Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: Αllochiria / Sun of Nothing ~ 7/11 @ Ρομάντζο, Αθήνα

  1. #1
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default Αllochiria / Sun of Nothing ~ 7/11 @ Ρομάντζο, Αθήνα

    Λοιπόν, ας μου εξηγήσει κάποιος παρακαλώ γιατί μου φαίνεται τόσο παράλογο που είναι αστείο.
    Φτάνω έξω από το μέρος 9.45 περίπου και οι SoN ακούγονταν που ήδη είχαν ξεκινήσει (μαλακία μου που άργησα και καλά είχαν κάνει). Το θέμα είναι ότι μέσα φαινόταν φίσκα και απ έξω ήταν τουλάχιστον 300 άτομα που είχαν κλείσει το δρόμο με την ουρά αναμονής. Κι αυτό οφείλεται στο ότι όσοι έφταναν στο ταμείο, αντί να πληρώνουν πολύ απλά τα 3 ευρώ και να μπαίνουν, τους κρατούσαν εκεί για αρκετή ώρα για κάποιο λόγο (γι'αυτό και η τεράστια ουρά). Προφανώς δεν υπήρχε περίπτωση να περιμένω μια ώρα για να μπω και να είμαι πήχτρα όσο και να ήθελα να δω το συγκεκριμένο λάιβ, αφού τη μία μπάντα την έχω δει, την άλλη θα την πετύχω λογικά κάποια στιγμή επαρχία. Απλά θα ήθελα να καταλάβω τι συμβαίνει με αυτό το υπερβολικό χάιπ που είδα χθες. Χιπστεράδικο το μέρος; Οι χορηγοί στην αφίσα τελικά τι φαση (όπως ήδη θίχτηκε παραπάνω αλλά εγώ αγνόησα); Οι SoN έγιναν mainstream; Μήπως είναι η εποχή που το post/sludge/core/whatever είναι το next big thing στην Ελλάδα και θα παίζει το ελληνικό mtv όλη μέρα Allochiria; ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ;;

  2. #2
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Δεν καταλαβαίνω τι σου έκανε τόση εντύπωση σε αυτό που περιγράφεις. Οι SoN ήταν πάντα αγαπητοί στο αθηναϊκό αντρεγκραουντ κοινό, και είχαν κάτι χρόνια να παίξουν λαιβ. Προφανώς θα γινόταν της πουτάνας. Πόσο μάλλον σε έναν τόσο μικρό χώρο.
    Last edited by Drumsick; 08-11-2015 at 11:10.

  3. #3
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Ειχα να μπω κατι μερες και μπηκα σημερα γιατι ειχα βαλει 5 ευρω στοιχημα με τον εαυτο μου πως καποιος θα γκρινιαζε οτι η ελληνικη DIY σκηνη αρχισε να αποκτα hype. Λολζ.

    Παρασαητ δε στη λεω, ξερεις οτι σε συμπαθω και νομιζω πως ειναι ανθρωπινως λογικη μια τετοια αντιδραση οχι μονο απο σενα, αλλα απ τον οποιονδηποτε βλεπει κατι να το χει ο λαουτζικος παντελως χεσμενο και ξαφνικα να σκαει μια λαοθαλασσα. Ο λογος ειναι οτι η σκηνη μας ανεβηκε, τα τοπικα λαιβ εγιναν ακομη πιο ποιοτικα και αυτης της φασης ειναι φτηνα της ταξης μπυρας περιπτερου. Ο μεσος φανζ θα προτιμησει πλεον να δωσει 3 ευρω να δει Αλλοχιρια, παρα 15 για τη ταδε ξενη μπαντα που ενδεχομενως και να ειναι καλυτερη εν συγκρισει. Ποιοτητα σε nice price τιμη θελει και μιας και τα περισσοτερα ψιλογνωστα DIY σκηνικα το προσφερουν, λογικο ειναι να εχουν αποκτησει ενα αλφα ρευμα.

  4. #4
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    το ρομαντσο ειναι η χιπστεροφωλια της Αθηνας .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  5. #5
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Γενικα υπαρχει ρευμα, με αλλα λιγοτερο, με αλλα περισσοτερο, δες τι παιζει με τους Καταχνια πχ. Και το nice price δεν ητο τυχαιο γιατι ο Ηλιας δουλευε στα Μετροπολις, ση γοτ αη ντιτ δερ;
    Last edited by Taksitzhs; 08-11-2015 at 11:48.

  6. #6
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Παρεξηγήθηκα με την επιλογή λέξεών μου, και δικαιολογημένα. Δεν ανέφερα τα περί χάιπ ως αρνητικά ούτε θα σταματήσω να ακούω SoN λόγω του ότι τους ακούει πολύς κόσμος και νιώθω με κάποιο τρόπο ανώτερος από τους πιο "όψιμους”. Για όνομα, δε βλέπω το λόγο ούτε καν να κράξω Nightstalker ή VIC ξέρω γω, ένα κράξιμο που είναι πολύ της μόδας τα τελευταία χρόνια. Προφανώς ξενέρωσα γιατί τελικά δε μπόρεσα να δω το λάιβ, και ήμουν πολύ κουρασμένος για να μπω σε ταλαιπωρία χθες βράδυ. Στην ουσία, ήταν μια πολύ ειλικρινής απορία αυτό που διατύπωσα, με λίγο χαριτωμένο τρόπο ίσως, το παραδέχομαι. Αν όντως μεγαλώνει σε τέτοια επίπεδα το κοινό τέτοιων μπαντών, μόνο χαρά νιώθω γιατί τους αξίζει.
    Μάλλον λείπω πολύ καιρό από την Αθήνα τελικά

  7. #7
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Το θέμα είναι ότι μέσα φαινόταν φίσκα και απ έξω ήταν τουλάχιστον 300 άτομα που είχαν κλείσει το δρόμο με την ουρά αναμονής. Κι αυτό οφείλεται στο ότι όσοι έφταναν στο ταμείο, αντί να πληρώνουν πολύ απλά τα 3 ευρώ και να μπαίνουν, τους κρατούσαν εκεί για αρκετή ώρα για κάποιο λόγο (γι'αυτό και η τεράστια ουρά).
    Έπρεπε να κάνεις το κλασικό κόλπο με το στιλό.

    https://youtu.be/J-hCTMZsMpI?t=594
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  8. #8
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default

    Αναμενόμενο sold out θα έλεγα. Ειδικά με τέτοιο εισιτήριο.
    Το οτι ο κόσμος ήταν έξω κ όχι μέσα πριν ξεκινήσει το λάηβ, είναι θέμα του κόσμου του ίδιου. Οι περισσότεροι δεν είχαν πάρει καν εισιτήριο πριν ακούσουν τη πρώτη νότα να πέφτει, και όσοι είχαν πάρει μπορούσαν να μπαινοβγαινουν άνετα.

  9. #9
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Γίνεται να είσαι πριμαντόνα στην αγία και αντεργκράουντ στην Αθήνα?
    I've got an infinite number of places to go, the problem is where to stay

  10. #10
    Γεννήθητω Δημοκρατία Χάρπερ Λιούις's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Πλατεία
    Posts
    204

    Default

    Όταν η μπάντα παίζει σε 60 άτομα μπροστά είναι πιο τρου.

  11. #11
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Quote Originally Posted by kontan View Post
    Αναμενόμενο sold out θα έλεγα. Ειδικά με τέτοιο εισιτήριο.
    Το οτι ο κόσμος ήταν έξω κ όχι μέσα πριν ξεκινήσει το λάηβ, είναι θέμα του κόσμου του ίδιου. Οι περισσότεροι δεν είχαν πάρει καν εισιτήριο πριν ακούσουν τη πρώτη νότα να πέφτει, και όσοι είχαν πάρει μπορούσαν να μπαινοβγαινουν άνετα.
    Εγώ θα διαφωνήσω. Το πρόβλημα δεν είναι του κόσμου, αλλά του μαγαζιού. Όταν σου θέτει περιορισμό ότι στις 12 πρέπει να τελειώσει το λαιβ για να παίξει ο κάθε τυχάρπαστος techno viking, αναγκάζοντας τις μπάντες να ξεκινήσουν 21.45, ενώ ταυτόχρονα αδυνατεί να εισάγει σε σύντομο ή έστω εύλογο χρόνο το κοινό, είναι απλά απαράδεκτο. Όπως και ο Parasight, έφτασα 21.45 και περίμενα 20 λεπτά στην ουρά, χάνοντας δύο τουλάχιστον κομμάτια των Sun of Nothing. Η συναυλία των SoN ήταν πολυαναμενόμενη χρόνια τώρα για όλους εμάς που δεν τους είδαμε στο New Long Fest και χαίρομαι που υπήρχε τόσος κόσμος χθες, πράγμα που ήταν λογικό με τέτοιο εισιτήριο. Και οι δύο μπάντες το αξίζουν πραγματικά. Όπως και θεωρώ πως δεν είχαν σχέση με την όλη ταλαιπωρία του κοινού.

    Στα της συναυλίας, πολύ καλη εμφάνιση από τους Sun of Nothing. Αν και στα μετόπισθεν ίσως τους αδίκησε λίγο ο ήχος, η κιθάρα ήταν χαμηλά και τα backing vocals θαμμένα. Ωραίο το καινούριο κομμάτι. Γενικά όμως συγκινητικοί, το ευχαριστήθηκα. Allochiria σταθερή αξία. Πήγα πιο μπροστά και είχε σαφώς καλύτερο ήχο. Όπως πάντα αξιαγάπητη η τραγουδίστρια. Στα θετικά το Tetsuo που έπαιζε στο background. Βγήκαν και για encore οι πουλημένοι ροκστάρς!~!`1

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  12. #12
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Συγνώμη που θα γίνω δικηγόρος του διαβόλου αλλά.....Η αφίσα λέει ώρα προσέλευσης 9. Ναι ξέρω, δεν είναι ώρα έναρξης, είναι ενδεικτικό όμως που σχεδόν οπουδήποτε αλλού σημαίνει 9.30 θα ξεκινάει το λάιβ. Όταν πηγαίνετε 9.45 δε σας φταίει κανείς που το λάιβ έχει ήδη ξεκινήσει και δε φταίει και το μαγαζί που έχετε πέσει όλοι ταυτόχρονα και πρέπει να μπειτε. Στη χώρα όμως της τελευταίας στιγμής αυτό είναι τακτικό φαινόμενο. Δεν ξέρω, και δε με νοιάζει, αν θα έπαιζε κάποιος τυχάρπαστος dj mixas μετά αλλά και η ώρα λήξης στις 12 είναι απολύτως λογική και μακάρι να το τηρούσαν όλοι. Σάββατο θα μου πεις χθες, και ακολουθεί Κυριακή που οι πιο πολλοί δε δουλεύουν/σχολείο/πανεπιστήμιο κτλ και τα ΜΜΜ πιθανότατα δουλεύουν μέχρι πιο αργά, αλλά όταν είναι καθημερινή μετά σας φταίει που δεν τηρήθηκε το ωραριο και έπρεπ να πάρτε ταξί με λεφτά που δεν έχετε για να γυρίστε. Μη θέλουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκυλο χορτάτο.

    Δε δίνω δίκαιο στα μαγαζιά, σε αυτή τη περίπτωση όμως ναι, αφού είναι πολλές οι περιπτώσεις που οι ίδιοι καθυστερουν για να υπάρχει και μεγαλύτερη κατανάλωση στο μπαρ. Αυτό όμως πολλές φορές συμβαίνει επειδή η αφίσα έγραφε 8 ή 9 και ο κόσμος έλα μωρέ, πάμε στις 10.
    Last edited by Art In Haste; 08-11-2015 at 17:10.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  13. #13
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    υπήρχε timetable ποσταρισμένο από τους allochiria που έλεγε ότι οι son ξεκινάνε στις 21.45, δεν ήξερα ότι έπρεπε να είμαι κανά μισάωρο νωρίτερα για να πιάσω θέση σε μια αίθουσα και να κοιτάω τον τοίχο πίνοντας τις μικρές μπύρες με τα 4 ευρώ.

  14. #14

    Default

    Ε τότε ρε δικέ μου, κάτσε κανά 20λεπτο και κοίτα τον κώλο της μπροστινής στην ουρά, καθώς χάνεις 2-3 κομμάτια sun.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  15. #15

Similar Threads

  1. Replies: 12
    Last Post: 06-11-2015, 17:50
  2. Replies: 0
    Last Post: 28-01-2015, 19:09
  3. -(16)- ~ 4/4/14 @ Αθήνα
    By Leech in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 17-02-2014, 03:02
  4. Αθήνα, 10 Νοεμβρίου
    By nothingman in forum Live & Events Talk
    Replies: 1
    Last Post: 16-09-2012, 11:17
  5. R.E.M., Αθήνα, 5 Οκτ.
    By nothingman in forum Live & Events Talk
    Replies: 5
    Last Post: 05-09-2008, 14:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •