Page 7 of 12 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 178

Thread: Ναι, είσαι μισογύνης

  1. #91
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    άρχισαν να βγαίνουν πολλά στη φόρα

    3η καταγγελία: "Καλησπέρα. θα ήθελα ανώνυμα να κάνω κι εγώ μια καταγγελία για τον Γιάννη Βραχνό, τον ιδιοκτήτη του Silver Dollar. Είχα κι εγώ φιλικές σχέσεις μαζί του και με την οικογένεια του μάλιστα και ένα βράδυ πέρασα από το μαγαζί προς το κλείσιμο για να πω ένα γεια. Αφού έφυγαν όλοι οι πελάτες και με πρόφαση την φιλική συζήτηση για προσωπικά θέματα, ο Γιάννης κερνούσε ποτά και σφηνάκια και επέμενε να μείνω. Εγώ, έχοντας στο μυαλό μου ότι είναι όντως φίλος, δεν το σκέφτηκα ιδιαίτερα και συμφώνησα. Η σερβιτόρα έφυγε κι ο Γιάννης αποφάσισε να κλειδώσει για "να τα πούμε με την ησυχία μας". Δεν ξέρω αν είχε ρίξει κάτι στο ποτό ή απλά με είχε πειράξει πολύ άσχημα αλλά θυμάμαι μόνο να πέφτω από μια καρέκλα και να χτυπάω το κεφάλι μου σε έναν τοίχο, θυμάμαι να μου σκουπίζει το δεξί μου πόδι από κάτι που έμοιαζε με εκσπερμάτωση και να μου δίνει ένα μπουκαλάκι νερό για το δρόμο, προειδοποιώντας με να μην πω τίποτα στην Γιούλη (τη γυναίκα του) ή σε κανένα άλλο. Την επόμενη μέρα δεν ξέρω πώς ξύπνησα σπίτι μου αλλά ήμουν γεμάτη μελανιές και αιμορραγούσα, με πήγε μια φίλη στο νοσοκομείο όπου μου είπαν ότι έχω ξεκάθαρα σημάδια βιασμού, μου έδωσαν το χάπι της επόμενης μέρας και αντιρετροϊκή αγωγή για παν ενδεχόμενο και μου ζήτησαν να κάνω κατάθεση, πράγμα που αρνήθηκα γιατί ήμουν εντελώς σοκαρισμένη και φοβισμένη. Ακόμα και σήμερα, αρκετά χρόνια μετά έχω εφιάλτες και πλέον αντιμετωπίζω το τραύμα με φαρμακευτική αγωγή. Δεν έχω μιλήσει σε πολλά άτομα για αυτή μου την εμπειρία και η οικογένειά μου δεν ξέρει τίποτα για αυτό σας παρακαλώ πολύ να κρατηθεί η ανωνυμία μου. Απλώς μου έστειλε ένας φίλος το λινκ με το σχετικό σας άρθρο και τις τελευταίες μέρες έχω καταρρεύσει λόγω ptsd (*Post-Traumatic Stress Disorder), θεώρησα ότι μπορώ να συμβάλω τουλάχιστον με τη δική μου μαρτυρία και να πληρώσει το κάθαρμα για όσες ζωές ακόμη μπορεί να έχει καταστρέψει. Το είχα και βάρος στην συνείδηση μου που έχει μια μικρή κόρη και δεν είπα ποτέ τίποτα αλλά τουλάχιστον τώρα βγαίνει η αλήθεια προς τα έξω. Ευχαριστώ." (από μήνυμα)
    4η καταγγελία: "Όσον αφορά τη δική μου περίπτωση, πριν περίπου 3 χρόνια και σε δύσκολη περίοδο είχα πάει για δουλειά στο silver dollar και με κράτησε όπως και όλες τις άλλες κοπέλες τελευταία για να μου δείξει το μπαρ με τα ποτά. Μου τα είπε και μετά και καλά ήθελε να μου κάνει και τουρ του μαγαζιού, οπότε και κλείδωσε "για να μην μπει κανείς" και ενώ μου έδειχνε τη σκηνή όπου έχει επάνω μια κουνιστή πολυθρόνα, με τράβηξε προς τα πάνω του. Απομακρύνθηκα και πήγα να αποφύγω τη φάση ψύχραιμα (γιατί είχε κλειδώσει κιόλας) και με ξανατράβηξε πάνω στα πόδια του. Ε εκεί ήταν που του είπα Γιάννη άνοιξε γιατί θα αρχίσω να φωνάζω, επέμεινε για λίγο αλλά είδε ότι ήμουν σε ετοιμότητα οπότε εν τέλει πήγε και άνοιξε... Και οι άλλες δύο κοπέλες που δούλευαν τότε στο μαγαζί είχαν ανάλογα περιστατικά και το κάνει σε όλες τις σερβιτόρες ανεξαιρέτως. Και εννοείται κάνει και σε ανύποπτο χρόνο και άλλα σεξουαλικά αστεία του τύπου "τι μέγεθος έχει" κ.λπ. Δεν έχω θέμα το έχω ξεπεράσει γιατί δεν ήταν κάτι πολύ βαρύ σε σχέση με αυτά που βγάλατε δημόσια και αν θέλετε δημοσιεύστε και τη δική μου μαρτυρία απλά δεν θα ήθελα ονομαστικά. Ο άνθρωπος λειτουργεί έτσι. Σαν ιεροτελεστία." (από μήνυμα)
    5η καταγγελία: "Κι εγώ με τη σειρά μου κρατώντας την ανωνυμία μου, θέλω να αναφέρω πως κι εγώ κατά κάποιο τρόπο έπεσα θύμα του ιδιοκτήτη του Silver Dollar. Ένα βράδυ πήγα να παρακολουθήσω κάποιο live φίλων, και καθώς δεν είχα πολλά άτομα γνωστά μαζί μου κάθισα στο μπαρ, ο τύπος με την πρόφαση πως έχει καταγωγή κοντά στην πόλη μου, μου είπε πως για αυτό το λόγο μπορώ να μπαίνω μέσα από το μπαρ να βάλω όσες μπύρες θέλω τζάμπα... φάνηκε αρχικά πολύ συμπαθητικός και μιλούσε και σ' εμένα για την οικογένεια του, για να φανεί σωστός οικογενειάρχης και να του δείξω εμπιστοσύνη. Κλείνοντας το λάιβ πήγα να καθίσω με τα παιδιά, μόλις μου τελείωσε η μπύρα πήγα να παραγγείλω , μου έδωσε το ελεύθερο να βάλω μόνη μου και βγαίνοντας από το μπαρ με στρίμωξε με χούφτωσε και μου είπε πως τρώει καλά ο μπαγάσας, βλέποντας ο "κύριος" Γιάννης πως ήμουν πιο ένθερμη με ένα από τα παιδιά της μπάντας... δεν ανέφερα τίποτα για να μη χαλάσω τη βραδιά των παιδιών και επειδή θεώρησα πως είναι ένα τυχαίο συμβάν... δυστυχώς φαίνεται ότι όχι απλά δεν είμαι η μοναδική αλλά είναι και από τα πιο light περιστατικά του.
    Εγώ το μόνο που μπόρεσα να κάνω είναι να ενημερώσω όλες τις μπάντες που γνωρίζω προσωπικά που έχουν παίξει στο μαγαζί του να ξέρουν με τι άτομο έχουν να κάνουν αλλά και άτομα που σύχναζαν στο μαγαζί του για να προσέχουν, ελπίζω να γίνει κάτι πιο δραστικό." (από μήνυμα)
    YΓ. ξέχασα να βάλω πηγή όπως σωστά επισήμανε ο κρουξ. είναι από μηνύματα εδώ: https://www.facebook.com/radiofragmata/
    Rock or Nothing

  2. #92
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Σε πιο διεθνή νέα, η καινούρια διαφήμιση της Gιllette η οποία κατά τη γνώμη μου είναι υπερκομπλέ:



    Και, πέρα από τις αρκετές θετικές αντιδράσεις, είναι τρελό πόσες από την αντίθετη πλευρά υπάρχουν: https://www.nytimes.com/2019/01/15/b...te-ad-men.html

    Και αυτό που πόσταρε η ομώνυμη του τόπικ fb page:

    (ο τύπος δεν έχω ιδέα ποιος είναι, αλλά αυτοσυστήνεται πιο κάτω ως "σχολιαστής του facebook" )

    Μλκς τι triggering είναι αυτό, σχεδόν απίστευτο.

  3. #93
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920
    Rock or Nothing

  4. #94
    Senior Member Imperium's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Beneath the Remains
    Posts
    793

    Default

    ψοφος κακος και βασανιστικος που να διαρκει οσο ολη η δισκογραφια των Dream Theater

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Του Μπομπ Ντύλαν καλύτερα.

  6. #96
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Το ζήτημα με τον Βραχνό λοιπόν, έχει πάρει διαστάσεις στους μουσικούς κύκλους της πόλης (από κάθε πλευρά, μουσικοί/ηχολήπτες/dj's) και γενικότερα συζητιέται πολύ έντονα. Από διάφορες μεριές ακούω πράγματα που μου δημιουργούν εντελώς ανάμεικτα συναισθήματα. Απόψεις τύπου "αυτά είναι κανόνας στη νύχτα" και "κάθε ιδιοκτήτης μπαρ τα κάνει" και "δεν μπορείς πλέον να ακουμπήσεις την άλλη ή να της μιλήσεις" που κατ' εμέ (χωρίς να ασπάζομαι τις θέσεις του ακραίου φεμινισμού που αγγίζει όρια γραφικότητας) είναι μεγάλο μέρος του προβλήματος μέχρι "φαινόταν από τη φάτσα ο Γιάννης" και "εντάξει, έμοιαζε για ανωμαλάρα" που πραγματικά τις θεωρώ λυπηρές και εντελώς γελοίες.

    Όπως λέγαμε και με τον Reject προχθές αν αυτά γίνονταν πριν (όχι πολλά) χρόνια, πολλά σπίτια θα είχαν κλείσει, ατόμων που δεν πήγαινε ο νους τους και των οποίων τα καμώματα καλύφθηκαν χωρίς πολλά πολλά. Από την άλλη, εγώ πραγματικά περιμένω να δω αντιδράσεις και κινήσεις ατόμων κοντινών στο μαγαζί, οι οποίοι έχουν θεωρητικά ένα συγκεκριμένο ιδεολογικό υπόβαθρο. Δεν μπορώ, για παράδειγμα, να πιστέψω ότι ένας άνθρωπος σαν τον Αλέκο θα ανεχτεί ή θα παραμείνει εκεί.

    Όπως έγραψα και στο chatbox, η αθλιότητα γιγαντώνεται αν αναλογιστεί κανείς ότι ο Βραχνός είναι πατέρας ενός κοριτσιού, ενός πλάσματος δηλαδή που δυνητικά μπορεί να πέσει θύμα αντίστοιχων εφιαλτικών καταστάσεων και προσωπικά, αυτή η συνειδητοποίηση με τρελλαίνει. Δυστυχώς, βαρύτητα δίνεται και στο "ακόμα κι αν δεν τα έχει κάνει, έχει καταστραφεί πλέον επιχειρηματικά" αλλά και στην τοποθέτηση πως "με ανώνυμες καταγγελίες μέσω facebook δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί τίποτα". Το πρώτο το αφήνω ασχολίαστο, καθώς για μένα θα έπρεπε να έχει καταστραφεί επιχειρηματικά για πολλές άλλες πουστιές που έχει κάνει κατ' εξακολύθηση. Για το δεύτερο όμως, με καλύπτει πλήρως το παρακάτω σχόλιο απ' τα ραδιοφράγματα:

    Λοιπόν, επειδή προτρέπετε πολλές κοπέλες για καταγγελία στην αστυνομία. Να ξέρετε πως η καταγγελία στην αστυνομία επιφέρει ένα δεύτερο βιασμό όπου πρέπει να αναπαράγεις με κάθε λεπτομέρεια τι συνέβη και να ακούς την αμφισβήτηση του μπάτσου και τα τι φορούσες, έμεινες μονη κλπ 2. Όταν δεν υπάρχει ιατροδικαστική εξέταση ΑΜΕΣΗ που να αποδεικνύουν σημάδια βιασμού, δηλαδή εκδορές και αμυχές τότε δύσκολα το δικαστήριο πείθεται για το βιασμό.3. Η υπόθεση μέχρι να τελεσιδικίσει μπορεί να πάρει και 3-4 χρόνια και όλα αυτά τα χρόνια πρέπει να παρίστασαι και να έρχεσαι αντιμέτωπη με το βιαστή σου. 4. Οι δικηγόροι των βιαστών σε ξαναβιάζουν πολλαπλές φορές με την αμφισβήτηση του περιστατικού, της ηθικής σου, την έρευνα γύρω από το παρελθόν σου. 5. Αν βάλεις δικηγόρο είναι πολλά χρήματα που πρέπει να πληρώσεις. 6. Ειναι εξαντλητική διαδικασία ψυχολογικά. 7. Το πιθανότατο είναι πως αν δεν είσαι γδαρμένη, αν ο βιαστής δεν είναι μετανάστης και είναι ένας καλός οικογενειάρχης,θα αθωωθεί. Για αυτό δεν το καταγγέλλουν οι γυναίκες και μην τις προτρέπετε αν δεν θέλουν. Αυτό το δημόσιο ξευτίλισμα είναι πιο ισχυρό εργαλείο και του αξίζει η διαπόμπευση. Από εκεί και πέρα όποια θελήσει να το καταγγείλλει μπορεί να έρθει σε επαφή με τη Φεμινιστική Δικτύωση για το Δικαίωμα στην
    αυτοάμυνα, είναι άτυπη ομάδα και στηρίζει γυναίκες που μπορεί να καταγγείλλουν το βιασμό τους και υπερασπίζεται γυναίκες που αμύνονται απέναντι στην ανδρική κακοποίηση και για αυτό αντιμετωπίζουν κατηγορίες. Μπράβο που μιλήσατε για αυτό που σας συνέβη. Μας δίνει κουράγιο και μας αγγίζει όλες.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  7. #97

  8. #98
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  9. #99

    Default

    Για άγνωστο λόγο

  10. #100
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Johnny Vrahnos
    8 hrs ·

    Δυστυχώς τις τελευταίες εβδομάδες διακινούνται κυρίως μέσω διαδικτύου διάφορα φαιδρά ΨΕΜΜΑΤΑ για μένα. Ανώνυμες ψευδείς αναρτήσεις που πλήττουν εμένα, την οικογένεια και την επιχείρησή μου. Ανώνυμες ψευδείς δήθεν καταγγελίες ανθρώπων που κρύβονται πίσω από την ανωνυμία τους για να συκοφαντήσουν, εκβιάσουν, απειλήσουν... Ανθρώπους που δυστυχώς καταφέρνουν να επηρεάσουν και άλλους με τα ψέμματά τους...
    Υ1: Επί χρόνια άκουγα για τις δολοφονίες χαρακτήρων, δυστυχώς τώρα έμαθα πως γίνεται. Το γιατί δεν το έχω μάθει ακόμα...
    Υ2: Όποιος θέλει να πει ή να καταγγείλει κάτι να το κάνει Επώνυμα, με το πραγματικό του όνομα.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  11. #101
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Ακαδημαϊκοί που κάνουν ένα αρκετά ενδιαφέρον πείραμα:



    Έχουμε φτάσει στο σημείο να κατηγορούνται επιστήμες, όπως η Φυσική, για masculinity και επειδή το "πρίσμα" μέσα από το οποίο αντιμετωπίζεται η ζωή είναι πατριαρχικό, καθώς στη φυσική για παράδειγμα κυριαρχεί η ενασχόληση με τα στέρεα (αντρικά) σώματα έναντι των υγρών (γυναικεία). Μιλάμε για παραλογισμό δίχως όρια.

    Εδώ επίσης, ο Richard Dawkins δίνει μια δική του ματιά για τον μεταμοντερνισμό που εισβάλει στην επιστήμη:



    priviledges παντού
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  12. #102
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Είσαι μπασίστας των Megadeth και μια random τύπισσα με την οποία έκανες "τηλεφωνικό σεξ" ( ) leakάρει βίντεο με την φάση. Κόσμος βγαίνει και σε βρίζει ως βιαστή και sexual predator, η τύπισσα βγαίνει να πει ότι δεν είναι έτσι, έγινε με συνέναιση και οι Megadeth σε απολύουν.

    Σκατά στον σημερινό φεμινισμό, απλά και χωρίς περιστροφές.



    Εννοείται πιο επικίνδυνοι απ' όλους, είναι οι "φεμινιστές" μπουχέσες, που χρησιμοποιώντας αυτή την ιδεοληψία ως όχημα, ελπίζουν να γαμήσουν. Σε αυτούς, όχι μόνο σκατά.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  13. #103
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    ό,τι χειρότερο διάβασα τελευταία
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  14. #104
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ε εντάξει ο βλάκας γράφει βλακείες ενισχύοντας το δίκιο του φεμινιστικού κινήματος, καμμία έκπληξη εδώ. το θαύμα θα ήταν να έχει σωστή πολιτική θέση ο ταρίφας του ερ.

  15. #105
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Σωστή πολιτική θέση είναι το ότι αν έχεις πουλί φταις a priori για τα πάντα. Κι όχι το ότι το "φεμινιστικό κίνημα" σήμερα λειτουργεί σαν οδοστρωτήρας που ισοπεδώνει τους πάντες και τα πάντα, με αποτέλεσμα τελικά οι γυναίκες να μένουν με τους ανιωθους που τους στέλνουν dick pics, αφού έτσι κι αλλιώς δεν τους αγγίζει τίποτα.

    Το σημερινό φεμινιστικό κίνημα κάνει μεγαλύτερη ζημιά στις γυναίκες απ' όσο φαντάζεσαι, Τασουλη. Πολλή περισσότερη απ' ο,τι καλό μπορεί να προκύψει.
    Last edited by OniBocho; 26-05-2021 at 00:50.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Similar Threads

  1. Ποιός D&D Character είσαι?
    By Παρακμιακό Εργαλείο in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 74
    Last Post: 06-01-2018, 18:16
  2. Πες μου, τι είσαι;
    By Dark-Avenger in forum General Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-2005, 02:53
  3. μην είσαι φυτητής
    By Solo Carriera in forum General Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 13-05-2004, 15:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •