Results 1 to 5 of 5

Thread: Hexvessel / New Keepers of the Water Towers ~ 27/03/2016 @ Μusik & Frieden, Berlin

  1. #1
    Senior Member Zarou City Rider's Avatar
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Εκεί που γίνονται όλα!
    Posts
    173

    Default Hexvessel / New Keepers of the Water Towers ~ 27/03/2016 @ Μusik & Frieden, Berlin

    Μιας και βρίσκομαι στο Βερολίνο για Erasmus, δεν θα μπορούσα να μην πάω σε κάποιες από τις τόσες συναυλίες που γίνονται εδώ καθημερινά· πραγματικά, είναι τόσες πολλές που δεν έχεις που να πρωτοπάς! Τέλος πάντων, ξεχώρισα μερικές από τις μπάντες που θα ήθελα να δω ή που είχαν φθηνό εισιτήριο, και σε αυτό το thread λέω να γράψω δυο λόγια!

    Πρώτη συναυλία οι Hexvessel στις 27/3, ανήμερα του καθολικού Πάσχα, καθόλου άσχημος τρόπος να περάσει η μέρα! Support μπάντα ήταν οι New Keepers of the Water Towers, από τους οποίους πρόλαβα μόνο τα δυο τελευταία κομμάτια, μιας και έφτασα αργοπορημένος στον χώρο. Απ' ό,τι κατάλαβα και χωρίς να έχω ακούσει νότα από το support από πριν, αποτέλεσαν μια ταιριαστή προσθήκη στο live με το πειραματικό, folk rock τους!

    Οι Hexvessel ήταν απλά μαγευτικοί! Με έναν πολύ καλό νέο δίσκο στο ενεργητικό τους (που ξεφεύγει λίγο από τις ατμοσφαιρικές, folk φόρμες του προηγούμενου και πατάει σε πιο 70s psychedelic rock μονοπάτια), τον οποίο έπαιξαν σχεδόν ολόκληρο live μας ταξίδεψαν με τη μουσική τους στα δάση του βορά και μας έκαναν να νιώσουμε λίγο πιο κοντά στη φύση (τόσο με τη θεματολογία των στίχων, όσο και με το όλο σκηνικό της συναυλίας). Ο ήχος ήταν καλός, η μπάντα έπαιξε εξαιρετικά και, πάνω απ' όλα με πολύ συναίσθημα, με τον Mat (aka Khvost) να ζει την κάθε στιγμή επί σκηνής. Στο 'Sacred Marriage' κάλεσε το κοινό να 'γιορτάσει' το Πάσχα, συμμετέχοντας μαζί με τη μπάντα στην ''ιερή'' αυτή συνεύρεση/συνάντηση, ενώ το 'Hunter's Prayer', το οποίο όπως είπε μιλάει για την οικογένεια (''family, and sisterhood, and brotherhood''), το αφιέρωσε στη Linnea (<3) και τον Uno από τους Grave Pleasures, οι οποίοι παρευρίσκονταν στο live (ως μόνιμοι κάτοικοι Βερολίνου). Άλλα highlights τα 'Drugged up on the Universe' και 'Teeth of the Mountain'. Το τελευταίο κομμάτι, 'When I am Dead, έκανε όλον τον κόσμο να χορεύει και να τραγουδάει. Γενικά, η ατμόσφαιρά ήταν πολύ ζεστή, σε ένα γεμάτο (όχι ασφυκτικά) μαγαζί. Δυστυχώς η μπάντα αναγκάστηκε να ''κόψει'' 4 κομμάτια από το set της λόγω ενός fetish party που θα γινόταν στη συνέχεια στον χώρο (και αναρωτιόμουν τι ήθελαν αυτές οι κοπέλες ντυμένες έτσι καθώς έβγαινα από το μαγαζί, χαχα!), κρίμα πάντως γιατί δεν έπαιξαν το 'Unseen Sun' που είναι και προσωπικό μου αγαπημένο.

    Venue: Μusik & Frieden
    Τιμή εισιτηρίου: 14,50e
    Merch: Υπήρχαν CDs και βινύλια από όλες τις μπάντες στο 10ευρω (εκτός από το νέο Hexvessel, το οποίο έκανε 15 μιας και είναι media-book με βιβλιαράκι 32 σελίδων παρακαλώ). Τιμές φούτερ στα 25, ενώ τα T-shirts 15 ή 20 (δεν θυμάμαι για να είμαι ειλικρινής). Oι Hexvessel είχαν αυτοκόλλητα, ραφτά, χειροποίητα και εργοστασιακά· στον τιμοκατάλογό τους ερχόταν να προστεθεί η, προαιρετική φυσικά, οικονομική βοήθεια για την προστασία των δασών!



    Αύριο θα γράψω λίγα λόγια για τη συναυλία των Decapitated που παρακολούθησα σήμερα! Τρομερή εντύπωση μου έκανε η συνέπεια στην έναρξη και των δυο συναυλιών μέχρις ώρας. 8 η ώρα λέει το εισιτήριο, 8 η ώρα αρχίζει το live! Μακάρι να συνέβαινε και στην Ελλάδα αυτό.

  2. #2
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    Μετα απο καιρο θα χρησιμοποιησω την ιδιοτητα του μοντερειτορ !

    Επειδη μπορει καποιος να ενδιαφερεται και να θελει να διαβασει ριπορτ για καποιο συγκροτημα σε πειραζει να κανεις ξεχωριστο θεμα για το καθενα και στον τιτλο να αναφερεις οτι ειναι Βερολινο? πχ: Hexvessel/New Keepers of the Water Towers Live @ (χωρος που εγινε), Berlin και ημερομηνια?

    Δεν ειναι για να γινω περιεργος απλα σε ενα θρεντ μονο μπορει καποιος να μη δει καποιο ριπορτ που θελει.

  3. #3

    Default

    Α, δεν εννοεί στο berlin το μαγαζί;
    Spoiler
    χο χο χο χο


    btw, ωραίο report - αν και δεν έχω ιδέα ποιοι είναι αυτοί
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  4. #4
    Senior Member Zarou City Rider's Avatar
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Εκεί που γίνονται όλα!
    Posts
    173

    Default

    Quote Originally Posted by jack the ripper View Post
    Μετα απο καιρο θα χρησιμοποιησω την ιδιοτητα του μοντερειτορ !

    Επειδη μπορει καποιος να ενδιαφερεται και να θελει να διαβασει ριπορτ για καποιο συγκροτημα σε πειραζει να κανεις ξεχωριστο θεμα για το καθενα και στον τιτλο να αναφερεις οτι ειναι Βερολινο? πχ: Hexvessel/New Keepers of the Water Towers Live @ (χωρος που εγινε), Berlin και ημερομηνια?

    Δεν ειναι για να γινω περιεργος απλα σε ενα θρεντ μονο μπορει καποιος να μη δει καποιο ριπορτ που θελει.
    Ευχαρίστως, απλά σκέφτηκα να κάνω ένα thread καθαρά για οικονομία χώρου, μιας και θα πάω σε δυο-τρεις τώρα κοντά και δεν θέλω να φανεί σαν spamming! Γίνεται να αλλαχτεί ο τίτλος του thread;

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Α, δεν εννοεί στο berlin το μαγαζί;
    Spoiler
    χο χο χο χο


    btw, ωραίο report - αν και δεν έχω ιδέα ποιοι είναι αυτοί
    Είναι μία από τις δυο μπάντες που δραστηριοποιείται ο Khvost (πρώην Code, Dodheimsgard, κ.ά.). Παίζουν κάτι σαν Psychedelic Folk Rock, πολύ ιδιαίτερη μπάντα κατά τη γνώμη μου!

    Spoiler


    Last edited by Zarou City Rider; 30-03-2016 at 23:50.

  5. #5
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    Λογικο να το σκεφτεις ετσι και εννοειται καλα κανεις και βαζεις τα ριπορτς. απλα θεωρω οτι θα βοηθησει περισσοτερο κοσμο να διαβασει καποια ριπορτς που τον ενδιαφερουν για συγκεκριμενες μπαντες.
    Μην ανησυχεις για σπαμ μακαρι να μπαινουν αρκετα ριπορτς να εχουμε να διαβαζουμε
    Αλλαζω εγω τον τιτλο σε αυτο τωρα

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 13-04-2016, 16:23
  2. Hexvessel - No Holier Temple (2012)
    By gylve in forum Albums
    Replies: 2
    Last Post: 12-09-2012, 04:59
  3. Hexvessel - Dawnbearer
    By 12 stars circle your brow in forum Albums
    Replies: 30
    Last Post: 25-02-2011, 23:56
  4. Osama Bin Laden - Twin Towers
    By spiros in forum General Discussion
    Replies: 166
    Last Post: 06-06-2005, 10:53
  5. The Lord of the Rings: The Two Towers (2002) ~ DVD Review
    By enitharmon in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 18
    Last Post: 14-01-2005, 03:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •