Page 6 of 12 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 178

Thread: Ναι, είσαι μισογύνης

  1. #76
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Για τον Ικονοκλαστ και για το γενικότερο ER πίστεψέ με μην τους κρίνεις από δω μέσα, και ναι τα πιστεύει ότι λέει (τώρα παίζει να μπει να σε βρίσει , αλλά σου είπα μην κρίνεις από το ER)

    Είπες μεγάλη αλήθεια, και είναι το ζουμί του "αν δω και τον ενοχλεί κάποιον το κόβω" με τον φίλο σου. Δεν χρειάζεται να γινόμαστε μαλάκες απλά για να γίνουμε.

    Για την τελευταία παράγραφο θα τοποθετηθώ σε λίγο, αλλά γενικά μου αρέσει πολύ ο δρόμος που έχει πάρει το θρετ <3
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #77
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Ξεκάθαρισα όμως ότι

    Κι όπου Ικονοκλαστ, βάζω οποιονδήποτε υιοθετεί τέτοιου είδους συμπεριφορά και στα ξεκούδουνα μετά μιλάει για ενσυναίσθηση.
    που νομίζω ότι καλύπτει και τον εκτός-ΕΡ κόσμο.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  3. #78
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Εντυπωσιακά τα όσα έγραψε ο Ικονοκλαστ, ακριβώς επειδή προέρχονται από κάποιον που καννιβαλίζει δίχως αιδό όποιον γουστάρει, χωρίς ιδιαίτερο λόγο ή επίγνωση. Σαν άποψη είναι ορθότατη βέβαια, απλά αδυνατώ να δεχτώ πως την πιστεύει. Κι όπου Ικονοκλαστ, βάζω οποιονδήποτε υιοθετεί τέτοιου είδους συμπεριφορά και στα ξεκούδουνα μετά μιλάει για ενσυναίσθηση.
    Δεν νομίζω ότι αντιλαμβάνεσαι τι γράφω. Ξαναείπα και στον stam ότι πιστεύοντας κάποιος αυτά που είπα το να *επιλέγει* να βρίσει κάποιον είναι γιατί θεωρεί πως αξίζει να βριστεί. Δεν νομίζω ότι με έχεις δει να "καννιβαλίζω" κάποιον, δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ της δικιάς σου περίπτωσης (για την οποία θες να μιλήσεις) με το αντικείμενο του topic και προσπάθησε να εντοπίσεις τα σημεία όπου κάποιος που είναι ευγενέστατος απέναντι σε άλλους ανθρώπους σε σένα συμπεριφέρεται σκαιότατα. Ίσως είναι γιατί σε θεωρεί μαλάκα. Αν πληγώνεσαι, προσπάθησε να σκεφτείς ότι ίσως βοηθήσει το να σταματήσεις να είσαι.
    Last edited by ikonoklast; 16-12-2015 at 14:59.

  4. #79
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ακόμα και ένα θρεντ για το μισογυνισμό καταφέρατε να το γυρίσετε στους εαυτούς σας, ποιντ προυβεν

    επί του θρεντ:

    Τα παντρεμένα ζευγάρια της Ιαπωνίας πρέπει να έχουν υποχρεωτικά πλέον το ίδιο επίθετο

    κατά βάση ένας τέτοιος νόμος δεν είναι "μισογυνιστικός", γιατι μπορει ο άντρας να πάρει το επώνυμο της γυναίκας ή να καταλήξουν σε διπλο επιθετο και οι δυο. Η αλήθεια είναι οτι μόνο οι γυναίκες θα αλλάξουν όνομα (και στην τελική, γιατί να αλλάξει όνομα κάποιος). Αυτό το παράδειγμα είναι απόδειξη ότι οι φεμινίστριες καλά κάνουν και φωναζουν ακομα. Ενώ τέτοιοι νόμοι δεν είναι εναντίον, δε βοηθάνε καθόλου.
    Last edited by enitharmon; 16-12-2015 at 17:08.
    Vielen Dank für alles was mal war

  5. #80
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Ειπε κανεις οτι οι φεμινιστριες δεν κανουν καλα και φωναζουν, οταν φωναζουν για τετοιους ηλιθιους νομους οπως αυτος της Ιαπωνιας?

    Το θρεντ δεν ειναι αμιγως για τον μισογυνισμο, αλλα και για σελιδες οπως αυτη με το ονομα του τιτλου του θρεντ.

  6. #81

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    τα μόνα δύο ποστ που δε διάβασα ήταν του Κολούμπρα
    με συγχωρείς onibocho δεν θέλω να πονάνε τα ματάκια σου
    σου έκανα το χατίρι διάβασε με
    Yippee-ki-yay, motherfucker.

  7. #82
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    πιστεύοντας κάποιος αυτά που είπα το να *επιλέγει* να βρίσει κάποιον είναι γιατί θεωρεί πως αξίζει να βριστεί. Δεν νομίζω ότι με έχεις δει να "καννιβαλίζω" κάποιον, δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ της δικιάς σου περίπτωσης (για την οποία θες να μιλήσεις) με το αντικείμενο του topic και προσπάθησε να εντοπίσεις τα σημεία όπου κάποιος που είναι ευγενέστατος απέναντι σε άλλους ανθρώπους σε σένα συμπεριφέρεται σκαιότατα. Ίσως είναι γιατί σε θεωρεί μαλάκα. Αν πληγώνεσαι, προσπάθησε να σκεφτείς ότι ίσως βοηθήσει το να σταματήσεις να είσαι.
    Αφενός κανείς εδώ δεν έχει σοβαρές ενδείξεις για το ποιος αξίζει να βριστεί, μιλώντας σοβαρά κι όχι τρολάροντας. Αφετέρου, ναι σε έχω δει να το κάνεις, αλλά είναι επουσιώδες, καθώς χρησιμοποίησα την περίπτωση σου ως παράδειγμα και μοτίβο συμπεριφοράς. Τέλος, το γενικότερο αντικείμενο του νήματος (θα μπορούσε να) είναι οποιαδήποτε μορφή καταπίεσης στις διαπροσωπικές σχέσεις κι αυτό δεν περιλαμβάνει μόνο το μισογυνισμό ή τον αντιφεμινισμό. Το να θεωρείς κάποιον "μαλάκα" χωρίς ουσιαστικά να τον ξέρεις, είναι απαρχή μιας συμπεριφοράς που σίγουρα οδηγεί στην προαναφερθείσα καταπίεση, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

    Quote Originally Posted by Coloubra View Post
    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    τα μόνα δύο ποστ που δε διάβασα ήταν του Κολούμπρα
    με συγχωρείς onibocho δεν θέλω να πονάνε τα ματάκια σου
    σου έκανα το χατίρι διάβασε με
    Δε μου έκανες κάποια προσωπική χάρη, σου έχει ζητηθεί ξανά κάτι ανάλογο. Στην τελική, αδικείς μόνος σου τις ίδιες σου τις σκέψεις κι απόψεις.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #83
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Παιδιά μάλλον βλέπουμε τελείως διαφορετικά τα πράματα. Έχω τελείως διαφορετική προσέγγιση των πραγμάτων από αυτή που έχει ο σφηνοτουβλάκης και μάλιστα βρίσκω παράλογα κάποια από τα παραδείγματά του. Φυσικά, για να στηρίξεις μια λογική βασίζεσαι σε κάποια αξιώματα. Οπότε μάλλον η διαφωνία είναι σε πολύ βαθύ επίπεδο.

    Για παράδειγμα: ναι, η ελευθερία του λόγου κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα: δίνει το δικαίωμα στον κάθε βλάκα να λέει ό,τι θέλει. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα τον πάρουμε και στα σοβαρά. Αν αρχίσεις να χαρακτηρίζεις ως "μορφή βίας" τα λόγια, τότε ανοίγεις το κουτί της Πανδώρας. Ο πήχης του τι θεωρείται μορφή βίας θα αρχίσει να χαμηλώνει με τον καιρό και όλο και περισσότεροι θα ζητούν τη σιωπή της αντίθετης άποψης. Ακόμα και όταν αυτή η αντίθετη άποψη είναι ακραία. Ναι, ο λόγος ενός φασίστα είναι ακραίος. Αλλά το ζήτημα είναι να τον σωπάσεις βάσει νόμου; βάσει λογοκρισίας; ή να σωπάσεις τον λόγο του επειδή δεν θα έχει αντίκτυπο στον κόσμο;

    Προφανώς είναι αδιανόητο να αναπτυχθεί η οικειότητα και μετά να κάνω τα πειράγματά μου. Αν γνωρίσω μια κοπέλα πχ και αυτολογοκρίνομαι μέχρι να αποκτήσω οικειότητα, πόσο awkward θα είναι μετά να κάνω κάποιο πείραγμα; Επίσης, πόσο χαζομάρα είναι το "μέχρι να αποκτήσω οικειότητα"; υπάρχει κάποιο όριο που από εκεί και μετά η οικειότητα είναι δεδομένη; Υπάρχει κάποιο όριο που από εκεί και στο εξής μπορώ να ρωτήσω κάποιον αν όταν βάζει δάχτυλο στον σύντροφό του το μυρίζει;

    Γενικότερα, έχετε ένα θεματάκι με τον αυτοπεριορισμό. Αν ο Onibocho συνεχώς αυτοπεριορίζεται για να μην πληγώσει τον φίλο του τον Χριστιανό, τότε μάλλον κάτι πάει στραβά με τη σχέση τους. Τυγχαίνει επίσης να έχω φίλο ο οποίος είναι πιστός σε τεράστιο βαθμό. Δεν συνηθίζω να προσβάλλω την πίστη του. Όχι για να μην πληγωθεί. Το κάνω γιατί απλά δεν έχει νόημα. Αν συμπαθώ αυτόν τον άνθρωπο, ποιος ο λόγος να τον κράζω συνεχώς; Αυτό δεν σημαίνει ότι θα περιορίζομαι να του θέτω την γνώμη μου ακόμα και με σαρκαστικό τρόπο. Επίσης δεν σημαίνει ότι δεν θα γελάσει ο άλλος με κάποιο αστείο μου. Κρίνοντας όμως καθαρά από το ευφυολόγημα και όχι από τη θεματολογία.

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Για παράδειγμα: ναι, η ελευθερία του λόγου κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα: δίνει το δικαίωμα στον κάθε βλάκα να λέει ό,τι θέλει. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα τον πάρουμε και στα σοβαρά. Αν αρχίσεις να χαρακτηρίζεις ως "μορφή βίας" τα λόγια, τότε ανοίγεις το κουτί της Πανδώρας. Ο πήχης του τι θεωρείται μορφή βίας θα αρχίσει να χαμηλώνει με τον καιρό και όλο και περισσότεροι θα ζητούν τη σιωπή της αντίθετης άποψης. Ακόμα και όταν αυτή η αντίθετη άποψη είναι ακραία. Ναι, ο λόγος ενός φασίστα είναι ακραίος. Αλλά το ζήτημα είναι να τον σωπάσεις βάσει νόμου; βάσει λογοκρισίας; ή να σωπάσεις τον λόγο του επειδή δεν θα έχει αντίκτυπο στον κόσμο;
    Γκουντ σαν, μπερδεύεις τις ιδέες που εκφράζονται μέσα από τον λόγο με τη λειτουργία και το στόχο που έχουν διάφορες μορφές λόγου. Πες, ας πούμε, ότι στην παραπάνω παρέα είναι και μια γυναίκα κι εγώ, ως σεξιστής, καθώς πίνουμε τον καφέ μας, λέω "προφανώς και πιστεύω ότι οι γυναίκες είναι κατώτερες από τους άντρες και είναι κατάλληλες γι΄αυτά και γι΄αυτά, γι΄αυτούς και γι΄αυτούς του λόγους". Τώρα, φαντάσου ότι έρχεται μια σερβιτόρα και καταλάθος χύνει ένα νερό και πετάγομαι εγώ και λέω "τράβα στην κουζίνα σου σκατόπραμα, μόνο εκεί τα καταφέρνετε". Η πρώτη φράση είναι εκεί για να εκφράσει την άποψη κάποιου σχετικά με τη θέση της γυναίκας. Η δεύτερη, πάλι, είναι εκεί για να ασκήσει βία. Η βία, ως παράγοντας που καταργεί την ελευθερία, δεν συμπεριλαμβάνεται στην ελευθερία της έκφρασης. Αντίθετα, η τελευταία, ενεργά πρέπει να την αποκλείει, αλλιώς αυτοϋπονομεύεται. Με λίγα λόγια, με τον ίδιο τρόπο που η αγένεια δεν είναι ειλικρίνεια, έτσι και η λεκτική βία δεν είναι ελευθερία λόγου. Ο χαρακτηρισμός κάποιον μορφών λόγου ως βίας, δεν ανήγει κανένα κουτί της Πανδώρας. Αυτό που κάνει είναι να περιγράψει τον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιούνται κάποιες εκφράσεις. Αυτό είναι εμφανές στην καθημερινότητα. Τόσο εγώ, όσο και όλοι οι υπόλοιποι, έχουμε προσπαθήσει να πληγώσουμε κάποιον με λόγια. Όπως έχουμε προσπαθήσει και να τους φτιάξουμε το κέφι. Ο λόγος δεν έχει μόνο μια λειτουργία, δεν είναι αποκλειστικά προτασιακός, μόνος σκοπός του δεν είναι να εκφράσει το αληθές ή μη μιας πρότασης. Αν θες να δεις και τη φιλοσοφική ανάλυση γύρω από το τι κάνει η γλώσσα, το How to do things with words είναι καλή αρχή.


    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Προφανώς είναι αδιανόητο να αναπτυχθεί η οικειότητα και μετά να κάνω τα πειράγματά μου. Αν γνωρίσω μια κοπέλα πχ και αυτολογοκρίνομαι μέχρι να αποκτήσω οικειότητα, πόσο awkward θα είναι μετά να κάνω κάποιο πείραγμα; Επίσης, πόσο χαζομάρα είναι το "μέχρι να αποκτήσω οικειότητα"; υπάρχει κάποιο όριο που από εκεί και μετά η οικειότητα είναι δεδομένη; Υπάρχει κάποιο όριο που από εκεί και στο εξής μπορώ να ρωτήσω κάποιον αν όταν βάζει δάχτυλο στον σύντροφό του το μυρίζει;

    Γενικότερα, έχετε ένα θεματάκι με τον αυτοπεριορισμό. Αν ο Onibocho συνεχώς αυτοπεριορίζεται για να μην πληγώσει τον φίλο του τον Χριστιανό, τότε μάλλον κάτι πάει στραβά με τη σχέση τους. Τυγχαίνει επίσης να έχω φίλο ο οποίος είναι πιστός σε τεράστιο βαθμό. Δεν συνηθίζω να προσβάλλω την πίστη του. Όχι για να μην πληγωθεί. Το κάνω γιατί απλά δεν έχει νόημα. Αν συμπαθώ αυτόν τον άνθρωπο, ποιος ο λόγος να τον κράζω συνεχώς; Αυτό δεν σημαίνει ότι θα περιορίζομαι να του θέτω την γνώμη μου ακόμα και με σαρκαστικό τρόπο. Επίσης δεν σημαίνει ότι δεν θα γελάσει ο άλλος με κάποιο αστείο μου. Κρίνοντας όμως καθαρά από το ευφυολόγημα και όχι από τη θεματολογία.
    Δεν ξέρω πόσο "awkward" θα είναι για σένα να κάνεις τα πειράγματά σου αφού αποκτήσεις οικειότητα, αλήθεια. Σε κάθε περίπτωση, όμως, εφόσον οικειότητα σημαίνει έλλειψη αμηχανίας, η απορία σου μου φαίνεται ασυνάρτητη. Αν νιώθεις αμηχανία, προφανώς δεν έχει αποκτηθεί οικειότητα. Όσον αφορά στα όρια, πάλι δεν ξέρω. Έχει να κάνει με σένα και με αυτούς που συναναστρέφεσαι. Αν ποτέ συναντήσω τη μάνα σου, σίγουρα το πρώτο πράγμα που θα της πω δεν θα είναι "Καλό γκομενάκι είσαι, παρά τα χρόνια σου", για να σπάσει ο πάγος. Και πιθανότατα δεν θα τη ρωτήσω ποτέ αν μυρίζει το δάχτυλό της όταν δαχτυλιάζει τον μπαμπά σου. Εκτός αν γίνουμε "κώλος και βρακί". Δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό, ούτε κάτι περιοριστικό. Δεν οδηγούν όλες οι κοινωνικές σχέσεις στον ίδιο βαθμό οικειότητας, ούτε πρέπει ντε και καλά να το κάνουν.

    Στα του αυτοπεριορισμού... Τη λέξη τη χρησιμοποίησα για σένα είναι η αλήθεια, γιατί εσύ φαίνεται να εκλαμβάνεις ως αυτοπεριορισμό το να μη λες "ό,τι θέλεις" σε κάθε δεδομένη περίπτωση. Για εμένα, ας πούμε, και για πολλούς άλλους υποθέτω, δεν εκλαμβάνεται ως αυτοπεριορισμός το να μην κατεβάζω χριστοπαναγίες μπροστά σε έναν φίλο που τυχαίνει να είναι Χριστιανός και για τον οποίο τυχαίνει να νοιάζομαι. Για την ακρίβεια, μου είναι ευχάριστο.
    Last edited by sfinotouvlaki; 17-12-2015 at 13:23.

  10. #85
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Πάντως, όπως και νά χει, ας παραδεχθούμε ότι είναι αστείο πως το νέο νικνέιμ του φθόγκον παραπέμπει σε γνωστή μάρκα ηλεκτρικής κουζίνας (zanussiι).

  11. #86
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Δεν τη γνωρίζω. Κάτσε, να ρωτήσω τη γυναίκα μου.
    Life begins at 45°.

  12. #87
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    χαχαχαχαχαχαχαχαχα :πινκ:

  13. #88
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Ίσως δεν είναι το κατάλληλο θρεντ, αλλά τουλάχιστον το συγκεκριμένο κινήθηκε σε ανθρώπινα πλαίσια και σχετίζεται κάπως με το γενικότερο κλίμα του τελευταίου καιρού.

    Βάζω την είδηση, αν θέλετε γράψτε καμιά γνώμη και θα επανέλθω με τη δική μου.

    http://terraincognita.squat.gr/2019/...4cFLAJTgBelYS0

    Saloth Sar, θα το εκτιμούσα αν έσπαζες το εμπάργκο σου και έγραφες αποψάρα εδώ κι όχι μόνο στο chatbox, απ' όπου θα χαθεί.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  14. #89
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Να του το κλείσουν το κωλομάγαζο επιτέλους.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  15. #90
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    δυστυχώς, αρκετά συνηθισμένα αυτά τα φαινόμενα στο χώρο της νύχτας. μόνο ξύλο.
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. Ποιός D&D Character είσαι?
    By Παρακμιακό Εργαλείο in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 74
    Last Post: 06-01-2018, 18:16
  2. Πες μου, τι είσαι;
    By Dark-Avenger in forum General Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-2005, 02:53
  3. μην είσαι φυτητής
    By Solo Carriera in forum General Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 13-05-2004, 15:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •