Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 118

Thread: The Hellacopters

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    καλά όλ' αυτά, το οντόπικ πού το 'δες όμως; =Ρ

  2. #32
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Skata. Mou to steilan minima prin ligh wra kai den mporousa na to pistepsw.

    Makari na sympesei me to taxidi sthn souhdia h estw na tous feroune edw re pst mou. twra toulaxiston...

    Sovarefteite, exoun dikio osoi lene oti den yparxei logos na gyrisei stous entombed. An yphrxe 8a to xe kanei hdh kai den tha ftiaxne tous death breath. Kai ontws, xwris uffe liga pragmata. Asxetws an to televtaio meixe aresei (entelws makrya apta akousmata moy aythn thn epoxh vevaia).

    Epishs re paidia, giati na pesei me ta moutra sto death metal den to katlavainw. Exei tous hydromatics, tous solution, tous nick royale gang kai pios kserei ti allo tha kanei. Akouste ta leads stous dismember kai ksekavloste pia!!!

    Skata kai pali pantws


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  3. #33
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Harvestman
    Quote Originally Posted by Parasight
    Δε μπορείς να τα έχεις όλα σ'αυτή τη ζωή. Καλός-χρυσός ο Uffe, αλλά αν διαβάσετε συνεντεύξεις για λόγους αποχώρησης, ήθελε να πάνε προς την κατεύθυνση του Same Difference και να προχωρήσουν κι άλλο προς τα κει. Να μου λείπει παλικάρια.
    Άλλωστε το καινούριο album χώνει στ'αυτιά και χωρίς Uffe. Πού να γυρίσει και ο Nicke.
    Πρωτον, το Same Difference ειναι δισκαρα. Δευτερον, εχεις ακουσει Haystack, ειναι ενα project του Uffe που ειχε κανει παλια και σπερνει. Τριτον το καινουριο Εntombed ειναι απαραδεκτο και με σοβαρη κριση ταυτοτητας. Ασε που ολες τις κομματαρες τις εγραφε ο Uffe. Μη θεωρουμε την αποχωρηση του ως κατι μικρο κιολας.
    Κοίτα, σ'αυτά που αναφέρεις συμφωνώ σε όλα. Το Same Difference ΕΙΝΑΙ δισκάρα, αν είχε πιο βρώμικο ήχο κατ'εμέ έπαιζε να ήταν ισάξιο του To Ride. Και επίσης, ναι ο Uffe δεν είναι αμελητέα απώλεια, έχω ακούσει Haystack, όπως και Alpha Safari, και γαμάνε όλα. Όμως μη λέμε τώρα ότι θα ήταν δεκτό να πάνε οι Entombed πιο πέρα στα μονοπάτια του Same Difference, γιατί κατά τη γνώμη μου θα έχαναν τη μπάλα και θα απαξιώνονταν εντελώς, είναι και θέμα αρχικής φιλοσοφίας της μπάντας (απλά σκέψου τον LG σε κάποια φάση να τραγουδούσε μελωδικά, έλεος).
    Απλά όμως τυχαίνει να μου αρέσει ένα τι παραπάνω ο Hellid σαν συνθέτης (έχωνε πάντα τρελές Sabbath-ίλες) και αν έπρεπε να διαλέξω προτιμάω αυτόν από τον Uffe.
    Όσο για το κορυφαίο Entombed line-up, ε οκ δλδ αντικειμενικά μιλάμε για περίοδο To Ride (κατ'εμέ ο κορυφαίος δίσκος τους χαλαρά). Αν και εγώ εννοείται ότι από κοντά τους είδα επί Morning Star, τυχαίνει σαν οπαδός να έχω ζήσει όλες τις περιόδους από Clandestine και μετά. Τη συνθετική ιδιοφυία του Nicke (καθώς και το παίξιμό του στα τύμπανα) θα τη ζήλευαν βιρτουόζοι τζαζίστες. Με βάση όλα αυτά, για μένα η επιστροφή Nicke στους Entombed θα ήταν και η επιστροφή της δεκαετίας.

    Και δεν είμαστε off topic, μιλάμε για τη μπάντα του Nicke ρε παιδιά. Οι Entombed τι είναι, άσχετοι με το θέμα;


    edit: Α, και για την κρίση ταυτότητας στο τελευταίο, αμάν με αυτή την καραμέλα ρε παιδιά. Πρώτη φορά είναι που κάνουν στροφή οι Entombed; To Uprising τι ήταν; Όπως και το Morning Star αμέσως μετά; Στο φινάλε, δε γίνεται να μην επηρρεάσουν μια μπάντα τρεις αποχωρήσεις από το ένα album στο άλλο. Πρωτοκλασάτες μπάντες θα πουλούσαν τη μάνα τους να έχουν κυκλοφορήσει ένα Serpent Saints. Το οποίο παρεπιμπτόντως γαμάει.

  4. #34
    Stealing the Light Harvestman's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Earth
    Posts
    567

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight
    Quote Originally Posted by Harvestman
    Quote Originally Posted by Parasight
    Δε μπορείς να τα έχεις όλα σ'αυτή τη ζωή. Καλός-χρυσός ο Uffe, αλλά αν διαβάσετε συνεντεύξεις για λόγους αποχώρησης, ήθελε να πάνε προς την κατεύθυνση του Same Difference και να προχωρήσουν κι άλλο προς τα κει. Να μου λείπει παλικάρια.
    Άλλωστε το καινούριο album χώνει στ'αυτιά και χωρίς Uffe. Πού να γυρίσει και ο Nicke.
    Πρωτον, το Same Difference ειναι δισκαρα. Δευτερον, εχεις ακουσει Haystack, ειναι ενα project του Uffe που ειχε κανει παλια και σπερνει. Τριτον το καινουριο Εntombed ειναι απαραδεκτο και με σοβαρη κριση ταυτοτητας. Ασε που ολες τις κομματαρες τις εγραφε ο Uffe. Μη θεωρουμε την αποχωρηση του ως κατι μικρο κιολας.
    Κοίτα, σ'αυτά που αναφέρεις συμφωνώ σε όλα. Το Same Difference ΕΙΝΑΙ δισκάρα, αν είχε πιο βρώμικο ήχο κατ'εμέ έπαιζε να ήταν ισάξιο του To Ride. Και επίσης, ναι ο Uffe δεν είναι αμελητέα απώλεια, έχω ακούσει Haystack, όπως και Alpha Safari, και γαμάνε όλα. Όμως μη λέμε τώρα ότι θα ήταν δεκτό να πάνε οι Entombed πιο πέρα στα μονοπάτια του Same Difference, γιατί κατά τη γνώμη μου θα έχαναν τη μπάλα και θα απαξιώνονταν εντελώς, είναι και θέμα αρχικής φιλοσοφίας της μπάντας (απλά σκέψου τον LG σε κάποια φάση να τραγουδούσε μελωδικά, έλεος).
    Απλά όμως τυχαίνει να μου αρέσει ένα τι παραπάνω ο Hellid σαν συνθέτης (έχωνε πάντα τρελές Sabbath-ίλες) και αν έπρεπε να διαλέξω προτιμάω αυτόν από τον Uffe.
    Όσο για το κορυφαίο Entombed line-up, ε οκ δλδ αντικειμενικά μιλάμε για περίοδο To Ride (κατ'εμέ ο κορυφαίος δίσκος τους χαλαρά). Αν και εγώ εννοείται ότι από κοντά τους είδα επί Morning Star, τυχαίνει σαν οπαδός να έχω ζήσει όλες τις περιόδους από Clandestine και μετά. Τη συνθετική ιδιοφυία του Nicke (καθώς και το παίξιμό του στα τύμπανα) θα τη ζήλευαν βιρτουόζοι τζαζίστες. Με βάση όλα αυτά, για μένα η επιστροφή Nicke στους Entombed θα ήταν και η επιστροφή της δεκαετίας.

    Και δεν είμαστε off topic, μιλάμε για τη μπάντα του Nicke ρε παιδιά. Οι Entombed τι είναι, άσχετοι με το θέμα;


    edit: Α, και για την κρίση ταυτότητας στο τελευταίο, αμάν με αυτή την καραμέλα ρε παιδιά. Πρώτη φορά είναι που κάνουν στροφή οι Entombed; To Uprising τι ήταν; Όπως και το Morning Star αμέσως μετά; Στο φινάλε, δε γίνεται να μην επηρρεάσουν μια μπάντα τρεις αποχωρήσεις από το ένα album στο άλλο. Πρωτοκλασάτες μπάντες θα πουλούσαν τη μάνα τους να έχουν κυκλοφορήσει ένα Serpent Saints. Το οποίο παρεπιμπτόντως γαμάει.
    Δεν διαφωνουμε σε ολα, απλα τυχαινει να εχω τον Uffe λιγο πιο ψηλα απο τον Hellid. Νταξει δε θα συνεχισω την παιδικοτητα αυτου (της διαφορας δηλαδη). Αλλα, το θεμα δεν ειναι οτι κανανε στροφη, το θεμα ειναι οτι το γαμησανε και ψοφησε. Και στις τοσες αλλαγες που εχουν κανει αυτη ειναι, αν θες, η πιο προβλέψιμη και πιο βαρετη (κ στο λεω εγω που ειμαι τρελος φαν τους). Σκεψου οτι την κανανε ολοι απο την μπαντα και εμεινε ο LG κ ο Hellid. Ε, οσο ναναι, ειναι ξενερωμα κ ψιλομαπα ο δισκος. Ασε που σε φασεις ο Stjarnvind βαριοταν να παιξει, κανει μπαμ. Αλλα, it's ok, δε χρειαζεται να συμφωνουμε ολοι σε ολα.

  5. #35
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ε σιγά ρε αδερφέ μη μαλώσουμε κιόλας
    Απλά ανταλάσσουμε απόψεις, ο καθένας με τη δική του. Εκεί βέβαια που διαφωνώ εντελώς κάθετα ειναι με το σχόλιο:
    Quote Originally Posted by Harvestman
    Ε, οσο ναναι, ειναι ξενερωμα κ ψιλομαπα ο δισκος.
    Από κει και πέρα, ειρήνη και μπύρες

  6. #36
    Senior Member Dimitra's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Sky Valley
    Posts
    936

    Default

    Apla krima gia Hellacopters. Prwta oi Gluecifer, twra autoi... Krima
    YOU DONT FIND YOUR WAY, THE WAY FINDS YOU...

  7. #37
    Stealing the Light Harvestman's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Earth
    Posts
    567

    Default

    Quote Originally Posted by Dimitra
    Apla krima gia Hellacopters. Prwta oi Gluecifer, twra autoi... Krima
    Η μεγαλη μουφα στην ολη υποθεση ειναι, οτι μιλαμε δυστυχως για μπαντες που εφεραν στο προσκηνιο τη καυλα και την αλητεια της garage rock μουσικης, επαναφεροντας γαμηστερες κυκλοφοριες τυπωμενες σε βινυλιο οποιουδηποτε format (με γκομεναρες συχνα να δεσποζουν πισω-μπρος), και κανανε με το τροπο τους, μοτο, μια φραση, που για καιρο εμοιαζε ξεχασμενη : High Energy Rock 'n' Roll!!! Ειναι οντως κριμα.

  8. #38
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    As doume to kalo ths ypo8eshs. Yparxoun oi sewergrooves, oi thunder express & ta groups tou nicke pou tha vgaloun to fydi apthn trypa.

    Epishs mias kai ta leei wraia o apopanw...

    http://tengil.se/copters_collection.htm


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  9. #39
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    ...σκατα.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  10. #40
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Marillion
    http://tengil.se/copters_collection.htm

    Και θέλω να λέγομαι κι εγώ Hellacopterοσυλλέκτης!!
    Οκ όμως, δε θα μάζευα ποτέ όλα τα χρώματα βινυλίου μιας συγκεκριμένης έκδοσης, μου φαίνεται υπερβολικό.

  11. #41
    Senior Member orange hobbit's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Into The Pandemonium
    Posts
    234

    Default

    Supershitty to the max,Paying The Dues,By The Grace Of God.......
    Απιστευτοι δισκοι!!!!!!!!Κριμα που διαλυονται,απο τις λιγες αυθεντικες ροκ μπαντες!
    No seed will grow of this barren earth. Our hope
    unborn has died. I've slept in the dirt under the light
    of the moon and I know our souls have perished.

  12. #42
    Senior Member Jim Dandy Mangrum's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    College Park, Prince George's County, MD
    Posts
    6,940

    Default

    de kserw ti lete edw mesa, alla egw kserw enan me mia wraia mplouza hellacopters. ayta...
    Anguished eyes of the city of suffering
    Seeking guidance, believing in love
    Some fools who want something for nothing
    Wear the badge of the cowards above...

  13. #43
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Το καινούριο βιντεάκι

    http://www.youtube.com/watch?v=sNLFUQC3LvU


    Επίσης, στο http://www.myspace.com/hellacopters πολλά κομμάτια από το νέο album! Μεθαύριο κυκλοφορεί, αμήν!

  14. #44
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Δεν ξέρω πόσοι ασχοληθήκατε και κατ'επέκταση πόσοι το παρατηρήσατε, αλλά τελικά το κύκνειο άσμα "Head Off" είναι album διασκευών! Το άκουγα 2 μέρες συνέχεια και 3-4 κομμάτια κάτι μου θύμιζαν, οπότε ψάχνοντας λίγο το θέμα ανακάλυψα τι συμβαίνει.
    Προσωπικά, σαφώς και δε με χαλάει καθόλου, άλλωστε οι Nicke & co δεν έχουν ανάγκη να πείσουν κανέναν για τις συνθετικές τους ικανότητες. Το tracklisting και τα συγκροτήματα των αυθεντικών συνθέσεων λοιπόν είναι:

    1. Electrocute (The Demons)
    2. Midnight Angels (The Peepshows)
    3. I'm Watching You (The Humpers)
    4. No Salvation (The Turpentines)
    5. In the Sign of the Octopus (The Robots)
    6. Veronica Lake (The New Bomb Turks)
    7. Another Turn (The Maharajas)
    8. I Just Don't Know About Girls (Asteroid B-612)
    9. Rescue (Dead Moon)
    10. Making Up for Lost Time (The Bellrays)
    11. Throttle Bottom (Gaza Strippers)
    12. Darling Darling (Royal Cream)
    13. Acid Reign (The Yesmen)
    14. Straight Until Morning (Powder Monkeys)

    Πάρτε και όλα τα originals, τα οποία φτιάχνουν ομορφότατη συλλογούλα:
    Code:
    http://rapidshare.com/files/108762688/Head_Off_-_The_Originals.rar

  15. #45
    Heldmorder rebelos's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    fuck the border
    Posts
    1,734

    Default

    είσαι μέγας
    τα έψαχνα τα οριτζιναλ
    I knew the pass was the safest play that's why i chose to go with a run

Similar Threads

  1. Συνέντευξη Hellacopters
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 18-11-2005, 00:41
  2. The Hellacopters - Rock & Roll Is Dead
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 15-08-2005, 17:41
  3. The Hellacopters - Goodnight Cleveland dvd
    By The_Painless in forum Albums
    Replies: 13
    Last Post: 11-12-2003, 14:29

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •