση είναι να υπάρξει συμπλοκή μεταξύ Αμερικανογάλλων και Ρώσων, πραγμα δύσκολο αν οι βομβαρδισμοί δεν επεκταθούν εκεί που υπάρχουν ασαντικοί και Ρώσσοι. Κατά τ' άλλα, καλοί μαλάκες οι Γάλλοι.

  10. #10
    Laura Palmer zeo's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    347

    Default

    "The Secret History of WWIII" by J. G. Ballard, 1988.


  11. #11
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Οι αεροπορικές επιθέσεις έγιναν σαν αντανακλαστική κίνηση, κυρίως για να καθυσηχαστεί σε ένα βαθμό ο Γαλλικός λαός, να μετριαστεί (τρόπον τινά) το αίσθημα ανασφάλειας και αδυναμίας. Από εκεί και πέρα ναι, πολύ θα ήθελαν Γαλλιά/ΗΠΑ/λοιποί να κάνουν την Συρία πούδρα και μετά να εγκαταστήσουν τις δικές τους υποδομές "ασφάλειας, ανοικοδόμισης, διοίκησης κλπ" αλλά στην ουσία δεν έχουν νόμιμο πάτημα: Η Γαλλία ναι μεν δέχτηκε πλήγμα πολεμικών διαστάσεων, αλλά πραγματικά... δεν έχει αντίπαλο κράτος για να "κυρήξει πόλεμο". Το ISIS δεν νοείται σαν κράτος/state (παρόλο που έτσι αυτοπροσδιόριζεται), είναι μια οργάνωση, οπότε από διπλωματική βάση ΝΑΤΟ & Σια δεν έχουν δόκιμη δικαιολογία να κάνουν φουλ-τοις-εκατο-ντου σε κάποιο άλλο κράτος (Συρία) που τυχαίνει να εδρεύουν κοιτίδες του ISIS.

    Έτσι τουλάχιστον διάβαζα στις εφημερίδες σήμερα, δεν είμαι και τόσο μορφωμένος αναλυτής.
    Η ατάκα φουλ-τοις-εκάτο είναι ξεσηκωμένη από Billy Sio.

    Deafening, painstaking, BB King

  12. #12
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Ε, τώρα νομίζω ότι η φάση είναι πιο χαρκορ. Επίσης η κοινή γνώμη είναι πλέον έτοιμη, απο ό,τι φαίνεται.
    Νομίζω η μόνη τέτοια περίπτωση είναι να υπάρξει συμπλοκή μεταξύ Αμερικανογάλλων και Ρώσων, πραγμα δύσκολο αν οι βομβαρδισμοί δεν επεκταθούν εκεί που υπάρχουν ασαντικοί και Ρώσσοι. Κατά τ' άλλα, καλοί μαλάκες οι Γάλλοι.
    Χτες συναντηθηκαν τα δυο μεγαλα κεφαλια και του ψιθυρισε ο Οbama του Βλαδιμηρου (κυριολεκτικα) που θα ριξει η Γαλλια για να ξερει μην φαει καμια.

    Γενικα δεν βλεπω απο που προκυπτει WW3, απλα ολες οι μεγαλες δυναμεις θα κανουν ενα πολυ ωραιο gang rape ο,τι εχει απομεινει απο την Συρια. Το γιατι δεν το εκαναν νωριτερα και αφηναν το ΙΚ να βγαζει εκατομμυρια δολλαρια καθε μερα πουλωντας πετρελαιο ειναι αξιο αποριας βεβαια.

  13. #13
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    (ΠΡΟΣΟΧΗ: Στα σπόιλερς υπάρχουν χάρτες με μεγάλη ανάλυση)

    Μια χαρά εδαφική υπόσταση έχει το χαλιφάτο, ο παρακάτω χάρτης τα λέει καλά. Μπορεί το μεγαλύτερο μέρος αυτού που βλέπετε σαν μαυρο να είναι άνυδρες έρημοι, αλλά Ράκα και Παλμύρα* είναι στόχοι στρατηγικής σημασίας, ενώ και η σωτηρία της Δαμασκού είναι ένας δυνατό στόχος άμα χρειαστεί χερσαία επέμβαση.

    Spoiler


    Στο χάρτη λείπουν οι θέσεις της Αλ Κάιντα, η οποία είναι όντως ο παράγοντας Χ της κατάστασης. Αυτοί είναι στη φάση του σκιώδους ανταρτοπολέμου, δεν έχουν σαφή επικράτεια. Το Χαλιφάτο είναι εδώ και περίπου ενάμισι χρόνο κανονική ντε φάκτο κρατική οντότητα. Μια πιο συνολική εικόνα:

    Spoiler


    Οι στρατηγικές (τουλάχιστον στα δικά μου μάτια) είναι δύο:
    Α) Στήριξη των Κούρδων από το βορρά, οι οποίοι αποδεδειγμένα έχουν κεράσει ασάλιωτη πούτσα (οκ με μια μικρή εξωτερική βοήθεια) στους τζιχαντιστές και τους έχουν πελατιάσει. Η μαντάμ Σουσού του ΝΑΤΟ (aka Τουρκία) αντιδράει.
    Β) Στήριξη του Άσαντ από τη Μεσόγειο, αλλά εκεί ουσιαστικά πετιέται στα σκουπίδια όλο το σχέδιο ανατροπής του που εξυφάνθηκε πριν πέντε χρόνια. Η Ρωσία το θέλει με τρέλα, αλλά αυτό θα είναι βατερλώ για τη δυτική πολιτική και διπλωματία.


    * Κάθε φορά που κάποιος δεξιούλης βγαίνει και ωρύεται ότι "η πολιτική των ανοιχτών συνόρων έφερε τους πρόσφυγες στην Ελλάδα" τραβάω τα μαλλιά μου. Αντιπαραβάλλετε τον παρακάτω χάρτη με τον πρώτο, για να δείτε πόσο δραματικά άλλαξε η κατάσταση εκεί με την κατάληψη της Παλμύρας από τους Τζιχαντιστές.
    Spoiler

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by Leech View Post
    σαφή επικράτεια. Το Χαλιφάτο είναι εδώ και περίπου ενάμισι χρόνο κανονική ντε φάκτο κρατική οντότητα.
    Ε, οι QSIS διαφέρoyn μεν από άλλες τρομοκρατικές ομάδες στη βάση της εδαφικής επέκτασης και της προσπάθειας να χτιστούν κρατικές δομές, αλλά κρατική οντότητα δεν είναι ακόμη, το προσπαθούν. Ακόμη και η Συρία, στην κατάσταση που βρίσκεται, είναι περισσότερο κράτος. Και είναι ενδιαφέρουσα η σύγκριση, γιατί, συνήθως, ανάλογα με το πιο ποιντ προσπαθεί να κάνει κάποιος, μπορεί να ισχυριστεί και τα δυο και για τους δυο.


    Quote Originally Posted by Leech View Post
    Οι στρατηγικές (τουλάχιστον στα δικά μου μάτια) είναι δύο:
    Α) Στήριξη των Κούρδων από το βορρά, οι οποίοι αποδεδειγμένα έχουν κεράσει ασάλιωτη πούτσα (οκ με μια μικρή εξωτερική βοήθεια) στους τζιχαντιστές και τους έχουν πελατιάσει. Η μαντάμ Σουσού του ΝΑΤΟ (aka Τουρκία) αντιδράει.
    Β) Στήριξη του Άσαντ από τη Μεσόγειο, αλλά εκεί ουσιαστικά πετιέται στα σκουπίδια όλο το σχέδιο ανατροπής του που εξυφάνθηκε πριν πέντε χρόνια. Η Ρωσία το θέλει με τρέλα, αλλά αυτό θα είναι βατερλώ για τη δυτική πολιτική και διπλωματία.
    Το θέμα είναι ότι ο στόχος της Γαλλική επέμβασης έχει αφαιθεί να αιωρείται. Είναι λίγο, "βάρα τώρα να έχουμε κάτι να δείξουμε και βλέποντας και κάνοντας". Όταν όμως δεν ξεκαθαρίζεις τους στόχους σου και την τακτική σου, καλωσορίζεις κριτική ό,τι και να κάνεις μετά. Αφενώς, χωρίς στρατιωτική δύναμη στο έδαφος θα τους κλάσουν μια μάντρα, οπότε κινδυνεύεις να φανείς ως αυνάνας και, από την άλλη, αν στείλουν, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα υπάρξει πολύ μεγαλύτερο μπουρδέλο. Άσε που μάλλον δεν μπορούν καν να το κάνουν.

    Όσον αφορά την υποστήριξη στους Κούρδους και την αντίδραση του Μαλάκα, το θέμα είναι ότι οι Κούρδοι (που ούτως ή άλλως είχαν πολλούς Άραβες και λοιπούς μειονοτικούς εντός του YPG, αλλά και σε διοικητικές θέσεις των καντονιών που έχουν αραβικό πληθυσμό) συνεργάζονται πλέον με τις Συριακές Δημοκρατικές Δυνάμεις και γίνονται ευκολότερα αποδεκτοί από μη Κούρδους στις περιοχές που ελευθερώνουν. Βέβαια, το SDF έχει ακόμη πολύ λιγότερους μαχητές από τα YPG/YPJ, αλλά, σε κάθε περίπτωση, αυτό αλλάζει εύκολα, και θα ήταν πολύ προτιμότερο οι Γάλλοαμερικάνοι να εκπεδεύσουν Άραβες και να περιμένουν μέχρι να είναι έτοιμος ο συνασπισμός να πάρει τη Ράκκα, με τη βοήθεια και των βομβαρδιστικών της Δύσης. Ούτως ή άλλως, οι Κούρδοι έχουν δηλώσει διατεθημένοι να βοηθήσουν κατά των QSIS σε γύρω περιοχές που δεν είναι κουρδικές. Και μη ξεχνάς ότι ο Μαλάκας είχε διαμαρτυρηθεί για να σύνορα, όχι για την ενδοχώρα (όχι ότι αυτό τον εμποδίζει να το κάνει και για εκεί, βέβαια), όπου είναι πιο δύσκολο να κάνει το οτιδήποτε. Παρεμπιπτόντως, αν όντως οι Γάλλοι ήθελαν να πλήξουν σοβαρά τους QSIS, σε συνεργασία με τους Αμερικανούς θα βούλωναν τον Μαλάκα και θα άφηναν τους Κούρδους να ενώσουν τα καντόνια, ώστε να αποκλειστούν οι δίοδοι των QSIS. Προς τα εκεί, νομίζω, δείχνει και το γεγονός ότι διάλεξαν τη Ράκκα και όχι τη Μοσούλη. Το δεύτερο σεναρίο σου δε μου φαίνεται καθόλου πιθανό, νομίζω ότι οι δυτικοί δεν ξέρουν τι ακριβώς θέλουν, περισσότερο τους σέρνουν οι καταστάσεις. Τέλος πάντων, νομίζω ότι για να νικηθούν στρατιωτικά οι QSIS και να ξαναμοιραστεί το έδαφος, είτε πρέπει να σταλούν στρατιώτες, είτε να τα σπάσουν λίγο με τον Μαλάκα. Από τα δυο, νομίζω πιο εύκολο και προτιμότερο είναι το δεύτερο. Αν και ίσως το πρώτο προυποθέτει το δεύτερο ούτως ή άλλως.
    Last edited by sfinotouvlaki; 16-11-2015 at 15:30.

  15. #15
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Ο Ολάντ θα θυσιάσει όλο το λαό του προκειμένου να ρίξει το συριακό καθεστώς. Οι κροτίδες που θα πέσουν στη Ράκκα θα ξεχαστούν σε μία βδομάδα, όπως ξεχάστηκαν κι αυτές των Αμερικανών. Όχι επειδή δε θα είναι αποτελεσματικές στους στόχους, αλλά επειδή είναι εντελώς εκτός κάθε λογικού context.

    Η Συρία θα πέσει αργά η γρήγορα, την εξουσία θα προσπαθήσουν να μοιραστούν ο ISIS και η Αλ Κάιντα (μεταμφιεσμένοι ως κόμματα ή κάτι) με τους υπόλοιπους, το σκηνικό θα γίνει Λιβύη στο περίπου, το αίμα θα χύνεται για τα επόμενα 100 χρόνια και όλη η Δύση θα είναι ευχαριστημένη για το μεγαλύτερο φιλέτο της Μέσης Ανατολής.

Similar Threads

  1. WWW = WWIII
    By red2017 in forum General Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 12-02-2006, 01:47

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •