Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 178

Thread: Ναι, είσαι μισογύνης

  1. #16
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Εγώ προτείνω, αν είσαι γκομενάκι, να κάνεις μια βόλτα από το Post pix of yourselves.

  2. #17

    Default

    Quote Originally Posted by Ιζανούσι View Post
    Ε τώρα η φράση "η πλειοψηφία των ποστ είναι σαν το σκετς στην πορτλάντια" δεν εχει και τεράστια διαφορά με τα διάφορα "όχι, δεν είμαι μισογύνης". Εγώ προτείνω να τα διαβάζετε προσεκτικά (και αυτό και παρόμοιες προσπάθειες, πχ τσεκάρετε Καμμένα Σουτιέν) τσαντίλα υπάρχει σίγουρα και δικαίως υπάρχει, υπερβολή υπάρχει, οκ. Αλλά είναι και μία επιλογή με το να ασχολείσαι με την "υπερβολή" και όχι το πρόβλημα. Για αυτούς που αναγνωρίζουν που υπάρχει πρόβλημα βεβαίως
    Μα και πρόβλημα αναγνωρίζω πως υπάρχει και όπως είπα ''κάποιες δημοσιεύσεις με έχουν κάνει να αναρωτηθώ για το perception που είχα/έχω περί των σχετικών θεμάτων''. Ασχολούμαι και με την τσαντίλα και με την υπερβολή. Το τι κρατάω και τι θεωρώ ''σκετς πορτλάντια'' είναι το σημαντικό και νομίζω το είπα στην προ του υστερογράφου γραμμή.
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  3. #18

    Default

    Απλά νομίζω ότι η έμφαση που δίνεται στην υπερβολή και τον φανατισμό που υποτίθεται ότι διακατέχει το κίνημα είναι περισσότερο ανάκλαση από τα δικά μας άλυτα θεματάκια που έχουμε. Το ότι τόσοι τα θεωρούν ξεπερασμένα και κλισέ είναι καλή ένδειξη για αυτό. Γενικά η αντίληψη πως ο ρατσισμός είναι κατά κάποιο τρόπο ριζωμένος στον πολιτισμό μας, περνάει υποσυνείδητα σε πολλά μέρη και άρα θέλει και αρκετή δουλειά (θεωρητική και πρακτική) για να τον βγάλουμε.

    Σε άλλα, 3 πράγματα είναι σταθερά στο αιώνιο πέρασμα του χρόνου 1) Νο girls in the internet 2) Νο new users in ER 3) Ο γκουντ σαν θα τη πέφτει στα γκομενάκια με την γλοιώδης ατάκα πήγαινε στο ποστ πικς ενώ ποτέ και πουθενά δε δούλεψε ούτε θα δουλέψει

  4. #19
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Πλεον εχουμε fake που το παραδεχονται κιολας. Ban αμεσο εννοειται! Και για αυτο, και γιατι λεει βλακειες!

  5. #20
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Κι επειδή το "γλοιώδης" κλίνεται.
    Life begins at 45°.

  6. #21
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Κομπλέ, επανήλθε η σελίδα!
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  7. #22

    Default

    Quote Originally Posted by Ιζανούσι View Post
    Απλά νομίζω ότι η έμφαση που δίνεται στην υπερβολή και τον φανατισμό που υποτίθεται ότι διακατέχει το κίνημα είναι περισσότερο ανάκλαση από τα δικά μας άλυτα θεματάκια που έχουμε. Το ότι τόσοι τα θεωρούν ξεπερασμένα και κλισέ είναι καλή ένδειξη για αυτό. Γενικά η αντίληψη πως ο ρατσισμός είναι κατά κάποιο τρόπο ριζωμένος στον πολιτισμό μας, περνάει υποσυνείδητα σε πολλά μέρη και άρα θέλει και αρκετή δουλειά (θεωρητική και πρακτική) για να τον βγάλουμε

    Το θέμα με τον φανατισμό και τα άλυτα θεματάκια που λες, είναι πως εμένα, σαν τυπούλη εκτός του κινήματος, λιγότερο διαβασμένο και γραμματιζούμενο επί των θεμάτων αυτών, δεν με κάνει να αισθάνομαι πως αυτός/αυτή που έχω απέναντι μου και μου φωνάζει με το δάχτυλο στη μούρη και χατζηστεφανίζωντας, είναι κάποιος που μπορώ να εμπιστευτώ και να τον/την πάρω στα σοβαρά. Είτε σχετικά με την αξιοπιστία του, είτε σχετικά με τις προθέσεις του. Ίσως τα άλυτα θεματάκια που λες, (για μένα) να είναι περισσότερα από όσα πρέπει.

    εξζίμπιτ εϊ/ Προ 10ετίας έχω βγει με μια κοπέλα και 4 γκεϋ φίλους της. Στο τέλος της βραδυάς και ενώ μιλάμε περί ρατσισμού/δικαιωμάτων και άλλων με την κοπέλα, γυρνάει και μου λέει ''μακάρι το παιδί μου να βγει gay''. Όχι πάνω σε αντίλογο και όχι σαν αντίδραση σε κάτι που είπα. Απλά σαν προτίμηση.

    Γιατί να θες να βγει γκεϋ/στρεϊτ/ό,τι και όχι απλά γερό το παιδί σου? Το ερώτημα που δεν απαντήθηκε ποτέ.

    Στο internet τον τελευταίο καιρό βλέπεις 10 φορές χειρότερα πράγματα όσον αφορά την χαζομάρα τους btw.
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  8. #23

    Default

    Quote Originally Posted by my_troubled_Mind View Post

    εξζίμπιτ εϊ/ Προ 10ετίας έχω βγει με μια κοπέλα και 4 γκεϋ φίλους της. Στο τέλος της βραδυάς και ενώ μιλάμε περί ρατσισμού/δικαιωμάτων και άλλων με την κοπέλα, γυρνάει και μου λέει ''μακάρι το παιδί μου να βγει gay''. Όχι πάνω σε αντίλογο και όχι σαν αντίδραση σε κάτι που είπα. Απλά σαν προτίμηση.

    Γιατί να θες να βγει γκεϋ/στρεϊτ/ό,τι και όχι απλά γερό το παιδί σου? Το ερώτημα που δεν απαντήθηκε ποτέ.
    Γιατί όχι? Άλλοι θέλουν να βγει ξανθό, άλλοι ψηλό, άλλοι πυρηνικός επιστήμονας. Καταρχήν πώς ξέρεις ότι αυτή μόνο γκέι ήθελε να βγει το παιδί της και ας είναι κι ότι να 'ναι. Πόσο μάλλον ότι το 'λεγε dead serious και θα καταστραφεί η ζωή της αν δε βγει. Τέλος πάντων, τώρα συζήτηση για μεμονωμένες περιπτώσεις ανθρώπων δεν έχει και πολύ νόημα. Το "χατζηστεφανισμοί" είναι πιο ενδεικτικό (και αρκετά βαρύ νομίζω) για την άποψη σου για τη φάση, το δέχομαι αν και δε συμφωνώ (πέρα από 1-2 περιπτώσεις, βλέπε σποτ ανταρσύα, που τις κρίνω και εγώ υπερβολικές). Απλά πάλι καταλήγω στο ότι ζούμε στη χώρα του Φαήλου, του Αμβροσίου και του Πατέλη και πώς πρέπει να αναλογιζόμαστε εάν κρατάμε τελικά ίσες αποστάσεις με αυτά τα "το κίνημα δε μου κάνει, είναι φανατικοί" κτλ.

  9. #24

    Default

    Ε καλά, δεν νομίζω να είναι το ίδιο να θες το παιδί σου να πάρει τη μύτη της γυναίκας σου γιατί είναι καλοσχηματισμένη ξέρωγω( ή και όχι) ή τα γονίδια του παππού σου επειδή ο κιαρατάς δεν έβαζε βάρος με τίποτα, με το να θες να βγει με κάποιες συγκεκριμένες σεξουαλικές προτιμήσεις. Αυτό είναι θέμα πολύ μακρινό και πολύ ''λίγο'' για μένα(είπα την άποψη μου στο προηγούμενο ποστ) και μιας και τα λέμε τώρα, θα περιμένω τη στιγμή που κάποιος θα ποστάρει στη σελίδα ένα ''εγώ θέλω το παιδί μου να βγει στρεϊτ'' και να μην πέσουν να τον φάνε .

    Στο ξαναλέω, κατανοώ και την τσαντίλα και κάποια ΝΕ ΤΙ, αλλά νομίζω κάπου ξεφεύγουμε και το χάνουμε.

    Όποια και αν είναι η άποψη μου για τη φάση που λες, στη χώρα του Φάηλου, του Αμβρόσιου και λοιπών σκουληκιών που δίνεις σαν παράδειγμα, θα την στηρίξω είναι η αλήθεια. Για αυτό και όπως λέω στο πρώτο ποστ μου στο θρεντ, προτιμώ να υπάρχει από το να μην.
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  10. #25
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    fyi, το ξέρω πως δεν έχω ειρμό αλλά κάντε υπομονή, είναι η προχριστουγεννιάτικη περίοδος .

    θα αναφερθώ στα βασικά:

    θεωρώ πως οι άνθρωποι πίσω από τη σελίδα είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει για το γενικότερο κίνημα του φύλου.
    Που από μόνο του αυτό το κίνημα το θεωρώ κάτι "άχρηστο" αλλά αυτό έχει δύο παράγοντες:
    1/ κατά πάσα πιθανότητα η άποψή μου προέρχεται από τις νοοτροπίες που κυκλοφορούν στο κίνημα και 2/ δεν διαχωρίζω τους ανθρώπους με βάση το φύλο ή αν συμφωνούν με την αποψάρα μου, α ναι και 3/ θεωρώ προβληματικό, γιατί κατά βάση ετεροκαθορίζονται μονο από αυτό.

    Δεν ήμαστε μόνο εργάτες, αναρχικοί, κομμουνιστές, ελευθεριακοί, άνεργοι, φοιτητές ή ξερω γω τι.
    Οι άνθρωποι είναι πολυεπίπεδα όντα -εντάξει μιλάω για το μέσο όρο των ανθρώπων προφανώς- και με βάση αυτό λειτουργούμε στην κοινωνία, στα κινηματικά, στη δουλειά, στα σχολεία κλπ.

    Η λογική που τους διακατέχει είναι αυτή που αντί να τους ενώνει με ανθρώπους που συμφωνούν, με τη βάση, τους διαχωρίζει από αυτούς και πολλές φορές τους φέρνει απέναντί τους.
    Αυτό που φέρνει ως παράδειγμα ο troubled_mind νομίζω είναι και ο ορισμός αυτού που θέλω να πω.
    Γιατί οι ίδιοι άνθρωποι που θα κάνουν τα πάντα να σε πείσουν πως ειναι λογικό να πει ο άλλος πως το παιδί του θέλει να βγει αδερφή είναι οι ίδιοι που θα καταδικάσουν οποιονδήποτε σχολιάσει πως το παιδί του θέλει να βγει στρέιτ.

    Είναι σαν αυτούς που γράφουν στους τοίχους πως η ελληνική κοινωνία είναι ρατσιστική.
    Ε, είναι αστείο.
    Προφανώς η ελληνική κοινωνία δεν είναι ρατσιστική. Το έχει αποδείξει και παλιότερα το αποδεικνύει και τώρα (την ίδια ώρα που γράφονται τα συνθήματα αυτά).

    Μάλλον θα επανέλθω με πιο καθαρό μυαλό αλλα μέχρι τότε θα φέρω -και εδώ- το αγαπημένο μου παράδειγμα:
    Spoiler

    Πριν χρόνια ήμουν στα εξάρχεια και πίναμε καφέ με μια πρώην μου. Όταν ήρθε η ώρα να χωριστούμε ρίχνουμε ένα "καλό χαμούρεμα".
    Παραδίπλα καθόταν ο Πουλικάκος που είχε κολλήσει και μας κοίταγε και αρχίζει η άλλη να μου σχολιάζει πως μας κοιτάει γιατί ήμαστε λεσβίες και αν ήμασταν οποιοδήποτε στρέιτ ζευγάρι δεν θα έριχνε δεύτερη ματιά και τα γνωστά τρελά.
    Προσπάθησα να της εξηγήσω πως πρώτων ο άνθρωπος είναι γνωστός αλλκοόλας οπότε μάλλον απλά έχει "κολλήσει" και βασικότερα πως και εγώ αν μας έβλεπα θα μας έδινα ένα 20αρικο να πάμε σε ένα ξενοδοχείο να φύγουν τα πολλά πολλά.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  11. #26
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by Κυρία Μαριάννα View Post
    Γιατί οι ίδιοι άνθρωποι που θα κάνουν τα πάντα να σε πείσουν πως ειναι λογικό να πει ο άλλος πως το παιδί του θέλει να βγει αδερφή είναι οι ίδιοι που θα καταδικάσουν οποιονδήποτε σχολιάσει πως το παιδί του θέλει να βγει στρέιτ.
    Ναι, αλλά το "επιχείρημα" των απανταχού αντι-σεξιστών, αντι-γουωτέβερ, είναι ότι αυτά τα 2 προφανώς δε μπορούν να έχουν την ίδια βαρύτητα, αφού οι ομοφυλόφιλοι είναι μειοψηφία, ενώ οι στρέιτ δεν είναι.
    Life begins at 45°.

  12. #27
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  13. #28
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Quote Originally Posted by Κυρία Μαριάννα View Post
    Γιατί οι ίδιοι άνθρωποι που θα κάνουν τα πάντα να σε πείσουν πως ειναι λογικό να πει ο άλλος πως το παιδί του θέλει να βγει αδερφή είναι οι ίδιοι που θα καταδικάσουν οποιονδήποτε σχολιάσει πως το παιδί του θέλει να βγει στρέιτ.
    Ναι, αλλά το "επιχείρημα" των απανταχού αντι-σεξιστών, αντι-γουωτέβερ, είναι ότι αυτά τα 2 προφανώς δε μπορούν να έχουν την ίδια βαρύτητα, αφού οι ομοφυλόφιλοι είναι μειοψηφία, ενώ οι στρέιτ δεν είναι.
    γιατί ό,τι μειοψηφικό είανι και σωστό.
    για αυτό δεν συμπαθώ τους αντι-
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    530

    Default

    Quote Originally Posted by Κυρία Μαριάννα View Post
    Spoiler
    fyi, το ξέρω πως δεν έχω ειρμό αλλά κάντε υπομονή, είναι η προχριστουγεννιάτικη περίοδος .

    θα αναφερθώ στα βασικά:

    θεωρώ πως οι άνθρωποι πίσω από τη σελίδα είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει για το γενικότερο κίνημα του φύλου.
    Που από μόνο του αυτό το κίνημα το θεωρώ κάτι "άχρηστο" αλλά αυτό έχει δύο παράγοντες:
    1/ κατά πάσα πιθανότητα η άποψή μου προέρχεται από τις νοοτροπίες που κυκλοφορούν στο κίνημα και 2/ δεν διαχωρίζω τους ανθρώπους με βάση το φύλο ή αν συμφωνούν με την αποψάρα μου, α ναι και 3/ θεωρώ προβληματικό, γιατί κατά βάση ετεροκαθορίζονται μονο από αυτό.

    Δεν ήμαστε μόνο εργάτες, αναρχικοί, κομμουνιστές, ελευθεριακοί, άνεργοι, φοιτητές ή ξερω γω τι.
    Οι άνθρωποι είναι πολυεπίπεδα όντα -εντάξει μιλάω για το μέσο όρο των ανθρώπων προφανώς- και με βάση αυτό λειτουργούμε στην κοινωνία, στα κινηματικά, στη δουλειά, στα σχολεία κλπ.

    Η λογική που τους διακατέχει είναι αυτή που αντί να τους ενώνει με ανθρώπους που συμφωνούν, με τη βάση, τους διαχωρίζει από αυτούς και πολλές φορές τους φέρνει απέναντί τους.
    Αυτό που φέρνει ως παράδειγμα ο troubled_mind νομίζω είναι και ο ορισμός αυτού που θέλω να πω.
    Γιατί οι ίδιοι άνθρωποι που θα κάνουν τα πάντα να σε πείσουν πως ειναι λογικό να πει ο άλλος πως το παιδί του θέλει να βγει αδερφή είναι οι ίδιοι που θα καταδικάσουν οποιονδήποτε σχολιάσει πως το παιδί του θέλει να βγει στρέιτ.

    Είναι σαν αυτούς που γράφουν στους τοίχους πως η ελληνική κοινωνία είναι ρατσιστική.
    Ε, είναι αστείο.
    Προφανώς η ελληνική κοινωνία δεν είναι ρατσιστική. Το έχει αποδείξει και παλιότερα το αποδεικνύει και τώρα (την ίδια ώρα που γράφονται τα συνθήματα αυτά).

    Μάλλον θα επανέλθω με πιο καθαρό μυαλό αλλα μέχρι τότε θα φέρω -και εδώ- το αγαπημένο μου παράδειγμα:
    Spoiler

    Πριν χρόνια ήμουν στα εξάρχεια και πίναμε καφέ με μια πρώην μου. Όταν ήρθε η ώρα να χωριστούμε ρίχνουμε ένα "καλό χαμούρεμα".
    Παραδίπλα καθόταν ο Πουλικάκος που είχε κολλήσει και μας κοίταγε και αρχίζει η άλλη να μου σχολιάζει πως μας κοιτάει γιατί ήμαστε λεσβίες και αν ήμασταν οποιοδήποτε στρέιτ ζευγάρι δεν θα έριχνε δεύτερη ματιά και τα γνωστά τρελά.
    Προσπάθησα να της εξηγήσω πως πρώτων ο άνθρωπος είναι γνωστός αλλκοόλας οπότε μάλλον απλά έχει "κολλήσει" και βασικότερα πως και εγώ αν μας έβλεπα θα μας έδινα ένα 20αρικο να πάμε σε ένα ξενοδοχείο να φύγουν τα πολλά πολλά.
    Σιγουρα μιλαμε για την ιδια σελιδα?

  15. #30
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    ναι
    Last edited by Κυρία Μαριάννα; 11-12-2015 at 14:32.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

Similar Threads

  1. Ποιός D&D Character είσαι?
    By Παρακμιακό Εργαλείο in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 74
    Last Post: 06-01-2018, 18:16
  2. Πες μου, τι είσαι;
    By Dark-Avenger in forum General Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-2005, 02:53
  3. μην είσαι φυτητής
    By Solo Carriera in forum General Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 13-05-2004, 15:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •