άρχισαν να βγαίνουν πολλά στη φόρα

3η καταγγελία: "Καλησπέρα. θα ήθελα ανώνυμα να κάνω κι εγώ μια καταγγελία για τον Γιάννη Βραχνό, τον ιδιοκτήτη του Silver Dollar. Είχα κι εγώ φιλικές σχέσεις μαζί του και με την οικογένεια του μάλιστα και ένα βράδυ πέρασα από το μαγαζί προς το κλείσιμο για να πω ένα γεια. Αφού έφυγαν όλοι οι πελάτες και με πρόφαση την φιλική συζήτηση για προσωπικά θέματα, ο Γιάννης κερνούσε ποτά και σφηνάκια και επέμενε να μείνω. Εγώ, έχοντας στο μυαλό μου ότι είναι όντως φίλος, δεν το σκέφτηκα ιδιαίτερα και συμφώνησα. Η σερβιτόρα έφυγε κι ο Γιάννης αποφάσισε να κλειδώσει για "να τα πούμε με την ησυχία μας". Δεν ξέρω αν είχε ρίξει κάτι στο ποτό ή απλά με είχε πειράξει πολύ άσχημα αλλά θυμάμαι μόνο να πέφτω από μια καρέκλα και να χτυπάω το κεφάλι μου σε έναν τοίχο, θυμάμαι να μου σκουπίζει το δεξί μου πόδι από κάτι που έμοιαζε με εκσπερμάτωση και να μου δίνει ένα μπουκαλάκι νερό για το δρόμο, προειδοποιώντας με να μην πω τίποτα στην Γιούλη (τη γυναίκα του) ή σε κανένα άλλο. Την επόμενη μέρα δεν ξέρω πώς ξύπνησα σπίτι μου αλλά ήμουν γεμάτη μελανιές και αιμορραγούσα, με πήγε μια φίλη στο νοσοκομείο όπου μου είπαν ότι έχω ξεκάθαρα σημάδια βιασμού, μου έδωσαν το χάπι της επόμενης μέρας και αντιρετροϊκή αγωγή για παν ενδεχόμενο και μου ζήτησαν να κάνω κατάθεση, πράγμα που αρνήθηκα γιατί ήμουν εντελώς σοκαρισμένη και φοβισμένη. Ακόμα και σήμερα, αρκετά χρόνια μετά έχω εφιάλτες και πλέον αντιμετωπίζω το τραύμα με φαρμακευτική αγωγή. Δεν έχω μιλήσει σε πολλά άτομα για αυτή μου την εμπειρία και η οικογένειά μου δεν ξέρει τίποτα για αυτό σας παρακαλώ πολύ να κρατηθεί η ανωνυμία μου. Απλώς μου έστειλε ένας φίλος το λινκ με το σχετικό σας άρθρο και τις τελευταίες μέρες έχω καταρρεύσει λόγω ptsd (*Post-Traumatic Stress Disorder), θεώρησα ότι μπορώ να συμβάλω τουλάχιστον με τη δική μου μαρτυρία και να πληρώσει το κάθαρμα για όσες ζωές ακόμη μπορεί να έχει καταστρέψει. Το είχα και βάρος στην συνείδηση μου που έχει μια μικρή κόρη και δεν είπα ποτέ τίποτα αλλά τουλάχιστον τώρα βγαίνει η αλήθεια προς τα έξω. Ευχαριστώ." (από μήνυμα)
4η καταγγελία: "Όσον αφορά τη δική μου περίπτωση, πριν περίπου 3 χρόνια και σε δύσκολη περίοδο είχα πάει για δουλειά στο silver dollar και με κράτησε όπως και όλες τις άλλες κοπέλες τελευταία για να μου δείξει το μπαρ με τα ποτά. Μου τα είπε και μετά και καλά ήθελε να μου κάνει και τουρ του μαγαζιού, οπότε και κλείδωσε "για να μην μπει κανείς" και ενώ μου έδειχνε τη σκηνή όπου έχει επάνω μια κουνιστή πολυθρόνα, με τράβηξε προς τα πάνω του. Απομακρύνθηκα και πήγα να αποφύγω τη φάση ψύχραιμα (γιατί είχε κλειδώσει κιόλας) και με ξανατράβηξε πάνω στα πόδια του. Ε εκεί ήταν που του είπα Γιάννη άνοιξε γιατί θα αρχίσω να φωνάζω, επέμεινε για λίγο αλλά είδε ότι ήμουν σε ετοιμότητα οπότε εν τέλει πήγε και άνοιξε... Και οι άλλες δύο κοπέλες που δούλευαν τότε στο μαγαζί είχαν ανάλογα περιστατικά και το κάνει σε όλες τις σερβιτόρες ανεξαιρέτως. Και εννοείται κάνει και σε ανύποπτο χρόνο και άλλα σεξουαλικά αστεία του τύπου "τι μέγεθος έχει" κ.λπ. Δεν έχω θέμα το έχω ξεπεράσει γιατί δεν ήταν κάτι πολύ βαρύ σε σχέση με αυτά που βγάλατε δημόσια και αν θέλετε δημοσιεύστε και τη δική μου μαρτυρία απλά δεν θα ήθελα ονομαστικά. Ο άνθρωπος λειτουργεί έτσι. Σαν ιεροτελεστία." (από μήνυμα)
5η καταγγελία: "Κι εγώ με τη σειρά μου κρατώντας την ανωνυμία μου, θέλω να αναφέρω πως κι εγώ κατά κάποιο τρόπο έπεσα θύμα του ιδιοκτήτη του Silver Dollar. Ένα βράδυ πήγα να παρακολουθήσω κάποιο live φίλων, και καθώς δεν είχα πολλά άτομα γνωστά μαζί μου κάθισα στο μπαρ, ο τύπος με την πρόφαση πως έχει καταγωγή κοντά στην πόλη μου, μου είπε πως για αυτό το λόγο μπορώ να μπαίνω μέσα από το μπαρ να βάλω όσες μπύρες θέλω τζάμπα... φάνηκε αρχικά πολύ συμπαθητικός και μιλούσε και σ' εμένα για την οικογένεια του, για να φανεί σωστός οικογενειάρχης και να του δείξω εμπιστοσύνη. Κλείνοντας το λάιβ πήγα να καθίσω με τα παιδιά, μόλις μου τελείωσε η μπύρα πήγα να παραγγείλω , μου έδωσε το ελεύθερο να βάλω μόνη μου και βγαίνοντας από το μπαρ με στρίμωξε με χούφτωσε και μου είπε πως τρώει καλά ο μπαγάσας, βλέποντας ο "κύριος" Γιάννης πως ήμουν πιο ένθερμη με ένα από τα παιδιά της μπάντας... δεν ανέφερα τίποτα για να μη χαλάσω τη βραδιά των παιδιών και επειδή θεώρησα πως είναι ένα τυχαίο συμβάν... δυστυχώς φαίνεται ότι όχι απλά δεν είμαι η μοναδική αλλά είναι και από τα πιο light περιστατικά του.
Εγώ το μόνο που μπόρεσα να κάνω είναι να ενημερώσω όλες τις μπάντες που γνωρίζω προσωπικά που έχουν παίξει στο μαγαζί του να ξέρουν με τι άτομο έχουν να κάνουν αλλά και άτομα που σύχναζαν στο μαγαζί του για να προσέχουν, ελπίζω να γίνει κάτι πιο δραστικό." (από μήνυμα)
YΓ. ξέχασα να βάλω πηγή όπως σωστά επισήμανε ο κρουξ. είναι από μηνύματα εδώ: https://www.facebook.com/radiofragmata/