Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast
Results 151 to 165 of 178

Thread: Ναι, είσαι μισογύνης

  1. #151
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    τις απόψεις μου για τους ανθρώπους τις ξέρεις πολύ καλά. όσο λιγότεροι τόσο καλύτερα.
    Rock or Nothing

  2. #152
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    πολύ κακό timing για τέτοιο post... σκέψου μόνο ότι έχεις 7 γυναικοκτονίες σε 7 μήνες, αλλά όχι αντίστοιχες ανδροκτονίες.
    η βία μπορεί να συμβαίνει από παντού, αλλά η αφαίρεση ζωής φαίνεται να πάει μονόμπαντα. δεν τρέφω καμία αυταπάτη, άνδρες και γυναίκες προφανώς είναι το ίδιο ικανοί για να φερθούν βίαια - στο ίδιο είδος ανήκουμε άλλωστε - και αν η κοινωνία μας ήταν μητριαρχική, τα ποσοστά των δολοφονιών θα ήταν ανάποδα, αλλά τώρα υπάρχει μια διαμορφωμένη κατάσταση και ένα πρόβλημα που πρέπει να επιλυθεί.
    Πολυ κακο ποστ για οποιοδηποτε timing.

    Υπαρχει βια και απο γυναικες προς αντρες , και η νομικη καλυψη του αντρα σε περιπτωση διαζυγιου οπως επισης και η κηδεμονια, ειναι ζητηματα που μαλλον θελουν ολοκληρωτικη αναδιαρθρωση.

    Απο κει και περα, οι αδικιες και η βια που γινονται απο αντρες προς γυναικες ειναι ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΑ περισσοτερες απο το αντιθετο, και αρα δεν ειναι ποτε μα ποτε καλη ιδεα να λεει καποιος "ναι αλλα δεν ειπατε για το αλλο"

    Οσον αφορα αυτο το περι αντρων και γυναικων, υπαρχει βιολογικη διαφορα μεταξυ των δυο, και σε επιπεδο ορμονικο, και σε ενστικτα, και σε σωματικη διαπλαση.

    Οχι, ΔΕΝ ειναι το ιδιο ικανοι αντρες και γυναικες να φερθουν βιαια. Συγκεκριμενα, οι αντρες ειναι πολυ πιο πιθανον να το κανουν απο τις γυναικες.

    Αποδειξη ειναι οι στατιστικες εδω και 3000 χρονια καταγραφης ιστοριας σε παγκοσμιο επιπεδο. Οι αντρες ειναι κατα μεσο ορο πιο μουνοπανα απο τις γυναικες, τι να γινει τωρα.
    The rest is just

  3. #153
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    sorry fix, αλλά αυτά που λες, εκτός από φουλ σεξιστικά, ενέχουν και σημαντικές προβληματικές νομικής φύσεως.
    Rock or Nothing

  4. #154
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post
    Οχι, ΔΕΝ ειναι το ιδιο ικανοι αντρες και γυναικες να φερθουν βιαια. Συγκεκριμενα, οι αντρες ειναι πολυ πιο πιθανον να το κανουν απο τις γυναικες.
    Εδώ έχεις άδικο και νομίζω πως ούτε η στατιστική σε δικαιώνει. Διότι η βία δεν είναι μόνο σωματική και εν πάσει περιπτώσει, δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο κανενός φύλου. Είμαστε όλοι το ίδιο ικανοί να ασκήσουμε βία, ανεξαρτήτου ηλικίας, φύλου ή σωματικής διάπλασης. Αυτό που κάνει τη διαφορά, το έγραψα και παραπάνω, είναι ότι εκ των πραγμάτων οι άντρες που θα φτάσουν στο σημείο της βιαιπραγίας (τονίζω εδώ ότι για οποιονδήποτε λόγο κι αν συμβεί αυτό είναι κατακριτέο και απεχθές) θα επιφέρουν πολύ χειρότερα αποτελέσματα. Και σε πολλές περιπτώσεις, θάνατο.

    Αυτό όμως ρε γαμώ το, δεν μπορεί να αλλάζει την αντίληψή μας περί της βίας -της ενδοοικογενειακής συγκεκριμένα- και να δίνουμε συνεχώς τροφή σε ένα αφήγημα που θα έχει εν τέλει πολύ χειρότερα αποτελέσματα. Δηλαδή, απόψεις τύπου "είμαι έγκυος και σήμερα θα μάθω αν έχω κορίτσι ή έκτρωση" είναι φρικιαστικές, τρομακτικές. Και τοποθετούν όλους τους άνδρες ανεξαιρέτως σε έναν κουβά, γεγονός που είναι -πέρα από τρομερά άδικο- ασύλληπτα προβληματικό, καθώς εν τέλει οι γυναίκες θα μείνουν είτε με υποτακτικούς κολαούζους ή άνιωθους. Όσον αφορά δε τους βαστάζους, τους αυτόκλητους υπερασπιστές και τα τέρατα ενσυναίσθησης που στην πρώτη δυσκολία θα λακίσουν (και αυτή ουσιαστικά είναι η διαφορά ενός "υποστηρικτή" από έναν ισότιμο, τρυφερό και στοργικό σύντροφο) πρακτικά επιχειρούν να πατρονάρουν και τίποτα παραπάνω.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  5. #155
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    sorry fix, αλλά αυτά που λες, εκτός από φουλ σεξιστικά, ενέχουν και σημαντικές προβληματικές νομικής φύσεως.
    φοβάσαι κι εσύ να γυρίσεις το βράδυ σπίτι σου ε; έχεις φοβηθεί κι εσύ για τη σωματική σου ακεραιότητα από σύντροφό σου ε;

    ALL LIVES MATTER

  6. #156
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    έχεις φοβηθεί κι εσύ για τη σωματική σου ακεραιότητα από σύντροφό σου ε;
    φάουλ νο1: ούτε η σύντροφός μου έχει φοβηθεί για τη σωματική της ακεραιότητα από εμένα. οπότε το να λες κάτι τέτοιο είναι σα να θεωρείς ότι όλες οι γυναίκες φοβούνται για τη σωματική τους ακεραιότητα από τους συντρόφους τους. εκτός από τέρμα άστοχο είναι και φουλ προσβλητικό.

    φάουλ νο2: δεν κατάλαβες χριστό του τι εννοώ. αν ισχύουν αυτά που λέει ο φίξερ περί ορμονικών προφίλ και περί μουνόπανης φύσης των ανδρών εξελικτικά, ένας καλός δικηγόρος έχει αμέσως έτοιμη την υπερασπιστική γραμμή σε περιπτώσεις έμφυλης βίας. κύριε πρόεδρε έτσι έκανε τα πράγματα η φύση ... άρα η "κακιά στιγμή" θα νομιμοποιηθεί.

    οπότε αντί απλά να προσπαθείς να "την πεις" και να το παίξεις φεμινισταράς, προσπάθησε πρώτα να κατανοήσεις τι θέλει να πει ο άλλος και ποιος είναι με το μέρος σου.
    Rock or Nothing

  7. #157
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Δεν είναι λογική αυτή ρε Φάντομ Ντακ. Ναι, φοβάμαι να γυρίσω μόνος μου το βράδυ στο σπίτι ή να περάσω από κάποιες γειτονιές, μέχρι να φτάσω σε αυτό. Όχι επειδή θα μου την πέσουν αμαζόνες με τόξα, αλλά επειδή μπορεί να μου την έχουν στημένη από μπαοκάρες (κι αφού έχω περίπτερο στη χαριλάου, άρα είμαι σκουλήκι, φακ λότζικ) μέχρι οτιδήποτε. Τα κίνητρα μπορεί να είναι διαφορετικά, η αιτία όμως παραμένει η ίδια: η ανθρώπινη μαλακία.

    Η σωματική ακεραιότητα ενός άντρα σπανιότερα απειλείται από τη σύντροφό του, είναι γεγονός. Όμως η βία έχει κι άλλες μορφές. Δεν είναι λίγοι αυτοί που έχουν "ευνουχιστεί" από γυναίκες ή μανάδες τους, ώστε στο τέλος να έχουν μαραζώσει σε τέτοιο βαθμό που ισοδυναμεί με θάνατο ή καμιά φορά, τον επιφέρει κιόλας.

    Για να προλάβω καμιά μαλακισμένη ατάκα: δεν μιλάω επί προσωπικού, δεν είμαι μισογύνης απλά εκτιμώ κι επιθυμώ ΙΣΟΤΗΤΑ κι όχι εκδικητικές ατζέντες, αγαπώ τους ανθρώπους και μάλιστα πολύ, αλλά με έχουν απογοητεύσει σε ανυπολόγιστο βαθμό.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #158
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    έχεις φοβηθεί κι εσύ για τη σωματική σου ακεραιότητα από σύντροφό σου ε;
    φάουλ νο1: ούτε η σύντροφός μου έχει φοβηθεί για τη σωματική της ακεραιότητα από εμένα. οπότε το να λες κάτι τέτοιο είναι σα να θεωρείς ότι όλες οι γυναίκες φοβούνται για τη σωματική τους ακεραιότητα από τους συντρόφους τους. εκτός από τέρμα άστοχο είναι και φουλ προσβλητικό.

    φάουλ νο2: δεν κατάλαβες χριστό του τι εννοώ. αν ισχύουν αυτά που λέει ο φίξερ περί ορμονικών προφίλ και περί μουνόπανης φύσης των ανδρών εξελικτικά, ένας καλός δικηγόρος έχει αμέσως έτοιμη την υπερασπιστική γραμμή σε περιπτώσεις έμφυλης βίας. κύριε πρόεδρε έτσι έκανε τα πράγματα η φύση ... άρα η "κακιά στιγμή" θα νομιμοποιηθεί.

    οπότε αντί απλά να προσπαθείς να "την πεις" και να το παίξεις φεμινισταράς, προσπάθησε πρώτα να κατανοήσεις τι θέλει να πει ο άλλος και ποιος είναι με το μέρος σου.
    άπειρα ρε! απόλυτη ταύτιση!
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  9. #159
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    sorry fix, αλλά αυτά που λες, εκτός από φουλ σεξιστικά, ενέχουν και σημαντικές προβληματικές νομικής φύσεως.
    Σεξιστικο? Εναντιον των αντρων και καλα?
    Ειναι η πραγματικοτητα.

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    φάουλ νο2: δεν κατάλαβες χριστό του τι εννοώ. αν ισχύουν αυτά που λέει ο φίξερ περί ορμονικών προφίλ και περί μουνόπανης φύσης των ανδρών εξελικτικά, ένας καλός δικηγόρος έχει αμέσως έτοιμη την υπερασπιστική γραμμή σε περιπτώσεις έμφυλης βίας. κύριε πρόεδρε έτσι έκανε τα πράγματα η φύση ... άρα η "κακιά στιγμή" θα νομιμοποιηθεί.
    Ουτε καν. Δεν θα επρεπε να αποτελει καμια δικαιολογια κατι τετοιο, και δεν ειπα αυτο. Αυτα ειναι δικα σου λογια και υποθεσεις εντελως αβασιμες.
    Με σωστη διαπαιδαγωγηση μια χαρα θα μπορουσαμε να εχουμε μια καλυτερη κοινωνια και οι αντρες να μην ειναι μουνοπανα.
    Απλα καλως ή κακως (προφανως κακως), ΔΕΝ συμβαινει αυτο. Και καθε μουνοπανο θα πρεπει να πληρωνει το τιμημα.


    Καλα τα αλλα που εγραψες κι εσυ κι ο αλλος ο εξυπνος απλα τα προσπερναω. Εγω βγαινω ξερω γω βολτα στο Χαρλεμ ή στην γειτονια μου με το ποδηλατο στις 2 το βραδυ οποτε γουσταρω (και το κανω συχνα), και ολες μα ΟΛΕΣ ανεξαιρετως οι γυναικες που ξερω, δεν το εχουν κανει ουτε μια φορα στην ζωη τους, και ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να το κανουν. Αντε κατσε πες μας εσυ τωρα οτι η κοπελα σου νιωθει ασφαλης απο σενα και αρα ολα καλα για ολες τις γυναικες στον κοσμο. Και να μην ξεχναμε κιολας "ενταξει υπαρχουν και γυναικες που δερνουν τους αντρες τους"

    Νομιζω πρεπει να ακολουθησουν κι αλλοι μετα τον Λασπονερα.
    The rest is just

  10. #160
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post
    Ουτε καν. Δεν θα επρεπε να αποτελει καμια δικαιολογια κατι τετοιο, και δεν ειπα αυτο. Αυτα ειναι δικα σου λογια και υποθεσεις εντελως αβασιμες.
    εσύ μίλησες για "ορμονικά προφίλ" και λοιπές παπαριές και σου λέω πώς θα γυρίσει μπούμερανγκ κάτι τέτοιο. τώρα πώς από αυτά που λέω προκύπτει ότι διαφωνώ με τη σωστή διαπαιδαγώγηση και πώς προέκυψε ότι χρησιμοποιώ το επιχείρημα "ενταξει υπαρχουν και γυναικες που δερνουν τους αντρες τους" ή ότι αφού η κοπέλλα μου δεν κινδυνεύει, όλες οι κοπέλες του κόσαμου είναι οκ μάλλον δικές σου αβάσιμες εικασίες είναι, γιατί σου αρέσει να τρώγεσαι με τα ρούχα σου.

    ένα απλό πραγματάκι επισημαίνω, ΜΗΝ ΤΣΟΥΒΑΛΙΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΠΟΙΩΝ. πώς από αυτό τώρα στα μυαλουδάκια σας προκύπτει ότι η έμφυλη βία δεν προέρχεται ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΑ από άντρες δεν μπορώ να το καταλάβω. ίσως, δεν κατέχω σωστά τη γλώσσα, τι να πω....
    Rock or Nothing

  11. #161
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Μλκς με κάνετε να συμφωνώ με τον Φίξερ. Αφήστε λίγο τα ναιμεναλλά, το πρόβλημα είναι πολύ συγκεκριμένο και εκεί πρέπει να εστιάσει η φάση.

  12. #162
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    αυτό που με ενοχλεί είναι τα σφάλματα λογικής, είμαι φουλ αυτιστικός σε αυτό το θέμα. όταν ο άλλος απαντάει σε αυτό που τον βολεύει για να στρώσει το επιχείρημα και να την πει σε αυτό που νομίζει ότι εκπροσωπεί ο συνομιλητής του, τρελαίνομαι.
    ξέρεις ότι στην ουσία του θέματος της έμφυλης βίας συμφωνούμε.
    αλλά π.χ.
    σφάλμα λογικής 1: συμφωνώ σε κάποια σημεία με την άποψη κάποιου = η άποψή μου ταυτίζεται με τη δική του
    σφάλμα λογικής 2: διαφωνώ σε κάποια σημεία με την άποψη ενός (αυτοπροσδιοριζόμενου ως) φεμινιστή = είμαι σεξιστής
    σφάλμα λογικής 3: η έμφυλη βία προέρχεται συντριπτικά από άντρες = όλοι οι άντρες είναι μουνόπανα
    δεν έχει νόημα να συνεχίσω άλλο. καταλαβαίνεις ότι υπό τέτοιες συνθήκες, ούτε συζήτηση γίνεται, ούτε καταλαβαίνει ο ένας τον άλλο, ούτε καταλήγουμε σε κάτι. εκτός αν, το έχω ξαναπεί, κάτι δε διατυπώνω σωστά εγώ.
    Rock or Nothing

  13. #163
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Δεν έκανα ποτε τέτοιες ισοπεδώσεις, και οι πολωτικές συμπεριφορές και ρητορικές μόνο δε βοηθάνε. Όμως, το να κάνεις ουσιαστικά gaslighiting όταν ένα θέμα είναι πολύ συγκεκριμένο και κρίσιμο και πρέπει να παρθούν μέτρα για αυτό ασχέτως άλλων παράπλευρων θεμάτων (τα οποία ναι, είναι κι αυτά εκεί), είναι λίγο νεοφιλελέ τακτική. Δε σε αποκαλώ κάτι τέτοιο, αλίμονο, απλά να κάνω το point. Εκτός αν συμφωνείς πχ και με το All Lives Matter κίνημα, οπότε εκεί ίσως αλλάζει.

  14. #164
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    προφανώς όχι, αλλά με το να συμφωνώ με κάποια ποιντς του ονιμποτσο π.χ. (στο θέμα του διαίρει και βασίλευε) ή με το να με ενοχλεί το υφάκι του φίξερ ειδικά όταν κάνει τα σφάλματα λογικής που προανέφερα επανειλημμένως και για όλα τα θέματα τα οποία σχολιάζει, δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι έχω σκοπό να υποβαθμίσω το πραγματικό πρόβλημα. απλά, θεωρώ ότι κάποια άτομα μεταξύ μας θα έπρεπε αυτό να το έχουμε ως δεδομένο και να μπούμε επιτέλους και στη συζήτηση κάποιων λεπτομερειών που θα μπορούσε να οδηγήσει σε καλύτερη τακτική αντιμετώπισης και σε μεγαλύτερη κοινωνική αποδοχή των κινημάτων. βέβαια, από ότι καταλαβαίνω, εδώ απέχουμε έτη φωτός από ένα τέτοιο σημείο, οπότε ας επιστρέψουμε στα βασικά.
    Rock or Nothing

  15. #165
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post
    Οχι, ΔΕΝ ειναι το ιδιο ικανοι αντρες και γυναικες να φερθουν βιαια. Συγκεκριμενα, οι αντρες ειναι πολυ πιο πιθανον να το κανουν απο τις γυναικες.

    Αποδειξη ειναι οι στατιστικες εδω και 3000 χρονια καταγραφης ιστοριας σε παγκοσμιο επιπεδο. Οι αντρες ειναι κατα μεσο ορο πιο μουνοπανα απο τις γυναικες, τι να γινει τωρα.
    Μπορείς να παραθέσεις μια στατιστική μελέτη που να αποδεικνύει ότι οι άντρες είναι πιο ικανοί να φερθούν βίαια;

Similar Threads

  1. Ποιός D&D Character είσαι?
    By Παρακμιακό Εργαλείο in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 74
    Last Post: 06-01-2018, 18:16
  2. Πες μου, τι είσαι;
    By Dark-Avenger in forum General Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-2005, 02:53
  3. μην είσαι φυτητής
    By Solo Carriera in forum General Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 13-05-2004, 15:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •