Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29

Thread: Αllochiria / Sun of Nothing ~ 7/11 @ Ρομάντζο, Αθήνα

  1. #16
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    ό,τι είπε ο φαντομ. βασικά και οι SoN έκαναν ανάρτηση ότι βγαίνουν 21.45. δεν ξέρω σε ποια μαγαζιά πηγαίνετε και από πότε έχει γίνει προφανές ότι ο κόσμος πρέπει να περιμένει μισή ώρα στην ουρά για να μπει μέσα. αν είναι έτσι να βάλουν στο ρομάντσο μηχάνημα με νουμεράκια και καναπέδες στο πεζοδρόμιο.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  2. #17
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Συγκεκριμένα κοίταξα το πολύ ωραίο μπαρ του μαγαζιού στον δίπλα χώρο, γιατί παρότι δεν γκρίνιαξα ούτε για την ουρά, ούτε για το ότι χάνω τα πρώτα κομμάτια των son, ούτε για το ότι αργούσαν παραδειγματικά οι πορτιέρηδες, πολύ απλά δε χώραγα να μπω στο χώρο του live. δεν ξέρω γιατί πρέπει να έχετε άποψη εξ' αποστάσεως, λες και είμαστε τίποτα περίεργοι στο πρώτο μας live ή δεν είμαστε πελάτες που θέλουμε να δούμε αυτό για το οποίο πληρώσαμε.

  3. #18
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Μεγάλη ξενέρα το live χτες.
    Γιατί ενώ ήμουν έξω από το μαγαζί 21:30, δέκα παρά, βλέπω ότι μέσα είναι ήδη ψιλό πίττα ο χώρος, η ουρά είναι μεγάλη και μεγαλώνει επικίνδυνα, και αρχίζει και όπου να ναι.
    Αδυνατώντας να σταθώ σε τέτοια ουρά, περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει, ακούγοντας και τα πρώτα κομμάτια SoN. Η κατάσταση δεν αλλάζει μέχρι που αρχίζουν τα πρώτα τέρμα τα εισητήρια ο χώρος γέμισε. Η απόφαση να μην μπούμε είχε έρθει λίγο φυσικά γιατί η πυκνότητα κόσμου είναι πολύ μεγάλη για τα γούστα μου.
    Κρίμα για το χαμένο live, περιμένω τα επόμενα, αν δεν τους είχα και new long θα είχα πολλά νευρα.
    Στα λοιπά τώρα. Προφανώς είναι κάτι παραπάνω από θεμιτό να υπάρχει πρόγραμμα και να τηρείται, για άπειρους λόγους, κυρίως να μπορείς να κανονίσεις το πότε/πως θα φύγεις, τι θα κάνεις κτλ. Αλλά είναι τραγελαφικό να μην μπορεί ένα μαγαζί να βάλει κόσμο μέσα με μια νορμάλ ταχύτητα, προσφέροντας επίσης μια στοιχειώδη άνεση να σκάσουν σε κανένα τίποτα κρίσεις με τόσο κόσμο.
    I don't do drugs. I am drugs.

  4. #19
    Serpico! Boom!'s Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    (s)Aint Shitty
    Posts
    4,715

    Default

    Δε νομίζω ότι φταίει κάποιος 100%. Ρομάντσο και metal κοινό συναντήθηκαν για πρώτη φορά μαζικά. Αφ'ενός ο κόσμος δεν ήξερε την πολιτική του μαγαζιού ότι τα live ξεκινούν στην ώρα τους, αφ'ετέρου το μαγαζί δεν ήταν προετοιμασμένο να δεχθεί τόσο πολύ κόσμο σε σύντομο χρονικό διάστημα, αφού έχει συνηθίσει να δουλεύει διαφορετικά. Ε, δημιουργήθηκε αυτό που δημιουργήθηκε.
    They say we've got a lifetime, but we know that ain't true.

  5. #20
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Μπουμ τα είπε καλά. Στα του λάηβ SoN γάμησαν αν και όντως τους ...μισοείδα από τον χώρο του φουαγιέ κάθως ο κόσμος ήταν πίτα. Allochiria αναμενόμενα άρτια εμφάνιση και το προτελευταίο (νέο) κομμάτι, πριν το encore, γάμησε, έδειξε δείγμα νέας κατεύθυνσης, λίγο πιο πλούσιας και τεχνικής και πολυμασαρεσεδενξερωαντοανεφερα.

    Deafening, painstaking, BB King

  6. #21
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    ό,τι είπε ο φαντομ. βασικά και οι SoN έκαναν ανάρτηση ότι βγαίνουν 21.45. δεν ξέρω σε ποια μαγαζιά πηγαίνετε και από πότε έχει γίνει προφανές ότι ο κόσμος πρέπει να περιμένει μισή ώρα στην ουρά για να μπει μέσα. αν είναι έτσι να βάλουν στο ρομάντσο μηχάνημα με νουμεράκια και καναπέδες στο πεζοδρόμιο.
    τετοιο χιπστερομαγαζο που ειναι, δεν θα μου κανει εντυπωση αν βγαλουν καναπεδες απεξω. αλλα ναι μιση ωρα ουρα ουτε στη μαλακασα(καριολη λωρη)

    Στο λαιβ δεν πηγα. ουτε περασα απεξω. αλλα επειδη η κουβεντα αναψε εχω να πω τα εξης.
    το κακο με τα λαιβ και τις ωρες εναρξης υπαρχει δεκαετιες τωρα. και κατ εμε ολα ξεκινουν απο το αν. δεν εχει υπαρξει συναυλια (με εξαιρεση τα τελευταια λιγα χρονακια οταν ερχονται ξενες μπαντες), ειδικα εγχωρια που να ξεκινησει στην ωρα της. 9 λεει η αφισα? δεκαμιση θα βγουν οι πρωτοι. οχι οτι γινεται μονο στο αν, και στο γκαγκαριν τα ιδια εχω πετυχει ας πουμε. αλλα στο αν ειναι κλασικ. ειναι ομως λιγο σαν το αυγο (αβγο) και την κοτα. αργουν να ξεκινησουν οι συναυλιες, οποτε το μαθαινει ο κοσμος και σκαει πιο αργα γιατι βαριεται. σκαει αργα ο κοσμος? ε να μην ξεκινησει το λαιβ με 3 ατομα κοινο. χρονια τωρα η ιδια μαλακια. και να θελεις και να λες στον κοσμο ξεκιναμε την ταδε ωρα δεν σε πιστευουν, σκανε ολοι μιση ωρα μετα το λιγοτερο.
    η κατασταση εχει βελτιωθει πολυ τον τελευταιο καιρο με τις ωρες εναρξης που ανακοινωνουν οι διοργανωτες εταιριες ορ γουατεβερ. εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων, ολα κυλανε ρολοι
    στα του χθεσινου λαιβ που τα λετε ομορφα (επαναλαμβανω ουτε απεξω δεν περασα, δεν ημουν εκει)
    θεωρω χαζο, (με την προυποθεση οτι το λαιβ θα ξεκινησει την ακριβη ωρα που αναφερουν) να καιγεσαι να δεις ενα λαιβ και να μην πας δεκπεντε λεπτα πιο νωρις. δεν σου λεω μιση και μια ωρα. δεκαπεντε λεπτα.
    απο εκει και περα, αν η διοργανωση δεν μπορει να κοψει τα εισιτηρια ομορφα κιωραια και η πορτα ειναι μια σταλια και καθεται ο κοσμος και μπλοκαρει την εισοδο εξοδο, και θες για να μπεις μιση ωρα, ε το μαγαζι φταιει συγνωμη κιολας

    και για να τελειωνω με το θεμα, μια μαλακια να γινει σε μαγαζια με μικρες εισοδους εξοδους (που δεν θεωρω και μικρη την εισοδο του ρομαντζου, τι να πει και το αν δηλαδη, απλα λογω διαρυθμισης μπουκωνει για πλακα και σταρχιδια τους ολονων) θα κλαιμε χειροτερα απο τους ρουμανους

    γελανε και τα μουστακια του νταρτανιαν με τους χορηγους στις αφισες ρομαντζου

    (ναι ειναι ποστ για μουτζες. παρακαλω μοιραστε τες απλοχερα, για να μαθω να ποσταρω για πραγματα που δεν ημουν παρων)
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  7. #22
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Ό,τι είπε ο Μπουμ βασικά. Τέτοιο μαγαζί είναι το ρομάντσο, τέτοια είναι η πολιτική του, άμα θελήσουμε να ξαναπάμε (προσωπικά δεν πολυ-γοητεύτηκα από αυτή την πρώτη γνωριμία μου με το χώρο, χεχ), θα το'χουμε υπ'όψη να σκάμε νωρίς. Λογικά δε θα θελήσουμε.
    Προσωπικά μου'σκασε επιφοίτηση να μπω κατά τις ενιάμιση και ήμουν άνετος. Τρία-τέσσερα λεπτά μετά, η φάση άρχισε να θυμίζει ουρά σε ΔΟΥ.

    Στα του λάιβ, ΣοΝ όσα χρόνια κι αν περάσουν, αυτή η πολύ συγκεκριμένη στενάχωρη αίσθηση απόγνωσης που νιώθω ΚΑΘΕ φορά από όσες τους έχω δει λάιβ, είναι η επιτομή του ελληνικού αντεργκράου του σήμερα. Και ΝΤΕΝΤ ΧΑΝΤΣ ΕΝΤ ΣΤΙΟΥΠΙΝΤ ΧΑΡΤΣ ΡΕ ΜΟΥΝΙΑ.
    Αλοχιρία άψογοι και σκαλωματική φάση το Τετσούο από πίσω, αλλά μπροστά ο ήχος ήταν εκκωφαντικός, όταν πήγα πίσω ήμουν άρχοντας.

  8. #23
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    Εγώ θα διαφωνήσω. Το πρόβλημα δεν είναι του κόσμου, αλλά του μαγαζιού. Όταν σου θέτει περιορισμό ότι στις 12 πρέπει να τελειώσει το λαιβ για να παίξει ο κάθε τυχάρπαστος techno viking, `1
    Μλκ, κοιτάζω από περιέργεια να δω αν όντως έπαιζε κάποιος και ποιος μετά και ο τυχάρπαστο techno viking που λες ήταν ο... Juan Atkins!! ΑΑΑΑΑΑΡΓΚ!! O τύπος παίζει να είναι και Ο πατέρας της τέκνο, ο μαν γουηθ δε πλαν, ο ουαν εν ονλυ. Θα λεγα τώρα τι ώρα θα πρεπε να παίξουνε οι Sun of nothing για να βγει στην ώρα του ο Atkins... Θα πρεπε να σφουγγαρίσουνε οι ίδιοι προσωπικά το χώρο από σεβασμό, μη σου πω να του πλύνουν και το αμάξι αλλά τέλος πάντων! Σόρρυ, δεν κρατιόμουν, συνεχίστε
    After the Triumph of Your Birth.

  9. #24
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Εγώ μπήκα χωρίς προβλήματα στις 9.45, ο χώρος ακόμα δεν είχε γεμίσει που λέτε ορισμένοι, αλλά ακριβώς εκείνη την ώρα πέσαν όλοι (οι οποίοι ως έκεινη την ώρα απλά άραζαν έξω ε) στην ουρά κι έγινε χαμούλης. Ο χώρος βέβαια ήταν πλέον ακατάλληλος, και η γκρίνια κάθε άλλο παρά αδικαιολόγητη.

    Στα του λαιβ, οι SoN είχαν πολύ κακό ήχο, και αδικήθηκαν. Φωνή εκκωφαντική που τρύπαγε αυτιά, δεύτερη φωνή και κιθάρα θαμμένες. Γενικά δεν είμαι πολύ φαν της μπάντας, ο τρίτος δίσκος κυρίως μ'αρέσει, αλλά όσο δεν κοίταζα τις εκφράσεις του Ηλία, τους απόλαυσα. Καλή επιστροφή στα παιδιά.

    Allochiria γάμησαν όπως πάντα. Σαφώς καλύτερος ήχος. Ενδιαφέροντα και τα νέα κομμάτια, πιο progressive, αλλά αναμένω ηχογραφήσεις για να κρίνω καλύτερα. Θα ήθελα να είχα ακούσει λίγο παραπάνω Omonoia, αλλά δεν πειράζει, χαίρομαι που γράφουν.
    Last edited by Drumsick; 10-11-2015 at 12:22.

  10. #25
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Quote Originally Posted by Kingdom Gone View Post
    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    Εγώ θα διαφωνήσω. Το πρόβλημα δεν είναι του κόσμου, αλλά του μαγαζιού. Όταν σου θέτει περιορισμό ότι στις 12 πρέπει να τελειώσει το λαιβ για να παίξει ο κάθε τυχάρπαστος techno viking, `1
    Μλκ, κοιτάζω από περιέργεια να δω αν όντως έπαιζε κάποιος και ποιος μετά και ο τυχάρπαστο techno viking που λες ήταν ο... Juan Atkins!! ΑΑΑΑΑΑΡΓΚ!! O τύπος παίζει να είναι και Ο πατέρας της τέκνο, ο μαν γουηθ δε πλαν, ο ουαν εν ονλυ. Θα λεγα τώρα τι ώρα θα πρεπε να παίξουνε οι Sun of nothing για να βγει στην ώρα του ο Atkins... Θα πρεπε να σφουγγαρίσουνε οι ίδιοι προσωπικά το χώρο από σεβασμό, μη σου πω να του πλύνουν και το αμάξι αλλά τέλος πάντων! Σόρρυ, δεν κρατιόμουν, συνεχίστε
    ναι, το ξέρω, γι' αυτό το έγραψα έτσι. φήμες από insider του Bios λένε ότι ο τύπος είχε τόσο υψηλές απαιτήσεις για χλιδές και λιμουζίνες οπότε μπορεί και να του έπλυναν όντως το αμάξι μετά.

    (δεν είπε κανείς ότι δεν έπρεπε να αρχίσει και να τελειώσει νωρίς το λαιβ, αλλά ότι το μαγαζί ήταν ανέτοιμο και ανοργάνωτο ώστε να ανταπεξέλθει με τόσο κόσμο)

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  11. #26
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    Quote Originally Posted by Kingdom Gone View Post
    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    Εγώ θα διαφωνήσω. Το πρόβλημα δεν είναι του κόσμου, αλλά του μαγαζιού. Όταν σου θέτει περιορισμό ότι στις 12 πρέπει να τελειώσει το λαιβ για να παίξει ο κάθε τυχάρπαστος techno viking, `1
    Μλκ, κοιτάζω από περιέργεια να δω αν όντως έπαιζε κάποιος και ποιος μετά και ο τυχάρπαστο techno viking που λες ήταν ο... Juan Atkins!! ΑΑΑΑΑΑΡΓΚ!! O τύπος παίζει να είναι και Ο πατέρας της τέκνο, ο μαν γουηθ δε πλαν, ο ουαν εν ονλυ. Θα λεγα τώρα τι ώρα θα πρεπε να παίξουνε οι Sun of nothing για να βγει στην ώρα του ο Atkins... Θα πρεπε να σφουγγαρίσουνε οι ίδιοι προσωπικά το χώρο από σεβασμό, μη σου πω να του πλύνουν και το αμάξι αλλά τέλος πάντων! Σόρρυ, δεν κρατιόμουν, συνεχίστε
    ναι, το ξέρω, γι' αυτό το έγραψα έτσι. φήμες από insider του Bios λένε ότι ο τύπος είχε τόσο υψηλές απαιτήσεις για χλιδές και λιμουζίνες οπότε μπορεί και να του έπλυναν όντως το αμάξι μετά.

    (δεν είπε κανείς ότι δεν έπρεπε να αρχίσει και να τελειώσει νωρίς το λαιβ, αλλά ότι το μαγαζί ήταν ανέτοιμο και ανοργάνωτο ώστε να ανταπεξέλθει με τόσο κόσμο)


    Έλα μωρέ το παλικαράκι, τι θα ζήτησε, λίγο κοκό και κάνα πούρο, πολλά είναι;
    After the Triumph of Your Birth.

  12. #27
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    δεύτερη φωνή και κιθάρα θαμμένες
    δεν ξέρω τι εννοείς (φαντάζομαι ότι κάποιος κάνει δεύτερες στα καθαρά του τρίτου δίσκου or sth) αλλά το μόνο που χρειάζεται από φωνητικά όταν βλέπεις son είναι η χαλασμένη delonghi στα 6.000kW.

  13. #28
    Senior Member Ass Cobra's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    146

    Default

    Ευχαριστήθηκα το λάιβ αλλά όχι πολύ, αν γινόταν σε άλλο χώρο θα ήταν πολύ καλύτερο για τα δικά μου σταθμά και γούστα. Ο χώρος είναι πολύ κρυόκωλος ρε παιδί μου, απ'όποια πλευρά κι αν το γυρίσεις. Επίσης δεν είναι φιλόξενος. Το Αν μπορεί να κατηγορείται σωστά για πολλά αλλά είναι ΦΙΛΟΞΕΝΟΣ χώρος. Βασικά αν κλείσει κι αυτός να δώ που θα πάνε όσοι γκρινιάζουν.

    Απλά η διαφορά του είναι στη λογική της μοιρασιάς. Τα λεφτά που πήραν προχτές οι μπάντες, για να τα πάρουν στο Αν θα έπρεπε να είναι πίτα, και το εισιτήριο να ταν το διπλάσιο. Καλά για κάτι Κύτταρα και σία δεν το συζητώ. Το Ρομάντσο για να δεις ένα λάιβ είναι fail, για να παίξεις όμως δεν υπάρχουν και πολλά καλύτερα.

    Εγώ ξενερώνω που δεν υπάρχει ένας μεσαίου μεγέθους αυτοοργανωμένος χώρος για να στεγάσει τέτοια event. Παρόλα αυτά, αν και σιχαμένος ελιτιστής πλέον, χάρηκα που ήρθε παραπάνω κόσμος, πρέπει όλες αυτές τις μπάντες και ακόμα περισσότερες να τις μάθουν κι άλλοι, και να αρχίσουν να μπαίνουν κι άλλοι στη φάση κ.ο.κ.

    Στα του ήχου, δεν ξέρω ποιος έκανε ήχο στους SoN, αλλά τους χαντάκωσε. Ήμουν δίπλα στο σταντ του, και το μόνο που άκουγα ήταν καμπάνα, μπότα, και Ηλία, κιθάρα θαμένη και ό,τι απέμενε από το μπάσο έβγαινε προς τα έξω, αλλά ούτως ή άλλως στο Ρομάντσο τα μπασομεσαία πάνε περίπατο. Έλειπε το μπετό δηλαδή. Η απόδοση και το φίλιν στα στάνταρ κορυφαία επίπεδα, απλά περιμένουμε την επόμενη με περισσότερα καινούρια και σε πιο win-win situation όπως στη Μακρη, ή στο ΑΝ που έχουν δώσει τα καλύτερά τους λάιβ. Nέο μπλουζί έπος.

    Αλλοχίρια όλο και πιο επαγγελματικές εμφανίσεις με τεράστιο δέσιμο, ωραία τα νέα τραγούδια, αλλά πλέον η γυαλάδα στον ήχο αρχίζω και αναρωτιέμαι αν τους βοηθά να πάνε εκεί που θέλουν, νομίζω πως πρέπει κάποια στιγμή να αρχίσουν να φτιάχνουν stack με ενισχυτάρες και καμπινάρες για να δώσουν πόνο στα "post-metal" αυτάκια. Και κάποια στιγμή να ξεφύγουν από αυτή την ταμπέλα γιατί αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να εγκλωβιστούν, δε νομίζω κανείς να θέλει να γίνουν Οcean.
    Last edited by Ass Cobra; 09-11-2015 at 22:44.

  14. #29

Similar Threads

  1. Replies: 12
    Last Post: 06-11-2015, 17:50
  2. Replies: 0
    Last Post: 28-01-2015, 19:09
  3. -(16)- ~ 4/4/14 @ Αθήνα
    By Leech in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 17-02-2014, 03:02
  4. Αθήνα, 10 Νοεμβρίου
    By nothingman in forum Live & Events Talk
    Replies: 1
    Last Post: 16-09-2012, 11:17
  5. R.E.M., Αθήνα, 5 Οκτ.
    By nothingman in forum Live & Events Talk
    Replies: 5
    Last Post: 05-09-2008, 14:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •