Page 5 of 12 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 178

Thread: Ναι, είσαι μισογύνης

  1. #61

    Default

    Πολύ σωστό και καθόλου υπερβολή αυτό που λέει ο σαμπρέλας, μιλάμε για μία λέξη που εμπεριέχει όλη το μίσος (και τη μέθοδο κιόλας, το dehumanization-αυτό όντως δεν έχει καλή μετάφραση στα ελληνικά ) του φασισμού μέσα. Ωραίο ποστ και από ικόνοκλαστ, χαίρομαι που μας βλέπω να ωριμάζουμε μετά από χρόνια (ο φθόγγον είμαι να το ξαναπώ, 2 κλικ να κάνατε στο προφιλ θα το 'χατε δει) ιδιαίτερα όταν σε τέτοιες συζητήσεις παλιά επικρατούσε πολύ διαφορετικό κλίμα, να το πούμε έτσι.

    Γενικά έχω την εντύπωση πως η ελαφρότητα που αντιμετωπίζουμε αυτά τα θέματα έχει να κάνει με την acta non verba λογική, με την οποία υποτίθεται ότι τα λόγια δεν έχουν και τόση σημασία και πρέπει να σκληρύνεις και να μη σε ενοχλεί τίποτα. Πέρα από το ότι δεν μπορούν όλοι να το κάνουν αυτό, δεν σημαίνει ότι και αυτοί που το κάνουν νιώθουν καλά με αυτό. Στο τέλος ευνοεί τους λίγους και τους ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟΥΣ, για αυτό είναι μία κλασική δεξιά άποψη, βλέπε επιχειρήματα κατά του "political correctness" (δηλαδή πλέον πρακτικά των κινημάτων της ισότητας)

    Spoiler


    Στο τέλος αυτό που είναι το pc (που ξεκίνησε ειρωνικά από την ίδια την αριστερά, πριν το υιοθετήσουν οι συντηρητικοί για να αντεπιτεθούν στην θεωρητική κυριαρχία του liberalism, πριν το ξανα-υιοθετήσει η αριστερά στη φάση "ναι, και τι έγινε?") είναι απλά η πολιτική έκδοση του να-μην-είσαι-μαλάκας. Η διαφορά είναι βέβαια ότι δεν είναι καθόλου απλό το να μην είσαι, ιδιαίτερα στα έμφυλα, φυλετικά κλπ ζητήματα καθώς το μυαλό μας είναι φτιαγμένο να λειτουργεί με απλοϊκές κατηγορίες και άρα τσουβαλιάσματα.

    Επίσης αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι όταν θεωρούνται αυτές η συζήτησεις σαν μία ηθικίστικη κριτική που γίνεται για να νιώσουν κάποιοι υπεράνω, κάτι τέτοιο καταλαβαίνω από τον Τhe Good Son να ρωτάει "εσύ δε το χεις κάνει ποτέ". Οκ, όλοι το 'χουν κάνει, αλλά και να μην το είχαν τι είναι το θέμα, να νιώσεις εσύ που το κάνεις σκατά? Τα φωναχτά "πωπω κωλάρα" στις αντροπαρέες, να τα πούμε και αυτά (αν και βασικά δε θα πρεπε, 10 χρονών είμαστε?) είναι στην πλειονότητά τους ψεύτικα, περφορμανς αρσενικότητας. "Κοιτάχτε πόσο playboy είμαι" από κάποιους και μετά "μη φανώ λιγότερο άντρας/με πούνε πούστη" από τους υπόλοιπους.
    Last edited by Ιζανούσι; 14-12-2015 at 12:44.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by Ιζανούσι View Post
    Τα φωναχτά "πωπω κωλάρα" στις αντροπαρέες, να τα πούμε και αυτά (αν και βασικά δε θα πρεπε, 10 χρονών είμαστε?) είναι στην πλειονότητά τους ψεύτικα, περφορμανς αρσενικότητας. "Κοιτάχτε πόσο playboy είμαι" από κάποιους και μετά "μη φανώ λιγότερο άντρας/με πούνε πούστη" από τους υπόλοιπους.
    Νομίζω το πρόβλημα δεν είναι τόσο αν είναι περφόρμανς (άλλωστε μπορεί να τεθεί θέμα για το τι δεν είναι περφόρμανς στην τελικη), όσο το ότι είναι περφόρμανς που δε δίνει μία για το αν το άλλο πρόσωπο θέλει να συμμετέχει σε αυτήν.

  3. #63
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    This just in:
    GUESS WHO'S BACK!!!
    Plot twist: To Facebook αποφάσισε να επαναφέρει την σελίδα μας!

    Για όσ@ς έχουν χάσει επεισόδια, Previously on Ναι, Είσαι Μισογύνης: Το Facebook κατέβασε τη σελίδα μας μετα από μαζικές αναφορές που οργάνωσαν εχθρικές αντιφεμινιστικές σελίδες (οι ίδιες που κλαίγονται οτι οι φεμινίστριες επιδιώκουν να επιβάλλουν λογοκρισία). Φτιάξαμε δεύτερη σελίδα η οποία κατέβηκε και αυτή δύο μέρες μετά. Ύστερα από εξέταση του αιτήματός μας το Facebook επανέφερε και τις δύο σελίδες. Στο μεταξύ βέβαια κακόβουλα trolls πρόλαβαν να δημιουργήσουν αρκετές σελίδες κλώνους που ισχυρίζονταν ότι αποτελούν τη συνέχεια της δικής μας.

    Τώρα επιστρέψαμε και θα συνεχίσουμε την αποστολή που δε είναι άλλη από το να καταδεικνύουμε το μισογυνισμό στον καθημερινό μας λόγο. Όσοι ενοχλούνται, ΞΥΔΙ.

    Στο μεταξύ κάντε like στην back up σελίδα μας που μετονομάστηκε σε Hürrfem Sultan (https://www.facebook.com/naieisaimisogynis/), και φυσικά ακολουθείτε το site μας (http://naieisaimisogynis.com/) στο οποία θα ανεβαίνει το υλικό μας και θα λινκάρει πάντα στις αυθεντικές σελίδες.

    Eυχαριστούμε για την θερμή υποστήριξη και συμπαράσταση σας. Σας λατρεύουμε! heart emoticon

    Οι διαχειριστ@ς του Ναι, Είσαι Μισογύνης

  4. #64
    Senior Member mourning apocalypse's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    έξω απ'το club 22
    Posts
    1,148

    Default

    τέλεια.ευκαιρία για πάρτυ το σάββατο με γκλίτερ και μουντού.
    Έντονα πολιτική χροιά και επαναστατική διάθεση, είχε η συναυλία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου στο λιμάνι Κατακόλου, το βράδυ της περασμένης Παρασκευής.

  5. #65
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by Ιζανούσι View Post
    Μπορείς να κράξεις ίσως μία ταινία που προβάλλει τύπους με γαμώ τις χαίτες ή για ένα καλύτερο παράδειγμα, μούσκουλα παντού και ματσό γαμάω τους πάντες σβατζενεγκερ συμπεριφορά και τα λοιπά, όπως οι γυναίκες καλό είναι να κράζουν την ιδεατή (για τα αρσενικά) εικόνα της υπερσεξουαλικής γυναίκας με το τέλειο σώμα, την ψιλή φωνούλα που είναι πάντα καυλωμένη και τα λοιπά. Το λέμε κριτική λάθος προτύπων που προβάλλονται στην κοινωνία και μας κάνουν (μη μου λες μόνο για σένα που είσαι υπεράνω και καλά, σκέψου ευρύτερα, το έαν το θεωρείς εσύ γελοίο μία γυναίκα να χαλιέται από το μπατσλαπ δε σημαίνει ότι δε πρέπει να σεβαστείς την άποψή της, αν θες και εσύ αντιστοίχως σε μία κοινωνία να σέβονται τις απόψεις και ενστάσεις σου) να έχουμε ηλίθια άγχη που δε χρειάζονται. Δε σημαίνει ότι αυτή η ταινία πρέπει να κατεβεί από τον κινηματογράφο ή να μην υπάρχει. Επηρεάζεις με την άποψή σου το πως θα κινηθούν τα πράγματα στο μέλλον.
    Επειδη δεν ειναι τοσο απλα και straightforward αυτα τα πραγματα, δε νομιζω πως υπαρχει καποια απλοϊκη λυση στο ολο θεμα. Κυριως γιατι πρεπει να συμφωνησουμε τι "πρεπει" να γινει και πως "πρεπει" να ειναι η κοινωνια. Για να συνοψισω, εμενα οι αποψεις μου για το θεμα καταπιεση γυναικων ειναι οι εξης:

    ΟΧΙ σε
    1. Ανισοτητα γυναικων στον επαγγελματικο τομεα - μισθους, συμπεριφορα, προωθηση, και οτι αλλο ειναι σχετικο
    2. Rape Culture - λυπαμαι φιλε μου, δεν εχεις το δικαιωμα να φωναξεις "πω πω πω κωλαρα μανα μου" στην κοπελα που περναει το δρομο, οσο πορνέ© και να ειναι η φουστα της
    3. Body Shaming - οχι σε αφισες με το τελειο σωμα 37 κιλα, προωθηση πλαστικων εγχειρησεων, λιγο κοντρολ με τα βαμμενα μαλλια, νυχια, μακιγιαζ κτλ
    4. Σεξισμο - σνομπαρισμα αποψεων οταν ειναι απο γυναικα, κοροιδια, κραξιμο, ελλειψη εμπιστοσυνης κτλ (εκτος απο το παρκαρισμα!)

    ΟΧΙ σε
    1. Εξαλειψη roles στην κοινωνια. Πρεπει να μπορει ενα κοριτσακι να παιξει με στρατιωτακια χωρις να θεωρειται αγοροκοριτσο, πρεπει να μπορει ενα αγορακι να φοραει "γκει" ρουχα αν γουσταρει, κτλ κτλ, αλλα απο το να παμε απο αυτο στο να νιωθουμε οτι πλεον οι λεξεις boy/girl καταπιεζουν ενα παιδι (δεν απεχουμε πολυ), υπαρχει μια αποσταση.
    2. Υπερευαισθησια με τα γαμημενα ΠΑΝΤΑ. Οχι δεν εννοω το αρκουδακι. Ε φτανει, δεν ειναι οτιδηποτε βλεπεις/ακους/μυριζεις εκει εξω σεξιστικο. Ειπε τις προαλλες η αλλη οτι ειναι σεξιστικο να κραταει ο αντρας την γυναικα στην αγκαλια του. Και οτι δειχνει πως ειναι ιδιοκτησια του. Ασε μας κουκλιτσα μου (!) Και βγηκαν φεμινιστριες και ειπαν οτι εχει και δικιο. Ε οκ τι να πω


    Quote Originally Posted by Ιζανούσι View Post
    Πώς θα σταματήσει/μειωθεί αυτό το πράγμα εάν δεν ενδιαφέρεται κανείς εάν θα φάει κράξιμο για τα βυζιά και τους κώλους που θα βάλει και πώς και γιατί και εάν χρειάζεται να τα δείξει?
    Απο κει και περα, δεν καταλαβαινω γιατι να πρεπει να σταματησει αυτο το πραγμα?? Νομιζω πως με το προηγουμενο μου ποστ εκανα σαφες πως το να δειχνει κωλαρακι μια χαρακτηρας που κερδιζει σε ενα video game ΔΕΝ θεωρω οτι ειναι το προβλημα, και γενικοτερα πιστευω πρεπει να υπαρχει μια ισορροπια στον παροξυσμο των τελευταιων χρονων. Ειναι λογικο να υπαρχει παροξυσμος βεβαια, γιατι οταν μια κατασταση ειναι αδικη, τοτε ο κοσμος νευριαζει και θα αντιδρασει υπερβολικα, και μεχρι ενα σημειο το καταλαβαινω. Οταν οι γυναικες, και ειδικα στον εργασιακο τομεα, αντιμετωπιζουν πολυ αδικη συμπεριφορα, μετα δυστυχως (για μενα ε...) θα υπαρχει στην κοινωνια μας αυτο-λογοκρισια οπως ειπες, θα υπαρχει hype για ενα "σεξιστικο" μπλουζακι με ημιγυμνες γυναικες σε μορφη κομικ, θα υπαρχει καινουρια ταινια Ghostbusters με ολο το καστ γυναικειο, λες και πρεπει να δειξουμε στην κοινωνια οτι ΚΑΙ οι γυναικες μπορουν να καταπολεμησουν φαντασματα εξισου καλα.
    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    νομίζω ότι και ο φίξερ και γενικά, ψάχνουμε αυτή τη μαγική φόρμουλα δηλαδή να γίνει κιόλας αλλά όχι με όρους (αυτο)λογοκρισίας, να γίνει επειδή το γουστάρουμε ας πούμε, το politically correct όταν επιβάλλεται έξωθεν κουβαλάει μιαν ανελευθερία μαζί του, μια καταπίεση
    Σωστο το αποπανω. Στην πραγματικοτητα η λυση που εχω εγω στο μυαλο μου, πρωτον, δεν εχει να κανει με κραξιμο, με λογοκρισια, με οξυνση της αντιπαραθεσης και με μετωπα/στρατοπεδα στα οποια ο μισος κοσμος ειναι χωρισμενος σε φεμινιστες και μισογυνηδες, και δευτερον, δε νιωθω οτι πρεπει να εξαλειφθει οποιαδηποτε μορφη "διαφορετικοτητας". Οι αντρες και οι γυναικες ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ εκ φυσεως, και καλως ή κακως αυτο θα οδηγησει σε καποιες κοινωνικες διαφορες. Απο κει και περα μιας και ειμαστε "πολιτισμενο" ειδος πανω στον πλανητη (ΛΟΛ, σορρυ, ειμαστε ζωα και μαλιστα πρωτογονα) θελω να πιστευω οτι μπορουμε να καταπολεμησουμε τα κακως κειμενα με παιδεια και εκπαιδευση, κι οχι με υπερβολες που δεν οδηγουν πουθενα. Οχι τιποτα αλλο, παιρνουν πατηματα και οι σεξιστες, οπως παιρνουν πατηματα οι φασιστες με τις μαλακιες που γινονται στην Ευρωπη αυτη τη στιγμη. Τελος παντων, τεραστια κουβεντα και ηδη εγραψα πολλα

  6. #66
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    Σταματήστε να γράφετε και καλά ανοιχτόμυαλες θεωρίες και να προσπαθείτε να βρείτε και καλα ισορροπίες και παραδεχτείτε οτι ο μόνος λόγος που υποστηρίζετε αυτά που γράφετε είναι γιατί θέλετε να βάλετε το πουλί σας μέσα τους αφενός και αφετέρου επειδή είναι κουλ και σωστό στο δυτικό πολιτισμό να φέρει κάποιος τέτοιες ψεύτικες απόψεις

  7. #67
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

  8. #68
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    άλλη φορά pusheen θα με στέλνεις, οχι πιπα ΤΖΙΦΑΚΙΑ (μπλιτσερ :*)

  9. #69
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Δεν νομίζω ότι το πράμα είναι τόσο απλό όσο το περιγράφει ο Ικόνοκλαστ. Αρχικά γιατί δεν είναι πάντα εύκολο να αντιληφθεί κάνεις πότε κάποιος προσβλήθηκε. Δεύτερον γιατί το πότε είναι κάποιος "κωλόπαιδο" είναι σχετικό. Τα τελευταία χρόνια, σελίδες όπως αυτή που συζητάμε - καθώς και πολλές άλλες - έχουν κάνει αρκετό (σκεπτόμενο) κόσμο να προβληματιστεί όσον αφορά την γενικότερη συμπεριφορά του. Αναμφισβήτητα αυτό είναι θετικό. Η "ενσυναίσθηση" που προαναφέρθηκε, συνεχώς "αναβαθμίζεται" καθώς κάποιος ψάχνεται, διαβάζει, γνωρίζει αλλά και κρίνει. Συμβαίνει όμως το ίδιο και με άλλα θέματα; πχ πόσοι από εδώ δεν θα επέλεγαν συνειδητά να ενοχλήσουν κάποιον Χριστιανό σε μια κουβέντα; Σαφώς ο Χριστιανός δεν είναι μια κοινωνική ομάδα που αντιμετωπίζει προβλήματα όπως ο σεξισμός. Όμως ποιο είναι το όριο που κάποιος γίνεται κωλόπαιδο; Υπάρχει;

    Όσον αφορά την ερώτηση που έκανα στον ασιμούλη, έκανα λάθος. Με το "μην το λες δυνατά", νόμιζα εννοούσε "μην το λες φωναχτά - πες το από μέσα σου". Οπότε τον ρώτησα αν το έχει πει, μιας και θεωρώ ότι το 99,9% των ανδρών έχει πει σε φίλο του "πω τι κωλάρα είναι αυτή", όταν περνάει κάποια κοπέλα. Όσον αφορά τους ανθρώπους που το κάνουν φωναχτά και επειδικτικά, σαφώς είναι κάτι το κατακριτέο. Προσφάτως έκανα παρέα με τύπο ο οποίος στα 15 λεπτά που ήμουν στο αμάξι του, άνοιξε πόσες φορές το τζάμι για να φωνάξει "πω πω μανάρι μου", "αμάν μια κωλάρα" και άλλα τέτοια ωραία. Όταν αργότερα του έκανα μια κουβέντα και τον ρώτησα γιατί το κάνει αυτό και αν του φαίνεται άσχημο, μου είπε πως του φαίνεται κάτι το ωραίο και πως μάλιστα αν ήταν κοπέλα θα του άρεσε να του κάνουν το ίδιο γιατί θα ένιωθε ότι έχει πέραση. Γενικώς έχω την εντύπωση ότι αρκετοί δεν έχουν καν σκεφτεί το πως μπορεί να φαίνεται αυτό το πράγμα. Προσπάθησα να του δώσω να καταλάβει μια άλλη οπτική του θέματος. Δεν ξέρω αν προβληματίστηκε, ξέρω ότι μπροστά μου τέτοιο πράγμα δεν έχει ξανακάνει.

    Το σκεπτικό περί "επιβίωσης του ισχυρότερου που αντέχει στις προσβολές", έχει λογική βάση. Παρ όλ αυτά, το θέμα δεν είναι οι λέξεις. Δεν είναι μόνο οι λέξεις που πονάνε και προσβάλλουν. Είναι ο πομπός. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να πληγωθεί κάποιος από την σεξιστική άποψη ενός άσκοπου θείου στο καφενείο. Αντιλαμβάνομαι ότι οι άσκοποι θείοι είναι πολλοί και δημιουργούν ένα περιβάλλον το οποίο καταπιέζει, αλλά είναι διαφορετικό το θέμα του περιβάλλοντος και διαφορετικό το θέμα της προσβολής. Αν σε μια παρέα ένας τύπος λέει βλακείες, μπορείς απλά να τον αγνοήσεις. Ακριβώς επειδή θεωρείται ότι οι λέξεις είναι αυτές που πονάνε, φθάνουμε σε καταστάσεις λογοκρισίας. Καταστάσεις που παραπέμπουν σε πολύ πιο συντηρητικές απόψεις. Κάθε επιλογή που κάνουμε, δεν έχει μόνο θετικά αντίκτυπα, αλλά και αρνητικά. Η δημοκρατία και η ελευθερία του λόγου, δίνει και στον βλάκα το δικαίωμα να λέει ό,τι θέλει. Αντί να στερούμε την ελευθερία λόγου, μπορούμε απλά να αγνοούμε τον βλάκα. Προσωπικά θεωρώ πολύ πιο εγκάρδια, μια παρέα όπου κάνω ρατσιστικά αστεία με έναν μαύρο, παρά μια παρέα που σκέφτομαι ποιες λέξεις δεν πρέπει να πω για να μην τον προσβάλλω.
    Last edited by The Good Son; 15-12-2015 at 18:16.

  10. #70
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by Xtikio View Post
    άλλη φορά pusheen θα με στέλνεις, οχι πιπα ΤΖΙΦΑΚΙΑ (μπλιτσερ :*)
    Να λες παλι καλα που σου απαντησα με αυτο το τζιφακι. Σε παρακαλω συγκρατησε τον εαυτο σου απο το να γραφει χαζομαρες.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Δεν νομίζω ότι το πράμα είναι τόσο απλό όσο το περιγράφει ο Ικόνοκλαστ. Αρχικά γιατί δεν είναι πάντα εύκολο να αντιληφθεί κάνεις πότε κάποιος προσβλήθηκε.
    Όντως. Βέβαια, πίσω από αυτήν την άποψη βρίσκεται η άποψη πως είναι αυτονόητο ότι μπορώ να πω όποια καφρίλα θέλω μέχρι να μου πει κάποιος ότι προσβλήθηκε. Ας πούμε, βγαίνω με τους φίλους μου και τυχαίνει σε αυτήν την έξοδο να υπάρχει κι άλλος ένας τον οποίο δεν γνωρίζω. Επειδή, λοιπόν, εγώ και οι φίλοι μου έχουμε μεγάλη οικιότητα μεταξύ μας και είμαστε ακομπλεξάριστοι, όταν θέλω να την πω σε έναν από αυτούς, έτσι, φιλικά, τον αποκαλώ "σκατόπουστα", του επισημαίνω να μην κάνει σαν "αδερφή" και λοιπά. Είναι δεδομένο ότι η φυσιολογική σειρά των πραγμάτων είναι να χρησιμοποιήσω εγώ αυτές τις εκφράσεις και αν προσβληθεί ο νέος που δεν ξέρω τι ρόλο βαράει, αν είναι "παλιόπουστα" ή όχι ας πούμε, να μου ζητήσει, αν γίνεται, να μην τις χρησιμοποιώ, ώστε να το σκεφτώ εγώ και να αποφασίσω αν θα του κάνω τη χάρη. Το αντίστροφο, να καταλάβω δηλαδή τι ρόλο βαράει, να αναπτυχθεί οικειότητα, και μετά να κάνω τα ακομπλεξάριστα πειράγματά μου, είναι, προφανώς, αδιανόητο.


    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Δεύτερον γιατί το πότε είναι κάποιος "κωλόπαιδο" είναι σχετικό. Τα τελευταία χρόνια, σελίδες όπως αυτή που συζητάμε - καθώς και πολλές άλλες - έχουν κάνει αρκετό (σκεπτόμενο) κόσμο να προβληματιστεί όσον αφορά την γενικότερη συμπεριφορά του. Αναμφισβήτητα αυτό είναι θετικό. Η "ενσυναίσθηση" που προαναφέρθηκε, συνεχώς "αναβαθμίζεται" καθώς κάποιος ψάχνεται, διαβάζει, γνωρίζει αλλά και κρίνει. Συμβαίνει όμως το ίδιο και με άλλα θέματα; πχ πόσοι από εδώ δεν θα επέλεγαν συνειδητά να ενοχλήσουν κάποιον Χριστιανό σε μια κουβέντα; Σαφώς ο Χριστιανός δεν είναι μια κοινωνική ομάδα που αντιμετωπίζει προβλήματα όπως ο σεξισμός. Όμως ποιο είναι το όριο που κάποιος γίνεται κωλόπαιδο; Υπάρχει;
    Ναι, θεωρώ ότι υπάρχει το όριο, ακόμη και αν μερικές φορές είναι δύσκολο να το εντοπίσει κάποιος. Βασική προϋπόθεση πάντως για να αντιληφθεί κάποιος το όριο, είναι να μην έχει έντονες τάσεις κωλοπαιδιαρίσματος. Αν ξέρεις ότι στην παρέα σου έχεις άτομο που ο Χριστιανισμός σημαίνει κάτι γι' αυτό, αλλά θεωρείς ότι είναι σημαντικότερο να μπορείς να λες "ό,τι θέλεις", να κατεβάζεις δηλαδή χριστοπαναγίες μπροστά του, γιατί "δημοκρατία έχουμε", τότε μάλλον είσαι λίγο κωλόπαιδο.

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Το σκεπτικό περί "επιβίωσης του ισχυρότερου που αντέχει στις προσβολές", έχει λογική βάση. Παρ όλ αυτά, το θέμα δεν είναι οι λέξεις. Δεν είναι μόνο οι λέξεις που πονάνε και προσβάλλουν. Είναι ο πομπός. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να πληγωθεί κάποιος από την σεξιστική άποψη ενός άσκοπου θείου στο καφενείο.
    Γιατί μπορεί αυτός ο κάποιος μικρός να έβλεπε κάναν "θείο" στο σπίτι του να ρίχνει μάπες στη μάνα του, γιατί μπορεί αυτή η κάποια πριν από κανά δυο ώρες να έφαγε κάνα πιάτο στο κεφάλι γιατί τα γιουβαρλάκια ήταν σκατά, γενικά γιατί, για τον έναν ή τον άλλο λόγο, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι αδιαπέρατοι σαν τον πολεμιστή που πόσταρε ο φθόγκον. Και όχι, δεν έχει λογική βάση, κατα βάση έχει είτε εκλογικευτική, είτε κωλοπαιδιαρίστικη βάση, μια που μεταφέρει το σφάλμα σε αυτόν που δεν μπορεί να αντέξει τη βία, ή να την ανεχθεί, και όχι σε αυτόν τον οποίο την ασκεί.

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Όταν αργότερα του έκανα μια κουβέντα και τον ρώτησα γιατί το κάνει αυτό και αν του φαίνεται άσχημο, μου είπε πως του φαίνεται κάτι το ωραίο και πως μάλιστα αν ήταν κοπέλα θα του άρεσε να του κάνουν το ίδιο γιατί θα ένιωθε ότι έχει πέραση. Γενικώς έχω την εντύπωση ότι αρκετοί δεν έχουν καν σκεφτεί το πως μπορεί να φαίνεται αυτό το πράγμα.
    Συνήθως έτσι λειτουργεί το προνόμιο. Αυτός που το έχει, δεν το αντιλαμβάνεται καν ως τέτοιο. Είναι απλώς ο "φυσικός" τρόπος συμπεριφοράς, ύπαρξης κ.λπ.

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Αντιλαμβάνομαι ότι οι άσκοποι θείοι είναι πολλοί και δημιουργούν ένα περιβάλλον το οποίο καταπιέζει, αλλά είναι διαφορετικό το θέμα του περιβάλλοντος και διαφορετικό το θέμα της προσβολής. Αν σε μια παρέα ένας τύπος λέει βλακείες, μπορείς απλά να τον αγνοήσεις. Ακριβώς επειδή θεωρείται ότι οι λέξεις είναι αυτές που πονάνε, φθάνουμε σε καταστάσεις λογοκρισίας. Καταστάσεις που παραπέμπουν σε πολύ πιο συντηρητικές απόψεις. Κάθε επιλογή που κάνουμε, δεν έχει μόνο θετικά αντίκτυπα, αλλά και αρνητικά. Η δημοκρατία και η ελευθερία του λόγου, δίνει και στον βλάκα το δικαίωμα να λέει ό,τι θέλει. Αντί να στερούμε την ελευθερία λόγου, μπορούμε απλά να αγνοούμε τον βλάκα. Προσωπικά θεωρώ πολύ πιο εγκάρδια, μια παρέα όπου κάνω ρατσιστικά αστεία με έναν μαύρο, παρά μια παρέα που σκέφτομαι ποιες λέξεις δεν πρέπει να πω για να μην τον προσβάλλω.
    Ούτε η Δημοκρατία, ούτε η ελευθερία του λόγου δίνουν σε κάθε βλάκα το δικαίωμα να λέει ό,τι θέλει. Η συκοφαντία, ο λόγος μίσους, οι απειλές κ.λπ. δεν είναι ελεύθερος λόγος, είναι μορφές βίας. Στην παρέα σου, όπου ξέρεις τι αντέχει και ανέχεται ο καθένας, μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις. Τώρα, αν σου είναι τόσο δύσκολο να σκεφτείς πριν πεις κάτι σε κάποιον που δεν ξέρεις, ή να αυτοπεριορίζεσαι για κάποιον που δεν έχει ξεπεράσει τα ψυχολογικά του, ε, δεν χάθηκε κι ο κόσμος, έχει πέραση αυτή η συμπεριφορά.
    Last edited by sfinotouvlaki; 15-12-2015 at 20:12.

  12. #72

    Default

    η καταπίεση ο ρατσισμός ο σεξισμός η περιθωριοποίηση η λεκτική βία κτλ είναι αποτέλεσμα έλλειψης παιδείας από μερίδα ανθρώπων άλλοτε μεγαλύτερη άλλοτε μικρότερη ανάλογα την κοινωνία είναι υπαρκτό το έχουμε ζήσει όλοι και το ξέρουμε
    το να χαρακτηριστείς θύμα η μέλος μιας ευάλωτης ομάδας ανθρώπων μπορεί να είναι γεγονός και σελίδες σαν αυτή η συζητήσεις όπως αυτή έχουν σκοπό την αφύπνιση για την προστασία τους/μας
    επίσης λογικό είναι να χαρακτηριστείς θύτης αν ανήκεις σ' αυτούς που προσβάλουν με τις ενέργειες τους κάποιους από τους παραπάνω
    συνεπώς θα υπάρξει αναπόφευκτα η αντίδραση του θύτη που αγνοεί ότι πληγώνει κόσμο και υπάρχει και μια μερίδα όπου προσβάλλεται όταν κατηγοριοποιείται σ'αυτή την ομάδα άδικα από βιαστικά συμπεράσματα η από φανατισμό κάποιον θυμάτων η υποστηρικτών τους που καταλήγει στην ουσία να γίνετε κι αυτός θύμα

    θα μου πεις το ίδιο είναι να είσαι γυναίκα και να βιώνεις το μισογυνισμό από τον κάθε κατσαπλιά στη καθημερινότητα σου απ'τό να παρεξηγηθείς για σεξιστικό γουρούνι από κάποιον άγνωστο επειδή δεν κατάλαβε το κάφρικο χιουμοράκι σου
    προφανώς και όχι αλλά και οι 2 περιπτώσεις είναι άδικες και στο άδικο μπορεί να είναι ανάγκη να κατατάσσεται με βαθμό βαρύτητας και σημαντικότητας αλλά δεν μπορεί να αγνοείται κατά περίπτωση επειδή υπάρχει κάποιο πιο σοβαρό πρόβλημα στην κοινωνία

    στην ουσία αυτό που ενοχλεί όλους μας είναι να μπαίνει άδικα μια ταμπέλα και να κατηγορείσαι για κάτι που δεν είσαι
    μπορεί να κούρασα και να είπα πράγματα που ειπώθηκαν ήδη η τα αυτονόητα τουλάχιστον για την δικη μας μικρή γλυκιά κοινότητα του ER απλά το ζουμί είναι το κακό να λέγεται για να μην γίνετε ξανά να διαπαιδαγωγείται και κανένας στην διαδικασία και να μην είμαστε προπέτες όταν πάμε να κατηγορήσουμε κάποιον
    Last edited by Coloubra; 16-12-2015 at 16:12.
    Yippee-ki-yay, motherfucker.

  13. #73

    Default

    sorry για το double post αλλα ξέχασα να πω πως αυτά τα έγραψα πιο πολύ με αφορμή αυτό το λοβοτομημένο άρθρο που πέτυχα και ίσος τώρα βγάζω νόημα

    http://www.buzzfeed.com/kristinchiri...q9Z#.ln2wWN6OY

    δεν νομίζω πως χρειάζεται να πλατειάσω για να πω τη γνώμη μου γι'αυτό

    κόμπλεξ
    κακό photoshop
    λάθος επιλογή μοντέλων
    σεξιστική επιλογή μοντέλων
    Last edited by Coloubra; 16-12-2015 at 16:17.
    Yippee-ki-yay, motherfucker.

  14. #74
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Quote Originally Posted by Xtikio View Post
    άλλη φορά pusheen θα με στέλνεις, οχι πιπα ΤΖΙΦΑΚΙΑ (μπλιτσερ :*)
    Να λες παλι καλα που σου απαντησα με αυτο το τζιφακι. Σε παρακαλω συγκρατησε τον εαυτο σου απο το να γραφει χαζομαρες.
    Είπα να γράψω καμια μαλακία μπας και σταματήσει η ματαιότητα αυτής της υπερανάλυσης και γίνει κανα φλέιμ αλλά χάθηκε και η τελευταία μου ελπίδα.

  15. #75
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Πολύ καλή συζήτηση, ευγνωμωνώ τον Σαμπρέλα που λείπουν πινκς/μούντζες, διάβασα τις σελίδες μονορούφι και τα μόνα δύο ποστ που δε διάβασα ήταν του Κολούμπρα, γιατί μ' έπιασε πονοκέφαλος. Αλήθεια, Κωνσταντίνε, προσπάθησε να μη γράφεις greeklish, ειδικά στα μεγαλύτερα και πιο σοβαρά ποστ σου. Είναι τρομερά κουραστικό και αποθαρρυντικό για κάποιον/κάποιους.

    Εντυπωσιακά τα όσα έγραψε ο Ικονοκλαστ, ακριβώς επειδή προέρχονται από κάποιον που καννιβαλίζει δίχως αιδό όποιον γουστάρει, χωρίς ιδιαίτερο λόγο ή επίγνωση. Σαν άποψη είναι ορθότατη βέβαια, απλά αδυνατώ να δεχτώ πως την πιστεύει. Κι όπου Ικονοκλαστ, βάζω οποιονδήποτε υιοθετεί τέτοιου είδους συμπεριφορά και στα ξεκούδουνα μετά μιλάει για ενσυναίσθηση.

    Εξαιρετική προσέγγιση από σφινοτουβλάκι πάνω στην τοποθέτηση του Good Son, συμφωνώ με τη συντριπτική πλειοψηφία όσων έγραψε. Το ζήτημα ξεκινάει καθαρά σε απολύτως ατομικό επίπεδο και γενικεύεται χωρίς ιδιαίτερη περίσκεψη, κυρίως βάσει της οικειότητας που νιώθεις με ανθρώπους η οποία εμφυτεύεται και στις λέξεις αργότερα, οι οποίες μπορεί να αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι του λεξιλογίου σου, χωρις καν να το καταλάβεις.

    Ο αδερφικός μου φίλος είναι πιστός χριστιανός και ξέρω ότι προσβάλεται ιδιαίτερα με χριστοπαναγίες και τα σχετικά. Όταν είμαστε μαζί, συνήθως αποφεύγω συζητήσεις επί των θεμάτων που αφορούν θρησκείες και κυρίως τη βοθροδοξία κι όσα γνωστά και μη εξαιρεταία αντιπροσωπεύει και συγκρατούμαι επιτυχώς μέχρι τώρα ώστε να μη μου ξεφύγει κανένα μπινελίκι που θα τον στεναχωρήσει (προφανέστατα κι όχι "προσβάλει", καθώς δε με γνώρισε πέρσι). Αυτό νομίζω κάνει κάθε ένας μας, για ανθρώπους που αγαπάει και σέβεται, χωρίς να κολλάει στο ότι "θυσιάζει την ελευθερία του λόγου του", καθώς έννοια σου φίλε μου, αλλά ο άνθρωπος αυτός ξέρει τις απόψεις σου και σίγουρα σε έχει στη θέση που σε έχει, χωρίς να απαιτεί να τις αλλάξεις. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις και θέλεις ντε και καλά να γίνει εμφανής η θέση σου, παρόλο που ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ότι θα πικραθεί, είσαι κακός κάφρος και μάλλον έχεις κάποια θέματα με τον εαυτό σου.

    Από εκεί και πέρα, οι άνθρωποι που συναναστρέφεσαι ξέρουν ποιος είσαι, τι πιστεύεις και πώς μιλάς, τα ζητήματα αυτά είναι λυμένα μεταξύ σας και αν τύχει να προσβάλεις κάποια νέα γνωριμία, δε χάλασε κι ο κόσμος, αρκεί να έχει κι αυτός/αυτή την ελευθερία της σκέψης ώστε να σου εκφράσει με κυμπάρικο τρόπο ότι τον/την ενοχλεί η τάδε ή δείνα τοποθέτησή σου.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Similar Threads

  1. Ποιός D&D Character είσαι?
    By Παρακμιακό Εργαλείο in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 74
    Last Post: 06-01-2018, 17:16
  2. Πες μου, τι είσαι;
    By Dark-Avenger in forum General Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-2005, 01:53
  3. μην είσαι φυτητής
    By Solo Carriera in forum General Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 13-05-2004, 14:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •